Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Боби Димитров
На 17.09.2021 г. at 13:15, alys написа:

Понеже Боби се похвали, че Славянски му дал хурма, която много добре се развива, май искам и аз, срещу заплащане :) .

Вади пачката :P

image.jpg

Другият мераклия беше @Ру® ако не се лъжа, по едно за двамата. Дясното е с две млади стъбла от основата с идеята да се сложат 2 сорта райска отгоре, но може и да се отрежат.

Над 150 см, доста добре се развиха предвид якото зануляване като бебета, а и колко на гъсто бяха. Сложил съм ги в слама, мога да ги занеса и в София, пишете ми как ще си ги вземете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз като му ги дадох бяха много малки. Не ми е съвсем ясен споменът, но може по 30-40 см макс. Ти помниш ли, Боби?

При мен съм разсаждал 3-4 такива, добре развити. И в зимата на разсаждането обикновено имат лошо измръзване. Но не съм ги увивал никак. Може и да помогне. 

В последствие едната загина (от влага мисля), друга снегът (+ лошо ограждение) я счупи до нивото на пръстта и сега за две години се възстанови. От разсадниците ги ашладисват ниско. Аз досега само една имам облагородена по-високо (с Костата) и две години върви добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Цели две години са минали... Да бях платила предварително... :innocent:

@Боби Димитров, кога имаш път към София? От София ще е по-удобно да си взема дръвчето. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, alys написа:

@Боби Димитров, кога имаш път към София? От София ще е по-удобно да си взема дръвчето. 

и аз :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

(Пуснал го бях в грешната тема преди два-три дни. Местя тук.)

Никитската на Приджиони на 5-6 години добре се е отрупала:

При мен ключово идната година е да я опазя (Никитската) да дръпне още на височина. Изглеждат доста по-едри от Росиянка.

Опитах тези дни и от Костатата на баща ми. Размерът на по-едрите е към 125-130 грама. Лятото май не е и поливана, та можеше и да са малко по-едри. Но не се оплаквам.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще споделя една видео-обиколка на градина с райски ябълки/persimmons. За разбиращите английски мисля ще е информативна, особено ако обичат този плод. Човекът показва дървета от много сортове, някои от които не съм и чувал. Има и корейски, и китайски сортове (примерно Шенг, @Venetka, за който твърди, че бил студоустойчив). Може да видите една немалка Росиянка, която имала по-силен растеж от Никитската/Никитская бордовая. После показва и една отрупана млада Никитска.

Човекът казва, че плодът подобрява вкуса си колкото повече стои на дървото и някои стоят и до към края на зимата, но според него тръгне ли да пада температурата до минус 10 и надолу (под 15 по Фаренхайт), е добре да се берат. Някои сортове ги бяха обрали, защото щяло да падне до 19 по Фаренхайт (-7 по Целзий). Видеото е от 2019 г.:

Видях, че е качил и видео половин час от миналата година. Тепърва ще го изгледам и ако си струва, ще го добавя и него тук. Мястото е Афтън, щата Вирджиния. Около 415 метра надморска височина според Уикипедия, но е планински район. -7 е имало през ноември. Май не е нито град, нито село. Население около 300 човека.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето и второто видео от 26 октомври 2022 г. Дърветата са още с листа, някои обагрени в червено. Кинематографията е много добра. Разглеждат и опитват много сортове, разбира се, някои още не са готови дори за опитване в края на октомври. Примерно, Там Кам, който е корейски сорт безтанинова райска ябълка, доста едър и човекът го определя като студоустойчив. Има и няколко популярни сорта вирджинска райска ябълка.

https://www.youtube.com/watch?v=TW9doiZ4LXk

Макар фокусът да е повече на външен вид и вкус, сила на растежа и форма, има какво да се чуе и види в представянето. В градината има трийсетгодишни дървета, както и млади попълнения. Някои от сортовете са рядкост дори в САЩ.

Може да се пусне автоматичен превод на руски, френски и други езици.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наскоро бях пуснал едно видео с мъж, който отглеждаше много сортове райска ябълка във Вирджиния, САЩ (две публикации назад). Сред тях имаше сорт с дребни и стипчиви плодове и много слаб растеж, който бил използван за бонсай. Чак в края на зимата ставали за ядене. Сега пък ми попадна информация за един съвсем друг вид хурма/райска ябълка - diospyros texana. Среща се в Тексас, Оклахома и Мексико. Малко дръвче с гладка кора и плодове до 2,5 см в диаметър.

Ето още информация. Дават я че държи до зона 7 (до минус 15 или минус 18).

https://en.wikipedia.org/wiki/Diospyros_texana

@zdravko дали я знае?

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

@Астрала Моите уважения, но от безмислени машинни преводи никой няма полза.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Съмнявам се в Бг някой да знае как се формира райска ябълка. Който разполага с място свободнорастящата корона е най-добрия избор. За останалите е опит грешка. От три години търся решение как се прави и не съм намерил.

Иначе от Гошев полза няма, изпечен мошеник. Антон Павлов предлага много качествени дръвчета, едни от най-добрите. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Чакай, щях да редактирам коментара, но се обърках и го скрих. Доколкото прочетох не е толкова трудно дърво за оформяне, сходно е със другите овощни дръвчета, макар че си има разлики защото плододава на едногодишни плодни клонки (млади клони). Нападат се от болести и неприятели в Китай и пак там ги пръскат с бордолезов разтвор, профилактично след окапване на листата. 

Редактирано от Астрала
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 9 часа, Астрала написа:

... защото плододава на едногодишни плодни клонки (млади клони). ...

Залага плодни пъпки на леторасли от настоящия сезон и то покарали от средната или връхната част на миналогодишен прираст (поне такива са ми скромните наблюдения от моята Джиро). В това се крие трудността, ако режеш без да знаеш, купуваш от магазина.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз скъсявах леторасли миналото лято, с надежда да цъфнат на върха, вече скъсен. Преди разлистването мисля да не скъсявам клонки, само да махам изцяло някои нагъсто или лошо насочени. И вече, ако няма измръзвания, ще оставя клонките да се разлистят и ще гледам какво се случва. После евентуално ще премахвам клонки без цвят или ще съкратя такива рано напролет, за да се разклонят и да плододават следващата година. Мисля, че с такова рязане би могло плододалите клонки да се премахват след обиране на плода, а неплододалите да се подготвят за следващата година да заемат мястото им. Това е на теория. На практика ще видим. Без резитба пак си плододават, но може много да издребнее плодът. И да отиде много нагоре дървото.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Смятам, че информацията е важна, няма нужда да я описвам със свои думи, затова оставям оригиналния текст. 

UF/IFAS Horticultural Sciences Department describes how to propagate and establish persimmons in Florida

Initial Planting Bare-root trees should be planted from December through February. This is done by digging a hole larger than the root system and, while keeping the graft union at or above the soil line, packing the soil around the roots until the hole is filled. Potted trees can be planted at any time of the year. However, if they are root-bound, it is best to plant them when dormant. That way the soil can be shaken off the roots, the roots can be spread out into hole and pruned if necessary, and one can avoid overstressing the tree during the growing season. Just after planting, it is important to water in the tree. A gallon or more per tree is needed, depending on the size. Maintain a weed-free zone around the tree using herbicide, shallow cultivation, or mulching.

Irrigation Providing newly planted trees with adequate water is critical for establishment, especially in bare-root plantings, because transplanting shock can be quite a setback for young persimmons. Frequent irrigation (2 to 4 times per week) is required after planting. The quantity of irrigation will be determined by several factors, including rainfall, soil type, and evapotranspiration levels. Microsprinklers and drip irrigation are effective means to supply water and can also be used for fertigation. As a persimmon tree matures, it will become more tolerant of occasional drought conditions, especially on the D. vir-giniana rootstock. It is still essential that water is available to the trees during their main growth phase in the first few months of the season. Overwatering encourages vegetative growth during the flowering and fruiting stage, and it can result in increased fruit shedding. Recent research with regulated deficit irrigation (RDI) has shown the opposite ef- fect by reducing fruit drop when applied early in the season. However, this can cause smaller fruit at harvest time. When RDI was applied later in the season, fruit color development took place earlier. There is still more to discover on using irrigation to influence persimmon fruiting habits.

Fertilization Small-scale demonstration or research plots with persim- mons were established in 5 or more locations during the 1980s and 90s in Florida. However, these trials mostly followed common guidelines for fruit trees regarding fertilization practices, so little Florida-specific information of nutrient requirements and timing is currently known. A general recommendation, based upon what has been done in Florida and common production practices of Japan, is listed in Table 1. It is important to note that a split fertilization plan with 3 applications is recommended, with 50% applied in late dormancy (March) and 25% each in June and September. A balanced fertilizer including macro- and micronutrients is suggested. The amount used in year 10 can be applied in succeeding years. Magnesium deficien- cies can occur if soil potassium or calcium levels are too high, and manganese and iron can be scarce in soils with a pH above 7. Heavy applications of quick-release nitrogen should be avoided because this can increase fruit drop.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От контекста предполагам, че говорят за източната райска ябълка, не за американската. Само дето климатът във Флорида е много по-различен от българския.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
На 18.12.2023 г. at 9:49, Славянски написа:

Аз скъсявах леторасли миналото лято, с надежда да цъфнат на върха, вече скъсен. Преди разлистването мисля да не скъсявам клонки, само да махам изцяло някои нагъсто или лошо насочени. И вече, ако няма измръзвания, ще оставя клонките да се разлистят и ще гледам какво се случва. После евентуално ще премахвам клонки без цвят или ще съкратя такива рано напролет, за да се разклонят и да плододават следващата година. Мисля, че с такова рязане би могло плододалите клонки да се премахват след обиране на плода, а неплододалите да се подготвят за следващата година да заемат мястото им. Това е на теория. На практика ще видим. Без резитба пак си плододават, но може много да издребнее плодът. И да отиде много нагоре дървото.

Аз също стигнах до това заключение, след толкова търсене и четене за резитбата, понеже търся компактно дърво чрез рязане. Около мен имат комшиите на десетки години райски ябълки, никой  не ги пипа и са огромни, свободно растящи корони, много плод всяка година. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 6 часа, Jimmy Stoikov написа:

Аз също стигнах до това заключение, след толкова търсене и четене за резитбата, понеже търся компактно дърво чрез рязане. Около мен имат комшиите на десетки години райски ябълки, никой  не ги пипа и са огромни, свободно растящи корони, много плод всяка година. 

Има по принцип и сортове с по-слаб растеж, естествено са такива. Бях пуснал една обиколка в разсадник във Вирджиния, САЩ, по-нагоре в темата и човекът показваше много сортове (дървета с плодове). Примерно, Никитская бордовая, която е студоустойчив хибрид, има по-слаб растеж. Разбира се, за Стара Загора има много опции предвид по-мекия климат, в които аз не съм задълбавал.

Днес понеже намерих източник на американския сорт Прок, разбрах от друго място, че зреели изключително рано. За Вирджиния (зона 7) август, за североизточните САЩ - началото на октомври. Това е от най-едрите вирджинки, които в сравнение с японските са дребни, но си имат предимствата. И капят като узреят хубаво. Украинците ги отглеждат.

Друг такъв ранен сорт е Нишимура вазе или още известен като Кофи кейк. Дават го да зрее месец преди Фую. И ми казаха за дръвче от този сорт, което вървяло успешно (без да мръзне) засега в Троян. Обещали са ми калеми от тоя сорт да го пробвам (евентуално върху едната Костата), но при мен може и да мръзне. Малко по-студено става отколкото в Троян.

Аз се чудя обаче при студовете от 2012 имаше ли изцяло измръзнали райски ябълки в Южна България или пострадаха леко? За Пловдив и Пазарджик имаше мисля -24. @Астрала и @Venetka да знаят нещо по въпроса? За Севлиево зная от един познат, че падне ли под минус 20 - което става на всеки две или три години в последно време - райските ябълки измръзвали до земята. Или в някои случаи до нивото на снега.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 13 часа, Славянски написа:

Аз се чудя обаче при студовете от 2012 имаше ли изцяло измръзнали райски ябълки в Южна България или пострадаха леко? За Пловдив и Пазарджик имаше мисля -24. @Астрала и @Venetka да знаят нещо по въпроса? За Севлиево зная от един познат, че падне ли под минус 20 - което става на всеки две или три години в последно време - райските ябълки измръзвали до земята. Или в някои случаи до нивото на снега.

"Oĸaзвa ce, чe нaй-ниcĸaтa тeмпepaтypa пpeз янyapи в Πaзapджиĸ e -21,6℃ и e измepeнa нa 31 янyapи 2012 гoдинa. Чeтиpи гoдини cлeд тoвa, нa 23 янyapи 2016 гoдинa в Πaзapджиĸ ca oтчeтeни – 19℃, двa дни пo-paнo – нa 21 янyapи cъщaтa гoдинa, тepмoмeтpитe peгиcтpиpaт – 17℃."

източник

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами -21,6 също е под тези -20 или -18, които ги дават за повечето сортове. Аз говорих вчера с една позната, която е между Пловдив и Пазарджик и тя каза, че кавказките ѝ хурми били оттогава. Измръзнали са райските ябълки и са избили от корена (но те едва ли са били големи дървета). То нали това е най-голямото притеснение - че при голям студ може да измръзнат до земята. Чакаме сега до края на февруари да видим какво ще дойде, също и имаме студоустойчиви хибриди, вирджинки и кавказки за всеки случай. Щото вече до -25 и надолу е много малко вероятно да падне температурата.

При измръзване до земята ниската присадка може да е решаваща, защото райски ябълки на собствен корен (без присаждане) почти няма. И често остава кавказката подложка, която може да е и мъжка.

Имам една вирджинка за облагородяване. Планирам да ѝ сложа Дар Софиевки. Дано опазя калемчетата. Присадките ще са високо, но тя подложката си е студоустойчива. Миналата година облагородих една друга такава вирджинка. За съжаление от желания сорт не успях да взема калем и измръзна, та ѝ сложих Росиянка и направи по 40-50 см прираст на клонче. Въобще да присадиш студоустойчив сорт върху вече установено дръвче си е супер. Вече ако ще добавяш по-рисков сорт нагоре в короната, може би не е толкова удачно. Щото ако измръзне сериозно, то е или до земята, или до нивото на снега. Т.е. ако ашладисването е останало под нивото на снега - би трябвало сортът да е защитен.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

В нашия район и комшийските  които виждам  са все доста стари, тоя студ който казвате 2012 явно не ги е засегнал. Има една райска ябълка, близо до центъра на градът която е над 50 години, а колко над 50  не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване