Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

ivkit
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

Аз не бих правил нищо. Видове със силен растеж узряват късно на дървесина. Същото ми го правеха в началото кавказките хурми. Не го намирам за проблем, а просто растежна фаза. Освен това, черницата традиционно се гледа на pollarding, демек някакви си върхчета не биха я смутили! :)

 :) да.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Някой има ли опит с вкореняването на резници от Черница?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам опит с въздушен отвод, става си добре :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Има едно дърво розова дето е високо 10-15 метра. Едвам стигам първите клони. Много ми харесва плода, та искам да си пренеса в моя двор.

Киви дето е в графа "трудни за вкореняване" успях да го накарам да пусне корени, но тез резници от черницата и калус даже не правят!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, peterstamov написа:

Някой има ли опит с вкореняването на резници от Черница?

Пробвал съм поне два пъти неуспешно. Никват ми семенаци и се отказах от резниците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Не прави калус. Сега забелязвам, че на две в основата има леко разпукване. Но пъпките тръгнаха  и ше закъсат!

IMG-20240217-103321.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, peterstamov написа:

Някой има ли опит с вкореняването на резници от Черница?

При мен бавничко, но голям процент се хващат, обаче точно се осеферят, тръгна да пътувам на някъде и мама (градско чедо, на 85 г.), само чака да завия зад ъгъла и ми помага - полее ги изобилно, да не се мъчели горките. 99,9% загуба на всичко.
Залагам зимата предимно, на хладно място - по това време, дават някакви признаци на живот и засушавам леко.  Като е топло, плесенясват.

Редактирано от Антоанета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, peterstamov написа:

Не прави калус. Сега забелязвам, че на две в основата има леко разпукване. Но пъпките тръгнаха  и ше закъсат!

Преди 2 - 3 години, бях тръгнал да размножавам една черница (Morus alba) с резници, но и при мен се получи този проблем, че пъпките тръгнаха да се развиват и то още докато бяха (уж) временно в кофичка с малко вода, т.е. преди да успея да ги сложа в торбичка с почвена смес. След като този мой експеримент пропадна и след известно време забелязах, че всъщност на мен не ми трябват сами по-себе си вкоренените резници от обикновена черница (алба), защото аз и без това имам първа възможност да присаждам върху издънки от отрязани стари черници, които дори могат да се считат за плевел, в градината ми. Така и направих и имах успешни присадки. Втората възможност, ако нямаше къде или как да присаждам, е отводи, въздушни или не, както е по-удобно. И като трета възможност, ако все пак се налага да вкоренявам резници, щях да пробвам с по-дълги резници директно заровени на 3/5 (три пети) в земята, а оставащите 2/5 (две пети) да се подават над земята, като имам готовност да ги засенча, като стане "силно слънцето". Подобен метод, ползваше дядо ми, с отрязани лозови пръчки и аз го пробвах миналата година с две пръчки и едната се хвана и имаше листа от пролетта до края на есента през 2023. Не знам дали ще работи за черници по същия начин, но ако нямаше други възможности бих пробвал и такова заравяне.

Изброените три възможности, в същия ред на предпочитание, вероятно бих ползвал и за шандудия (Morus nigra). Засега, обаче не се налага да прибягвам до втора и трета възможност, защото две присадки от шандудия върху алба изглеждат успешни и живи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Някакви нюанси, разсъждавам си. Това, което не ми харесва в последните две/три години е, че големите дървета очевидно страдат в нашия, Дупнишки район. Изглежда дъждовните начала на летата им водят някакви гъбични заболявания. Страдат листата и плодовете на тази черница. Плодчетата стават посредствени, шугави, сухи, кисели, не могат да се налеят, нищо общо с това, което съм виждал през толкова много години от тези божествени дървета.

Попрочетох и научна информация и там, правилно и според мен, отбелязват че понася и се справя добре с въздушна влага, но ако е съчетана с хладен климат. Справя се добре и с горещия и сух климат, но без въздушна влага и валежи в неподходящо време. Гледал съм видеа с прекрасно развиващи се дървета шандудия както в Сирия, така и в Казахстан, в чукарите и студените зими. В Турция й е добре в пясъчните им, светли почви и горещина. 

Отделно влажността даде поле за развитие на една изключително неприятна цикада, която обожава да се лепи под листата баш на шандудията(въпреки, че това същество може да се види да се чувства перфектно и даже и по айлантите) , образувайки неприятни бели памуковидни налепи и  смучейки сокове. Донякъде, ако е на пълно слънце, дървото е пощадено от нея, при засенчване е пожар. 

Миналата година беше недобра, не само за тази черница, но и за черешите, гроздето именно заради влагата точно когато не трябваше да я има, нищо, че след това беше рекордно горещо и без валежи. Кайсиите, при това с години добре развиващи се дървета(като общо развитие, не плододаване, защото там знаем и за други нейни изисквания), миналата година пострадаха жестоко от Монилиоза. Много неприятна гледка, едни смолотечения, грозно извити като куки клончета, вероятно ще са и фатални и необратими за повечето от растенията. Рекордните горещини и суша не направиха пораженията, белята беше строена вече в началото на лятото.

Пиша това, за да знае човек когато планира да я отглежда как да се ориентира като район, в който ще я сади. Въпреки че какво да се ориентира, текат някакви толкова непредвидими климатични промени, че... Поне нека, като бъде засаждана да бъде поставяна на слънчево и проветриво място. 

Толкова съм й фен, захванал съм се да я размножавам тази черница по всички възможни начини, но ето, че последните две години(или три, не помня струва ми се цяла вечност) разочарованието е голямо. 

Имам малка градина в Благоевградско, там гледката, покрай полъха, течението на Струма и по-малкия дял валежи, е по-обнадеждаваща. Ако и летата там да са много горещи. 

Позамърсихме си и природата, чувам тук се горяли боклуците на цяла Европа. Не знам. 

 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

 

Такива времена помнят и Дупнишките.

 

 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

В камънака, да й се чудиш...

Това не значи, че докато са млади не трябва да бъдат поливани. И с резитбите внимателно, а по-добре хич при нея, едно, че плододава на многогодишна дървесина и друго, че раните й не зарастват, особено ако е отрязан клон на чеп, не образува калус и оголва кората прогресивно.

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Песни имат за нея хората.

 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Така, днес събрах малко калеми/резници от старото дърво в Кюстендил, има за около 10на човека (по няколко пръчки на човек) който иска да казва ,за да не идат напразно.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Браво! Вземайте, които нямате, Кюстендилската е приказна мащабна шандудия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Семеначетата нигра се събудиха рано вътре. Есента листенцата така и не опадаха и изглеждаха като изсъхнали. Сега ще ги махна, разбира се.

 

DSC00599.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
На 6.03.2024 г. at 21:12, greenn написа:

Семеначетата нигра се събудиха рано вътре. Есента листенцата така и не опадаха и изглеждаха като изсъхнали. Сега ще ги махна, разбира се.

 

DSC00599.JPG

А, не би трябвало. При нормални условия, контейнерчетата на двора лятото и си заспиват навреме. Не знам защо така. Зимата ги държа в неотопляемо помещение, събуждат се с тези в природата.

Иначе който иска да види хубава шандудия и да си набере, може да разходи до Чуриловския манастир. В двора на манастирчето има огромна, никой не знае годините й. От преди турско е със сигурност. Хубава дестинация е. Трябва да се отиде в края на м.юли(даже за по-сигурно, макар всяка година да е различно, началото на август), тогава там е адска жега, но.... В близост е и селото с цветята - Долене, там също има няколко страхотни плододаващи шандудии.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване