Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Освен мравки, има и листорезни пчели. Иначе ако изключим гъсеници, аз бих допуснал скакалец.

Гадта, за която говори Ембедео, мисля е Polydrusus formosus или сродна. Виждал съм я като пълен обезлистител на плодни дръвчета, вкл в наше село, но но и в нашата градина. Въпросът е, че не е срамежлива гад и няма да гризне и да замине, напротив, яде до пълното изяждане и се клецат на караминьол на всеоглежденеие.

  • Мерси 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Аз имах нападение от гъсеници по иргите малко след като завързаха плод. Имаше завити листа към върховете на клонките и около плодовете. Лошото е, че не ги видях навреме и бяха нагризали част от плодовете. Гъсениците бяха тънки, около 1,5-2 см. и по-скоро кафеникави, а не зелени. Мъхнати бръмбари за щастие почти нямаше тази година, за разлика от по-миналата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 8 часа, greenn написа:

Аз имах нападение от гъсеници по иргите малко след като завързаха плод. Имаше завити листа към върховете на клонките и около плодовете. Лошото е, че не ги видях навреме и бяха нагризали част от плодовете. Гъсениците бяха тънки, около 1,5-2 см. и по-скоро кафеникави, а не зелени. Мъхнати бръмбари за щастие почти нямаше тази година, за разлика от по-миналата.

При мен доста са се развихрили охлювите!  Ядат листата, а после се скриват в почвата. Започнах да ръся от сините гранули и после масово събирам труповете :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, viktoriay написа:

Започнах да ръся от сините гранули и после масово събирам труповете :D

Ма вие съвсем го обърнахте на война :) Какви бяха тези сини гранули? Някаква тежка отрова?

Аз не съм видял охлювите да правят чак такива поразии, но не съм се и заглеждал. Малките паупаута ми съсипват.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Тази година забелязвам странични издънки при някои растения. Вашите имат ли склонност към разпространяване?
 

irgi.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 13 часа, Славянски написа:

Ма вие съвсем го обърнахте на война :) Какви бяха тези сини гранули? Някаква тежка отрова?

Аз не съм видял охлювите да правят чак такива поразии, но не съм се и заглеждал. Малките паупаута ми съсипват.

Бе, то си е война като откриеш към 50 охлюва твърдо решени да ти опасат градината...:) Обикновено пасат нощем и после се крият в почвата, но след дъжд колко излизат не е истина! А сините гранули са Агриметал, който ръся върху почвата. Привлича гадинките и ги унищожава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 1 час, Любо Д написа:

Тази година забелязвам странични издънки при някои растения. Вашите имат ли склонност към разпространяване?
 

irgi.jpg

Ми то нормално да излизат издънки. Кое растение не пуска? :D Ако ви пречат-откопавайте и пресаждайте.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Любо Д написа:

Тази година забелязвам странични издънки при някои растения. Вашите имат ли склонност към разпространяване?

Да, това е нормално за иргата. При някои сортове са повече от при други. Също казват, че ако я посадиш по-дълбоко пуска по-малко издънки. След година-две откопаваш и имаш ново растение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Толкова настрани при мен не е имало, това си е над 50 см. Избиват близко до централния корен. От друга страна моите са малки и може би като порастат ще се юрнат повече. От трета страна, като я гледам и тая не е особено голяма. 

Но има голяма разлика в поведението на двата вида и няколкото сорта при мен. Ще ги опиша в отделен пост, но тия "дивите" две задминава поне 2, до 4 пъти като прираст и разклонения културните. А от културните Принцът е мега зле, слаб прираст, без издънки и тн.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Настрани избиват. То тръгва от центъра и върви хоризонтално някак и излиза над пръстта примерно на 40-50 см. И първите година или две обикновено няма собствени корени. При тези първоначалните ирги Смоуки на няколко години доста се разшириха по този начин, но пък са сравнително ниски още (под метър). Thiessen и Honeywood са почти с човешки ръст вече, почти без издънки.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Това на фотото ми го продадоха като "Смоуки". Даже цъфтеше когато ми го доставиха. Почва да зрее ама трябва ли да го чакам да стане тъмно синъо? Ирга ли е,камчатка ли е или боровинка...съвсем ги обърках тия понятия!

IMG_20240519_114349.jpg

IMG_20240519_170524.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При мен повечето сортове (млади растения) не цъфтят тази година, но тези, които цъфтяха, задържаха доволно плод и зреят поетапно. Когато узреят хубаво и са повечко на брой са съвсем приятни плодчетата. Не са като череши, друг е вкусът, но дори тези румънските взети за Ламарки го докараха тая година и на едрина, и на вкус:

IMG_20240604_133227.thumb.jpg.13098d314e8616556f3a534d7a23c648.jpg

И имайте предвид, че това е растение на практика в диво състояние. Не е поливано. При повече грижи ще се отблагодарят. Тази Ламарки - въпреки че според мен не е, не са бронзови листата като се разлиства - има и сладост, и сочност, и киселинка.

От двата храста Смоуки единият има много завръз. Други обаче не ми харесва като цвят на листата и сила на растежа тая година (светлеят) и се чудя какво да го правя. И плодът вехне и остава миниатюрен.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 8 минути, Славянски написа:

Другият обаче не ми харесва като цвят на листата и сила на растежа тая година (светлеят) и се чудя какво да го правя.

Дай снимка, ако е хлороза, можеш да пробваш по 50 мл зелен камък на корен вкопан околвръст и малко водица, макар че то при вас си вали нонстоп.

Тук питомните ирги тая година бяха яко помляни, новият растеж на практика или се очупи, или се обезлисти и ще ги режа да се съвземат от по-ниско. Ест плод почти няма. Интересно, че двете диви Канадки не понесоха толкова щети, а ми изглеждаха дори по-фини... И плодчета са останали няколко.

20240603_115239.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 52 минути, Боби Димитров написа:

Интересно, че двете диви Канадки не понесоха толкова щети, а ми изглеждаха дори по-фини... И плодчета са останали няколко.

Ами че те си изглеждат съвсем добре и като листа, и като завръз. При мен canadensis-ите ги е опасла предполагам кошута на 95 % - тук-там имат по някое листо. Много тъжна гледка. Интересно, че едната растеше чудно 2-3 години, след което я преместих и вече втора година е в това положение и не може да порасне. А преди на няколко метра встрани не я бяха закачали животни. Още не съм направил някакво ограждане. Дано не изяде и вторичния растеж.

Снимах двете ирги Смоуки. Ето тази е с плод:

IMG_20240604_142527.thumb.jpg.07af1bfcb0a140699b8308da2cb0d977.jpg

Не е много буйна и е ниска, но завръзите си наедряват. Може би една идея по-едри от на румънската. А ето я и втората (май наистина е хлороза):

IMG_20240604_142459.thumb.jpg.685435a716fad0f33ced3c5e34a35af4.jpg

Ето и една от алнифолиите, съвсем добре са листата (ако не броим накъсаното:от градушката преди десетина дни):

IMG_20240604_142411.thumb.jpg.2946d9a50b0e75e8ba87fe8f4edc37a1.jpg

Една млада череша наблизо мисля страда от много влага, защото и на нея са ѝ светли листата (или пък да е хлороза?):

IMG_20240604_140225.thumb.jpg.b6c4827904484ec3070a3d24b5a95108.jpg

За разлика от възрастната, на няколко метра, която е с нормален, тъмнозелен цвят на листата:

IMG_20240604_140245.thumb.jpg.18c7e85f49ed64e8c774a3eb4744287c.jpg

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Само да добавя. Единият бадем на хибридна подложка праскова-бадем и той е така - по-светли листа и вече не расте почти три години, на няколко метра от двете ирги и черешката. По няколко сантиметра прираст прави.. Тая му е четвърта година. Дали зелен камък би помогнал да го полея? Аз всъщност мислех вар да му слагам, което е обратното.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сипах им разтвор на зелен камък на иргите, на черешката, на степните вишни и на едната мушмула, която изглежда по подобен начин - без едно нормално тъмнозелено листо. Да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Според специалистите за да се усвои по-добре желязото трябва да се добави лимонтозу към зеленият камък. Получава се т.н.хелатна форма на желязото, която е най-добре усвоима. На 1 л вода се прибавят първо 4 гр.лимонтозу и после 3 гр.зелен камък. На едно растение се сипват по 2 л. разтвор и операцията се повтаря след 4-5 дена. Смята се за достатъчно двукратното /максимум трикратното/ поливане или пръскане на растенията. Ако решим да използваме разтвора за пръскане, то слагаме 2,5 гр. зелен камък за да не изгорим листата. Всичко това, а и още полезни неща могат да се научат в You Tube от канала Садовый Гид. Жената там обяснява достъпно и интересно много важни за всеки градинар неща. Мога да препоръчам и канала Procvetok-много добри специалисти!

  • Харесвам 1
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От известно време съм в почесване по темата дали имам 2 / 2 Canadensis / Lamarckii, или е станала някаква грешка пак... Листата им съм ги сравнявал едно до друго, неразличими са. Кора - също. Като хабитус за момента и 4те са много сходни до еднакви.

Днес намерих следното описано различие: For instance, the Amelanchier Canadensis species has slightly more upright blossoms, whereas the Amelanchier lamarckii has fully pendulous flowers.

Ест точно на цветовете не обърнах внимание тая пролет... но ще внимавам следващата. Това с бронзовите листа не е достатъчен белег, защото Ламаркито много бързо позеленява, а и много от листата, особено по-едрите, имат само по ръба бронзово, а Канадската също не е чисто зелена при разлистване.

Търсейки снимки на цветовете на тия два вида, обаче, за жалост попаднах на врло щръкнали цветове и за двата (дори в същия сайт), демек дори и това различие не ми е ясно до колко ще е ясно.

Да не постно, турям снимка на потенциалното Ламарки.

20240613_152743.jpg

А тая по-горе, предната ми снимка, е потенциалната Канадска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз имам уж два канаденсиса и две ламарки, но единствената разлика, която улавям е във вкуса. Ламарки е с по- наситен вкус. Листата и цветовете еднакви, развиват се по сходен начин. Принц Уилям е малко растение и още не мога да го сравнявам с другите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Това е предполагаемата ми саскатунка на 3 години. Странно, че миналата година беше по-сладка и с по-дребни семчици. Тази година нещо се изложи откъм вкус, а семенцата достигат 4 мм !!! Чудя се какво ли влияе на нарастването на семената?

IMG_20240606_135233.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване