Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi

Смоуки цъфна.

IMG_20230414_092531.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Боби Димитров е направил видео от градината си за камчатките, но показва и насажденията от канадска ирга и ще пусна линк към видеото и тук, и после ще коментирам.

Аз се удивявам, че канаденсисът ти е цъфнал. Наистина расте мощно и при мен, но няма цвят. Както няма цвят и Принц Уилям. Листата им са еднакви, но обикновеният трябва да стане дърво може би два пъти по-голямо от алнифолиите, а Принц Уилям го дават до три метра.

А другите, които наричаш диви и че били клечици, те са или канаденсис или ламарки. Ламарки бяха в саксии и бяха дребни. Канаденсисът беше на гол корен и не бяха високи, но си бяха поначало мощни растения с голям корен. При мен тези, които бях взел за amelanchier lamarckii вървят по-слабо и наистина ги има бронзовите листа в началото. Мисля, и че са малко по-назъбени от на amelanchier canadensis. От който пък уж имах две растения, ама второто май съм го харизал някъде.

Интересно е да се сравни и плодът. Дано ги опазиш от птиците. Доста са дръпнали френските определено. Не бяха никак лоша оферта.

Харесва ми и оформянето (раздалечаването на стъблата) с камъни. Не се бях сетил. Аз моите ги държа по-прибрани, щото ми улеснява защитата, но един ден, живот и здраве, като се огради нацяло, ще трябва и аз да ги оформям визуално.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 7 часа, Славянски написа:

А другите, които наричаш диви и че били клечици, те са или канаденсис или ламарки. Ламарки бяха в саксии и бяха дребни. Канаденсисът беше на гол корен и не бяха високи

Удачна забележка, благодаря, бъркам ги двата щата (а го имам записано, но рядко отварям да сверя и явно не помня)! Действително тези двете са ламарки, а преместените са канаденсис. Не зная дали за цъфтежа помага фактът, че и 2021 края, и 2022, и 2023 съм ги рязал.

При мен всичките дойдоха дребни и честно да си кажа не мислех, че ще оживеят, защото се затревява яко, не ги плевя умишлено да държи влага, а и не поливам като Алис :D а и почвата тежка... Тогава бях разочарован от растенията на фона на полските, но ето, че за 2 растежни години са се развили много.

При мен никой от видовете и сортовете няма да бъде дърво, в най-добрия случай ще бъде около 180 см храст тип жив плет, така че ще имаме възможност да наблюдаваме и такава формировка и как се държи. Живот и здраве след години имам желание в този смесен плет да отбера плодчета и да изведа семенаци, които ще са тнар сложен хибрид.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една снимка на amelanchier canadensis, която премествах зимата. Оказа се, че границите на имота не са ми били съвсем ясни и беше в комшийския. Та я преместих на "безопасно" място. То другото е и то пущинак :)

Но може да го продадат някому. Та снимката:

Photo0987.thumb.jpg.3b44266762c7f971841619bca7f6574c.jpg

Хубаво тръгна, но и тази година няма цвят. Листата са същите като на Prince William, само дето втората расте по-слабо. Есента листата стават страхотни.

Единствено ме притеснява, че малко нагъсто ги сложих (през два метра), но исках да побера и други неща. Ще видим, живот и здраве, какво ще излезе. Тази трябва да стане два пъти по-висока от другата, затова я сложих от север. В ниското са до малко дере/долчинка, където тече дъждовната вода, а обичали влага canadensis. Наоколо има глогове, които ще чистя поетапно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих още две снимки. На първата е полската селекция "Амела", която беше двайсет сантиметра, две стъбла. Но тръгна много добре и вече има по педя и горница прираст:

IMG_20230527_131203.thumb.jpg.8ac286aa2b5e3bd1932528b9c9724c3b.jpg

Ще трябва да завишавам ограждението. Другата е Тисен. Тя изсъхна до земята в края на зимата по някаква причина, а беше над метър. Изби обаче и тръгна гъста и мощна (преди беше с едно стъбло). Очевидно коренът се е запазил.

IMG_20230527_131529.thumb.jpg.0e660e9be9c625dba796e6a4e716bc4a.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Тук пускам снимки на една боровинка Смоуки. Садих я на есен и роди много плодчета, но някак болнави и не особено вкусни. Отделно, че след едноседмично отсъствие я намерих с наядени листа може би от гъсеница. Чудя се какво не й угодих, че плодчетата станаха такива. Да не е от пръскане с препарати? Тази година е много лоша откъм влага и топлина и почти всяка седмица съм пръскала с инсектициди и фунгициди цялата градина, та и боровинките. Имам други сортове и при тях липсва този проблем. Може пък от торенето да е-подхранвах с азотен тор рано на пролет и "яра мила" 1-2 пъти, с повишено съдържание на калий за плодовете.

356488428_168943842763745_223843085703038427_n.jpg

356222788_1524180141653010_8869171839360469001_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Когато вали много, плодовете стават блудкави и без сладост. Трябва да изчакате няколко слънчеви дни преди да берете. Моите Смоуки бяха малко, но приятни и по-едри от предни години. Имах и Нортлайн, който станаха по-дребни, но доста тъмни и сладки и стегнати. Като цяло ми харесаха, въпреки че най-доволен бях от Thiessen като едрина и вкус. За съжаление зимата изсъхна до земята и изби от корена и няма плод това лято.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

И при мен Смоуки даде дребни плодове, но пък от към количество съм предоволен. На сладост бяха добре.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ние пък от 5 растения и то големи опитахме само няколко плодчета. Косовете се облажиха. Заканила съм им се другата година да ги оставя гладни. Ще завиваме с мрежи..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен косовете сякаш не направиха проблеми. Но не съм сигурен на сто процента. А и котакът ги лови от време на време, не ги на яде мисля. Иначе знам аз кой точно ги омлати още зелени повечето плодчета :)

Румънските ми ламарки задържаха по-малко плод от очакваното. Догодина повече. Ако ги и оградя всички, ще е безценно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен Prince William метна повечето плод преди да узрее, а който остана по клонката се спаружи преди да узрее. Honeywood - без плод. Canadensis - невкусен, блудкав и тревист.

След това от редичката Smokey - Sleyt - Northline - Krasnoyarskaya, там имаше, но поради валежите през юни вкусът не беше впечатляващ. Интересното беше огромната вариация във вкуса, от почти неприятно до доста вкусно. Проблемът дойде от това, че не зная кое какво е, защото децата бяха обрали плодовете и ги бяха смесили. Ta догодина пак ще опитваме. Също важно за мен беше, че не харесаха нито един от сортовете, така че към момента мисля да не купувам повече, а евентуално някой да ми прати калем, с който да ашладисам дивия Canadensis...

20230619_204623.jpg

И последно, покрай това плододаване, повечето не нарастнаха особено. Съответно мисля догодина да премахна цветовете в голяма степен, а преди това резитба, защото такива мини храстчета с по 2-3 клончета 40 см не ми вършат работата, за която съм ги взел (плет).

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, Боби Димитров написа:

Canadensis - невкусен, блудкав и тревист

Само да вметна, че при Райчо Енчев в Карлово са му основно канаденсис. Ако не бяха вкусни, нямаше да ги държи толкова години. Принц Уилям също е канаденсис, по-нискостъблен.

Най-вероятно лошото време в периода на зреене е оказало негативен ефект. Което е проблемно. При мен Слейт беше най-блудкав, защото хвана най-много от дъждовете. Другите си достигнаха сладост.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Благодаря на всички за мненията и информацията! Ще чакам догодина да видя какво ще се роди. При мен има още от Принц Уилям,  Саскатун и една незнайна, ниска, но много вкусна. При тях вкусът беше ОК. Чудя се иглолистния талаш дали ще е добре за боровинките? И много се надявам някой да прави поръчка за боровинки на есен защото страшно ми се иска да завъдя от hoheywood-а, а може и някойя тисен или ламарк. Ако пък няма да има поръчки ще се моля някой да ми продаде :blush:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз съвсем по никое време вчера орязох всички долни клончета на 4те ирги / 2  канаденсис, 2 ламарки /. Станаха много дълги, стелят се по земята и няма минаване и косене. Орязах всичко с ножицата на височина 50 см от земята. Оставих по 3-4 големи основни клона, излизащи от земята като махнах и появилите се малки клончета от корена. Искам да ги вдигна и да станат като малки дръвчета, ама ще трябва да ги снимам и да ми кажете как да ги режа пролетта. Вече минават 2,5 метра във височина.

Докато режех открих неизядено от косовете плодче. Доста по-вкусно от първите, които опитах. Но и те бяха не съвсем узрели като ги пробвах.

Имам въпрос относно китката плодове. При нас самите китки са рехави. С по 6-8 плодчета максимум и с дълги дръжки на плодчетата. А като гледам снимки из интернет не е така. Нещо им оказва влияние, ама какво???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, viktoriay написа:

Чудя се иглолистния талаш дали ще е добре за боровинките?

То това са ирги/саскатуни, не са баш боровинки, и не искат кисела почва като боровинките. Тъй че ако почвата Ви не е силно алкална, не мисля че има нужда от материал от иглолистни.

Поръчка от чужбина дали ще има не зная, но вече и у нас могат да се намерят сортове Смоуки, Нортлайн, Красноярская мисля. Ламарки и канаденсис стават големи, дръвчета.

Ханиууд при мен зрееше най-късно сякаш. За съжаление не можах да го опазя миналата година и пострада от животни, та не цъфтя въобще.

Иначе едното ми растение Смоуки има изсъхнала млада издънка (към 50-60 см). За втори път му се случва на това растение така стъбло да изсъхва лятото. Тисен също изсъхна, но зимата, та може би не е същият проблем. После изби от корена и направи много голям прираст. Дано другите издънки удържат фронта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 7 часа, Славянски написа:

То това са ирги/саскатуни, не са баш боровинки, и не искат кисела почва като боровинките. Тъй че ако почвата Ви не е силно алкална, не мисля че има нужда от материал от иглолистни.

Поръчка от чужбина дали ще има не зная, но вече и у нас могат да се намерят сортове Смоуки, Нортлайн, Красноярская мисля. Ламарки и канаденсис стават големи, дръвчета.

Ханиууд при мен зрееше най-късно сякаш. За съжаление не можах да го опазя миналата година и пострада от животни, та не цъфтя въобще.

Иначе едното ми растение Смоуки има изсъхнала млада издънка (към 50-60 см). За втори път му се случва на това растение така стъбло да изсъхва лятото. Тисен също изсъхна, но зимата, та може би не е същият проблем. После изби от корена и направи много голям прираст. Дано другите издънки удържат фронта.

За иглолистния талаш питам защото това има най-вече по дъскорезниците-широколистен се намира трудно. Търсих по нашите сайтове сорта Ханиууд и Тисен, но нищо не намерих. Предлагат такива, които имам вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В продължение на моята посока за жив плет от ирга, а и за обща информация, планирам да смесвам двата основни вида (canadensis/ alnifolia) в общ ред, за да се получи красив рисунък на есен. Ето как изглеждат листата, силно контрастни и ще си подхождат много като се сгъстят.

ADCreHcouY3Hplh_pwg5cE25WLMWUQoOgisEAtdx ADCreHfzpDj0Wc3JJ0KbfLmPQa9wJGkCOMVTf-EC

Като бонус и красивите листа във винен цвят на златния касис, също кандидат за мини жив плет.

ADCreHfMQWGfe45r3icIZp6CMc7KpgeFFnKGX1nl

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Моите алнифолии нямат никакви листа от два месеца и половина....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен държат някакви листа до последно, при все че почти не съм ги поливал. Много са сухоустойчиви. Но червените листа на канаденсиса са страхотни. Голяма красота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

И при мене опадаха листата преди да се оцветят. Сега чета и си мисля....да не би да ги преполивам и затова.....Сложил съм ги по 2 на едно място...около метър високи. Почвата е песъчливо-камениста, но в дупката съм сложил 50-70л компост. И наливам около 20л вода всяка седмица. Да не ги давя? :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване