Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Kalam Mekhar

На тази, която баща ми купи и са му казали, че е шоколадова са лъскави и доста красиви. Лъскавината се вижда ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чух се с Антон Павлов от Сливен днес да го питам за един сорт. Човекът го има, заедно с към 60 сорта райски ябълки (!), но нямаше фиданки размножени от конкретния сорт. Каза, че ако му се поръча даден сорт, би могъл да направи няколко дръвчета за идната година по заявка. Много от сортовете, които предлагаше миналата година (особено украинските), тази ги няма. Някои обаче има останали от миналата година в контейнери, те трябва и да са по-големи дръвчета. Та ето един списък на предлаганите сортове. Ако някой проявява интерес, мога да ви свържа с човека, то и линк към профила му във Фейсбук бях пуснал. За цени не съм го питал, миналата година бяха по 10 лева основните, новите по 12.

1. Джиро

 2. Никитска

 3. Каки Мускат

 4. Ванилия

 5. Хачия

6. Росиянка 

7. Джайънт Фую

 8. Нойман щрасе (това не знам добре ли го записах)

 9. Подарък на София (Дар Софиевки)

10. Хиакуме

11. Хана Фую

12. Рохо Брилянте

13. Там Кам

От тези Ванилия се явява универсален опрашител (с мъжки цветове), иначе като плод била подобна на Костата. Украинските Росиянка, Никитска и Подарък на София би трябвало да са по-студоустойчиви. Аз миналата година взех Никитска, Гора Говерла и още два украински сорта, които се държат. Само един Украйна/Украинка измръзна и изби от подложката. Но не съм ги увивал.

Джиро, Хана Фую, Джайънт Фую и Там Кам са безтанинови.

Тези са били от миналата година:

IMG_20231113_155437.thumb.jpg.cdabce86b7ff959e092ab4729dc6b8c6.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Описание на един от новите сортове:

 

Хурма Дар Софиевки / Подарок Софиевки / - новый сорт хурмы, эталон Украинской селекции. Дар Софиевки нет аналогов в мире по суммарным характеристикам хурмы: ранним сроком созревания плодов, их размеру и морозостойкости.

 

Сорт выведен известным украинским селекционером Деревянко.В.Н. Сорт выведен в 2012 году в результате свободного переопыления сеянцев хурмы. Гибридный сеянец получен из плодов урожая 2011 года. В 2012 году в лаборатории микроклонального размножения растений Национального дендрологического парка Софиевка Национальной академии наук Украины.

Маточное дерево гибридной формы дало первый урожай на четвёртый год. Масса плодов от 80 до 150 г. Созревают они с 1 по 10 октября, почти на месяц раньше чем у Украинки (Россиянки) и даже заметно раньше, чем у Сосновской. Могут храниться в обычных условиях до двух месяцев.

 

Цветение наступает заметно раньше, чем у других гибридных форм и сортов. Под изоляторами, без опыления, плоды завязываются достаточно хорошо, то есть она проявляет высокий уровень склонности к партенокарпии (Партенокарпия (от древнегрец. parthenos – дева и karpos – плод; дословно «девственный плод») – частный случай партеногена растений, обычно с образованием плодов без семян). Однако они несколько мельче, чем когда бы проходило естественное опыление, и безсемянные. Мартовские морозы 2016, когда сильные повреждения получили и были почти без урожая виноград, персик, абрикос и хурма сортов Россиянка, Никитская Бордова, она выдержала хорошо и дала хороший урожай. То есть она оказалась более зимостойкой, чем названные сорта. Можно предположить, что Дар Софиевки можно будет выращивать значительно севернее, чем в условиях, где значительно короче безморозный период и более холодные зимы. Дерево произрастает до 3,5 метров высотой, крона широкая, средней плотности, плодоношение на 2-3-й год после посадки. Сорт самоплодный, однако наличие опылителей оказывает благоприятное влияние на урожайность и величину плодов.

 

Данный сорт можно считать лучшим среди гибридов виргински и восточной хурмы. Плоды средних размеров, округло сплюснутой формы средней массой 80 – 150 грамм. При полном созревании окрас оранжево-красный. Мякоть сладкая, ароматная, терпкость практически не чувствуется. После сбора урожая хурма "Дар Софиевки" может храниться до 2 месяцев.

 

Плодоносить начинает на 3-й год, что говорит о его скороплодности. За все время наблюдений повреждений его низкими температурами не наблюдалось. Плоды плоские, красивые и очень вкусные, терпкость присутствует, но гораздо меньше чем у россиянки. Плодоносит заметно лучше. Масса плода в 2016 году достигала 150 г. Созревают плоды недружно в первой декаде октября и способны сохраняться в обычных условиях до 1 месяца. Сила роста ее деревьев на подвое виргинского заметно меньше, чем у россиянки.

 

Сорт сам является прекрасным опылителем. Кожица темно-оранжевая, форма приплюснутая с распределением на четыре сегмента. Преимущества данного сорта: урожайность по-прежнему созревания. Морозостойкость – 26 градусов. Для посадки нужно солнечное место. Укрытие не нужно. Очень перспективный сорт для Украины. Высаживать хурму следует на солнечных, защищенных от ветра местах. Данный сорт привит на сеянце виргинской хурмы.

 

Преимущества сорта Дар Софиевки:

 

лучший сорт для частного выращивания в Украине,

сладкие и ароматные плоды,

долгое хранение плодов,

щедрые ежегодные урожаи,

морозостойкость.

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.11.2023 г. at 7:52, peterstamov написа:

Имам доста Джиро та се чудя дали да изсуша. Гледам клипчета разни. Нищо сложно. Някой прави ли Хошигаки?

Няма толкова плод. Но не пречи да опиташ. Аз да побързам обаче да се самоцитирам:

На 10.11.2023 г. at 19:00, Славянски написа:

Сложих ги в една найлонка с малко ябълки и ще видим за колко дни ще омекнат. И аз ги предпочитам омекнали.

Методът на украинеца с ябълките работи. Не станаха на пихтия, но определено има леко омекване след три-четири дни, като отвътре разликата е по-осезаема. По-сочни и сладки на вкус. Да хрупам райски ябълки, пък били те и безтанинови, не е за мен. Те много ябълки са по-вкусни. Принизявам плода. Да, става за нетърпеливи, но аз бих ги чакал повече да си разкрият потенциала. Пък и четири дни не е много. При положение, че си чакал цяла година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 13.11.2023 г. at 16:45, Славянски написа:

Хурма Дар Софиевки / Подарок Софиевки / - новый сорт хурмы, эталон Украинской селекции

Дар Софиевки го дават като много ценен сорт украинците. Много родовит, ранен, устойчив на студ. Антон Павлов каза, че и за него е нов, за първи път го предлага човека, калеми са му изпращали от Чехия. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм само аз да снимам на тъмно :)

Преди години като внасях калеми от Украйна (2018-2019 г.) този сорт не беше още популярен. Но от четири сорта само един се хвана и то не при мен. Обаче ето сега повечето от онези (Никитска, Гора Говерла) могат да се намерят и у нас. За въпросния успешен Божи дар ми е малко неудобно да се чуя с човека - мина много време от 2018 г.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Още едно видео за сорта Дар Софиевки, този път на английски, с интересна информация за хибридизацията, която са направили в СССР и Украйна:

Все съм се чудил защо западняците превеждат Никитская бордовая като Nikita's Gift. Може да се види кратко обяснение в описанието на видеото.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разсъждения върху някои проблеми. Добре, че не е научил украински тоя мъж, та да го разбирам по-добре.

Защо окапват завръзите лятото.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.11.2023 г. at 10:57, Славянски написа:

Малко снимки от Костата при баща ми. Втора реколта. Четвърта или пета година в земята (p.s. проверих - пета е годината). Миналата година имаше към 20 плода, сега са повече, въпреки неуката ми резитба.

Баща ми брал днес райските ябълки. Вика набрал 60 плода и на дървото имало още към 40. Чак не мога да повярвам, че са толкова много. Все пак е втора реколта, дръвче отглеждано пета година. Беше пръчка около метър. Много родовита - всички други дървета в двора, които са на години, нямаха толкова плод съвкупно колкото тая млада райска ябълка. И то в Северна България, на 125 метра надморска височина. 

IMG_20231117_225922.thumb.jpg.e6ef52f8320ef228271b505f25952d86.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, от семката на райска ще порасне ли благородно дръвче? Купихме райските в магазина, сложих засега 4 семки във водата. Да садя ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами аз сях. Има голям шанс да стане дърво с приличен плод. От един украински разсадник твърдяха, че запазвали на 70 процента качествата на майчиното дърво. Но може да има мъжки цветове и да прави семки. Аз всъщност за два-три сорта имам нужда от опрашител. Друга полза е, че ако ти измръзне до земята, сортът ще се запази - няма да ти избие от подложката. А Красимир Колов от Берковица, който има доста сортове в Северна България, потвърждава информацията в руски източници, че опрашените плодове (със семки) стават по-едри и по-вкусни от неопрашените (безсеменните). Също някои сортове си променят характеристиките при опрашване, например Хиакуме, която става кафява отвътре, иначе си е оранжева, Хачия мисля получава някакви черни участъци - има такива вариращи сортове. От Хачия съм опитвал плодове със семки и бяха превъзходни, сочни и страшно едри. От Хиакуме също, но бяха някак по-сухи, като локум малко. Обаче безсеменни не съм опитвал да сравнявам. Е, мнозина не обичат да плюят семките.

Но виж за стратифициране, понеже е рано. Аз съм сял втората половина на декември на топло и никнаха. Има значение и доколко са читави семките. От някои сортове не бяха, по-дребни или недоразвити.

Аз моите повечето ги уморих първата година, а някои никнаха, но при твърде ниска влажност и семката беше залепнала за първите листенца (трябва да се мокри или да се покрие с найлон). Едно-две ги пречупих. Имах от Хиакуме, Хачия, даже и една от Костата, но след три години имам само две Хачии, едната от които ще садя напролет на постоянно място, живот и здраве.

@Палмо как вървят твоите семенаци?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, на дълбочина 3 см добре ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

2-3 см според мен е окей. И все пак не ги преполивай да не изгният. От какъв сорт ябълка бяха? Танинова, безтанинова?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 30 минути, Славянски написа:

2-3 см според мен е окей. И все пак не ги преполивай да не изгният. От какъв сорт ябълка бяха? Танинова, безтанинова?

Не пишат сорта, .Бяха вкусни и узрели, затова взех семките . Добре, ще садя вече.Постояха във вода с кислородна. Ще оставя на балкона закрит, нека да хванат студеното, а после  на топло ще сложа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 11.11.2023 г. at 7:52, peterstamov написа:

Имам доста Джиро та се чудя дали да изсуша. Гледам клипчета разни. Нищо сложно. Някой прави ли Хошигаки?

 

Видеото е много добре направено, кратко, информативно. Успех в сушенето. В коментарите казват, че траели с месеци, даже жената ги е консумирала и след две години. Но много твърди ставали. Може да се навлажнят предполагам, ако са супер твърди след време.

Един познат ги прави във фурната на дълги парчета, още твърди. Май махаше кората, не съм сигурен, но вика че ставали като локум. И много по-добре от локум всъщност, ако гледаме съдържанието.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Айде на реколтата... Дано не е последната.... 

IMG_20231119_143141.jpg

IMG_20231118_134556.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Как се съхраняват райските ябълки? На топло или на студено? 

20231126_093347~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На хладно, според мене, както и всички други плодове. Като си правих експерименти миналата година, след замразяване, ставаха за ядене. С други думи, можеш и да ги замразиш, ако има къде, но после трябва да ги изядете по-бързо.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На топло омекват по-бързо, но може и да поизсъхнат. На хладно по-добре. След време ще почнат да омекват дружно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване