Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

venkicha

Рязане на овощни дръвчета

Recommended Posts

embedeo

Да допълня...

(3.) Проблемът със здравината на новопораснал скелетен клон на границата на голям (дебел) отрез, много зависи от вида на дървото. Например, виждал съм един или два пъти джанки (силно орязани или пънове), при които такива новопораснали клони не мога да отчупя с две ръце или с крак с цялата си тежест. Пак от личен опит, при новопораснали дву или тригодишни издънки от пънове на айлант (известен още и като "абдал" на село), в 50% от случаите ги счупвах само с едно натискане в подходящата посока, при все че изглеждаха доста по-дебели от клоните на джанките от първия ми пример. Значи, за себе си съм запомнил, че клоните или издънките на айланта, нямаха никаква структурна здравина в основата си в сравнение с джанките. А в онзи пример, с "дебелото" орязване на дърветата в центъра на Варна, преди много години, не си спомням какъв е бил ботаническият вид, но просто четох доста мнения, включително и такива на опитни специалисти (вероятно лесовъди или ботаници) във вдигналия се голям медиен шум по онова време. И те предупреждаваха за тази структурна слабост на новопокаралите скелетни клони.

Съответно, @Славянски , може и да не е проблем за твоята череша такова радикално структурно рязане. Аз сякаш бих опитал, с идеята да следя редовно развитието на новите клони и ако ми възникнат съмнения бих продължил да ги режа с цел безопасност, особено ако нямам желание да се качвам над 4 метра за да бера плодове при сегашното положение на черешата, т.е. не бих съжалявал за отрязания висок връх на черешата, ако не го ползвам и без това.

 

(4.)  При раздалечителите...  думата "разпънки" е съсвсем точна и справедлива, но аз вече съм свикнал да наричам "разпънки" всички диагонали, които целят да попречат на  нежеланото движение ("деформирането") на даден паралелограм, например  при стелаж или пергола, като отнемат една степен на свобода (в механиката), така че ще продължа да използвам думата раздалечители... Та така, значи толкова ми хареса идеята с раздалечителите, че просто се чудех как не съм се сетил по-рано за тях, защото удобството да си направя раздалечител от подръчни отрязани клони и да го използвам на момента, е много по-голямо отколкото, например, да намеря тухла с дупки, да намеря достатъчно дълга връв и после да завържа клонче към тежест. Прилагам и една снимка на мои подръчни раздалечители и една рисунка , която скицирах преди малко. На снимката има два раздалечителя; извинявам се ако не ги виждате и, моля, приемете това като пъзел или загадка "открий раздалечителите" ;) ! Аз в момента използвам модел А, защото се правят супер лесно, за 3 минути, с четири отреза с лозарската ножица и едно одялкване, с нож, на малка вдлъбнатина в основата на долното разклонение. Обаче модел А точно на тази издялкана вдлъбнатина понякога се "пързалят" и е по-трудно да се закрепят и използват. Затова съм намислил следващия път да пробвам модел Б (B.) от две чаталчета, като в основата на по-дебелото чаталче ще пробия дупка или направя конична вдлъбнатина, а по-тънкото чаталче ще подостря. Още не знам дали ще сработи този подход, но съм любопитен.

 

IMG_20230211_165906s.jpg

tree_branch_spacers-01.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

(1.) Попаднах на един чудесно написан и интересен документ (на английски език) за особеностите, резитбите и формировките на черешите, от специалисти от няколко американски университета, с много добри рисунки (илюстрации) и снимки. Повечето подробности, като например описаните формировки са ориентирани за масово, бизнес отглеждане на череши или при обработване с машини, но има и много актуални неща, които са приложими за домашната овощна градина. Например, аз наскоро се чудех как се постига уфо- (UFO) формировка при овощни дръвчета изобщо, а не само череши, какви са предимствата ѝ и дали може да се постигне от любител в домашни условия. Съответно, в този документ намерих най-много информация по темата, събрана на едно място.

https://www.canr.msu.edu/uploads/files/PNW_667_Cherry_Training_Guide.pdf

Тъй като на сайта на Мичиганския Държавен Университет, вече попаднах на няколко неактуални връзки, към вече несъществуващи (други) документи, та за всеки случай, прикачвам тук и самия документ PNW_667_Cherry_Training_Guide.pdf .

 

(2.) Друг интересен документ (презентация), от сайта на същия Мичигански Държавен Университет, за колоновидни формировки (и резитби) при ябълки, още по тясно ориентиран за бизнес (масово) отглеждане и производство, но все пак много интересен:

https://www.canr.msu.edu/hrt/uploads/535/78649/HD-and-Tall-Spindle-12.pdf

И този документ го прикачвам, за всеки случай:  HD-and-Tall-Spindle-12.pdf

  • Харесвам 1
  • Мерси 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доредих се днес да подрязвам няколко ябълки и круши, които облагородих края на зимата. На ябълките късно тръгнаха калемите, но общо на три дървета към двайсет читави присадки и нито една нетръгнала. На крушата махнах лентата даже.

Но като цяло съм закъснял. На едната ябълка имаше прираст от може би 70 см на едно клонче, други по над петдесет. Съкратих ги да се разклоняват. Не ги бях държал много под око. Също имаше и бая клончета избили от подложката, които окърших. Не знам ако оставя клонка без резитба дали има по-голям шанс за цвят на върха, но не ми харесват такива издължени леторасли, които после ще натежат и ще провиснат. Един такъв с мощен прираст на круша (Абат Фетел) ми го скърши бурята на втора година, но над присадката поне. Именно към върха на дървото.

Една от причините са забавянето ми бе, че ми трябваше стълба да ги достигна. Ако бяха ниско отдавна да съм ги оправил минавайки покрай тях 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Ето моята резитба на ябълка Мелроуз, спрях се на нещо като модифициран централен лидер. Не съм много стриктен в подрязването, защото доскоро това подрязване беше само на теория за мен, само четене. При другите дръвчета не се получи толкова добре нямаше голям избор за скелетни клони, и на пролет ще направя един трик да събудя спящите пъпки, нямах време да следя дръвчета. 

Тази грозна гледка отзад е на съседа постройката. 

IMG_20231219_153757.jpg

IMG_20231219_153803.jpg

IMG_20231219_153812.jpg

IMG_20231219_153809.jpg

Редактирано от Астрала

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Отбирах днес калеми от райска ябълка Росиянка и ми направи впечатление, че клонките, които бях кастрил лятото, имаха нещо като смола на сряза (прозирна, безцветна, лепкава), но и някакво почерняване. На какво можем да отдадем това? Просто не изглежда като безболезнена и безпроблемна резитба.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 10 часа, Славянски написа:

Отбирах днес калеми от райска ябълка Росиянка и ми направи впечатление, че клонките, които бях кастрил лятото, имаха нещо като смола на сряза (прозирна, безцветна, лепкава), но и някакво почерняване. На какво можем да отдадем това? Просто не изглежда като безболезнена и безпроблемна резитба.

Същата прозрачна смола на същите места забелязах и мойта Джиро, която в последствие изчезна. Мястото на сряза на неуспешен чип бъдинг се оцвети в плътно черно, но клонката се развива безпроблемно. Мъглица са ми райските ябълки...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 22 часа, Астрала написа:

Ето моята резитба на ябълка Мелроуз, спрях се на нещо като модифициран централен лидер.

Скелетните клони са прекалено дълги и са под остър ъгъл спрямо водача. И двете неща са предпоставка за счупване след време.

Редактирано от Georgi
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

В самото начало скелетните клони се накланят с пръчки или нещо подобно (показва се на клипа), според теб могат ли да се оправят или вече е късно? Иначе с колко да ги намаля. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много зависи под какъв ъгъл излизат поначало и как са сраснали. Някои са предразположени към отцепване. Аз при мен ползвам разпънки от клонки (орех, глог и прочие), също и сезал, за насочване на клоните под желания ъгъл. Докато се огъват не е късно. Дръвчето е младо. Специално за скорушата, която върви с клони с ъгъл близък до вертикалата, ще трябва да слагам пак, че повечето в бурите опадаха. Това трябва да ускори и влизането в плододаване. Орехът е дебел и хубаво захваща клонките като му направя v-образен зарез в краищата, но при бурен вятър някои падат.

Виждал съм да използват и щипки за пране за отклоняване на клонки по-надолу.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Благодаря за съветите. В бъдеще ще връзвам младите скелетни клони със сезал, за да получат правилния наклон от 60 градуса.

IMG_20231220_130723.jpg

IMG_20231220_130739.jpg

IMG_20231220_130750.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Попаднах на този клип, който много ме впечатли! 

https://fb.watch/p3UhHgMC0s/

Имате ли нещо да кажете  по  случая, от личен опит?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
На 21.12.2023 г. at 14:06, ivanina. написа:

Попаднах на този клип, който много ме впечатли! 

https://fb.watch/p3UhHgMC0s/

Имате ли нещо да кажете  по  случая, от личен опит?

Аз също не лекувам раните, в много случаи раните не зарастват, защото разрезът е бил грешно извършен.

 

 

IMG_20211005_095455.jpg

IMG_20211005_095504.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Събуждане на спящи пъпки. 

 

 

 

img_4049.jpg

img_4050.jpg

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Training and Pruning Apple Trees

C. G. Forshey is a professor in the Department of Horticultural Sciences, New York State Agricultural Experiment Station, Geneva.

Contents

Introduction

Objectives of Training and Pruning

Physiology of Tree Growth

Principles of Training and Pruning the Young Apple Tree

The freestanding tree

Central-leader development

Selection and training of scaffold limbs

The supported tree

Other practices

Training and pruning the young tree

Pruning Bearing Trees

When to prune How to prune

Summer pruning

Mechanical pruning

Renovating old trees

Economics of Pruning

References. 

 

IB_112.pdf

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 23.12.2023 г. at 14:04, Астрала написа:

Събуждане на спящи пъпки. 

 

 

 

img_4049.jpg

img_4050.jpg

Добре де ама като се направи разрез , не се ли слага овощарска замазка за не не проникват неприятели/болести?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Да трябва според мен. Има две теории, едната е че е добре да се обработват с овощарска замазка раните, а пък другата е да не се обработват.

Интересно мнение от далечна Америка.

Pruning is always spring for me, winter is very cold even though I am close to Greece. Here are a few healed wounds treated Calcium oxide lime only?

(Chuck)
Here in the US most arborists have concluded that placing coverings over tree wounds, whether paint or other substances, is actually detrimental to the healing process except for certain diseases such as oak wilt in Live Oaks and Red Oak trees, in which a wound dressing is mandatory. Also, severe pruning such as removing major limbs should be done BEFORE bud swell, well before bud opening and well before the sap starts to rise.
https://www.gardening-forums.com/members/chuck.944/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Резитба и трениране/насочване на клоните при ябълки и круши с цел по-бързо плододаване. Очевидно и няма пасищни животни наоколо и може да си позволи толкова ниска корона. Не е лошо, но само на добре оградено място.

За съжаление на английски, но за човек, който гледа какво се прави, дори и на китайски да е, пак може да има полза. Малките деца да не би да знаят езици!

@Астрала ти нали се интересуваше от такива техники?

Сортовете са интересни. Тая ябълка Либърти щях да я взема от Болнов, но я нямаше (въпреки че беше уж в асортимента им).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)

Беше полезно, благодаря за споделянето. Аз намерих едни кламери и който иска може да закупи кламерите, но стават само за млади дръвчета, удобни са ако имате повече дръвчета.

Вижте клипа. 

https://www.agrogradina.bg/klameri-za-oformqne-na-ovochni-koroni

 

 

 

снимка кламер-1000x1000-product_popup.jpg

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кербовка какво ще рече? Хайде да не търсим в Гугъл.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Старата школа винаги има някой друг скрит коз.:grin:

IMG_20240126_220856.jpg

IMG_20240126_220803.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване