Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

Славянски

Тая година дъждовете се отразиха много зле на шумата на някои от дърветата. Къдравост и гниещи и капещи листа:

IMG_20230527_134540.thumb.jpg.93399c9effa5fc8f56e738f5ba12c06f.jpg

Тази е О'Хенри, която вървеше добре предните години. Съветваха ме да махна болните листа, но трябваше да махна всичко. Другите два сорта, Сънкрест и Елегант лейди, които и без това едвам вървяха, може и да приключат курса. На тях хоботникът им и изгриза пъпките първоначално.

IMG_20230527_134615.thumb.jpg.df2a0842d64f0281be0e61ac294ea8e5.jpg

IMG_20230527_130916.thumb.jpg.24fd20c9ca54e97a21d28a5728df968a.jpg

Не съм ги третирал. Но не съм третирал и другите семенаци, а разликата е очевидна, а имат и плод. Прочее, на повече сянка са садени, т.е. по-усойни места. Тази е бяла дребна и късна (края на септември или началото на октомври), а втората е жълто-червена и не е едра, но е по-едра от бялата, като зрее края на август:

IMG_20230527_134132.thumb.jpg.628149c3e1485e98d295f231de8cfd1f.jpg

IMG_20230527_134458.thumb.jpg.00b2a62d9c9fceb17951edda3b2b3d8e.jpg

Другите две бели праскови имат някаква къдравост, но малък процент. Очевидно говорим за някаква генетична устойчивост или бъркам? Всяка година са така. Особено белите. Тази има и най-късен цъфтеж и задържА може би към 30 плода. Единствено, че е дребно дръвче, но е доста сенчесто мястото. Окопах я и я торих. Ще видим.

Само за сравнение ще добавя и снимка на бадемчето Маринада. Нямам никакви забележки по листата. Устойчиви ли са бадемите на къдравост?

IMG_20230527_130829.thumb.jpg.96b21cc6a0c08ff4e2e76f564ff28b27.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тази сутрин напръсках СКОР...сега пак вали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 минути, Александър Ал написа:

Тази сутрин напръсках СКОР...сега пак вали.

Не е лошо да не го обръщаш на чат, прощавай. Може да поясниш защо си пръскал, какво и прочие. Малко да видим контекста. Иначе някак ми е трудно да вържа написаното към дискусията. Знам, че имаш Редхейвън, но другите читатели може и да си нямат идея. Също тоя Скор какво трябва да постигне?

Та как е положението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз мога и да не пиша какво съм напръскал срещу къдрилката. .Не разбирам това подмятане за превръщането в чат. Според мен отношението не е добронамерено спрямо моя милост.... ама ми е все тая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 58 минути, Александър Ал написа:

Не разбирам това подмятане за превръщането в чат.

Не намирам правилата или насоките за използване на форума, но споменът ми е - а е и логично - че имаше препоръка да не се пишат кратки публикации тип чат съобщения, които почти нищо не казват, и което сваля общото ниво на форума. За такива си има седянка.

преди 58 минути, Александър Ал написа:

Според мен отношението не е добронамерено спрямо моя милост.... ама ми е все тая.

Напротив. Нищо лично. Но си представи, че примерно 2/3 от публикациите станат от по едно или две изречения. Как ще ти се стори? Информативно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Признателен съм ви, уважаеми господине, че сте радетел за "общото ниво но на форума". Ще се постарая, да не внасям с участието си никакви признаци на ограниченост.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 18 часа, Славянски написа:

... Устойчиви ли са бадемите на къдравост?

Не мисля, че бадемите боледуват от къдравост. Не съм срещал накъдрен бадем.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 17 часа, Славянски написа:

... Също тоя Скор какво трябва да постигне?

Тоя Скор нищо няма да постигне сега. Тръгне ли къдрилката спасението е само повишаване на температурата над 25 градуса и понижаване на влажността. Масово по агроаптеките го препоръчват некомпетентни и безкрупулни агрономи, хоратя пръскат яко и нищо. За къдравост се пръска превантивно.

P.S. При мен се появи тук таме за първи път. Голяма влага и хладно време...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Georgi написа:

Тоя Скор нищо няма да постигне сега.

Е, поне има видим (финансов) резултат (score). Отделно, като пръскаш преди дъжд, то ще го отмие предполагам.

Времето е брутално и се удивлявам, че някои от прасковите се държат. Щото дори круши, които задържат по много всяка година, тази май ще имат нулева като ги оглеждам. Дето се вика, Господ да ни е на помощ с това време. Бях чел, че години на голям глад и провалени реколти в миналото са били не толкова такива със суша, а такива с прекалено много дъжд, което не позволило дори сено да се събере за животните за зимата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нектарина месамбрина: много къдрава, може и да не оцелее, фиданката е млада

Праскова от костилка: къдрава, фиданката е млада

Нектарина старк ред голд: много малко къдрава, фиданката е млада

Праскова глоухейвън: много малко къдрава, дърво над 10 години

Праскова редхейвън: никаква къдравост, фиданката я посадих тази пролет, вероятно в разсадника яко са я поливали с препарати

Всички останали съм ги пръскал един път през зимата с бордо микс

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 1 час, Славянски написа:

...Отделно, като пръскаш преди дъжд, то ще го отмие предполагам...

Не, няма да се отмие. Скор е системен препарат и му трябва 2 часа след пръскане да няма дъжд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Теоретично ако дъждовете продължат още месец, дали ще убие прасковите, които са се накъдрили на макс и вече губят листата си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Слагай селитра и пали свещ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Преди няколко седмици ходихме до наши съседи и се дивихме, че прасковата им няма грам къдравост. Съседът ни обясни, че само с калиев перманганат я пръска. Като се прибера ще питам ММ каква точно беше схемата за пръскането.

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Първите плодове за сезона, въпреки студа в края на Март по време на цъфтежа. Редхейвън и Калдеси 2000 са най устойчивите съответно праскова и нектарина.

IMG_20230722_100659.jpg

IMG_20230722_100603.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.

Неуспях да попадна на впечатления от първо лице (може и да съм пропуснал) за сорта Ласкава.

Прави впечатление от описанието на търговците че е устойчив вид срещу  типичните болести по прасковата.

 Смятам че прасковата е...бих казал висше изпитание за всеки градинар захванал се с нея защо в зависимост от разбиранията може да се достигне до някой крайности.

Та и Аз както представител на една от крайностите (ненамеса в биологичния цикъл) реших да изпитам тази прехвалена устойчивост. Впечатленията са ми от две фиданки засадени преди две години. Първата година и през целия сезон бяха в образцово състояние. Тогава това неми направи впечатление защото природата  вече беше решила че тази година по прасковите  няма да има болести, поне в нашия район беше така. За пръв път от  години насам влизах  с удоволствие в градината и то в началото на сезона без да ми се налага да изрязвам някакви ..."накъдрени кадаифи" от нанищо не приличащи дравчета. После всичко се оправя като от само себе си и това е усещането.

Съсед в района сподели опита си как е успял да опази прасковите си същата година но после му беше трудно да приеме версията че просто годината си е била такава. 

Интересното обаче е тази година.  Изключително опустошителна къдравост. Увредени, мумифицирани и  окапали на 80 процента плодове, праскови и нектарини.

На фона на това...Ласкава пак грее!...непокътната!

Сега всичко пак се оправи като от само себе си и интересното е че след този апокалипсис следва много буен растеж.

DSC_1818.thumb.JPG.b24ce3f5582a9562e0378dd680f6a426.JPG

А Ласкава пак грее!....и това не е реклама. ☺️

DSC_1835.thumb.JPG.de2fafa6beaaa7874f424e188421635a.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз бях взел Ласкава, но не я опазих от животните, и изби второ стъбло, което за капак оставих, и в крайна сметка оригиналното изсъхна. Та сега според мен е жива подложката.

От къдравост тая дъждовна година ми загина О'Хенри, която беше изцяло накъдрена. Други два сорта едвам оцеляха. Ще ги подменям със семенаци, от които четири дръвчета не се къдрят почти без третиране. Ще видим от новите какво ще излезе. Вчера разсадих една в градината на мястото на покойната О'Хенри.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въпреки всички превратности, все пак ще има няколко ред хейвън прасковки! Преди съм записал 1 август че е узряла, сега гледам ще е 3 седмици натам.

20230802_195529.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен на единия семенак, който зрееше в края на август, има някакво зачервяване на плодовете. Ще видим кога ще станат. Още ми изглеждат дребни. Петровките ябълките почнаха тия дни, което е някъде с две седмици по-късно от обикновено доколкото помня предни години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Догодина мисля, живот и здраве, да размножа с калеми единия семенак, който не се къдри. Прасковите са дребни, оранжево-червени, цветовете са дребни също, за разлика от при белите (дребни) праскови, които имат по-едри и кичести цветове. Сортът зрее при мен в края на август. Имах и три-четири отбрани костилки, които трябва да издиря. Миналата година сях праскови, та имам няколко семенака за проби. На джанка пролетно време не ми се получават и не е това нещото.

Между другото, О'Хенри и Сънкрест от Пенков дадоха фира (без пръскане) от къдравост. Редхейвън я пречупи снегът и отбрах калем, но тя вървеше лошо. Едната я подмених със семенак есента, а другата е малко на строителна площадка и ще се чака.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване