Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Доматите на 2023 година- сортове и кое, как..

Recommended Posts

alys

То при тази суша явно на маната не й е било кеф. Но пък външните се осланиха (при нас). Бях оставила някои растения с по някой домат навън. Самите плодове нямаха поражения, но растенията изсъхнаха. То и под покрив почти същото се получи, една идея по-леко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Това във парника засега е добре и краставици и марули чушлета че видиме от тая вечер дават го сняг 

IMG_20231112_155516_HDR.jpg

IMG_20231112_155545_HDR.jpg

IMG_20231112_155600.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В парника от паднал домат поникнал разсад пикирах го и в гаража на хладно и под лампи за експеримент. Дали ще задържи до март да го върнем в парника?

IMG_20231112_155203_HDR.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Доста по-рано ще даде зор, ще порасне и ще се чудиш как да му осигуриш топлина и светлина. Аз съм отглеждала Лабрадор от декември до март, за 3 месеца узря първото доматче. Но тогава вече денят се увеличава, а сега намалява. Опитай, забавно е. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, alys написа:

Доста по-рано ще даде зор, ще порасне и ще се чудиш как да му осигуриш топлина и светлина. Аз съм отглеждала Лабрадор от декември до март, за 3 месеца узря първото доматче. Но тогава вече денят се увеличава, а сега намалява. Опитай, забавно е. :)

Това са домати ог мой сорт розави но им трябва много време сея ги началото на март а бера началото на август 5 месеца та сега от ноември до март са 5 месеца но няма хубави условия и да видим ако се забавят с месец два

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Наесен, когато изкорените доматите, до каква дължина достигат корените им?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен е невъзможно да се каже, тъй като смолницата не пуска корена (отделно, че ние не ги кореним, а ги режем, за да хранят почвата през тия 6 месеца). Повече от 50тина см не съм успял да извадя. Обаче от саморасъл домат в компоста на другото село, там сме дърпали колкото домат, толкова корен :) е, не надолу, на наоколо, но нали. Индиректно, но бях приятно изненадан тая година от пащърнак с дължина 40 см също, при който върхът на корена беше отчупен, демек отивал е още надолу.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Цитат :

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Xxxxx Yyyyyyyy » Сря Яну 03, 2024 1:00 pm

Глас от публиката
Честита Нова Година на всички форумни майстори на доматките!

Като реша да правя нещо ново за мен, първо събирам всичко написано по въпроса и започвам да чета.

И за производство на домати в оранжерия прочетох всичко открито.
Първо, за да узреят, доматите трябва да натрупат определени градуси температура в оранжерията. Някъде от порядъка на 2000 градуса по Целзий.
Второ, това се подпомага значително, като часовете на дневното осветление се увеличават с изкуствено осветление.
Трето, най-въздействащата светлива за бързото зреене на доматите е с червения цвят от слънчевия спектър.Значи изкуственото осветление трябваше да е с червени електрически крушки, или под полиетилена да се залепи целофан, боядесан в червено.
И накрая получената продукция трябва да се продаде, като се пазариш за всяка стотинка.


Тези потребители благодарят на автора Xxxxx Yyyyyyyy за това съобщение (общо 4): alys, трепетлика, Misi, ch.petrov

Оценка: 11.76%

Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.

 

Челен опит !

 

Третият постулат (третото правило) дава простор за шеметни експерименти.

Ще потърся целофан „боядЕсан в червено“ и ще облицовам поне 2 квадратни метра от оранжерията. Възможно е доматите под целофана да узреят/почервенеят по-бързо от другите (без целофан)

zapotek.thumb.jpg.8cb4a7821590f1865e420a95239c9a0d.jpg 

Ако успея да открия жълто-оранжев целофан - тутакси ще облицовам други 2 квадратни метра от оранжерията. Ще бъде прекрасно ако успея да отгледам и жълто-оранжеви домати

oaxacan.thumb.jpg.c614f341277347ebf5097d64b72dc4f1.jpg 

Ами ако облицовам трети участък от оранжерията с целофан „боядЕсан в опушено“ ? Току-виж съм отчувал и опушен / чаджав домат !

1861698617_blackkrim.thumb.jpg.7738fc38018066f67ad71b4e0c5ce341.jpg

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 часа, Ch Petrov написа:

Ще потърся целофан „боядЕсан в червено“ и ще облицовам поне 2 квадратни метра от оранжерията. Възможно е доматите под целофана да узреят/почервенеят по-бързо от другите (без целофан)

Червения целован не дава повече червена светлина. просто спира синята и зелената. Но съм чел че може да се ползва мулчиращо фолио с различни цветове (и че имало ефект!). Тогава вместо червената светлина да се поглъща от черната всепоглъщаща пръст, тя ще бъде отразена нагоре и ще освети допълнително (макар и отдолу) листата на доматите с още червена светлина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Очевидно иронията ми е останала неразбрана. Червен целофан - червени домати, жълт целофан - жълти домати, опушен целофан - опушени домати, лилав целофан - лилави домати, черен целофан - черни домати ;)

Има доста въпроси свързани с ефективността на първият формулиран по-горе постулат ".. Първо, за да узреят, доматите трябва да натрупат определени градуси температура в оранжерията. Някъде от порядъка на 2000 градуса по Целзий .." . Забавно би било баш-специалистката, обобщила първия постулат, да опише как именно се измерва натрупването на 2000*С, като се има предвид също така и обичайната промяна на температурата на въздуха през денонощието. Някои фенове на доматите обсъждат необходимостта от около 2000 часа дневна светлина при оптимална температура на въздуха, но това е нещо съвсем друго.

Мнението ми по отношение на всякакви лампи и всякакви целофани е, че не биха могли да заменят достатъчно ефективно пряката слънчева светлина и затова не използвам доосветяващи лампи и цветни целофани. Все едно да опитваш да имитираш/симулираш ерекция.

Ноо - всеки има право да отглежда доматите си както намери за добре : да ги (до) осветява с каквито си иска електрически лампи, да лепи под полиетилена целофан с предпочитан от него цвят, да слага мулчиращо фолио и то да отразява светлината нагоре към доматите.

Във френския регион Nouvelle-Aquitaine се намира област Champagne, както и град Cognac. Там неслучайно ценят местните лозя и някои особено старателни лозари дори слагат огледала под лозите - за да огряват допълнително скъпоценните гроздове.

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване