Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

greenn

Не съм срещал такива листа при моята ИЕ.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Потърсих снимки в нета. Повечето са с ненарязани листа, като липови. Ето тук примерно:

https://treesofjoy.com/product/scions-illinois-everbearing-mulberry/

Но има и две снимки с по-различни листа. Единият линк е френски:

https://thesupernursery.com/product/illinois-everbearing-mulberry/

https://www.achat-vente-palmiers.com/en/blackberry-trees/3526-morus-illinois-everbearing.html

Цените са страшни. Тая полската беше 4 евро, почти без пари. Но калемите от Грийн като дървесина и пъпки бяха по-различни. Ще видим какъв плод ще дадат.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
Отговорено (Редактирано)

Семеначетата спряха да растат. Предполагам им е тясно вече (три са). Приготвих малко тензо желязо, дано помегне на пожълтяването.

 

Nigra-semenaci.jpg

Редактирано от greenn
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Фактът, че семената никват, означава ли, че има някъде и мъжка шандудия, или са само женски, или пък да е ѝ с мъжки и женски цветове? Аз при мен мислех, че са женски обикновените черници/белвици, но почнаха да никват семена. Най-вече на оголена/разкопана почва. Не зная къде е мъжката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Предполагам, че женските понякога правят и мъжки цветове. А иначе семената са от Пловдив, там може да има и мъжки дървета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 21 часа, greenn написа:

Семеначетата спряха да растат. Предполагам им е тясно вече (три са). Приготвих малко тензо желязо, дано

А, нещо не е наред. Странно, не ми правят така семенаците, дори да престоят и две години в контейнер. Слънце да им е малко?! Почва нещо, странно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 8 часа, greenn написа:

Предполагам, че женските понякога правят и мъжки цветове. А иначе семената са от Пловдив, там може да има и мъжки дървета.

Да, ето как шандудиите имат и мъжки, и женски цветове. Всеки ще ги различи. Най-хубавите в Дупница са точно така - и мъжки, и женски цветове.

https://youtu.be/5xxC2viev-E?si=lC4XIWo4Oaf0E3ew

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

IMG_20240503_183451791_HDR.jpg

IMG_20240503_183218356.jpg

IMG_20240503_183213030.jpg

IMG_20240503_183456691.jpg

IMG_20240503_183444908_HDR.jpg

IMG_20240503_183439830.jpg

IMG_20240503_183427728.jpg

IMG_20240503_183421552.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 16.05.2024 г. at 11:56, greenn написа:

Предполагам, че женските понякога правят и мъжки цветове. А иначе семената са от Пловдив, там може да има и мъжки дървета.

При нас обикновените черници показват и трите поведения. Та ми се вижда нормално и шандудията да има подобно държание.

Има една многостеблена, която е само мъжки цвят.

20240501_200649.jpg

Има няколко, които са само женски. И има една, която прави и двата цвята...

20240418_182730.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При това положение се чудя дали е възможно мъжка кавказка хурма да даде някога плод? Имаме при майка ми и баща ми две огромни черници, които са мъжки и никога не сме виждали плод на тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Вкоренен резник - четири години. Семенак 2-ра година в градината.

IMG_20240519_202151433.jpg

IMG_20240518_152048120_HDR.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Съвсем различни една от друга по форма на листата. Семенакът е възможно да излезе и мъжки предполагам? Някакви по-специални грижи предвиждаш ли? Къде са уязвими?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 1 час, Славянски написа:

Съвсем различни една от друга по форма на листата. Семенакът е възможно да излезе и мъжки предполагам? Някакви по-специални грижи предвиждаш ли? Къде са уязвими?

 

Да, различна форма имат. Понякога формата е такава при по-млади растения или млади клони на възрастни растения, след това се променя. Но е възможно да излезе мъжка, не знам. Ако се случи така ще мисля за облагородяване, може би. Този момент е далеч с това темпо на растеж. Всички други белези на вида ги има иначе, чистокръвна Нигра по останали показатели. В период на проучване са семенаците.

И двете са здрави, не са капризни, в поливни условия все пак. Миналото лято в сушите им слагах вода, без да съм сигурен дали имат нужда, ценни са ми. Ще пробвам някъде да сложа семенак без никаква грижа и поливане, есен. Развиват невероятна коренова система семенаците - един дебел жълт корен... Вероятно би се справяла и без вода, особено ако случи на пролет като тази. Ще видим.

Страдат ако има засенчване и не са на пълно слънце, плододаването при големи растения силно намалява. Просто искат много светлина.

Растеж бавен, торя някои семенаци в контейнери с Осмокот, други не, разлика особена не виждам. Тази от резник в последните две години тръгна стабилно да расте, първите две години вероятно е правила корен и почти не мърдаше като растеж. Тази година направо лети.

Един семенак в градината като да загина, нещо едва тръгна да отваря пъпки и спря. Засадил съм го заедно с този на снимката миналото лято, единия се справи, другия - изглежда че не. Не знам защо, в еднакви условия са. Все пак този, който оцеля го засаждах в началото на миналото лято и го поливах, другия в края на лятото. В края на зимата и двете растения бяха живи. Просто едното не пожела да тръгне към нормална и активна вегетация. Засега, почти не се надявам на друго, макар да съм го оставил още на място. Не е и толкова важно, проучвам ги семенните растения. Тази от резник ще стане хубава, знам огромни получени така, а и като я гледам тази вече четвърта година. Надявам се, дано :)

Мори ги една цикада лятото, писал съм, ама пак да си кажа. Особено ако има засенчване, непроветливост, повишена въздушна влажност.

Не обичат висока въздушна влажност, гъбични заболявания развивали пишат и според наблюденията ми, наистина е така. При почти всички възрастни растения зимите умират доста едногодишни клони, изглежда това не е проблем, справят се.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Да рапортувам и аз докъде стигнах с шандудията от семена, а и да задам няколко въпроса. Получих семена от шандудия от @ivkit още през август 2022 (заедно с листа за експеримента по идентификация), за което съм му много благодарен! Отначало семената си седяха, приблизително цяла година в сгъната хартия, поставена в полиетиленов плик, на бюрото ми при стайна температура, докато събера достатъчно знания и увереност че ще мога да ги покълна. На 2023-08-22 сложих семенцата от шандудия в хладилника, както са си в хартията и найлоновата торбичка оставена отворена. Отначало реших да не добавям никаква вода, защото сметнах че хартията ще поеме достатъчно влага от въздуха и изпаренията в хладилника, но по някое време (не съм отбелязал точно кога) капнах една капка вода върху хартията и сгънах торбичката за да я позатворя. На 2024-03-12 взех пет от тези семенца и ги засях в кофичка от кисело мляко с пробити дренажни отвори (4 х 0.5 мм), в торфен субстрат, който междувременно бях купил "от магазина" [1]. Реших да не покривам кофичката с нищо, ами вместо това, пръсках повърхността на почвата в кофичката, с филтрирана вода, по два пъти на ден, с домакински пулверизатор. На 2024-04-09 забелязах първи признаци на покълване и на 2024-04-18 имах две поникнали растения шандудия (съвсем миниатюрни, разбира се).

Днес 2024-06-14, тези две първи растения изглеждат така:

IMG_20240614_102030es.thumb.jpg.89a81736130c4b2a253e17f622deb324.jpg

IMG_20240614_102052e.thumb.jpg.0c71d1ea46f756bd28f5f9a94703c7f8.jpg

IMG_20240614_102231es.thumb.jpg.7dcd90bf921a919cd76ea20adbf9fb28.jpg

Малко след като покълнаха тези две първи растения, ми се стори, че прекалено много съм уплътнил най-горния слой на почвения субстрат и затова изгребах малко от него и го "изхвърлих" в друга кофичка, в която по това време бях пикирал разсад от домати. Изглежда, че в "изхвърлената" почва се подобриха условията, пък и времето стана по-топло, и в съответната кофичка с доматен разсад поникнаха (може би) още две шандудии, които "вървят" с около 3 - 4 седмици  по-късно от първите две. Тези, по-късно поникнали и предполагаеми шандудии, днес 2024-06-14, изглеждат така:

IMG_20240614_102238e.thumb.jpg.ac20203a736f348e4b02d0a5ce6dcccf.jpg

Предполагаемите шандудии са в дясната част на кофичката, а в лявата част има едно доматено растение, което няма никакъв проблем да се пожертва, ако се наложи.

Въпросите ми, към момента са:

Дали сега (в близките дни) да пресадя и разделя двете по-големи шандудии в индивидуални кофички или да изчакам  до есента (зимата) когато им окапят листата ? Ако ги разделям и пресаждам сега, дали да си правя труда да търся по-дълбока (по-висока) саксия или кофичка от кисело мляко ще продължи да е достатъчна?

За двете по-малки (предполагаеми) шандудии въпросите ми са почти същите, само че с по-малък приоритет. 

[1] От скромния ми опит с покълване и разсади от предишни години знам, че ако сам си приготвям почвата за разсада, това ми отнема време и освен това, такава почва съдържа семена на плевели и (по моя субективна преценка) повече патогени, отколкото почвен субстрат който се продава в търговската мрежа. Евентуално, когато обработя моята домашно приготвена почва с вряла вода нещата може и да се подобряват, но това пък е още време и усилия. От друга страна ivkit ясно предупреди за риска от гъбични заболявания и "сечене" на новопокълнали шандудии, та затова използвах комерсиален почвен субстрат.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Първите две са хубавки, истински шандудии. Следващите растения не мога да ги видя добре, приличат на нещо друго поникнало, не мога да кажа. Против сечене могат да се поливат с бледо, бледо розов!!! разтвор на калиев перманганат. Могат и е добре да се местят и сега в по-голям съд, просто с условието внимателно да се извадят с цялата земя от кофичките. Може едната да преместиш така, другата да изчакаш листопада, когато внимателно земята вече може да се махне от кореновата система(засаждане на гол корен тогава). И двата варианта са удачни, така или иначе тези растения се развиват страшно бавно.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 14.06.2024 г. at 11:29, embedeo написа:

Да рапортувам и аз докъде стигнах с шандудията от семена, а и да задам няколко въпроса. Получих семена от шандудия от @ivkit още през август 2022 (заедно с листа за експеримента по идентификация), за което съм му много благодарен! Отначало семената си седяха, приблизително цяла година в сгъната хартия, поставена в полиетиленов плик, на бюрото ми при стайна температура, докато събера достатъчно знания и увереност че ще мога да ги покълна. На 2023-08-22 сложих семенцата от шандудия в хладилника, както са си в хартията и найлоновата торбичка оставена отворена. Отначало реших да не добавям никаква вода, защото сметнах че хартията ще поеме достатъчно влага от въздуха и изпаренията в хладилника, но по някое време (не съм отбелязал точно кога) капнах една капка вода върху хартията и сгънах торбичката за да я позатворя. На 2024-03-12 взех пет от тези семенца и ги засях в кофичка от кисело мляко с пробити дренажни отвори (4 х 0.5 мм), в торфен субстрат, който междувременно бях купил "от магазина" [1]. Реших да не покривам кофичката с нищо, ами вместо това, пръсках повърхността на почвата в кофичката, с филтрирана вода, по два пъти на ден, с домакински пулверизатор. На 2024-04-09 забелязах първи признаци на покълване и на 2024-04-18 имах две поникнали растения шандудия (съвсем миниатюрни, разбира се).

Днес 2024-06-14, тези две първи растения изглеждат така:

IMG_20240614_102030es.thumb.jpg.89a81736130c4b2a253e17f622deb324.jpg

IMG_20240614_102052e.thumb.jpg.0c71d1ea46f756bd28f5f9a94703c7f8.jpg

IMG_20240614_102231es.thumb.jpg.7dcd90bf921a919cd76ea20adbf9fb28.jpg

Малко след като покълнаха тези две първи растения, ми се стори, че прекалено много съм уплътнил най-горния слой на почвения субстрат и затова изгребах малко от него и го "изхвърлих" в друга кофичка, в която по това време бях пикирал разсад от домати. Изглежда, че в "изхвърлената" почва се подобриха условията, пък и времето стана по-топло, и в съответната кофичка с доматен разсад поникнаха (може би) още две шандудии, които "вървят" с около 3 - 4 седмици  по-късно от първите две. Тези, по-късно поникнали и предполагаеми шандудии, днес 2024-06-14, изглеждат така:

IMG_20240614_102238e.thumb.jpg.ac20203a736f348e4b02d0a5ce6dcccf.jpg

Предполагаемите шандудии са в дясната част на кофичката, а в лявата част има едно доматено растение, което няма никакъв проблем да се пожертва, ако се наложи.

Въпросите ми, към момента са:

Дали сега (в близките дни) да пресадя и разделя двете по-големи шандудии в индивидуални кофички или да изчакам  до есента (зимата) когато им окапят листата ? Ако ги разделям и пресаждам сега, дали да си правя труда да търся по-дълбока (по-висока) саксия или кофичка от кисело мляко ще продължи да е достатъчна?

За двете по-малки (предполагаеми) шандудии въпросите ми са почти същите, само че с по-малък приоритет. 

[1] От скромния ми опит с покълване и разсади от предишни години знам, че ако сам си приготвям почвата за разсада, това ми отнема време и освен това, такава почва съдържа семена на плевели и (по моя субективна преценка) повече патогени, отколкото почвен субстрат който се продава в търговската мрежа. Евентуално, когато обработя моята домашно приготвена почва с вряла вода нещата може и да се подобряват, но това пък е още време и усилия. От друга страна ivkit ясно предупреди за риска от гъбични заболявания и "сечене" на новопокълнали шандудии, та затова използвах комерсиален почвен субстрат.

Не ги разделяй големите, чакай листопада и тогава внимателно разделянето, при навлажнена почва. Хубавото на субстратите е, че при тях трудно се получава спичане, лека почва. Сега загледах и малките, шандудийки са, домата ме заблуди. Него можеш и трябва да го махаш.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 14.06.2024 г. at 11:29, embedeo написа:

Да рапортувам и аз докъде стигнах с шандудията от семена, а и да задам няколко въпроса. Получих семена от шандудия от @ivkit още през август 2022 (заедно с листа за експеримента по идентификация), за

Между другото, много ценна информация. Това, че семената са стояли повече от година преди стартиране на стратификация и не са загубили кълняемост е изненада за мен. Принципно много костилкови например, наистина успяват да покълнат и след две, три години. Тук обаче говорим за дребни семена, черница, която принципно си е трудна. А и начина по който след това е била в хладилник, само в хартия, без особени претенции към влажност... Аз слагам едни мъхове... Браво!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Шатут, шатут... Имат арабите. Там обаче покрай големите реки в Афганистан, не е баш в пустошта. Не ги много харесвам тези с неуважителното отношение към жената, бая примитивни изглеждат.

 

 

 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Трудно могат да бъдат намерени подобни видеа в тубата, просто защото арабския свят е царството на тоя Шатут, както го наричат.  Трябва да се изпише на арабски. Но се вижда как имат малки оазиси покрай реките им. 

 

Тук обаче се вижда и в камънака как виреят величествени растения. Вероятно все пак под този камънак има не толкова дълбоко и подпочвена вода. Това са огромни растения. 

 

Какво намират да пасат тези овце... Ум не ми го побира. 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен калемите и тая година не тръгнаха. Не напирам повече с тая Morus nigra.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • bobo
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване