Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски

Тези райски ябълки пак разочароват. Сложих пет дръвчета зимата, уж студоустойчиви сортове, не бяха и евтини и не са тънки пръчки. Три от тях не са покарали, да не кажа четири. Подкорието кафяво. Рязах надолу. Очевидно измръзване!?

Не ги защитавах зимата. То не съм защитавал и кавказки и млади Костати (на хартия с по-малка студоустойчивост), които са добре, но може би самото местене да ги отслабва. Две са с кора на вирджинки. Росиянка никога не са защитавани и са добре, не са мръзнали толкова години. Иди че разбери какъв е проблемът. И зимата беше мека (минимална -17 веднъж). Или може би защитата е повече от слънце отколкото от студ? Да не се разбуждат в топло време и да мръзнат после?

Гласят се да тръгват долу около мястото на присадката. Да бях отбрал калеми поне преди зимата...

Така наречените вирджинки или производни на кавказка подложка все не вървят добре. А семенни вирджинки нямат никакви проблеми. Дано покарат поне от присадника.

Грешка ли направих, че не ги увивах?!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 21 часа, Славянски написа:

... И зимата беше мека (минимална -17 веднъж)...

-17 градуса въобще не е мека зима за млада райска ябълка, -10 й идва в повече даже. Тези температури (-20, -25), които дават разсадниците, са за големи и развити дървета. Първите три години си искат завиване. Имам едно видео на тази тема в една група у Фейса, в коментарите доста хора ми се присмиваха, че нямало нужда, било безмислено и т.н. В крайна сметка всеки сам решава.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Georgi написа:

17 градуса въобще не е мека зима за млада райска ябълка, -10 й идва в повече даже. Тези температури (-20, -25), които дават разсадниците, са за големи и развити дървета. Първите три години си искат завиване.

Въпросът е, че не всичко мръзне/съхне. Имам много по-малки семенаци, имам и присадени такива, които изкараха зимата навън в контейнери и не са измръзнали грам. Каква е логиката тънки клонки на четиригодишно дръвче да не мръзнат, а дебела пръчка на новата фиданка да измръзне? Ако оцелеят сортовете, догодина ще ги увия, но нещо не е наред. Трябва да държат -25. Хайде да е -20. Предната година Джиро при минус двайсет не беше измръзнала без защита (година след посаждането). И тя е безтанинов сорт, от най-нестудоустойчивите. Е, после сланата през април я уби.

Другото е, че и времето не стигна за увиване. Дори смокините оставих без защита, а цитрусите бяха навън на снега края на ноември...

Иначе, в интерес на истината, първите години като ги увивах, райските ябълки бяха добре. Увивах стъблото, не и клоните нагоре. Три, четири години окей. След това едната, вече доста развита, измръзна до земята при -20. Друга на няколко метра от нея изгуби едногодишните клонки.

Другото, което е - вирджинки семенаци, дребни дръвчета, никаква защита - никакво мръзнене. Вирджинки присадени на кавказка - дават фира. Вирджинките на хартия държат до -35. За мен тук има нещо нередно с присаждането. И тук говоря не за заминало връхче, а до земята.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 46 минути, Славянски написа:

Каква е логиката тънки клонки на четиригодишно дръвче да не мръзнат, а дебела пръчка на новата фиданка да измръзне? Ако оцелеят сортовете, догодина ще ги увия, но нещо не е наред.

Наред е. При мен, това се случва редовно при смокините. Повредите (измръзванията) не са класически измръзвания от ниски температури, а от температурни разлики през деня и нощта. Изглежда, тънките клончета не могат да се нагряват достатъчно през деня и за това страдат по- малко от такива повреди.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 23 минути, Kalam Mekhar написа:

Изглежда, тънките клончета не могат да се нагряват достатъчно през деня и за това страдат по- малко от такива повреди.

Да, и аз съм забелязал при смокините - стари клонки (на 2-3 години) мръзнат, а нови - не.

В такъв случай може би увиването ще пази от нагряване повече отколкото от студ? Не съм и варосвал. Което уж трябваше да забави цъфтежа. Не се получи при мен, но поне прекомерно затопляне в зимни дни трябва да предотврати.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 28 минути, Славянски написа:

Да, и аз съм забелязал при смокините - стари клонки (на 2-3 години) мръзнат, а нови - не.

В такъв случай може би увиването ще пази от нагряване повече отколкото от студ? Не съм и варосвал. Което уж трябваше да забави цъфтежа. Не се получи при мен, но поне прекомерно затопляне в зимни дни трябва да предотврати.

Да. Двуслойно покритие дори с доста тънка материя (особено бяла) върху рамка, гарантира почти нулево измръзване при младите дръвчета. Най- много да измръзнат клонките, които не се вместват във въздушната камера и контактуват с брезента, защото, това, обикновено са напълно зелени върхове. 

Варта върши работа, но се рони и оголва по- тъмни участъци, които стават слаби точки. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много странно. Дръвчето тръгва да се разлиства, но всички клонки тръгват надолу:

IMG_20230516_103701.thumb.jpg.80c98bea2e296b7ec083e14bcb774488.jpg

Photo0973.thumb.jpg.b987da0df6088f72f04ac69427e9b1ec.jpg

Photo0974.thumb.jpg.125bb10a7907c1444d4f806bc5ee4922.jpg

Какво може да го причинява? Друга на подобно ниво на развитие не е така.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 4 часа, Славянски написа:

Много странно. Дръвчето тръгва да се разлиства, но всички клонки тръгват надолу:

Какво може да го причинява? Друга на подобно ниво на развитие не е така.

локална гравитационна аномалия? :mrgreen: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Плачеща райска ябълка :) Нещо я е натъжило много.

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е за първи път Костата се разлиства не както трябва. Първо се развиват пъпки в основата на клонките, а не към върха. Защо мислите е това? Отделно някои млади клонки някак стоят обезглавени, без стъбло и връх. Като чепка листа излизащи от пъпката.

IMG_20230527_134656.thumb.jpg.18719664f1a43fee2e570ff51c2a69fd.jpg

IMG_20230527_134726.thumb.jpg.30b890f6753221989396f9137cd4fc52.jpg

А на Росиянките забелязвам, че цветните пъпки са разположени на клонките излизащи от върховете точно. Не от началото на миналогодишните. Дали ще има цвят - засега май почти не. Ще видим пъпките към върха на клонките дали и кога ще се разпукнат. Така и насочването на растежа в пространството през резитбата е несполучливо. Избиват откъдето си искат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Големи преживявания с тези райски ябълки, не са никак лесни. Чудо ще  е да станат при мен качествени дръвчета, за плододаването е друг въпрос, сигурно- мисия невъзможна.

Джиро тръгна като храст с два летораста върху основното стебло на педя от земята и още два-три от самата земя,IMG_20230527_171138.thumb.jpg.2d2997d48016fc31dfa7804fc27bf99f.jpg докога с този  рестарт? Тази година попада в допълнителния ред с домати на който има опънато капково. Мисля че няма да му хареса всяка седмица да го поливам, така че ще завия дупките на капковото в близост до него с тиксо за да не го увредя от честото  поливане.

Рохобрилентини, същата работа. Уж пъпките бяха живи, а разлистиха в най-ниската част на стеблото. Ще ги изчакам  юни месец и ще отрежа сухото .IMG_20230527_171956.thumb.jpg.5c3bf528d470fd0ea9e2a134fd05e16e.jpg

Само Шоколадовата е що годе в добра форма. Щеше да бъде и още по-добре, ако миналата година половинката не ѝ унищожи неволно най-силният и развит летораст на върха, пренасяйки едни колове. 

IMG_20230527_171552.thumb.jpg.697fcd6aecf6a040650db9e2710bbacc.jpg

Въпросът ми е, дали да оставя растенията това лято така, или да ги изчистя с по един максимум два летораста? Зная че не презимуват не зрелите клони, стебла.

 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster
На 16.05.2023 г. at 7:40, Славянски написа:

Много странно. Дръвчето тръгва да се разлиства, но всички клонки тръгват надолу:

Какво може да го причинява? Друга на подобно ниво на развитие не е така.

Растеж по посока на гравитацията (надолу) има при една смокиня в Италия: https://www.atlasobscura.com/places/upside-down-fig-tree В Хайд парк, Лондон, Великобритания има плачещ бук (Fagus sylvatica "Pendula"): https://www.rhs.org.uk/plants/91418/fagus-sylvatica-pendula/details А тук: https://epod.usra.edu/blog/2019/10/upside-down-tree.html има снимка на дръвче в пустинята Мохаве, което и то расте надолу. Проблемът е, че само тази снимка намирам из Интерет - никакви други снимки или споменавания?!

А иначе в Уикипедия се споменават 2 механизма, чрез които растенията "усещат" посоката на гравитацията: https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitropism#Gravity-sensing_mechanisms. Само прегледах и не съм го проучвал задълбочено, затова следните обяснения е възможно да са грешни:

1) чрез специални органели в клетките - затворена сфера с топче вътре. Къде ще застане топчето зависи от гравитацията;

2) чрез специални белтъци, които са чуствителни към различните честоти на светлината. Растат натам, където светлината има по-висок интензитет на синьото (т.е. към небето);

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз мисля, че е по-скоро някаква особеност на райската ябълка. Тръгват така извити надолу клонките, но после ще се изправят. Не говорим за плачещо дърво, а за нещо, което трябва да е временно. А сега чудя дали не е от много дъжд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доволна съм на 75 процента от новите допълнения райски ябълки.

И двете дръвчета на вилата тръгнаха. Явно многото валежи им харесват.

Хана Фуйо най-накрая е почнала да отваря пъпките

viber_image_2023-05-29_20-18-50-159.thumb.jpg.a1c9d13553967eece189cc4893a6ba90.jpg

Shein тръгна доста рано. Може и така винаги да е. Бързак..

viber_image_2023-05-29_20-18-50-227.thumb.jpg.5c162566dbb69aa413c710fe7027fa74.jpg

По края на листата ми се струва, че има жълто. Ще подхраня листно с аминокиселини или янтарка като се прибера. 

От заседените две хурми тази пролет в Узбекистан едната нямам надежда, че ще я бъде. Другата е добре.

photo_2023-05-31_10-33-02.thumb.jpg.45b907b7e8011deef0907d7c3cf3d1c8.jpgphoto_2023-05-31_10-33-08.thumb.jpg.bb00db5d8def8ad274f5b9ae671745eb.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Venetka написа:

Shein тръгна доста рано. Може и така винаги да е. Бързак..

Не мисля, че е това името на сорта.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, прав си. Sheng е, не Shein. Грешно съм го запомнила. ПопрАвих се..

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Венетка, не я отписвай последната. Но аз бих пробвай да резна върха и надолу да се види има ли зелена проводяща тъкан.

На 27.05.2023 г. at 18:19, ivanina. написа:

Въпросът ми е, дали да оставя растенията това лято така, или да ги изчистя с по един максимум два летораста? Зная че не презимуват не зрелите клони, стебла.

Според мен не оставяй един, но на втория и третия в един момент им прищипи върха, за да отива силата в първия.

По темата за разлистването. Забелязах, че има пъпки, които са се отворили, но просто няма връх на клонката. Има по две-три листа и липсва стъбълце, като при някои все едно е отрязано малко над основата и дори има от двете му страни по една цветна пъпка. И се чудя да не би нещо да е изгризало върха на пъпката? Или измръзване? Генетичен дефект? Ще видя да добавя снимка.

И друго си мисля: повече цветове излизат към върха на миналогодишните клонки. Ако дръвчето не цъфти или малко цъфти и тези пъпки по върховете не се развиват нормално, може би това обяснява липсата на цвят и плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Тази година много странен проблем с любимото ми Джиро. Всички централни клони не се разлистиха, а избиха нови леторасли от основите им. А са здрави, леко забелих кората на всички, отдолу е свежо зелено. Странна работа. :confused:

 

IMG_20230603_095414.jpg

  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 2.06.2023 г. at 9:22, Славянски написа:

И друго си мисля: повече цветове излизат към върха на миналогодишните клонки. Ако дръвчето не цъфти или малко цъфти и тези пъпки по върховете не се развиват нормално, може би това обяснява липсата на цвят и плод.

Райската ябълка цъфти на леторасли от настоящия сезон излизащи от връхните пъпки на миналогодишния прираст. Така че много внимателно с резитбата на този овощен вид.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко са цветните пъпки. Какво излиза - че трябваше да не режа върховете на летораслите ли? То всяка година са малко. Но пък при баща ми си цъфти. Кавказката също.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване