Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

ivkit
преди 54 минути, Славянски написа:

Росиянка е с танин и тепърва ще я опитвам :)

Росеянка съм ми давали да хапна от дървото директно, но в момент, в който беше вече омекнала на клоните. Мед е тогава! Най-вкусната, която съм опитвал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Гледах назад в темата, но това е било далечната 2018-та, че трябва да се ползват подложки вирджинки. Включително и майстора на райски ябълки А.П. също ползвал вирджиниана за подложка. Може и да е ползвал, но през последната година го слушам, гледам, че категорично трябвало да се ползва не вирджиниана, а винаги кавказка. Просто на подложка вирджиниана, макар да е явно наистина по-устойчива, развитието й тръгва страшно късно, което на практика не позволявало да направи реколта. Миналата есен купих две - росиянка и Джон Рик. Не от А.П., не знам какви са подложките, но докато росиянка тръгна сравнително навреме развитие, то Джон Рик(вирджинска е) се разлисти юли!!!! Юли, хора. За мен наистина е късно, кога ще залага, кога ще цъфти и узрява при това това положение. И в момента е с напълно зелени листа, росиянка ги хвърли. Не знам дали е от подложката, но ако да речем при Джон Рик това забавено развитие идва от подложката... Ще излезе прав А.П. С времето да го е установил.... Не знам, но настоява на подложка лотус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 19 минути, ivkit написа:

Гледах назад в темата, но това е било далечната 2018-та, че трябва да се ползват подложки вирджинки. Включително и майстора на райски ябълки А.П. също ползвал вирджиниана за подложка. Може и да е ползвал, но през последната година го слушам, гледам, че категорично трябвало да се ползва не вирджиниана, а винаги кавказка. Просто на подложка вирджиниана, макар да е явно наистина по-устойчива, развитието й тръгва страшно късно, което на практика не позволявало да направи реколта. Миналата есен купих две - росиянка и Джон Рик. Не от А.П., не знам какви са подложките, но докато росиянка тръгна сравнително навреме развитие, то Джон Рик(вирджинска е) се разлисти юли!!!! Юли, хора. За мен наистина е късно, кога ще залага, кога ще цъфти и узрява при това това положение. И в момента е с напълно зелени листа, росиянка ги хвърли. Не знам дали е от подложката, но ако да речем при Джон Рик това забавено развитие идва от подложката... Ще излезе прав А.П. С времето да го е установил.... Не знам, но настоява на подложка лотус.

И на мен ми се е случвало да се разлистят чак юли, но май не е от подложката, а защото ѝ е първи сезон на ново място.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 53 минути, Любо Д написа:

И на мен ми се е случвало да се разлистят чак юли, но май не е от подложката, а защото ѝ е първи сезон на ново място.

Възможно е, не е без логика и това да е причината. Нямам наблюдения. Късното тръгване към вегетация(и вероятно освен това недостатъчното време до края на лятото) беше основната обосновка, заради която избягват тази подложка. Едновременно с нея засадих и Росиянка, и няколко други, които тръгнаха много по-рано. А може и да е сортова особеност на Джон Рик. Ще кажа догодина как ще е като я видя :) Паралелно с късното развитие, при еднакво количество поливане, остана много по-дребничка като прираст, но пак може да е особеност на сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 3 часа, Славянски написа:

Росиянка е с танин и тепърва ще я опитвам

Хм, ето още за Росиянка, най-вече как дозрява в Русия/Украйна. Аз съм опитвал в благоевградско от дървото, но те казват, че при тях не я чакат на дървото, а допълнително дозрява. Между другото този Степан Михайлович е много интересен, има какво да се види от канала му.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тоя феномен с втората реколта е много интересен. Другото, в плик заедно с ябълки ставали готови за ядене за четири дни. Ще пробвам. @peterstamov и ти да не ги чакаш по два месеца. Аз мисля, че съм ги слагал при ябълки, но не в найлонов плик.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 16 часа, Славянски написа:

Тоя феномен с втората реколта е много интересен. Другото, в плик заедно с ябълки ставали готови за ядене за четири дни. Ще пробвам. @peterstamov и ти да не ги чакаш по два месеца. Аз мисля, че съм ги слагал при ябълки, но не в найлонов плик.

Една чашка с малко ракия, в съд затворени. Пробвах миналата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, peterstamov написа:

Една чашка с малко ракия, в съд затворени. Пробвах миналата година.

То и аз пробвах, но не се получи нещо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Благодарение на топлата есен успя да се оцвети преди да опада. Ама така и не знам от кой вид е... @Славянски

IMG_20231105_151534.jpg

IMG_20231105_151732.jpg

IMG_20231105_151814.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, какви багри само! Моята Костата е зелена още, Росиянките жълтеят. Твоята изглежда превъзходно.

Относно кой вид - ако имаш предвид сорт, трудно ми е да преценя. Трябва близък план и разрез, стипчива или не, наличие на семки, вкус и прочие - не че ги познавам толкова добре сортовете. Но си е японска. И мисля, че не е Костата, Рохо брилянте или Хачия, съдейки по формата. Но то сортове много.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сефте опитах днес безтанинови райски ябълки, твърди и хрупкави. Определено интересен опит. Не бяха никак лоши, може би по-твърди за вкуса ми, но стават. Интересно ми е като омекнат дали ще си променят вкусовите качества.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Славянски написа:

Сефте опитах днес безтанинови райски ябълки, твърди и хрупкави. Определено интересен опит. Не бяха никак лоши, може би по-твърди за вкуса ми, но стават. Интересно ми е като омекнат дали ще си променят вкусовите качества.

Стават по вкусни. Аз и от безтаниновите избирам омекнали, въпреки, че си ги купувам.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сложих ги в една найлонка с малко ябълки и ще видим за колко дни ще омекнат. И аз ги предпочитам омекнали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.11.2023 г. at 15:04, ivkit написа:

Едновременно с нея засадих и Росиянка, и няколко други, които тръгнаха много по-рано. А може и да е сортова особеност на Джон Рик. Ще кажа догодина как ще е като я видя

На първа година са така понякога. Не е сортова особеност на вирджинската. Може би малко по-късно да се разлистват от другите, но поне при мен не е значително. Бях ги снимал пролетта и развитието и на трите вида беше подобно. Нормалното при мен е развитие в началото на май месец за вирджинските райски ябълки (имам Dick, Pieper и някои семенаци). Росиянка тая година се разлисти преди Костата, защото втората имаше измръзнали пъпки по върховете на клонките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Имам доста Джиро та се чудя дали да изсуша. Гледам клипчета разни. Нищо сложно. Някой прави ли Хошигаки?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 10 часа, Славянски написа:

На първа година са така понякога. Не е сортова особеност на вирджинската. Може би малко по-късно да се разлистват от другите, но поне при мен не е значително. Бях ги снимал пролетта и развитието и на трите вида беше подобно. Нормалното при мен е развитие в началото на май месец за вирджинските райски ябълки (имам Dick, Pieper и някои семенаци). Росиянка тая година се разлисти преди Костата, защото втората имаше измръзнали пъпки по върховете на клонките.

Да. Всъщност като гледах и слушах по-внимателно, казваха, че не вземат вирджинка за подложка, заради по-големите трудности да се прихване присадката. Което пак произтичало от по-късното им развитие, в период, когато феротаниновите соли пречели на срастването на калема/пъпката. Иначе в Русия гледам присаждат върху вирджиниана. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

HГледах пак информация за този сорт Кофи кейк/Нишимура васе. Ами според този американски разсадник в Калифорния, сортът е безтанинов и има нужда от опрашител:

Уникален пикантно-сладък вкус, който веднага предизвиква образи на сладкиш с канела, горещо кафе и сутрешно слънце.  Узрява приблизително по същото време като Шоколадова и от три седмици до един месец по-рано от Фую. Coffeecake не е стипчива и може да се консумира, докато е още твърда. Издръжливо, привлекателно дърво, почти без вредители и болести. Предполагаема нужда от охлаждане: 200 часа или по-малко. Друг сорт райска ябълка е необходим като опрашител. Gosho или Chocolate са най-добрите опрашители за Coffeecake.

 С други думи Шоколадова не е същия сорт, а е опрашител за сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

photo_2023-11-10_18-23-12.thumb.jpg.d4e97ab98b32e7be31fb66dffee79fc4.jpgphoto_2023-11-10_18-22-55.thumb.jpg.4754fc7ee430b0678e8be34ca04c275f.jpgphoto_2023-11-10_18-22-51.thumb.jpg.0e9b721219e73b36e87e9b51e78cc6f1.jpgphoto_2023-11-10_18-22-13.thumb.jpg.5ac3cba8f1018d26c7d12bf5884fc01f.jpg

Diospyros lotus, 2 огромни дървета в двора на Бачковския манастир. Започват да узряват вече. От десетина изядени плодчета едното беше с две семки вътре.

От това, което бях чела из интернет мислех, че листата ще са доста по-гланцови, а те реално нямат гланц. Може би защото вече е есен или ..?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Още малко по темата за шоколадовата. Втори източник намирам, който твърди, че така наречената шоколадова е всъщност сорт Цуруноко (Tsurunoko). Ето материала отличаващ три кафеви сорта - Мару (Зенджи Мару?), Хиакуме и Цуруноко. Кофи кейк е отделно.

https://summertomato.com/2008/12/07/the-chocolate-persimmon/

Води се безтанинова. @Любо Д май имаше такава?

Подробно описание на сорта:

https://specialtyproduce.com/produce/Tsurunoko_Persimmons_5497.php

Пише, че опрашена може да се яде твърда, но неопрашена - трябва да се изчака да омекне. Значи не е никакъв опрашител и поне българската шоколадова не би трябвало да е тази...

Ето го цитатът:

Райските ябълки Tsurunoko имат различен вкус и текстура в зависимост от опрашването. Ако са били опрашени, те могат да се консумират в твърдо или меко състояние, но ако плодовете не са били опрашени, те могат да се консумират само в меко състояние или след ръчна обработка за премахване на стипчивостта.

Значи безтанинова условно, само ако има опрашител.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 43 минути, Venetka написа:

От това, което бях чела из интернет мислех, че листата ще са доста по-гланцови, а те реално нямат гланц. Може би защото вече е есен или ..?

На кавказката са по-матови от на райската. Всъщност и вирджинки и кавказки не мисля, че имат тоя гланц на листата. Брей, какво голямо и старо дърво!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване