Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

venkicha

Рязане на овощни дръвчета

Recommended Posts

Jimmy Stoikov

Има огромна разлика в рязане на стара и нова дървесина. При мен дървесината е млада, отреза се запълва и избутва замазката за няколко месеца. 

Аз нямах по стара от 2 годишна дървесина, затова явно го приемам на майтап.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Котарак без чизми, относно замазката: хубаво е да се сложи веднага след отрязването, за да не губи дървото сокове и да пази от навлизане на патогени.Това, че ще се обели след време, няма значение, защото раната вече ще е завяхнала.

 Винаги мажа, след като режа, за да се застраховам.Някой път поръсвам среза със стрит активен въглен, ако нямам замазка, чувала съм че има подобен ефект

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Не третирам раните с нищо и не съм се сблъсквал с никакви промени. Важно е разрезът да бъде направен правилно, в противен случай мястото на разреза не заздравява правилно и оттам навлизат всякакви гъбични заболявания. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Въгленът е до първия вятър или дъжд, което дойде. Номерът е да не може да влиза вода. Замазката, която пада изглежда като пластмаса - с изключение на това, че частично е загубила еластичността си и  е трошлива, други никакви структурни промени за 2 години. Май по-добре за смола да се оглеждам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 11 часа, Славянски написа:

Трябва да ти снимам една стара ябълка с два отрязани дебели клона. Не знам как да ги накарам да зараснат, отделно надолу има и хралупа. 

Ето я ябълката:

Photo1155.thumb.jpg.402ee7b1709edd7695e337dd5b37f89f.jpgPhoto1156.thumb.jpg.344d4eed0407f6e9e8b65a52a8c6dcd9.jpg

Клона на първата снимка мисля да го изрежа до края на сухото. Но може би ще трябва да го намажа. Малко ме съмнява да обрастне при толкова дебели клони.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

На първата снимка не бих съкращавал сухото, само ще улесни навлизането на вода в ствола. Така дълго е като буфер, който може да попие повече вода и само много продължителен и напоителен валеж може да пробие надолу. Оголената като зъбен венец кора ми изглежда по-големия проблем, но как ли да я уплътни човек.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам дърво, което беше почнало да прави хралупа (не е единствено). От три основни клона излизащи от едно място, средният е бил премахнат и лека-полека е почнало гниене. Имаше и някакво съхнене на по-близкия от двата клона. Аз реших да го отрежа изцяло с вертикален сряз, с надежда хралупата да не е стигнала много навътре към третия, който остава вече като основно стъбло. За съжаление има мека дървесина, която се чопли, но не голяма площ от диаметъра на отреза. И понеже с времето там ще влиза влага и ще продължи да гние надолу, ми се иска с нещо да запълнят тая дупка, така че да спра или забавя тези гнилостни процеси.

Та с какво да напълня хралупата? И дали дървото би обраснало около и върху това място и да скрие язвата? Мислех с по-силен хоросан да запълня дупките, евентуално с някакъв черно-кафяв железо-оксиден пигмент, за да не се белее. Цимент не ми се слага, защото нали дърпа и държи влага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 26.01.2024 г. at 22:29, Jimmy Stoikov написа:

На черешата исках миналото лято още два скелетни клона и се наложи да ползвам този метод "Кербовка", на две спящи пъпки пробвах и стана 

Аз направих на една от кайсиите кербовка и има избило хубаво клонче точно под изрязаната елипса. Проработи идеално. Правих го и някои други дръвчета, където имаше небалансирана корона. Само трябва да си спомня на кои, че малко ли са. Със сигурност на ябълката Мелроуз, която ашладисвах на малко дръвче.

Утре ще снимам резултата на кайсията на светло. Въобще, добро средство да има човек в арсенала си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване