Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

Славянски

Да, и аз в калемите имам повече вяра за присаждане отколкото в резници за вкореняване. А и имам подложки бяла черница. Не е късно. Мисля началото на май беше времето.

Това е женско/плододаващо дърво, нали? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

:) oще 2бр ентусисти айдеееее който разбира тук се спираааааа-а-а цици иа по целия плаж - резници (шандудия) сао при нас :joy:

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
На 13.04.2023 г. at 16:54, kokorko написа:

:) oще 2бр ентусисти айдеееее който разбира тук се спираааааа-а-а цици иа по целия плаж - резници (шандудия) сао при нас :joy:

Ако не съм закъснял, с удоволствие ще направя което е по силите ми да дам нов живот на някой калем и също така - мога да отвърна с интересни сортове!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Нигра от семена, първата, цяла година само в лабораторни условия, контейнер. В земята директно не стават. Плевели, малко суша, слънце силно и чао, не издържа. Явно затова и рядко се вижда само поникнало в природата, аз поне не съм виждал дори около огромни такива черници никога, въпреки че трябва да има такива механизми за продължаване съществуването на вида. След година в контейнер, баене, са хубави растения вече. Въпреки, че и в контейнер не малко изгубих, но все пак останаха някои много хубави.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Благодаря на @kokorko за прекрасните калеми!

Направих повече от пет различни присадки от Шандудия върху два мощни храста Морус Алба оставени нарочно предишната година. Последните присадки от Шандудия съм направил на 2023-04-25, затова все още не мога да обявя успех или конкретни резултати, но три от калемите са се разлистили, както например този сниман на 2023-05-22 (преди два дни):

IMG_20230522_123604e.thumb.jpg.7953fa5e47de4beacb7ca6a82ff9f3c3.jpg

 

Също така, бях решил да пробвам и един доста "изчанчен" метод за присаждане, малко подобрена копулация комбинирана с малко под кора, който е описан от Христо Ашламинатора в едно от неговите видео клипчета. Предимството на този метод е че се постига по-голям и по-хубав ъгъл между подложката и калема, а недостатъкът му е че е доста труден за изпълнение. Снимката по-долу е направена също преди два дни (2023-05-22) и от нея се вижда че поне калемът не е умрял, но все още е рано да кажа дали ще се прихване успешно:

IMG_20230522_123658e.thumb.jpg.14691d06cc84028b4c9b73289fae3206.jpg

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 24.05.2023 г. at 2:04, embedeo написа:

...
Снимката по-долу е направена също преди два дни (2023-05-22) и от нея се вижда че поне калемът не е умрял, но все още е рано да кажа дали ще се прихване успешно:

IMG_20230522_123658e.thumb.jpg.14691d06cc84028b4c9b73289fae3206.jpg

А кога я присажда? 
Присаждал ли си на вече разлистени - ще се получи ли? Моите тази година ме изненадаха с необичайно ранно събуждане и изпуснах периода. 
Четох, че Nigra на Alba не се развива добре - имаш ли такива по-стари и как ти изглеждат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, Антоанета написа:

А кога я присажда? 
Присаждал ли си на вече разлистени - ще се получи ли?
Четох, че Nigra на Alba не се развива добре - имаш ли такива по-стари и как ти изглеждат?

Получих калемите на 2023-04-19 (19-и април, тази година) и пак ще спомена огромната заслуга на @kokorko -- калемите бяха много на брой, бяха навлажнени и опаковани добре, бяха дебели, здрави и повечето им пъпки бяха в покой, като някои пъпки имаха едва забележими позеленели връхчета. Тези калеми са първите и засега единствени калеми от Шандудия, които достигат до мен. Това ми напомня, че трябва да дадем име или номер на черницата майка от която са взети калемите, например "Кюстендил #1" -- @kokorko , какво мислиш по този въпрос?   

Вечерта на 19-ти април си направих едно "опресняващо" обучение, като (пак) изгледах няколко стари видеоклипчета на Христо Ашламинатора, а имаше и поне едно ново клипче, както и препрочетох някои от мненията тук в тази тема. Благодаря на всички които споделиха опит и съвети, особено на @ivkit !  На следващия ден, 20-и април, направих повечето присадки, не съм ги броил, но не са били по-малко от шест калема или пъпки. След няколко дни, на 25-и април, направих още три присадки. Значи общо имам присадени поне девет калема или пъпки от шандудията Кюстендил #1. Повечето присадки са калем със седло под кора, една или две пъпки под кора, една "изчанчена" и може би две присадки са на подобрена копулация. 

Всички тези присадки са върху два черничеви храста, или по-точно казано върху израстъците от два стари черничеви пъна Морус Алба в моята градина. В предишни години аз премахвах всички израстъци от тези пънове, но през 2022 година, оставих на всеки пън по над 5 израстъка (общо са над 10), за да мога да ги ползвам като подложки. Съответно повечето от тези израстъци, само за един сезон станаха дебели и мощни, с диаметри при основата вариращи от 1 см до над 3 см. Освен присадките от шандудия на тези черничеви храсти, по рано през тази 2022 година, присадих и малко калеми (и пъпки) от други  черници от вида Morus Alba (например плачеща), но те са по-малко на брой. Когато започнах да присаждам калеми върху тези черничеви храсти / израстъци през тази година, соковете вече бяха тръгнали и особено когато присаждах калемите от шандудията част от собствените пъпки на подложките се бяха разтворили. Съответно кората на подложките се отделяше много лесно и се отделяше обилно сок, но аз не съм вземал специални мерки за да намаля течението на сок, въпреки съветите на Христо.

По отношение на съвместимостта на Морус Нигра (Morus Nigra) върху подложка Морус Алба (Morus Alba) аз лично нямам никакъв предишен опит и не мога да кажа нищо повече от това което вече имаме в темата тук. Но от друга страна тези присаждания Нигра върху Алба, които направих, ми се струват най-разумния избор, защото за един сезон имам много дебели подложки -- на семеначета от Нигра щяха да им трябват повече години, а и шансовете при присаждане са по-високи отколкото при вкореняване на резници -- като вземем предвид опита на Христо, ivkit и др.

Самият факт, че си контактувах и се сработих с други хора, част от които са любители градинари или дори начинаещи като мен, ми носи голямо удоволствие и една приятна увереност за бъдещето!

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

О, резниците се вкореняват добре, и от двете - нигра и алба, но чакането е повечко. Догодина ще се мобилизирам по-рано. Пролетта започна жешко тук и ги събуди по-рано, после застудя и напука кората на младежите. 
Относно имената, една хубавица вече е кръстена ivkit.
Благодаря, @embedeo!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 4 минути, Антоанета написа:

О, резниците се вкореняват добре, и от двете - нигра и алба, но чакането е повечко.

Това е чудесна новина! :)  Ще се радвам, ако може да споделиш снимки и повече подробности, когато намериш време, за вкоренените от теб резници, особено Нигра.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз лично с бодване на пръчки от Алба имам нулев успех. Но не съм задълбавал. Плюс това, съм пълен със семенаци под дървото. Ниграта е друга бира, но тая година я оставих назад в приоритетите. Някак ме обезкуражиха седем неуспешни присадки с хубави калеми преди две години.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Резник, вкоренител, чиста почва, на сянка и топло в началото и без преполиване.
Както казах, моите ме изненадаха с ранно събуждане поради горещия март и за да оползотворя резниците, ги насадих.spacer.png

IMG_2375.png

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Единствената черница/ бяла, едра/, която засадих и дондурках толкова години и най-накрая взе та мина метър и половина височина беше унищожена от идиот с багер. Ревеше ми се.

Около дома на родителите ми е пълно с черници. Засаждани още по времето на Вълко Червенков. Помня ги като големи дървета, а сега са огромни.

Опитах се да попълня в реда черници с тази бялата, ама не. Я кажете черниците в началото бавно ли се развиват или аз не успявах да се справя особено добре? 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тези, които засадих на постоянното място, първите две години сякаш не мръднаха. Сега вече изглежда започват да нарастват. При мен неприятното за черници и смокини, са пролетните температурни амплитуди - денем твърде топло за сезона, нощем замръз. Но с годините се надявам да укрепнат. Има заварени безплодни огромни черничеви дървета наоколо, а гледам, че най-първите смокини сякаш са доста заздравели. А нали и климата щял да се затопля... Ще захващаме и маслини вече. :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 20 минути, Антоанета написа:

При мен неприятното за черници и смокини, са пролетните температурни амплитуди - денем твърде топло за сезона, нощем замръз

Хубавото на Шандудията е че тя тръгва към развитие възможно най-най-късно, когато общо взето не че няма опасност, но рисковите периоди са попреминали за цялата територия на България. Чака си средата на май месец тя, умница е. И същевременно сравнително раничко заспива наесен. Подариха ми една много хубава Морус Алба от Кипър, много се зарадвах, че зимата оцеля, но тя тръгна да отваря при първите слънчеви лъчи, буквално февруари. После студа и край, почти умря. Има някакви признаци, че от ниското нещо ще избие, но... Не е работа, тя като капризните смокини се оказа с това свръхранно събуждане.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 24.05.2023 г. at 2:04, embedeo написа:

Благодаря на @kokorko за прекрасните калеми!

Направих повече от пет различни присадки от Шандудия върху два мощни храста Морус Алба оставени нарочно предишната година. Последните присадки от Шандудия съм направил на 2023-04-25, затова все още не мога да обявя успех или конкретни резултати, но три от калемите са се разлистили, както например този сниман на 2023-05-22 (преди два дни):

IMG_20230522_123604e.thumb.jpg.7953fa5e47de4beacb7ca6a82ff9f3c3.jpg

 

Също така, бях решил да пробвам и един доста "изчанчен" метод за присаждане, малко подобрена копулация комбинирана с малко под кора, който е описан от Христо Ашламинатора в едно от неговите видео клипчета. Предимството на този метод е че се постига по-голям и по-хубав ъгъл между подложката и калема, а недостатъкът му е че е доста труден за изпълнение. Снимката по-долу е направена също преди два дни (2023-05-22) и от нея се вижда че поне калемът не е умрял, но все още е рано да кажа дали ще се прихване успешно:

IMG_20230522_123658e.thumb.jpg.14691d06cc84028b4c9b73289fae3206.jpg

Добра работа :) Изглеждат тръгнали. Важни са там именно сроковете, да не се бърза, да тръгне активно сокодвижение. Имам няколко тази година, почти без празно, не е толкова важен изглежда и методът - и копулация приема, и разцеп, и под кора. Трудности с късна несъвместимост е възможно да има, гледал съм при турците, дори 15-20 години след присаждането се получава отхвърляне и умиране на короната Нигра. Явно зависи от гена на подложката, защото в Дупница има 50+ годишни присадени, при това високо, да си се справят хубаво. Тази година я обявявам като година на шандудиите, заложили са много и хубав плод масово, едни зелени, хубави им вървят листата. Миналата страдаха много, някои нямаха плод, очевидно боледуваха, има и една цикада, която ги тормози. Имаше отделни дървета с хубаво плододаване все пак, растения, които в последните 4-5 години нямат празно. Тази година е кошмар за много костилкови, истинско бедствие е монилиозата за много кайсии, праскови, джанките даже страдат. Но така е то....

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

https://photos.app.goo.gl/1zFEKBVEMUzCZG7N9

Дали да пусна нещо от моя архив от миналата година :) Айде да пусна. Да даде някаква идея.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Не са шандудия, но ето какви черници има по улиците на с. Галиче (близо до Бяла Слатина).  Стари дървета от времето на бубарството. Има и виолетови и черни разбира се.

DSC00423.JPG

DSC00424.JPG

DSC00428.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Предполагам, че и освен едри са и много захарни? Красота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Бялата черница от рода Алба са ми абсолютен фаворит! Не губят вкусовите си качества от момента, в който тръгнат да зреят до падането на последната от дървото. При Алба с черни плодове не е така. 

Отделно нещо за Нигра - тотално иска сух климат. Тази година са абсолютно съсипани от някакви гъбични заболявания в Дупнишко. Много са зле и като листна маса(целите на петна, засъхващи преждевременно) и като плод( съсухрени, по-точно тук биха им рекли "шугави" плодове). Имам Нигра и в сух район, с повечко подухване, ами там са други растения.... Не случайно обича райони като Дамаск, Мароко, Турция. Но летата в Дупнишко по време на  моето детство не бяха такива. Лятото си беше су-хо... И шандудиите ставаха прекрасни. Апропо, миналата година също бяха зле. Ще приложа няколко снимки, правени в рамките на седмица - влажна Дупница и сух, проветрив Боровец(благоевградско). Сами ще се ориентирате коя снимка къде е правена.

Та :) не знам дали е от влажността, но така ми се чини някак :) А така им се радвах в началото на лятото, че са заложили наистина доста плод. Но що файда.... Отделно в тая влага рай за всякакви гадини. Има и някакъв вид нова калинка, която масово пасе черниците Алба. Черничка-калинка-черничка-калинка....

IMG_20230708_134557163.jpg

IMG_20230708_134548272.jpg

IMG-701f8941e73c317d9acfdfd0709554b8-V.jpg

IMG-91571dc2da1472b0c858593ab62affc6-V.jpg

20230710_000124.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Как изглеждат в лоша и при добра година... Сред цветята в с. Долене има няколко хубави, стари дървета. Последни плодове, който има път ... Красиво е там. И някое семеначе.

IMG_20230722_161207073_HDR.jpg

IMG_20220701_073541451_HDR.jpg

IMG_20220625_103332129_HDR.jpg

IMG_20230722_155621527.jpg

IMG_20230722_155441720_HDR.jpg

IMG_20230705_182015786.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване