Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

ivkit
На 31.05.2024 г. at 17:20, Славянски написа:

Затова от Коляшев някоя вирджинка на вирджинска подложка наесен

Не знам Коляшев да има Вирджински подложки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 часа, ivanina. написа:

Тази райска ябълка, като дърво ли се отглежда или като храст?

Мойта мрзна 4-5 пъти до основа.... Тръгваха нови и оставях по 2. И в момента е с 2 стъбла, но едното е доста повредено и ще го махам по някоя време. Та значи: КАТО ДЪРВО

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, ivkit написа:

Не знам Коляшев да има Вирджински подложки.

Каза, че е заложил към 60 вирджинки - Прок, Морис Бъртън и вероятно и други - на вирджинска подложка за есента.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 18 минути, Славянски написа:

Каза, ще е заложил към 60 вирджинки - Прок, Морис Бъртън и вероятно и други - на вирджинска подложка за есента.

Браво!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз ще взема поне една Прок, защото е ранна и сравнително едроплодна за вирджинка. Имам Дик и Пийпър, но вървят слабичко засега, а и не са някакви предпочитани сортове. Дик ми я опасаха сърните и я заградих уж, ще видим как ще бъде. Тръгнала е наново да се разлиства. Аз чиста вирджинка досега не съм опитвал. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Малък ъпдейт за присадките ми върху вирджинска хурма. Тези върху кавказка са доста по-напред в развитието си.

Photo1507-1.thumb.jpg.6b15be056cc5cd5e5f8e630c9c05f930.jpg

В крайна сметка потръгнаха три от шест калема. Другите вероятно няма да ги бъде. Но и на това съм доволен. Червените листа са на подложката, от която съм оставил две клончета да я видя. Зелените листа са на Дар Софиевки. А това тук е Гора Говерла, която също червенее към върха:

Photo1508-1.thumb.jpg.f44d7431012570f0592a3416c83de5c9.jpg

Разбира се, не толкова колкото вирджинката. Интересно, че при една от сортовите вирджинки не го виждам това червено оцветяване в такава степен. Ще я огледам пак. Това е след разлистване. После листата си стават зелени.

Но ми е интересно как при единия сорт го има червеният оттенък, при другия не. При Росиянка червеникави листа не съм виждал. Има ги и при Никитская Бордовая. Очевидно сортови особености.

При другите дървета Костата продължава да хвърля някакъв завръз, но има доста на нея и вече наедряват. При Росиянка доста окапали цветни пъпки има. Чини ми се, че няма да е много плодът. Рядко има по две цветчета на клонка, а първоначално имаше и по пет или шест. Най-често са единични. Не зная защо ги отхвърля. Миналата година имаше осем плода от девет цвята.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 6 часа, Славянски написа:

Не зная защо ги отхвърля

Може пък да иска вода?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Поливал съм ги. Отделно имаше и много дъжд и според мен достатъчно почвена влага. Не мисля, че е от неполиване. Но знам ли... Може би е до сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Странен феномен, кората на стеблото се нацепи и се вижда дървесината. Повече вода, горещина или силен растеж? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би от големите жеги и обилно поливане. Цитирам един материал от университета на Корнел:

"Сухото време (което забавя растежа), последвано от влажни или идеални условия за растеж, може да доведе до прекомерен или силен растеж, който да доведе до разцепване на кората. Слънчевите изгаряния, особено през зимните месеци, могат да причинят нараняване на кората на млади дървета или такива с тънка кора."

При мен една от младите круши се беше нацепила миналата година. Но се оправи. Много се дъждове имаше тогава.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 часа, Славянски написа:

"Сухото време (което забавя растежа), последвано от влажни или идеални условия за растеж, може да доведе до прекомерен или силен растеж, който да доведе до разцепване на кората.

Така и предположех, защото стъблото доста надебеля за месец-два. Намазах с овощарска замазка, не вярвам да стане нещо сериозно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Росиянката хвърли повечето цвят. Все си мисля, че не е било от неполиване, защото тогава валяха доста дъждове. Миналата година запази цветовете си, а те бяха под десет. Сега бяха повече от сто, да не кажа и двеста (не съм ги броил подробно), но ако има 20-30 плода ще е добре. Не ми е ясен още принципът на отхвърляне на цветовете. Да е уцелила пък дъждовно време и да не са се опрашили!?

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 7 часа, Славянски написа:

Росиянката хвърли повечето цвят. Все си мисля, че не е било от неполиване, защото тогава валяха доста дъждове. Миналата година запази цветовете си, а те бяха под десет. Сега бяха повече от сто, да не кажа и двеста (не съм ги броил подробно), но ако има 20-30 плода ще е добре. Не ми е ясен още принципът на отхвърляне на цветовете. Да е уцелила пък дъждовно време и да не са се опрашили!?

Моята, която не знам, каква е не е хвърлила нищо. При мен беше много суша тази пролет. Миналата година я поливах, но, тази я пропуснах. Сигурно има над сто плода. Дано да се окаже добра, че дръвчето е доста хубаво и на визия. Не ми се ще да го махам.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Дано да се окаже добра, че дръвчето е доста хубаво и на визия. Не ми се ще да го махам.

Има ли сортове, които за твоя вкус да са лоши?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Славянски написа:

Има ли сортове, които за твоя вкус да са лоши?

Тези с повече танини. Устройва ме всеки с плодове над 150 грама и ниско ниво на танини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това ми е един от двата оцелели семенака от Хачия. Две-три години го мотах по контейнери и накрая тази пролет я сложих в земята. Почва нов прираст. Зимата ще я увивам, дано изкара без измръзване.

Photo1520-1.thumb.jpg.f9bc973a1f878bdde1fd50a50fd7b1a1.jpg

На 3 метра имам една Хиакуме, която е садена преди шест години и е малко по-малка :) Та увиването помага, но и поливките и другите грижи - или липсата на такива - не може да компенсира.

@Палмо някои от твоите дръвчета са от същото семе от Хачия. Имаше и от Хиакуме. Как вървят? Ти полага повече грижи.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
На 4.07.2024 г. at 22:02, Славянски написа:

Това ми е един от двата оцелели семенака от Хачия. Две-три години го мотах по контейнери и накрая тази пролет я сложих в земята. Почва нов прираст. Зимата ще я увивам, дано изкара без измръзване.

Photo1520-1.thumb.jpg.f9bc973a1f878bdde1fd50a50fd7b1a1.jpg

На 3 метра имам една Хиакуме, която е садена преди шест години и е малко по-малка :) Та увиването помага, но и поливките и другите грижи - или липсата на такива - не може да компенсира.

@Палмо някои от твоите дръвчета са от същото семе от Хачия. Имаше и от Хиакуме. Как вървят? Ти полага повече грижи.

Аз засадих киналата година и изкараха зимата без никакви проблеми, а си помислих, че ще измръзнат, когато имаше застудявания. 

Засега само 1 от първоначалните съхранявам в контейнер и то е най-здраво. Листата красиво тъмно зелени, здрави никакви проблеми.

Докато тези в почвата от 4 броя 2 са много зле. Едното има много лоши поражения и не знам какво им става. Нещо при корените се случва. Те са в редица през 1-2м. и първото е зле, второто добре, 3то зле и 4то добре :joy:

 

За съжаление не знам кои са твоите вече. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
Отговорено (Редактирано)

Ето в какво състояние са 4те засадени.

 Пожълтялото изсъхва лека полека и окапва. Клонките тъмнеят и изсъхват.

Почвата съм снимал как се е напукала, но не вярвам да е от това.

20240620_205853.jpg

20240620_205900.jpg

20240620_205906.jpg

20240620_205911.jpg

20240624_215342.jpg

Редактирано от Палмо
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Поливаш ли? Гледам и, че буренясали. Не изглеждат толкова зле, но според мен почвата е много суха и спечена. Поразрохкай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 53 минути, Палмо написа:

Почвата съм снимал как се е напукала, но не вярвам да е от това.

Сега си представи ситуацията в дълбочина, с напукването къса и корените

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване