Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

ivkit
преди 5 часа, Славянски написа:

Не напирам повече с тая Morus nigra.

А, как бе човек. Ще ти намеря растение. Остави, представи си, че при теб й е идеалното място в България. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
На 17.07.2024 г. at 15:34, Славянски написа:

При мен калемите и тая година не тръгнаха. Не напирам повече с тая Morus nigra.

"Нема 'а се п'уашиш" :)  'ше намерим решение! Шегата настрана, но прав е @ivkit , ще ти намерим растение. Може семенак от моите да ти дам, като поотрасне (стига да оцелеят), или пък Кн1 присаден върху Алба.

Между другото, аз като си прегледах подробно записките от 2023 година, се оказа че съм направил общо 9 присадки от шандудия върху Алба (а само 2 калема оцеляха до края на сезона). Та може би, донякъде е нормално, дето не можем да уцелим вярната комбинация от условия и техники, а да не споменавам че и жегите през 2023 и тази година са си направо екстремални.

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Заслужава ли си отглеждането и вкусни ли са плодовете? В едно паркче в Монтана има такава дърво, дава много плодове, но никога не съм си правил труда да откъсна плод от нея. Повече съм се пазил, да не се оцапам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, embedeo написа:

Между другото, аз като си прегледах подробно записките от 2023 година, се оказа че съм направил общо 9 присадки от шандудия върху Алба (а само 2 калема оцеляха до края на сезона). Та може би, донякъде е нормално, дето не можем да уцелим вярната комбинация от условия и техники, а да не споменавам че и жегите през 2023 и тази година са си направо екстремални.

Аз дотук имам към 15 неуспешни присадки. На рубрата не хвана само една от 8-9. Правени някой и друг ден по-късно са шандудиевите. Нито една пъпка не покара. А честно казано нямам и къде да я слагам. Търся място за две други черници още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 7 часа, Kalam Mekhar написа:

Заслужава ли си отглеждането и вкусни ли са плодовете? В едно паркче в Монтана има такава дърво, дава много плодове, но никога не съм си правил труда да откъсна плод от нея. Повече съм се пазил, да не се оцапам. 

За мен е най-вкусния плод. Само да е узряла хубаво. Черна да е, да се откъсва сравнително лесно.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 17 минути, ivkit написа:

За мен е най-вкусния плод. Само да е узряла хубаво. Черна да е, да се откъсва сравнително лесно.

И аз още не съм опитвал плодове от шандудия, но факта, че плодовете на шандудията зреят доста по-късно от Morus alba, ми е достатъчен за да ме мотивира. Например, сега както сме втората половина на юли, в моето село почти никъде няма черници (Алба) които да стават за ядене -- дори и най-късните разновидности (на Алба) вече са към преминали. Така че, точно сега, на драго сърце бих си боядисал лицето и устата с узрели черници от шандудия :) ... ако имаше наоколо. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Калемите, които слагах пролетта, не се хванаха. Слагах и под кора, и на копулация. Няколко изкараха по 1-2 листенца и после завехнаха. Остана само един, който изкара само едно листо и стоя така до края на юли. Онзи ден видях, че и то е паднало. Има отгоре малко зелено, но нямам големи надежди.

 

graft-failed1.jpg

graft-failed2.jpg

Nigra_graft_leaf.jpg

Nigra-leaf.jpg

Nigra-graft.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 12 часа, greenn написа:

Калемите, които слагах пролетта, не се хванаха. Слагах и под кора, и на копулация. Няколко изкараха по 1-2 листенца и после завехнаха. Остана само един, който изкара само едно листо и стоя така до края на юли. Онзи ден видях, че и то е паднало. Има отгоре малко зелено, но нямам големи надежди.

 

graft-failed1.jpg

graft-failed2.jpg

Nigra_graft_leaf.jpg

Nigra-leaf.jpg

Nigra-graft.jpg

Живичка е тази пъпка. Въпросът е дали ще остане да тръгне след зимата догодина. Спяща е в момента, чака следваща вегетация. Интересно.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Нещо лоши времена за шандудията тези няколко години. Някои големи, доказани растения, не родиха въобще за поредна година, или родиха много малко. Други от жегата(дали?!), въпреки че бяха родили много, първата вълна узряха добре, но огромно количество плодове останаха на етап твърди, червени, сухи, кисели, просто не дозряха. Нещо става с тях, не помня такива времена, това бяха най-сигурните и предвидими плодове. В момента повече велю, както се казва, има в обикновената Алба, просто защото тя не греши. А така обичам Шандудията...

Все пак имаше изключения в отделни райони, отделни растения, които и това лято, избягвайки изброените проблеми, се представиха отлично. Ето една такава, присадена някога, високо върху Алба. Един клон от огромното растение е Нигра, останалата част - Алба, вижда се на снимката къде. Съжителстват прекрасно. Ако питате дали това е причината Шандудията да се представи по-добре - ммм, не знам, по-скоро не. Огромни, сладки, разкошни плодове прави това дърво. Чакаме по-добри времена. Имаше такива поредици много лоши години за крушата, например, помня. Последните три, без миналата, крушата е добре.

IMG-fa51e546fd05c7383e8f75f5343639dc-V.jpg

IMG-fd19e90cf78d181d28f0f900f899af24-V.jpg

IMG-2e013cd58d1180c22fe9b464fb868f19-V.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 17 часа, greenn написа:

Калемите, които слагах пролетта, не се хванаха. Слагах и под кора, и на копулация. Няколко изкараха по 1-2 листенца и после завехнаха. Остана само един, който изкара само едно листо и стоя така до края на юли. Онзи ден видях, че и то е паднало. Има отгоре малко зелено, но нямам големи надежди.

Присадките ти изглеждат много старателно направени! Така по снимките, ми се струва, че всичко си изпипал забележимо по-добре отколкото, например, моите най-старателно направени присадки. Съответно си мисля, че: (1.) или климата през 2023 и 2024 е радикално по-различен от предишни години и това премества или стеснява времевия прозорец за присаждане. (2) или има някакъв фактор който ми / ни убягва при присаждането на шандудия; (3.) или е нещастна комбинация от два не чак толкова фатални фактора -- например, голяма суша и глинеста почва карат растението да абортира всички чужди нормални пъпки, освен собствените му скрити  дълбоко под кората (примерна спекулация правя).

Другото нещо което ми прави впечатление и на което и @ivkit е обръщал внимание е, че дори при прихваналите ми се миналата година  присадки на шандудията, които вече са доста разклонени, понякога изсъхват разклонения и леторасти без особена видима причина. Сякаш шандудията решава "да пожертва" част от себе си за да оцелее. През пролетта пък, има листа които страдат (вероятно) от влагата. Засега, обаче, хубавата новина е, че останалите живи части на шандудията продължават да "се борят" здраво с несгодите, пускат нови разклонения, израстват нови и по-здрави листа и изобщо се стремят да оцелеят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 6 часа, embedeo написа:

(2) или има някакъв фактор който ми / ни убягва при присаждането на шандудия; (3.) или е нещастна комбинация от два не чак толкова фатални фактора

Струва ми се, че не уцелих точния момент и присадките са започнали да се развиват преди да се е образувала добра спойка. Иначе калемите бяха перфектни, бяха в покой, присадките бяха на сянка от други дървета наблизо. Парафилмът също е помогнал.  От друга страна техниката ми явно не е достатъчно добра, щом не съм успял.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Присадка от тази пролет -под кора. За целия сезон израстна едва 30-тина см. От сушата ли -не зная.

DSC_0001_104.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stefan Ivanov

Здравейте! Нов съм във форума. Казвам се Стефан.  По професия съм инженер озеленител. Виждам, че се борите тук с дендрологията и ботаниката и понякога ви се отдават трудно. Мога да ви бъда много полезен с дендрология и ботаника. Специалист съм и по размножаване на растения. Имам и разсадник, където отглеждам предимно декоративни растения, билки, подправки. Конкретно за черната черница. Донесох си резници от Турция преди 5 години от много хубава черна черница, вкорених ги и сега имам фиданки от тях. Освен това си внесох от чужбина фиданка от бяла черница с огромни черни плодове.  От нея също размножих фиданки. Мога да съм ви полезен, за който желае.

Редактирано от Stefan Ivanov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • bobo
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване