Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

Kalam Mekhar
На 10.07.2023 г. at 0:05, ivkit написа:

Бялата черница от рода Алба са ми абсолютен фаворит! Не губят вкусовите си качества от момента, в който тръгнат да зреят до падането на последната от дървото. При Алба с черни плодове не е така. 

 

Аз съм с точно противоположни впечатления. Белите вкисават часове, след, като са узрели върху дървото. Черните са с повече киселини и, може би те ги предпазват по- дълго време от разваляне. А, особено обичам хибридите с розови плодове, които носят качествата и на двете.  За съжаление, имаме неотрязани само 4-5 черници от десетки в миналото и те са или бели, или черни. Но, по улиците на селото се срещат и доста розови хибриди. Бяхме бубарски регион и в миналото са засадени хиляди черници.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Аз съм с точно противоположни впечатления. Белите вкисават часове, след, като са узрели върху дървото.

Въпрос на вкус, да. Черната аз я слагам по-назад, защото след първоначалния наплив, това съвпада и с настъпване на сериозните летни жеги и суша, тя започва да се засушава, дръжката й става много досадна, трудно се откъсва/пада, загубва и захарност в противовес на затоплянето, става по-твърда и жилава. Все пак има много вариации. Зависи и от района, в който растат, както и почвени условия , слънце... Плюс на бялата отделно е че става и за сушене, черната - не. 

Но да - въпрос на вкус е. Има страхотни черни, аз много надежди възлагам на Галиция.

Розовите наистина са приятни, стига да се случи по-сочна и едра вариация, да няма в нея досаден дървесен привкус(много от всички цветове го имат).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 30.11.2022 г. at 18:38, Боби Димитров написа:

Между другото, покрай полската поръчка, получих доста бройки (може би 100+) семена от шандудия от @ivkit - тези семена са в офиса ми и ако има мераклии, могат да си вземат за покълване, но искат стратификация. Мисля в началото на идната година да ги бутна в хладилника и на срещата да раздавам, ако има мераклии.

Да попитам, група, дали някой подхвана растения от тези семена, как са като развитие?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, ivkit написа:

Да попитам, група, дали някой подхвана растения от тези семена, как са като развитие?

Аз например, след като получих семената от шандудия, които ти ми изпрати тогава, планирах да засея част от тях в саксия, при първа възможност. Но пък така се случи, че дълго отлагах, за да мога да прочета повече подробности (за да се подготвя по-добре теоретично :) и накрая изпуснах правилния момент да ги сложа в хладилника. От друга страна, през пролетта на тази 2023 година, след като получих калеми от шандудия и ги присадих върху обикновена черница (Morus alba), добих някакъв (макар и минимален) опит с вегетативното развитие на шандудията (Morus nigra) и сега към края на сезона се чувствам по-уверен да опитам  да си отгледам (евентуално) и семеначета от шандудия. Например, едно от нещата за които ти самият си предупреждавал, ми се изясни практически, а именно, че докато семеначетата / листата на шандудията са много млади и дребни е добре да им се осигури сянка. В крайна сметка, едва към края на август, на 2023-08-22, сложих семенцата от шандудия в хладилника. Планирам повечето от тях да засея в саксия около февруари 2024.

Междувременно от общо седем или осем присадки които направих, между 20-и и 25-и април 2023, от шандудия върху обикновена черница (алба), изглежда се прихванаха добре четири, но в последствие, дали заради високата влага през пролетта, или пък заради големите горещини (и суша) през лятото, загинаха две от присадките. Сега, в края на сезона, имам само две живи присадки от шандудия (върху алба). Снимките са от днес. Присадката на първата снимка е под кора, не съм я снимал цялата, но леторастът от шандудия е дълъг над 30 см, дебел и хубав. За да не се счупи в мястото на присаждане, както стана с други мои присадки тази година, преди около месец завих един неръждаем винт за дърво (видичка) 3 x 30 mm през присадката и подложката, като главата му се пада отдясно на снимката.

IMG_20231011_180440s.thumb.jpg.e8f5b6f12fad3d0deb21f565ece291f3.jpg

 

На втората снимка присадката е също под кора, леторастът е дълъг над 25 см и също е хубав, макар и не чак толкова дебел.  На тази присадка реших да не слагам винт, защото ми изглежда че е по-здраво срастването, а пък и  присадката и подложката са по-тънки.

IMG_20231011_180603s.thumb.jpg.937181a03d48c2cf6db65b4f48059151.jpg

 

Още веднъж благодаря на @kokorko за калемите и на @ivkit за семенцата! Ще се радвам, да завъдя шандудия и да успея да докарам нещата дотам, че и аз да мога да раздавам калеми и семена :) !

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За да не се счупи я привързват към кол или друга опора. И аз изгубих две присадки в силен вятър. Интересно защо си решил с тоя винт да дупчиш.

А със семеначетата на Иван какво стана?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
преди 9 часа, embedeo написа:

На втората снимка присадката е

Листа на M.alba.

Или са те излъгали с калема, или ти е избила подложката.
Жалко, че до сега не си го разбрал и продължаваш да заблуждаваш, както и се самозаблуждаваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Категорично са листа на Морус Нигра :) не са от мен тези точно калеми, но това Е Нигра :)  Кокорко му ги беше пращал от Кюстендилската Нигра, а тя е приказно растение, началото на лятото я гледах там. Добре са калусирали тези. Изрежи останалите издънки/стебла, на първата снимка ми се вижда цял храст. Иначе да, интересно е да се види със семеначетата, някой до някъде ако я е докарал. Аз имам две в земята, едното цяло лято се държи прилично, бавно, но си се развива, другото сложих след двугодишно отглеждане в контейнер, преди две седмици.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 8.07.2022 г. at 21:57, kokorko написа:

Кратко сведение от първо лице преди около час и половина :)

 

Отидох на адреса, гледам некролог ама не на дядото, дано е здрав човека. Повъртях се, поогледах се, звъннах на звънеца - никой не отговаря , не се показва. Обаче пък двора не изглежда съвсем запустял. Не бързам да си ходя, виждам черницата и доближавам отстрани на оградата лекооо, без резки движения... току виж някой се обадил че съм крадец:) Както и да е оглеждам листата, струват ми се по-различни определено и ми минава мисъл през главата ,че има мнооого много малко плодове, повечето неузрели , но все пак порозовели. Намерих няколко узрели пробвах ги и ми направи впечатление ,че са доста по сладки от досега пробваните от мен. На външен вид плодчетата са с едри топченца по-скоро приличащи на сортовете едра къпина без бодли и това ми направи определно впечатление. Оттеглих се като отчупих няколко тазгодишни клончета с целта да се опитам да ги вкореня, въпреки че вкоренителя ми е в София, но май може да ги намажа с мед(мисля че съм чел някъде за меда). 

Вървейки пеша след около 10мин се спрях под огромна черница и се надумках доста. Събрах няколко шепи едри узрели плодове, НО въобще не толкова сладки и тогава направих още по-съществената разлика. След десетина минути се преместих под една вишна и от там малко, после се преместих под една бяла едра череша и от там малко, после се преместих под една лятна круша и от там 1-2, после под една почти презряла червена едра череша ... и то накрая душата пълна :joy:

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-140.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-283.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-424.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-580.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-59-513.jpg

Тази в Кюстендил е страшно огромна и красива Нигра. Гледах я в началото на лятото. Не си знае годините това дърво 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 12.10.2023 г. at 1:52, Славянски написа:

За да не се счупи я привързват към кол или друга опора. И аз изгубих две присадки в силен вятър. Интересно защо си решил с тоя винт да дупчиш.

Да, има случаи, когато привързването към кол или шинирането е по-подходящо решение. Например, тази година за първи път шинирах две важни за мен присадки слива върху джанка, и то след като тук в bezmotika прочетох за риска от счупване на присадки. (През миналата 2022 година повечето ми присадки бяха на подобрена копулация, всички прихванали се присадки си бяха здрави и не се нуждаеха от мерки срещу отчупване.) Обаче в конкретния случай с шандудията, тази година, както подложката, така и новоформирания калус станаха достатъчно дебели и вдървесинени и можех да си позволя да завинтя винт. Алтернативно, ако не можех да завинтя винт щях да шинирам, но това щеше да ми струва повече време и усилия -- да намеря подходяща шина/ клонче с извивка, да намеря лента с която да привържа, защото телта (която носех в джоба си) би се врязала във все още дебелеещата тъкан на шандудията и т.н. Затова завинтването на винт се оказа много по-рационално в моя случай :) .

 

На 12.10.2023 г. at 1:52, Славянски написа:

А със семеначетата на Иван какво стана?

Аз мисля, че описах доста подробно какво съм направил със семенцата. Не съм ли постигнал яснота?

На 11.10.2023 г. at 22:33, embedeo написа:

В крайна сметка, едва към края на август, на 2023-08-22, сложих семенцата от шандудия в хладилника. Планирам повечето от тях да засея в саксия около февруари 2024.

Ако трябва да кажа това по друг начин -- сложих семената от шандудия в хладилник към края на август тази година, в момента всички семена са в хладилника в пластмасов плик, а през месец февруари ще ги извадя от хладилника и ще ги засея в саксии.

Все още нямам семеначета от шандудия. Присадките ми от шандудия върху няколко издънки от обикновена черница (алба), които присадих през тази пролет 2023, считам за временно решение, докато си намеря или отгледам по-подходящи подложки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 12.10.2023 г. at 8:31, LyubS написа:

Листа на M.alba.

Или са те излъгали с калема, или ти е избила подложката.
Жалко, че до сега не си го разбрал и продължаваш да заблуждаваш, както и се самозаблуждаваш.

Арогантно невежество.

Или ме бъркате с някой друг човек, или допускате някаква друга основна грешка.

Жалко, че до сега не сте имал възможност да оцените предимствата на форума (bezmotika) и прекрасните хора пишещи тук, както и сте пропуснал да прочетете изцяло и в дълбочина (заедно с препратките) тази прекрасна тема за шандудията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 13 часа, ivkit написа:

Изрежи останалите издънки/стебла, на първата снимка ми се вижда цял храст.

Да, наистина е цял храст :) . Имам два такива храста около два стари пъна от Morus alba в градината, които оставих нарочно от предната година за да ми служат за подложки, защото са много мощни, а пък и беше най-оптималното решение да си осигуря подложки (макар и временни) за шандудията и за някои други черници (алба). На тези два храста, направих седем или осем присадки само от шандудията, но по различни методи на присаждане. Хипотетично и на шега, може да се каже, че ако бях направил само пет или шест присадки, то сега можеше да нямам нито една жива шандудия :) . Така, че  тези два храста от обикновена черница (алба) се "отблагодариха" с броя си и с мощния си растеж. Освен това, някои от тези издънки/стебла през лятото осигуряваха сянка на някои от присадките, както и служеха за по-високо и по-привлекателно място за кацане на дивите птици (което намалява шанса птиците да кацат по присадките ми). Но наистина, сега, в края на сезона, ще трябва да отрежа повечето от тези издънки/стебла, върху които няма присадки.

Може в някоя по-подходяща тема (за присаждане), да пусна снимки на другите присадки от черници алба, които направих тази година върху тези издънки/стебла. Например, историята на една плачеща черница се получи доста поучителна и интересна.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен сложих семена в едно голямо сандъче пред офиса (на перваз на прозорец слънчев) да покълват и бяха наболи много приятно! Но по някое време лятото една котка е решила, че това сандъче е нейната спалня - разбрах го случайно като се върнах от едно пътуване и я заварих да спи вътре и при опит да я изгоня, само ми се ядоса и пробва да ме надере. Ест под нея в сандъчето всичко замина... Имам още много семена, ще пробвам пак догодина, в по-закътани условия!

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 5 минути, Боби Димитров написа:

При мен сложих семена в едно голямо сандъче пред офиса (на перваз на прозорец слънчев) да покълват и бяха наболи много приятно! Но по някое време лятото една котка е решила, че това сандъче е нейната спалня - разбрах го случайно като се върнах от едно пътуване и я заварих да спи вътре и при опит да я изгоня, само ми се ядоса и пробва да ме надере. Ест под нея в сандъчето всичко замина... Имам още много семена, ще пробвам пак догодина, в по-закътани условия!

Ай, кофти. Не знам колко време запазват кълняемост. Дано се получи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 35 минути, embedeo написа:

Да, наистина е цял храст :) . Имам два такива храста около два стари пъна от Morus alba в градината, които оставих нарочно от предната година за да ми служат за подложки, защото са много мощни, а пък и беше най-оптималното решение да си осигуря подложки (макар и временни) за шандудията и за някои други черници (алба). На тези два храста, направих седем или осем присадки само от шандудията, но по различни методи на присаждане. Хипотетично и на шега, може да се каже, че ако бях направил само пет или шест присадки, то сега можеше да нямам нито една жива шандудия :) . Така, че  тези два храста от обикновена черница (алба) се "отблагодариха" с броя си и с мощния си растеж. Освен това, някои от тези издънки/стебла през лятото осигуряваха сянка на някои от присадките, както и служеха за по-високо и по-привлекателно място за кацане на дивите птици (което намалява шанса птиците да кацат по присадките ми). Но наистина, сега, в края на сезона, ще трябва да отрежа повечето от тези издънки/стебла, върху които няма присадки.

Може в някоя по-подходяща тема (за присаждане), да пусна снимки на другите присадки от черници алба, които направих тази година върху тези издънки/стебла. Например, историята на една плачеща черница се получи доста поучителна и интересна.

Да, добре са послужили, но е време корена да храни само шандудията и тя да дърпа в развитие. Така или иначе скоро няма да спрат да избиват издънки, но е добре да отиват веществата в шандудията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 11.10.2023 г. at 22:33, embedeo написа:

Аз например, след като получих семената от шандудия, които ти ми изпрати тогава, планирах да засея част от тях в саксия, при първа възможност. Но пък така се случи, че дълго отлагах, за да мога да прочета повече подробности (за да се подготвя по-добре теоретично :) и накрая изпуснах правилния момент да ги сложа в хладилника. От друга страна, през пролетта на тази 2023 година, след като получих калеми от шандудия и ги присадих върху обикновена черница (Morus alba), добих някакъв (макар и минимален) опит с вегетативното развитие на шандудията (Morus nigra) и сега към края на сезона се чувствам по-уверен да опитам  да си отгледам (евентуално) и семеначета от шандудия. Например, едно от нещата за които ти самият си предупреждавал, ми се изясни практически, а именно, че докато семеначетата / листата на шандудията са много млади и дребни е добре да им се осигури сянка. В крайна сметка, едва към края на август, на 2023-08-22, сложих семенцата от шандудия в хладилника. Планирам повечето от тях да засея в саксия около февруари 2024.

Междувременно от общо седем или осем присадки които направих, между 20-и и 25-и април 2023, от шандудия върху обикновена черница (алба), изглежда се прихванаха добре четири, но в последствие, дали заради високата влага през пролетта, или пък заради големите горещини (и суша) през лятото, загинаха две от присадките. Сега, в края на сезона, имам само две живи присадки от шандудия (върху алба). Снимките са от днес. Присадката на първата снимка е под кора, не съм я снимал цялата, но леторастът от шандудия е дълъг над 30 см, дебел и хубав. За да не се счупи в мястото на присаждане, както стана с други мои присадки тази година, преди около месец завих един неръждаем винт за дърво (видичка) 3 x 30 mm през присадката и подложката, като главата му се пада отдясно на снимката.

IMG_20231011_180440s.thumb.jpg.e8f5b6f12fad3d0deb21f565ece291f3.jpg

 

На втората снимка присадката е също под кора, леторастът е дълъг над 25 см и също е хубав, макар и не чак толкова дебел.  На тази присадка реших да не слагам винт, защото ми изглежда че е по-здраво срастването, а пък и  присадката и подложката са по-тънки.

IMG_20231011_180603s.thumb.jpg.937181a03d48c2cf6db65b4f48059151.jpg

 

Още веднъж благодаря на @kokorko за калемите и на @ivkit за семенцата! Ще се радвам, да завъдя шандудия и да успея да докарам нещата дотам, че и аз да мога да раздавам калеми и семена :) !

Успя ли да се хване някое калемче? Аз се опитах от резник да пусне корени ,но нещо не правя като хората и нито едно не се получи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, kokorko написа:

Успя ли да се хване някое калемче? Аз се опитах от резник да пусне корени ,но нещо не правя като хората и нито едно не се получи

Да, засега имам два успешно прихванати калема от шандудията, от резниците които ти ми изпрати, върху две временни стебла (от пън) на обикновена черница Алба. Само тези две присадки оцеляха от общо осем. Според мен, основния фактор за високия процент неуспешни присадки и опити за вкореняване е, че просто тази година 2023, или поне лятото, беше екстремно горещо.

Не се притеснявай за това, че при теб не е успяло вкореняването --  ти не си сам :) ! В съответствие с това, което бях написал по-рано в тази тема, когато (и ако) постигна първо самостоятелно дръвче шандудия на преместваем корен, ще ти го подаря, задето ми изпрати калеми от шандудията. Сега въпросът опира до това дали си съгласен подложката да бъде обикновена черница Морус алба, а също и дали си склонен да почакаш докато стане готово за преместване (откопаване) дръвче. Едва това лято 2023 намерих две (изглеждащи) семеначета от Морус алба, на които ще присаждам шандудия през пролетта (2024). Можем да се доразберем на лични.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Оооо супер ,че имаш успешни запазени присадки, но не се притеснявай за подаръка :) - нямам място къде да я засадя, а ще стане голямо дърво, по-добре на някой друг или дръж при теб да видим какво ще излезе като станем пенсионери:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Искам да питам доколко мръзне млада черница. Става въпрос за черница от последната поръчка от Полша (Morus nigra Galicja). Тръгна много добре...вече е към 1.70....но вчера забелязах че горните десетина см на всички клонки изглеждат като измръзнали. Очаква ли се да я завивам първите 1-2 години, или пък е нормално връхчетата да мръзнат....нали ще ги режа така или иначе. Иначе миналата зима когато беше даже по малка не съм я завивал и нямаше проблем, ама....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам много самопоникнали черници и някои имаха измръзвания, съответно години наред не бяха дръпнали особено. Но в повечето случаи си зимуват добре. Но аз говоря за такива никнали юни, и въобще дръвчета под метър.

Според мен ключово е да узрее дървесината. Паупауто също мръзне по подобен начин върхът, ако не е узряла хубаво дървесината до студовете. Не знам до колко градуса е падало при теб? За много дървета има определена студоустойчивост, но тя обикновено е за възрастно дърво и в покой. Често късните слани правят поражения (дървото се е разбудило), но понякога става и есента. Все пак десет сантиметра не е болка за умиране. Имай предвид, че при теб надморската височина е голяма и съответно сезонът е по-къс. Т.е. узряването на дървесината при някои видове може да е на кантар.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз не бих правил нищо. Видове със силен растеж узряват късно на дървесина. Същото ми го правеха в началото кавказките хурми. Не го намирам за проблем, а просто растежна фаза. Освен това, черницата традиционно се гледа на pollarding, демек някакви си върхчета не биха я смутили! :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване