Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

алина

Търся смокиня Мичуринска

Recommended Posts

Котарак без чизми

Не, грешиш. Убийството е тежко криминално престъпление, а клеветата е разпространението на невярна информация, злепоставяща честта, достойнството или доброто име на някого. Освен смокини, имам и нещо като достойнство. Това е напълно естествено и няма политика. Има различни начини да изчистиш клеветата си, и ако ги използваш, няма да сбъркаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Поръчах и Брънсуик.Ще ги сравним с Кадота. Сега ще имам три..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Которак, темата не е подходяща.Стига е , човек. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Щом не е подходяща, трябваше ли да започваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, алина написа:

Измирска това е Турската? Наистина, пишат че издържа до -18. Ще поръча. А то бялата има ли студоустойчива? Как е на вкус Кадота?

Измирска без опрашване, никой не ми я е похвалил до момента. Кадота има бърз растеж и не е много студоустойчива. Ако районът е студен, ще трябва да я подрязваш и покриваш, поне, докато стъблото и дебелите клони посивеят. На вкус е добра. Опрашена, вероятно е още по- добра, но аз нямам бластофага в моя район.

Относно мъжките смокини - няма мъжка Кадота, Мичуринска 10 или Брънсуик. Който ви казал това, със сигурност ви лъже. Всички мъжки смокини са хибриди. Ако са създадени контролирано, могат да са с 50% гени от някой от изброените сортове, но не са мъжки копия на женската смокиня от която са взети семената. Няма и никаква гаранция, че са подходящи за опрашване на майчиният сорт, ако е известен. Всеки семенак има различни характеристики от родителите си.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 минути, Kalam Mekhar написа:

Измирска без опрашване, никой не ми я е похвалил до момента. Кадота има бърз растеж и не е много студоустойчива. Ако районът е студен, ще трябва да я подрязваш и покриваш, поне, докато стъблото и дебелите клони посивеят. На вкус е добра. Опрашена, вероятно е още по- добра, но аз нямам бластофага в моя район.

Относно мъжките смокини - няма мъжка Кадота, Мичуринска 10 или Брънсуик. Който ви казал това, със сигурност ви лъже. Всички мъжки смокини са хибриди. Ако са създадени контролирано, могат да са с 50% гени от някой от изброените сортове, но не са мъжки копия на женската смокиня от която са взети семената. Няма и никаква гаранция, че са подходящи за опрашване на майчиният сорт, ако е известен. Всеки семенак има различни характеристики от родителите си.

В разсадника пише. Виж:   

https://palmi.bg/product/697/smokinya-bransuik-mazhka-oprashitel-brunswick.html

https://palmi.bg/product/159/smokinya-kadota-kadota-dotato.html

Аз много не разбирам от смокините, просто ги поливам и ги ям))) Важно да дават реколтата. Останалото е ..от...

Пишат, че Кадота до -18. Лъжат ли? Вече поръчах.Ще завивам и на завет ще садя..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Добре.Поръчах и сега вече ще ги гледам. Да се надявам, че ще имам плодове и са вкусни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 18 часа, Kalam Mekhar написа:

Може би е малко по неустойчива от Мичуринска 10 заради по- бързият растеж. Иначе си е сорт с прилична студоустойчивост. Мичуринска 10 също не е нещо уникално. Има добра студоустойчивост, но се събужда рано и страда доста от късни пролетни студове. 

Смокиня Rouge de Bordeaux се свърши, затова поръчах от тези, които има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, алина написа:

Смокиня Rouge de Bordeaux се свърши, затова поръчах от тези, които има.

Руж дьо Бордо е напълно различен сорт от Ронд дьо Бордо. По- добре е станало, че се е свършила. В сортове смокини съм описал двата сорта и разликата между тях. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 59 минути, алина написа:

В разсадника пише. Виж:   

https://palmi.bg/product/697/smokinya-bransuik-mazhka-oprashitel-brunswick.html

https://palmi.bg/product/159/smokinya-kadota-kadota-dotato.html

Аз много не разбирам от смокините, просто ги поливам и ги ям))) Важно да дават реколтата. Останалото е ..от...

Пишат, че Кадота до -18. Лъжат ли? Вече поръчах.Ще завивам и на завет ще садя..

Много неща пише в този разсадник, които не са верни. Включително, продаваха "Черна Кадота", каквато не съществува и сега са я обявили за Тауро, но пропускат да напишат, че е тип Сан Педро. Пропуснали са да напишат, че семенакът Блек Донов се оказа тип Смирна и в САЩ първи изреваха, че не дава плодове без опрашване. 

Относно Кадота, вероятно ще издържи до -18 с известни увреждания по клоните. Но, става въпрос за възрастни дървета. Младите ще трябва доста да ги пазиш в студен район, а те растат много и това може да стане само след здраво кастрене.

И отново пиша - няма мъжка Кадота, Брънсуик и Мичуринска 10. Няма как да стане. Ако има, помоли този, който ти го е казал да ти обясни, как го е направил. Всички са хибриди. Няма как да изкараш чист сорт при един родител Каприфиг. 

Донов не търпи чуждо мнение и не се интересува, дали това което е написал е вярно или не. За него, това няма значение. За егото му, можеш да си вадиш заключение от следната случка. Написах му веднъж, че Negronne се пише с две "N" и, той ми изтри поста. След това, продължи да си го пише с едно "N", каквото стои до момента в сайта му. Напуснах форума му, когато ми каза, че пиша прекалено много за броят на дърветата, които имам, а той си плаща за поддръжката на сайта. С други думи, намекна, че му изхабявам сайта от писане. Казах му да ми изтрие профила и направих групата във Фейсбук, която търговците да не могат да контролират, както си искат. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Много неща пише в този разсадник, които не са верни. Включително, продаваха "Черна Кадота", каквато не съществува и сега са я обявили за Тауро, но пропускат да напишат, че е тип Сан Педро. Пропуснали са да напишат, че семенакът Блек Донов се оказа тип Смирна и в САЩ първи изреваха, че не дава плодове без опрашване. 

Относно Кадота, вероятно ще издържи до -18 с известни увреждания по клоните. Но, става въпрос за възрастни дървета. Младите ще трябва доста да ги пазиш в студен район, а те растат много и това може да стане само след здраво кастрене.

И отново пиша - няма мъжка Кадота, Брънсуик и Мичуринска 10. Няма как да стане. Ако има, помоли този, който ти го е казал да ти обясни, как го е направил. Всички са хибриди. Няма как да изкараш чист сорт при един родител Каприфиг. 

Донов не търпи чуждо мнение и не се интересува, дали това което е написал е вярно или не. За него, това няма значение. За егото му, можеш да си вадиш заключение от следната случка. Написах му веднъж, че Negronne се пише с две "N" и, той ми изтри поста. След това, продължи да си го пише с едно "N", каквото стои до момента в сайта му. Напуснах форума му, когато ми каза, че пиша прекалено много за броят на дърветата, които имам, а той си плаща за поддръжката на сайта. С други думи, намекна, че му изхабявам сайта от писане. Казах му да ми изтрие профила и направих групата във Фейсбук, която търговците да не могат да контролират, както си искат. 

Там Ронд вообще не видях..Защо не препоръчахте разсадник? сега вече поръчах и да се надявам всичко е наред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Все пак можете да не подхождате толкова емоционално, а да преценим, че това не е Черноморието, а Добруджанското плато и се намира на 25-30 км от морето и на 300 метра над морското равнище.... и от тази посока не идва нищо хубаво.. Когато питах местните дали вървят смокини, само ми се смееха.  Аз се боря успешно с климатичните особености на близко до това място, защото не ги подценявам. Затова.... айде лаиците.. Нали забелязахте, че не се включих да давам съвети на Алина какви сортове да сложи? Изкорених 3 петгодишни смокини преди десет дни, за да повиша разнообразието от сортове, а скоро може да направя и първата БАНОВСКА СМОКИНОВА от 5 избрани сорта смокини.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, алина написа:

Там Ронд вообще не видях..Защо не препоръчахте разсадник? сега вече поръчах и да се надявам всичко е наред.

Има. https://palmi.bg/product/1082/smokinya-kragla-ot-bordo.html

Не препоръчвам никой търговец и не поемам отговорност за действията му. И най- коректния може да има неграмотни работници, който да объркат сортовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@алина добре би било да прочетеш тази статия на @Kalam Mekhar.

https://bezmotika.com/blogs/entry/173-типове-смокини/

Такъв материал събран на едно място не знам къде би намерила, още повече на разбираем език. Дето се вика, и за мързеливци става.  Човек за да намери необходимото, трябва бая да се рови и да знае какво търси - това е плод на многогодишен труд и практика. Ти викаш само ядеш, но ако сортът е неподходящ за твоя регион, листата ли ще ядете?!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Извинявам се на всички, за използването на чужд език, обаче искам да направя един експеримент/ опит да помогна на Алина и да оправя част от объркването ѝ.

@алина , кажеться у вас несколько неприятностей накопились, так що у меня несколько предложения. Если ошибки, прошу извинить. Давним давном по русском не писал.

(1.) Пригласите мужа на помощь.

(2.) Если вообще возможно, пожалуйста, отмените пока все заказы.

(3.) Если возможно, пожалуйста, пригласите друга или подругой которые хорошо читают и понимают болгарского на помощь, пить чай и т.д.

(4.) Пожалуйста, вместе прочитайте эту статью, которой @Славянски предложил, которой @Kalam Mekhar написал. Это очень важно, что бы избежать ошибки и разочарования.

https://bezmotika.com/blogs/entry/173-типове-смокини/

(5.) Имея в виду те подробности которые @Александър Ал поделился, мне кажеться, что погода в вашем деревне несколько холоднее чем в Варне.

(5.1) Значить вам надо начать только с инжира общего типа oбикновен (common) тип смокини. Из этом следует что вам нужен только женский инжир женска смокиня (fig). Вам нельзя покупать никакого мужского инжира мъжка смокиня (caprifig).

(5.2) Я например живу в холодней части Болгарии и в моем деревне я пока заметил, что только два сорта инжира могут плодоносить: Мичуринска 10 (Michurinska 10) и още один которы похож на Жълта Студоустойчива (Hardy Yellow).

(6.) Пожалуйста, будьте очень осторожны с названиями инжира, так как некоторые названия очень близки.  Продавцы иногда (ошибочно) используют совершенно другие названия. Вот например это три совсем разные сорта:

  • Кръгла от Бордо (Ronde de Bordeaux),
  • Виолетова от Бордо (Violette de Bordeaux, Negronne)
  • Червена от Бордо (Rouge de Bordeaux, Pastilière)

(7.) Не спешите заказывать. Не стесняйтесь попросить помощи сюда.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз ще резонирам с последното. Няма полза да се прибързва, няма натиск да се поръча веднага все едно са на изчерпване. Защо се вкарвате в такива филми?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Боже мой..от нищо нещо...

Поръчах вече.Въпросът е приключен.

На всички  благодаря. 

темата се затваря.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 минути, алина написа:

Поръчах вече.Въпросът е приключен.

Въпросът е човек да си направи изводите и поуките занапред (и това честно казано е по-ценно от всякакви смокини). Не е нищо. Дребните камъчета обръщат колата, нали знаеш приказката?

Приветствия към embedeo за съвета. Прочее, възможно е да се промени поръчката още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Изтрих лайшкия си коментар. Поклон пред научните изказвания!

За човек който не се е интересувал досега  от тях, поднесени наведнъж, всяват хаос в главата му.

По-полезно ще е Алина, да насочи вниманието си в това какво се отглежда в съседските градини. По думите на Александър Ал. първият заселник в селото  отгледал смокини, знак на уважение към Алина ще е да сподели имената  на сортовете приспособили се при него, в условията на техните две села. Също и малко подробност за сортовете смокини, които е изкоренил и причината за това действие.

А на човек му трябва толкова малко...

Моята Мичуринка я  завъдих от издънка с корени, донесена от село Обединение Великотърновско, с препоръката да я превеждам към земята в късна есен и да я покривам с пръст.

Оттогава минаха повече от 10 години.

Ако не бях я изчистила миналата пролет от издънки и оставила в този ѝ вид като на снимката, бих извадила една  и подарила на Алина. Поогледайте се, може пък да има някой млад литораст покрай вашите храстчета. 

Ето в какъв звяр се е превърнала моята, наполовина намалена  като площ миналата пролет. Разпростира се на широко и се опита да  заглуши в съседството   ѝ круша и череша. Отглеждана като храст, трябва да се контролира.

 

 

TimePhoto_20230411_102537.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Хубави хорица се заяждат тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване