Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Докато не цъфне не мога да имам на 100% заключени за резитба при моята. Открих още две-три особености при наблюдението, но ще пиша друг път за тях защо все още ги разгадавам. При мен резитбата ще приоритет заради големината...

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Ейтука са мангизите @Славянски скачай смело :)

 

 

Представям Ви #Райскa #Ябълка Уникат!

Diaspyros kaki - MOZ / Banan

Мутация на японския сорт Fudegaki, но в сравнение с него плодовете на MOZ са по-дълги и по-едри.

PVNA - при опрашване става нестипчив (безтанинов), ако няма опрашител се консумира след омекване на плода.

Притежава много добри вкусови качества, сладък и ароматен.

Изръжлив до -22 градуса, като е тестван от разсадника при -18 и е нямало никакви щети по дръвчетата.

Сорта произлиза от Иран, сравнително нов и изключително рядък.

Предлагат се на саксия с размер 50-60см

Цена - 200лв

Силно ограничено количество.

435945560_886795676791455_8100572160211284477_n.jpg

436316579_886795740124782_3088344101608121714_n.jpg

436960710_886800566790966_841054079110519604_n.jpg

436962653_886800593457630_6647646051612207876_n.jpg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Цифроманска работа, че и дръвче 50-60 см. Кой го предлага това?

При мен такива малки си мръзнат. Но такава дълга сефте виждам. Ако дръвчето е двеста лева, един калем за сто може би?! Аз съм сложил достатъчно дръвчета. Нека почнат да раждат или да стане някое за подмяна и ще му мислим тогава.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Чудя се за райските, ако падне слана другата седмица, както са тръгнали да се разлистват, има ли някакъв начин да се минимизират щетите? Покривала трудно - ще обруля пъпките. Но примерно мокрене/дъждуване в нощта на сланата дали е вариант? Или ще стане по-лошо? Бях чел преди също, че ако е валяло и/или е влажна земята, това също отслабва сланата. Огън не ми се пали. То всъщност трябва да е пушек. За две-три фиданки не е невъзможно, но ми се ще да не се стига до там. А и дръвчетата са ниски и огънят може да направи поразии сериозни.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)

Вашите ашладисани дървета пускат ли издънки?

Черпя ви със сушени хурми от Стамбулито.
image.thumb.png.e46f07f654597f312c37c5f1d5703d72.png

Редактирано от Любо Д
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 15 минути, Любо Д написа:

Черпя ви със сушени хурми от Стамбулито.

Бе черпиш?! Кажи, че шЪ сЪ похвалЪ 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не пускат никакви издънки. Обикновено райската ябълка пуска издънки ако стъблото нагоре е измръзнало/изсъхнало почти до земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Значи, плодните пъпки ги зарежда за 4-5 дена и край.  Сега по важното за мен е къде точно зарежда. Имам 9 основни клона, двуетажно 5 долу и 4 горе, миналогодишни са. На всички зареди по абсолютно еднакво разположение, тоест разделям клона на 5, в 20% към края на клона летораслите са най-много и всеки е зареден от 3 до 6 плодни, като почва след 4то листо. Само на един основен от 9 няма и 1 плодна, но си избиха леторасли като останалите основни, този се намира на върха, явно дървото го приема за водача.

Вече си направих схема за рязането за да я държа ниска и с плод :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Доста по-малко време ти трябваше да разбереш как цъфти от при мен. Аз бързах да скъсявам клонки, да оформям корона, и тя не цъфтеше. Като дойде време да цъфти пък мръзнеха върховете две години поред и пак не цъфтя. И сега сефте на седма година ще има много цвят. Преди е имало по 5 цветчета примерно на Костатата. На четвърта година задържа четири плода, от които три окапаха лятото и един узря. Доста разочароващо, но тая година изглежда добре засега.

Ти колко висока планираш да я поддържаш?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 7 минути, Славянски написа:

Ти колко висока планираш да я поддържаш?

от 6 овошки никоя не трябва да минава 2,20м, тоест като си протегна ръката да сваля най- високия плод и да имам контрол с ножицата

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нисичко е това. Според мен така жертваш доста от реколтата, ограничавайки растежа, защото райските ябълки стават големи дървета - не е като ябълка-джудже. Но очевидно за теб удобството при обслужване на дървото е приоритет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кавказките райски ябълки си страдат редовно от късни (а и ранни есенни) слани, и тази година не е изключение. Паднало е около нулата и пораженията са върху едни кавказки на открито място (другата около по-големи дървета е без поражения) и върху някои орехови листа. Ето една снимка между девет и половина и десет сутринта:

IMG_20240419_142501.thumb.jpg.7afd18fd7aac6a2333da1bb63b1a6a9c.jpg

И втора към 11:30:

IMG_20240419_142511.thumb.jpg.1b6a1c71d50618418b73186ca706ec7c.jpg

Бързо се вижда кое е парнато от сланата.

Същевременно сорт Костата са три дръвчета и са се поразлистилии две от тях, третото е на пъпка още... Странно. Но те са без проблеми.

Снимах и вирджинките вчера сутринта след дъжда. Те са хептен късно като разлистване и мразовете не им влияят. Това е сорт Дик, леко позеленели пъпки 

IMG_20240419_142524.thumb.jpg.a9dfe8bb3172f29c021d5854a58534aa.jpg

А това е един семенак:

Photo1319-1.thumb.jpg.9e12543a658ab95a70262c9336a7a310.jpg

Хибридът Никитская бордовая е средно положение, но интересно, че Росиянка вече е с оформени листенца и се вижда цветните пъпки, докато тази е назад. Може и засенчването от запад да дава ефект донякъде. Ето я Никитската:

Photo1318-1.thumb.jpg.c16115ee1e4d48771187d456d6fbb007.jpg

Още няколко дни да се разминат мразовете и ще дишаме по-спокойно след ранното разлистване на райските ябълки тая пролет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

@Славянски каква е ролята на сухата дървесина и мрежата? Питам защото според мен и двете пречат за развитието на дръвчето в твоя случай

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Мрежата го пази от животни - овце, сърни и зайци, да не ядат, гризат, или да си чешат рогата. Клонките задържат мрежата към кола и държат дръвчето изправено. Наистина пречат да върви настрани. Мрежата е на един метър, тъй че разклоненията остават нагоре. По принцип като порасне слагам и глогове около стъблото. От кози не може да опази, но засега няма такива.

Ако не му сложа защита поне някаква, първата изскочила овца ще му види сметката. А има и такива. На тоя етап мястото е оградено частично с електропастир. Което е повече от нищо, но е на практика неоградено. Аз и тези в двора ги защитавам по същия начин докато са малки. Там сърни и зайци не идват в последните години.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

@Славянски защо поне не махнеш шумата по стъблото, та да тръгне на горе, аз пример още при засаждане изчиствам всички пъпки освен 3-4 на върха за корона и ако избие нещо в последствие по стъблото го махам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще го огледам. Аз не бях ходил да ги видя тези от преди да покарат листенца. Обикновено прищипвам тези ниските клонки.

Но исках да кажа, че все пак леката слана е "опърлила" едната млада Костата, на 4-5 метра от Росиянка, на която нищо ѝ няма:

Photo1323.thumb.jpg.8b4ca586170697d5108d91b2cbbfdae9.jpg

Разни млади орехчета наоколо също са с някои почернели листа, но не цялостно.

Очевидно самото място и степента на разлистване има значение при такива температури около 0-1 градуса. Щото сортът е един, но другата Костата не е пострадала. Аз си знам, че откъм ливадата - голяма открита площ - сланата пада по-рано и по-силно, и понякога пада само там. Хубавото е, че хибридът Росиянка очевидно държи малко повече и на мраз в тая фаза, за разлика от кавказките и азиатските.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 16 минути, Славянски написа:

Обикновено прищипвам тези ниските клонки.

К'во ще прищипваш, формиране на вретеновидна корона ли си замислил? Махай всичко на долу да се развива растението, стига го спъва :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

 Райската ябълка е истинска витаминозна бомба. Съдържа витамините А, С, В1, В2, В6 и Е, много пектин, калций, фосфор, желязо, магнезий, цинк, антиоксиданти, танинови киселини  и други.

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

К'во ще прищипваш, формиране на вретеновидна корона ли си замислил? Махай всичко на долу да се развива растението, стига го спъва :)

Добре, ако прищипя връхчетата на тези ниски клонки, не е ли по-добре за изхранването на растението отколкото да ги махам изцяло (ще има повече листа)? Едната кавказка около 110 см беше с три стъбла и я окастрих преди сланата - остана с три малки клончета на върха. Добре, че поне не я парна. Сега силата трябва да отиде в тези три клонки. Другата подобен размер има доста повече разклонения и ми е интересно коя ще дръпне повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 13 минути, Славянски написа:

Добре, ако прищипя връхчетата на тези ниски клонки, не е ли по-добре за изхранването на растението отколкото да ги махам изцяло (ще има повече листа)?

Ми според мен не е по добре, дори прищипани ще продължава да им налива и ще тръгнат нови леторасти от тях. Прищипвания се прави на основните да разклоняват и съответно повече листа. Сега пролетта и началото на лятото не спираш растежа с прищипване а стимулираш нови леторасти от последните пъпки.  Нали дървото има етапи на растеж, тоест сега трябва всичко да се съсредоточава в основни клони на корона! К'ви листа ти са в главата не разбирам?

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване