Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски
преди 8 минути, Emil написа:

Вчера засадих едно джиро от разсадник "фантазия". Изпратиха ми го в петък. Фиданката е на гол корен. Стеблото беше дебело сантиметър - сантиметър и половина, право, без разклонения. Пъпките не бяха развити, за листа да не говорим, в началото дори мислих че дръвчето е изсъхнало. Обади им се да ги питаш какво ще ти изпратят.

Да, те ги скъсяват преди изпращане. Тъй че да има развити пъпки надолу по стъблото е неочаквано. Пък и не би трябвало да изпращат ако има. Дано ти се хване!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Venetka написа:

Ей това е най-пагубно си мисля аз. Да се разлисти на топличко и после да парне студа листата, защото са изнежени.

Да, точно. Между защита и изнежване има разлика. Аз моите райски ябълки последната година-две не съм ги защитавал. Изключае натрупване на сняг около стъблото при голям студ. Първите години обаче ги увивах с клечки, треви и шапка водонепропусклива.

То наистина не трябва да е нещо, с което им става топло и забързва развитието. Антон Павлов говореше за това напукване зимата. Досега не съм ги варосвал също. И мисля, че бих, но не ми е оставало време. Пък и при прасковите и сливите не видях забавяне на цъфтежа.

Интересно, че той каза в първото видео, че вирджинките много късно започвали вегетация и това ги правело неподходяща подложка за diospyros kaki.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Резитбите на бай Антон:

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 24.04.2023 г. at 12:51, Emil написа:

Вчера засадих едно джиро от разсадник "фантазия". Изпратиха ми го в петък. Фиданката е на гол корен. Стеблото беше дебело сантиметър - сантиметър и половина, право, без разклонения. Пъпките не бяха развити, за листа да не говорим, в началото дори мислих че дръвчето е изсъхнало. Обади им се да ги питаш какво ще ти изпратят.

Благодаря много, но реших да се въздържа и да оставя и за догодина една мечта...

Да , посадъчния материал на разсадник Фантазия е хубав, силни фиданки с добре развити  корени, в късна есен ще ги посетя онлайн.

Пожелавам ти, Джиро да се прихване и да се развива успешно! :thumbsup:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Нямам опит с резитба на Райска ябълка, но пък съм гледал доста клипчета на градини засадени с нея и такова нещо като резитбата на бай Антон не съм виждал. Прекалено екстремно ми се види, не бих причинил това на моите дръвчета.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Georgi написа:

Нямам опит с резитба на Райска ябълка, но пък съм гледал доста клипчета на градини засадени с нея и такова нещо като резитбата на бай Антон не съм виждал. Прекалено екстремно ми се види, не бих причинил това на моите дръвчета.

И на мен ми се вижда така, но човек може да опита. То даже някой каза да се направи само на половината дърво и да се види разликата. Аз назад в темата съм пускал и други видеа за резитби - от Италия. Повечето ги поддържат ниски и са ниско разклонени, което не е лошо за брането, но в моите условия е трудно да ги защитя. Това е и ми една от критиките към човека - че дръвчетата последните бяха скъсени на около 80 см, и ще се разклонят ниско. Дори овцете ще ги стигат. Да не говорим за коза. Хайде с кози е трудно, там трябва да е над два метра короната да е защитена, но поне на избягалите овце да не им лесна плячка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
На 26.04.2023 г. at 8:18, Славянски написа:

Дори овцете ще ги стигат. Да не говорим за коза.

Аз мисля, че освен плодовете, също и листата и дървесината съдържат танин и може би животните няма да ги закачат. Даже някъде четох, че заради бързото окисляване на калемите препоръчваха да се ползва неръждаемо ножче при ашладисването на райски ябълки. Все пак не бива да се рискуват млади дръвчета, но ще е полезно да се провери дали животните ядат такива листа.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 31 минути, greenn написа:

Аз мисля, че освен плодовете, също и листата и дървесината съдържат танин и може би животните няма да ги закачат. 

Мисля, че не си чувал народната поговорка "Жена и коза все са в пакост". Няма значение дали ще яде листата или не. Има ли възможност да счупи или скъса нещо, ще го направи. Късат найлон, хартия, плат. Каквото докопат. Изскубват засадени дръвчета и лозички, без логична причина. Изглежда им прави удоволствие да трошат. Острови на които са заселвани кози след десет години са ставали негодни да поддържат живот. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, козите ядат и листа, и кората гризат. Една ми счупи млада райска ябълка миналото лято. Тъкмо чаках вече плод. Сега чакам да видя ще покара ли, щото е само метър и нещо стъбло без разклонения. Имат предпочитания към джанки, ябълки, череши, но всичко ядат. Козите са и нагли. Ти я гониш, тя стои и яде до последния възможен момент от дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Мисля, че не си чувал народната поговорка "Жена и коза все са в пакост". Няма значение дали ще яде листата или не. Има ли възможност да счупи или скъса нещо, ще го направи. Късат найлон, хартия, плат. Каквото докопат. Изскубват засадени дръвчета и лозички, без логична причина. Изглежда им прави удоволствие да трошат. Острови на които са заселвани кози след десет години са ставали негодни да поддържат живот. 

Баща ми викаше: "козата - дяволско животно". И овцете правят проблеми, но те са нищожни в сравнение с козите. Най-много овенът да си чеше рогата в някоя фиданка и да я обели. Ако сложиш мрежа, няма да го прави. А козата се вдига на задни крака. Зимата (а и лятото) бели кората на почти всичко. И примерно вместо да яде джанки лятото, като изгризе кората за петнайсет минути и дървото изсъхне или тръгне от земята отново, догодина ще яде трески. На такова животно трябва да си му над главата постоянно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нашият овен и в мрежите бие с глава или се почесва, ако вътре в заграденото има нещо апетитно. Но това го прави от скука, не от глад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Отбрах едно калемче днес с идея да присадя. Обаче слоят под кората освен зеленото има и черно най-отвътре, все едно втори по-тънък слой. Това измръзнало ли е? Направих я присадката, но ми се чини, че тоя калем не е читав. Трябваше да е само зелена проводящата тъкан. Някой има ли наблюдения?

Все още имам време да направя друга присадка. Подложката е съвсем добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Славянски написа:

Обаче слоят под кората освен зеленото има и черно най-отвътре, все едно втори по-тънък слой. Това измръзнало ли е?

Нямаше да го бъде тоя калем. Всъщност по-скоро е кафяво отдолу като обелиш кората на клонката, не черно. Предполагам измръзване. Язък. А мислех още преди зимата да отбера калем от това дръвче, после овца му изгриза върха и се отказах, че и без това беше ниско... Накрая рекох все пак да опитам да размножа сорта, който е безсеменен и студоустойчив на хартия... То може и да е дало фира, гледам че тръгват пъпчици от подложката. Рязах докъм 25 см височина. Става малко по-зелено. Дано избие над подложката, че и парите не бяха малко, но ме е яд, че разчитах на сорта. Много зорлем се хващат тези райски ябълки, при все че зимата беше най-топлата от много време. Тази беше сорт Украинка.

Та взех един калем от Никитская Бордовая да го заменя, но се оказа твърде дебел и в крайна сметка го сложих другаде. А украинката замених с росиянка :) тъй или иначе прерязах дръвчето и трябваше да присадя нещо. Подложката е вирджинска райска ябълка.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Джиро се събужда. :grin:

IMG_20230429_112142.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Понеже @Славянски пита в седянката за завитата ми с 1.5 ката агрил (2 парчета накръст през върха...т.е. ефективно с 2 ката, ама 30% от площа само с 1 кат) разлистена и с пъпки райска ябълка. Комшийката каза че е имало лека слана. Явно не съм сложил достатъчно керемиди да затискат агрила защото я намерих полуразвита: единия кат акрил беше излетял. Около 20% от новите филизи са тотал щета, а други 15% са много повредени. Но останалите не са и чули че е имало слана. 

Интересно: наесен резнах върховете на високите клони и сложих кофички от кис. мляко да не късат агрила. Та 2 такива кофички опрени една до друга....филизите вътре в едната напълно замръзнали, а в съседната перфектно запазени...иди го разбери.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Panik написа:

Та 2 такива кофички опрени една до друга....филизите вътре в едната напълно замръзнали, а в съседната перфектно запазени...иди го разбери.

Странна работа. И при мен на кивито аргута съседни клончета - едно парнато, друго съвсем добре, и така нашарено цялото растение. Очевидно някои са по-изнежени от други, пък на същото растение...

Но не е работа райска ябълка толкова рано да ти се разлиства. Ако да, трябва да ти е солидна защитата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 20 часа, Славянски написа:

Странна работа. И при мен на кивито аргута съседни клончета - едно парнато, друго съвсем добре, и така нашарено цялото растение. Очевидно някои са по-изнежени от други, пък на същото растение...

Но не е работа райска ябълка толкова рано да ти се разлиства. Ако да, трябва да ти е солидна защитата.

Беше солидна защитата...3-4 ката агрил....ама явно трябва или доста по рано да я отвивам че да си се развива по стандартния начин, или да я държа завита докато минат сланите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз се чудя как снегът не ти прави проблеми с това завиване. Колко най-много е падал наведнъж? А райската сорт имаше ли? @Panik

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@PanikАз съм за по-ранното отвиване. Преди да са тръгнали пъпките да се развиват въобще. Нека те сами да си преценят кога да отварят. Иначе ги претопляш, тръгват и преходните студове ги парват. При нас на вилата, 650 надморска едва сега пъпките се вижда, че почват да се развиват. Отвихме.. някъде около началото на Март мисля, че беше ако не се лъжа

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Славянски От поне 4-5 години завивам и смокинята и райската ябълка така и досега не е имало проблем със снега. Предполагам 30см е имало все някоя година накуп. Сега са по здрави и стабилни растенията, а преди...не помня, ама може би съм слагал кол(ци)

@Venetka Аз съм на 805 м н.в. и мисля че и предни години по това време отвивах и никога досега не беше почвала да се развива под агрила. Ама и тая зима беше по друга. А за ранното развиване....може и да греша ама една от последните години като че или имаше -15(20) градуса март месец...та не смея...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване