Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

К'ви листа ти са в главата не разбирам?

Той въпросът касае и другите видове, даже може би тях повече. Но има клонки ниско, които тръгват да правят прираст и този прираст определено е безполезен (даже вреден) от гледище оформянето и развитието на дървото. От друга страна, има и разни къси клонки, които стоят с листа по стъблото, примерно, при вишни, череши. Тези пасив ли са или актив за дървото? На старо дърво бих ги махал без да се замисля, но на дръвче на една-две години много съм се чудил. Факт е, че колко повече кастриш, толкова повече се засилва растежът. Миналата година с една от кайсиите направих грешката да оставя ниски клонки и те направили по-силен прираст от върха. Но това е повече по причина, че не съм ги наглеждал лятото.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 20.04.2024 г. at 18:00, Славянски написа:

Но исках да кажа, че все пак леката слана е "опърлила" едната млада Костата, на 4-5 метра от Росиянка, на която нищо ѝ няма:

Привечер отидох да нагледам едните насаждения, които са на земеделска земя и се падат по малко, плитко деренце едно 150-170 метра грубо надолу по склона от въпросната Костата и Росиянката. Там е малко по-вкопано в релефа мястото и очевидно се стича по-студен въздух, защото две от четирите райски ябълки имат сериозни поражения по листа и пъпки, макар и да са се разлистили по-малко. И то украински сортове с висока зимна устойчивост като Гора Говерла и Новинка. Същевременно една вирджинка и Хиакуме още са на пъпки и са добре.

Вижда се нагледно колко важен е микроклимът, теренът. Уж на горе-долу едно място и на едните им няма нищо, а другите са почернели, дори неразтворените пъпки не изглеждат добре. Та това очевидно не е най-подходящото място, щото и при -18-20 там долу вероятно ще е по-студено. Такива видове по-чувствителни към късни слани е добре да се слагат някъде, където сланите са сравнително по-леки и това трябва да се наблюдава. Разликата между +1 и 0 и -1 и -2 може да е решаваща.

Вярно, че се разлистиха две седмици по-рано от обичайното тая година, но такива мразове ще има и занапред. Това са млади дръвчета и няма да плододават сега, но след време може една такава слана да съсипе цялата реколта - зимното мръзнене е отделно.

Тук идва и предимството на вирджинките, които се разлистват късно, специално за такива планински райони (и/или на вирджинските райски ябълки като подложки за забавяне на вегетацията). Утре ще намина покрай другото дере да видя там райските дали са пострадали - то всъщност има Никитска и другото са вирджинки съвсем неразлистени. Там е близо до дълбоко дере (може би поне 15 метра дълбоко), към края на ливадата, където почва стръмнината, докато Гора Говерла е на няколко метра от най-ниската част, където се оттича дъждовната вода, но наклонът там е малък. Като огледам и на второто място ще мога да сравня и да мисля занапред къде е по-удачно да се сади това и онова, примерно, райски ябълки и кайсии.

Хубавото в това да имаш повече дръвчета е, че някои може да са провал и пак да береш. Пък и придобиване на опит. Още не мога да си обясня третата малка Костата и Хиакуме защо са на пъпки още. Много назад са от останалите японски.

P.S. На следващия ден огледах Никитската. Има почернели листенца, но не е твърде зле. И там сланата е била по-силна. Другите са още на малки пъпки.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ще поместя тук един коментар от западен форум за присаждане на райска ябълка върху подложка diospyros virginiana и въобще за съвместимостта на подложките с различните сортове:

"Всички сортове Diospyros kaki са съвместими с подложката Diospyros virginiana. И това работи в двете посоки... Diospyros lotus е съвместима с всички танинови D.kaki и с някои безтанинови D.kaki. Но като цяло D.lotus е несъвместим с PCNA тип kaki. Несъвместимостта може да бъде преодоляна чрез използване на танинов тип каки като междинник на D.lotus и присаждане на PCNA тип като Fuyu или Izu върху таниновият тип междинна подложка. И накрая... някои D.virginiana като Yates, NC21, Szukiss са съвместими с D.lotus, други не са. Но единствената причина за този тип присаждане е да се получат дървета, които не пускат издънки."

Много ценен коментар от Mikatani. И въобще цялата дискусия.

*PCNA - pollination constant non-astringent

Източник: https://growingfruit.org/t/graft-compatibility-of-persimmons/26873/5

При мен вирджинките на lotus повечето абортират. Само една е още жива. Присадих я за бекъп на подложка вирджинка, но мрежата за защита и снегът ми счупиха прираста на калема. Ще избие наново от присаденото да се надяваме.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Току що развита и извадена изпод 5-6 слоя агрил под които прекара зимата. Живот има и ОТДОЛУ :smile:

IMG_20240428_141315.jpg

 

 

Редактирано от Panik
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

За какво е този агрил? Моята беше с връх, колкото кибритена клечка през първата си зима и нямаше никакво измръзване. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 52 минути, Panik написа:

Току що развита и извадена изпод 5-6 слоя агрил под които прекара зимата. Живот има и ОТДОЛУ :smile:

Запази ли я от късната слана? Всъщност имаше ли такава? Не е рисково при повечко сняг да го изпочупиш?

Аз не завивам и дебелите клонки са добре. Тънките съхнат, противно на това, което е писал Kalam. Важно е да направи хубави клонки преди зимата. При кавказката имам измръзнали върхове за поредна година, с нейната късна вегетация. При райските с тая мека зима нямаше мръзнене. Само някое парнато от сланите листенце.

Предполагам също, че цветните пъпки са много!

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 59 минути, Славянски написа:

Аз не завивам и дебелите клонки са добре. Тънките съхнат, противно на това, което е писал Kalam. Важно е да направи хубави клонки преди зимата.

За райска ябълка писах. Може би има значение сортът. Какъв е, представа нямам, защото са я дали на баща ми, като шоколадова, но се съмнявам. Сега е напъпила и вероятно ще разбера поне това. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Какъв е, представа нямам, защото са я дали на баща ми, като шоколадова

По-назад в темата бяхме обсъждали въпросния сорт или кой би могъл да бъде. Антон Павлов твърди, че сортът е "Чоколатино" ("Chocolate") и има и мъжки цветове (т.е. е опрашител), по което се отличава от повечето сортове. Но има и "кофи кейк" и други шоколадови.

При мен хибридните сортове - Росиянка, Никитска - не мръзнат така, но японските като Костата, Хиакуме, Сайджо сериозно си мръзнеха тези върхове и по-тънките клонки. Но и падаше редовно до -18. Последната зима само до -13 и сме добре. Но това е изключение. Имах и безтаниновата Джиро и една яка слана през април я уби. Втора година почваше.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 23 часа, Kalam Mekhar написа:

За какво е този агрил? Моята беше с връх, колкото кибритена клечка през първата си зима и нямаше никакво измръзване. 

Историята на това дръвче е описана някъде по-назад в темата май (например че на 1.70м и 2.5см дебелина мръзна няколко пъти до земята). Не знам твоя климат какъв е, ама аз съм над Перник на 800+ нмв. Също така сорта със сигурност е важен. Какъв е - не знам. Докато мога ще я завивам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 23 часа, Славянски написа:

Запази ли я от късната слана? Всъщност имаше ли такава? Не е рисково при повечко сняг да го изпочупиш? Предполагам също, че цветните пъпки са много!

Баш слана както си трябва май нямаше. Иначе тук таме има по някое листенце покафеняло, ама не е ясно от студ ли или щот се е опирало в агрила. Може би ако не беше завита нямаше да се развие чак толкова...не знам. Може догодина на пробвам да я оставя (да се нулира :D). Няколко години я завиввам и проблем с вятър и сняг не съм имал. Есента тия дългите клони ги увивах/превивах около и над короната и превръзвах че да мога да я завия с агрила. Сега като от всеки клон са избили десетки нови крехки клончета по 20см бая зор видях докато я разплета. Пъпки има доста, но не са се отворили, за разлика от миналата година когато си беше цъфнала под агрила :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 часа, Славянски написа:

При мен хибридните сортове - Росиянка, Никитска - не мръзнат така, но японските като Костата, Хиакуме, Сайджо сериозно си мръзнеха тези върхове и по-тънките клонки. Но и падаше редовно до -18. Последната зима само до -13 и сме добре. Но това е изключение. Имах и безтаниновата Джиро и една яка слана през април я уби. Втора година почваше.

Два пъти до -13 пада тази зима, но, предишните, когато дървото беше по- младо беше по- студено. Това е третата година след засаждането. Полива се здраво на това място и дървото има доста добър растеж.

Слана имаше на два пъти преди 1-2 седмици, но, доста слаба. Само на места имаше скреж.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 30 минути, Panik написа:

Докато мога ще я завивам

Ентусиазмът е голяма работа. Но твое си е дървото и се грижи както намериш за добре. На мен лично такива завивания и отвивания са ми пряко сили.

Очевидно да мръзне до земята 2,5 см дебело дръвче си има сериозни минуси и вероятно някакво течение. Или нещо, от което му е падала студоустойчивостта. При мен при -18 няколко години мръзненето на клонки беше по върховете. Но при -20 вече измръзна едно цяло дръвче, на друго само младите клонки. Затова и засега Костатата ми е бонус. Разчитам на студоустойчивите кръстоски, макар и да са дребноплодни повечето.

Но очевидно агрилът при теб работи добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 5 часа, Славянски написа:

Ентусиазмът е голяма работа. 

Но очевидно агрилът при теб работи добре.

Абе... Още една година ще (ако?) го завия и после край. Агрила взе да умалява. Или както се казва във вица: "греда къса". (ако не го знаеш ще го разкажа) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване