Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Georgi
преди 5 часа, Славянски написа:

Малко са цветните пъпки. Какво излиза - че трябваше да не режа върховете на летораслите ли? То всяка година са малко. Но пък при баща ми си цъфти. Кавказката също.

Аз нямам почти опит с райските ябълки. От две ръководства за отглеждането им:

It is important to remember that flower buds are borne on the end of current season’s growth and excess pruning can reduce crop load by forcing strong vegetative growth. No flowers will develop if shoots are heavily cut back.

Persimmon bears fruit on branches of the same year, above all in the basal and median portions. It does not tolerate well intense pruning cuts, which provoke the emission of suckers and woody branches without fertile buds.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много жалко. Въпреки че тук пускахме не едно и две видеа за зимна резитба на райските ябълки, аз не видях някой да обръща внимание на това. И аз вече шест години гледам дръвчета и си им скъсявам клонките прилежно и почти не са цъфтели. Но тази година вече чаках повече цвят и сам забелязах, че където има цветни пъпки, те са ексклузивно по върховете. Открихме топлата вода... Малко като ябълката на един приятел на баща ми, която от прекомерно кастрене, все не цъфти. Вече много години.

Ето тук още един цитат с автоматичен превод:

Райските ябълки имат много крехка дървесина и ако клоните се оставят да станат прекалено дълги, те са склонни да се счупят под тежестта на плодовете. Ако не се подрязват, дърветата са склонни към алтернативно плододаване, при което една година дават голяма реколта, а на следващата почти нищо. Те определено трябва да се подрязват!

Плодовете на райската ябълка се образуват от новия растеж, който се появява от последните няколко пъпки на растежа от предишния сезон. Ако се отрежат краищата на всички нови клони, образувани през миналия сезон, това на практика ще премахне цялата дървесина за плододаване. (Моя бележка: а, честито! Гледаме ги за листа, те стават на чай :) )

За да подрежете дървото, оставете някои по-къси нови клонки без подрязване, които ще дадат плод. По-дългият нов растеж може да се подреже до няколко пъпки от основния клон.

След една година растеж късите клони ще пораснат на дължина и ще станат дълги, а от подрязаните клони ще се появят много къси клони, които след две години ще бъдат новата плодна дървесина.

how-to-prune-persimmon-tree-800px.png

източник: https://deepgreenpermaculture.com/2019/08/26/fruit-trees-with-special-pruning-requirements-figs-persimmons-and-pomegranates/

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега погледнах клонките, на които ще има цвят. Цветовете са някъде между осма и единайсета пъпка отдолу нагоре. На по-тънки клончета има и на трета пъпка. Но там, където съм скъсил, примерно на 5-7 пъпки от основата, няма нищо. Реално дръвчетата от години е трябвало да плододават, но аз съм им премахвал върховете на клонките и инцидентно са цъфтели.

В крайна сметка по-добре късно човек да научи нещо отколкото никога, но наистина жалко, защото и тази година и едно клонче не оставих цяло. И дръвчетата се оформят добре, но цветът е пренебрежимо малко. Очевидно по-съществено скъсяване на миналогодишните клонки ще се прави с едно или две наум - за оформяне на короната и отлагане на плододаване за по-следващата година. Препоръчват също и вече плододали клонки да се премахват. Същото беше и при Антон Павлов в неговата демонстрация. 

Да тагна и няколко човека, които знам, че отглеждат: @peterstamov @Panik @Venetka @Kalam Mekhar @Гого

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз никога нищо не съм рязал от райските ябълки. Винаги са раждали. Като ако една година се престараят, на другата е по-малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моята цел при рязането беше да прореждам гъста корона, да оформя скелетни клони и да ги поддържам по-ниски да могат по-лесно да се берат. Пък и плодът трябва да е по-едър като е по-малко. Но си има особености. Сега ще се надявам да се отворят връхните останали пъпки на Костата и да има цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Тази година явно съм направил нещо както трябва защото почти всички нови клонки са отрупани с цвят в основата си

IMG_20230604_180801.jpg

IMG_20230604_174101.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И при мен са така и на трите. А никоя година нищо не съм правил. Бавно ми растат тези дръвчета, но дават доволно плод. 69C97D96-1910-4E49-B838-792B8AEB40E6.jpeg

Три броя. Поне общо взето ги бера от земята или с ниска стълба. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз се чудя Росиянките, ако не ги бях рязал тая пролет, колко завръз щяха да хвърлят. 

@Panik на връхни клончета ли са цветовете основно или има и на по-ниско разположените пъпки/клонки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 7 часа, Славянски написа:

 

@Panik на връхни клончета ли са цветовете основно или има и на по-ниско разположените пъпки/клонки?

Ако питаш за миналогодишните клончета - май по всички. Ако питаш за новите - май както ти каза.... по тези образувани от горните няколко пъпки. Но ще погледна събота че сега малко наизуст говоря

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Panik написа:

Ако питаш за новите - май както ти каза.... по тези образувани от горните няколко пъпки. Но ще погледна събота че сега малко наизуст говоря

А ти нещо подрязвал ли си зимата? Измръзвания имаше ли?

Между впрочем имам още една Росиянка, на която не правих резитба, но пак няма цвят. По-малко дръвче е от другите значително. Догодина пак няма да я режа.

На Костатата сега се хванах някои клончета избили в основата на клоните и в нежелана посока да ги прищипя, за да мога да стимулирам разлистване на връхните пъпки. Може пък да тръгнат и да излезнат още цветове. Някъде са се разлистили, но другаде не, без да са изсъхнали клонките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 5 часа, Славянски написа:

А ти нещо подрязвал ли си зимата? Измръзвания имаше ли?

Аз я завивам с агрил и за да успея есента резнах няколко от най високите клонки....надолу не съм. Предни години напролет я подрязвах т.е. съсипвах. Измръзвания...както писах: след като я отвих установих че се е развила под агрила. Оставих 1 слой агрил защото се очакваше 2 градуса. Обаче е било около нулата а вятъра я отвил наполовина....та имаше замръзнало, ама не от зимата.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Абе я дайде да си ги премери :D Да видим кой е изкарал райски ябълки от най голяма надморска височина :) Аз съм на 809м...над Перник...и за първи път записах 5-6 броя миналата година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Засега мога да се включа само в съревнование под мотото.. На кого му оцеляха и тръгнаха райските ябълки.

А и 650 надморска явно няма да е в печелившата тройка поради ниската височина..:grin:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имах един узрял плод преди две години. На 480-490 метра. Миналата година имаше измръзване и не цъфтя. Тая има малко цвят, може би десетина. Костата. Росиянки имам три, като едната цъфтя преди две години, но не задържа... А може и нещо да съсипа цветчето преди да се отвори още. Тази година двете по-големи имат цвят, но под десет цвята на всяка. Другите дръвчета са неустановени или малки. В интерес на истината видях, че на едната Росиянка има едно клонче, което си е с върха, но няма цвят на него.

Да не казвам колко загинали дръвчета имам. Някъде осем или девет ги смятам. Като някои са избили от подложката, някои не. Едно го присадих повторно, едно си остана кавказка. Повечето ги подмених.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене Костата се спомина много бързо. Росиянка измръзна и пусна едно клонче 20 см на ниво почва миналата година. Тази година има три разлистени пъпки на ниво почва. Та не знам дали ще оцелее. Нагоре го отрязах миналата година, беше сухо стъблото. 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Мойто Джиро е таз годишна фиданка на 389м н.в. + 1м пръчка с три листа = 390м. Надморската височина не винаги е гаранция за по-висока температура. Има години на 50-100м по-високо овошките са обсипани с плод, а при мен нищо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много цвят или плод на тоя етап не мога да покажа, но бих искал да обърна внимание на листата - защото за мнозина предполагам разликите между трите вида райски ябълки не са съвсем ясни. А понякога тръгва да избива дръвчето долу ниско и се чудим какво е, от подложката ли е и т.н. Снимах вчера листата на кавказка райска ябълка (хурма) или diospyros lotus, вирджинска или diospyros virginiana, и японска или diospyros kaki (тази, която най-много се отглежда). Първо кавказката:

IMG_20230612_164101.thumb.jpg.08e206eeb8b759b3446735f4753fafa7.jpg

Японската, с по-лъскави листа:

IMG_20230612_164201.thumb.jpg.cb2e4e1450f7b626fffefeacac0d9254.jpg

И вирджинската:

IMG_20230612_164353.thumb.jpg.eb10c86abb03f5683d7db84cd818c47b.jpg

IMG_20230612_164328.thumb.jpg.53d0e5b80827b66bd50b9afe12dede81.jpg

При мен има характерно червенеене на младите листа, даже една я кастрих и пъпките спящите избиха червени. Имам още три вирджинки - две сортови и един семенак - и ще ги погледна и тях дали са им така червеникави листата. Но на тоя етап да въдя още вирджинки на кавказка подложка съм се отказал. Досега всички без една дадоха фира, докато тези на собствен корен нямат никакви проблеми.

Едно от дръвчетата, които садих зимата - украински хибрид мисля - имаше измръзвания и изби ниско. Като се поразвиха клонките видях, че най-силната е всъщност кавказката подложка. Между другото кавказките са мъжки и женски, както и вирджинските. При вирджинските понякога има и такива, които нямат нужда от опрашител или имат и мъжки, и женски цветове. Докато повечето популярни сортове японски или източни райски ябълки (има ги и в Корея, Китай) са женски партенокарпни и дават плод и без мъжки опрашител, и обикновено са без семки. Въпреки мрежата мисля се виждат двата вида листа. Кавказката (вляво) я прищипах:

IMG_20230612_164751.thumb.jpg.35465fac55c30bf73155031365b1413a.jpg

И последно една Росиянка, която е хибрид между kaki и virginiana:

IMG_20230612_164414.thumb.jpg.9203d0e694b8f972e608e4e326b77a7f.jpg

Редакция (14 юни): добавям и снимка на още една от вирджинките. Има го червеният оттенък в младите листа.

IMG_20230614_185915.thumb.jpg.c38129a0785ac7b3b57807320f38ad55.jpg

Другата сорт Dick я местих зимата и е с по-дребни и зелени листа още, та не е за снимка. Но видът се познава по листата. Интересно ми е украинските хибриди на кое повече ще приличат. Предвид желанието за по-едри плодове, предполагам на японските.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Имам една райска ябълка в градината си, която е на (поне) седем години, никога не е цъфтяла и тази пролет също няма никакви изгледи да цъфне. Би трябвало да е сорт Хира Тененаши, а ако нещо съм объркал при маркирането, в краен случай може да е сорт Росиянка. Бях купил и засадил общо 4 фиданки райски ябълки. Три загинаха още на втората година, като от едната загинала оцеля подложката ѝ -- кавказка хурма. Съответно тази ми е единствената райска ябълка в градината. Никога не съм вземал мерки да я защитавам през зимата; никога с нищо не съм я пръскал. Само веднъж я подрязах, преди повече от 3 години. Местоположението ѝ, може би има значение. Тя расте в такава част от градината, че по средата на зимата, сграда от другата страна на улицата хвърля сянка върху земята на която расте и това може би я държи в стабилен покой през зимата. Но пък от западната страна на моята райска ябълка, в съседски двор расте една черница, която от следобеда нататък хвърля сянка върху мястото и по този начин райската ябълка получава по-малко от 75% (дали не са и по-малко от 60%) от директното слънце през лятото.

След като четох вашите коментари в темата (Благодаря на всички писали тук!), напоследък, за пръв път обръщам внимание на клонките и това откъде покарват нови леторасти. Ето така изглеждаше райската ми ябълка отблизо, преди няколко дни, на 2023-06-09.

IMG_20230609_202904s.thumb.jpg.175605e4eb9a4760fad209fa85d46025.jpg

IMG_20230609_203003s.thumb.jpg.98799466621831c4a14c8203cdb8645a.jpg

На снимките се вижда, каквото разказват и някои от вас, че нови зелени леторасти са покарали само от приосновните пъпки на старите клонки. От връхните няколко пъпки на старите клонки, няма никакъв растеж и това се отнася за, поне 90% от клонките. Съответно никъде няма и помен от цветни пъпки. Старите клонки са живи до върха, но последните няколко пъпки до върха са или сухи, или просто нищо не покарва от там.

Дори не знам точно какви въпроси да задам, но приемам всякакви съвети, коментари и обсъждане.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, embedeo написа:

На снимките се вижда, каквото разказват и някои от вас, че нови зелени леторасти са покарали само от приосновните пъпки на старите клонки. От връхните няколко пъпки на старите клонки, няма никакъв растеж и това се отнася за, поне 90% от клонките. Съответно никъде няма и помен от цветни пъпки. Старите клонки са живи до върха, но последните няколко пъпки до върха са или сухи, или просто нищо не покарва от там.

При мен на Росиянките и вирджинките го няма този феномен, но при Костата го има не на всички клонки. Аз се хванах да прищипвам върховете на избилите по-долу клончета с надежда да разбудя пъпките пък върха, където на теория би трябвало да излязат цветните пъпки. Някои изглежда ще тръгнат и клонките не са сухи, но още не мога да бъда сигурен. И не зная защо се получава. Не е за първа година на това дръвче.

Интересно, че при баща ми едната кавказка имаше някакво неедновременно разлистване, но в крайна сметка се разлисти. Снимка от 1-ви май:

IMG-6a57ce3a41fe85b61998fae2b5ca08ac-V.thumb.jpg.b1b61750c68be6ffae352a38d54ff1cd.jpg

За съжаление дръвчето е мъжко. Само мъжки цветове втора поредна година и ще присаждам женска. Уредих калеми за зимата.

Иначе като гледам листата, @embedeo, според мен не е Росиянка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 18 часа, embedeo написа:

...На снимките се вижда, каквото разказват и някои от вас, че нови зелени леторасти са покарали само от приосновните пъпки на старите клонки. От връхните няколко пъпки на старите клонки, няма никакъв растеж и това се отнася за, поне 90% от клонките. Съответно никъде няма и помен от цветни пъпки. Старите клонки са живи до върха, но последните няколко пъпки до върха са или сухи, или просто нищо не покарва от там...

Едно към едно като мойта Джиро. Ами измръзнали са и затова, само пъпките са загиналим, преди няколко дена изрязох голите клонки. Тази зима завиване, докато е по-малка, по нататък ще видим

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване