Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

venkicha

Рязане на овощни дръвчета

Recommended Posts

Jimmy Stoikov

На черешата исках миналото лято още два скелетни клона и се наложи да ползвам този метод "Кербовка", на две спящи пъпки пробвах и стана 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, това е много хитър метод. Помня преди време @Kalam Mekhar се чудеше как една смокиня да я направи да покара на определено място и в определена посока. Този метод дали би бил удачен? Но доколкото си спомням ставаше дума за стимулиране на спящи пъпки.

Кербовка като дума не мисля, че някога съм я и чувал 

Забравих да кажа, че българското видео много ми хареса. Сладкодумен човекът. Не зная историята на тези ябълкови дървета, но всичките беше орязал яко. Дали е придобил имота в последствие и вече са били твърде високи!? И аз ашладисвам с втори и трети сортове на някои дървета, но са доста по-високи и е малко неудобна работата. Старите обаче засега не бих пипал и да им сменям сортовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Славянски написа:

Забравих да кажа, че българското видео много ми хареса. Сладкодумен човекът. Не зная историята на тези ябълкови дървета, но всичките беше орязал яко. Дали е придобил имота в последствие и вече са били твърде високи!? И аз ашладисвам с втори и трети сортове на някои дървета, но са доста по-високи и е малко неудобна работата. Старите обаче засега не бих пипал и да им сменям сортовете.

Случайно попаднах на канала му, наистина е много интелигентен човек. 

 

Редактирано от Астрала
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Значи правилно съм предположил. Застъпниците за човешка ненамеса и "да оставяме природата сама да се оправя" да гледат и да попиват тоя пример.

За девет години страшна работа. То и тук имотите бяха подобни като дойдохме. Къпини, хмел, коприви, кучешки дрян, шипки, бъзе и прочие "благини". Не можеш стигна до къщата. А вътре съслите събирали орехи с килограми и прилепи висят от тавана. Ябълките големи дървета изпонагътани. Но, ето, човекът има отношение. Друг би вкарал фадромата да "чисти". Направиха го на няколко парцела наоколо. Сега може би ще садят магнолии или борчета и ще "печат рогове" без никаква сянка десетилетия. За плодове да не говорим.

@Любо Д да гледа и да се вдъхновява. Колко материал за мулч. И видео по темата - резитби.

P.S. Лимонката съм я описал под #11.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

За подрязването на овощни дръвчета, гледах, четох и накрая нищо! Миналата година попаднах на клипчета от Цветан Цветков, човека с прости думи ти дава да разбереш и усмислиш трите основни неща в подрязването, при костилкови и семкови. https://www.youtube.com/@user-me1og9xl8n/videos

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 16 часа, Славянски написа:

Да, това е много хитър метод. Помня преди време @Kalam Mekhar се чудеше как една смокиня да я направи да покара на определено място и в определена посока. Този метод дали би бил удачен? Но доколкото си спомням ставаше дума за стимулиране на спящи пъпки.

Така ме учиха и мен. В крайна сметка, изби клонче от друго място и не ги тествах. Сигурно ще е успешно, защото дървото винаги бута хормони на растежа в последната пъпка. А, като срежеш проводящите снопове, тази под срязаното става последна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

За Кюрдюмов предполагам знаете. На много полезна книга попаднах наскоро:

https://www.rulit.me/author/kurdyumov-nikolaj-ivanovich/obrezka-bez-sekatora-i-drugie-netravmiruyushchie-priemy-formirovki-krony-download-431337.html

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н
преди 14 часа, greenn написа:

За Кюрдюмов предполагам знаете. На много полезна книга попаднах наскоро:

https://www.rulit.me/author/kurdyumov-nikolaj-ivanovich/obrezka-bez-sekatora-i-drugie-netravmiruyushchie-priemy-formirovki-krony-download-431337.html

 

Има няколко негови книги за растениевъдство и овощарство преведени на Български из книжарниците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

  Моля, дайте някакъв съвет, какво да правя тази изпусната в подрязването кайсия. На три години е, върви много слабо и конкурентът на водача е станал по-висок от самия водач.На диаметър са почти еднакви.Така ли да я оставя на чатал... Наистина не знам какво да правя!

 

131180338_viber__2024-02-12_12-00-42-464.thumb.jpg.182079ca61c6d6ed89eb2c6c5ea3f563.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
Отговорено (Редактирано)

Раните са отвор за болести. Мисли и за това. Чатали не е добре. Аз бих направил следното:

Конкурента сега ще го резна да остане една педя. Ще го премахна нацяло лятото. В сухото време по-бързо зарастват раните а и влаголюбивите патогени по-малко върлуват.

Ползвай някаква замазка за отрезите!  Колче на основното стъбло да се изправи.

Редактирано от peterstamov
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Седем клика, изправяш на колчето за чашковидно формиране, от четири клона  ще избият по 2-3 от всеки, оставаш само външните 2 или 3 и ги скъсяваш лятото на 20-25см, до края на вегетацията каквото избие към вътре махаш до дъно. Това е за тази година 

1860176811_viber__2024-02-12_12-00-42-464.jpg.05460d4318a4003192b028e1cb61b4ea.thumb.jpg.873e427c3d7834be99da032cba5eb8db.jpg

 

 

 

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 часа, inna написа:

  Моля, дайте някакъв съвет

 

 

inna, за да добиеш някаква представа на гледно, това е моята кайсия на 1 вегетация( година и половина), твоята ако решеш може догодина да е на това положение. 

416986101_911449073557095_6300155626061479915_n.jpg.1dda8ae7b164582a66917117ab80df10.thumb.jpg.5b6ecc6334e53b46ab8a7c0e5777e59e.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Т.е. конкурентът на водача безжалостно си заминава.Никакъв шанс за него! Да изчакам ли до април с рязането да преминат студовете? Сега не е ли опасно?

Ако остане на чатал, няма да дава плодове най-вероятно? Много въпроси, предварително благодаря за отговорите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

Jimmy Stoikov , кайсийчето изглежда супер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 часа, inna написа:

Т.е. конкурентът на водача безжалостно си заминава.Никакъв шанс за него! Да изчакам ли до април с рязането да преминат студовете? Сега не е ли опасно?

Ако остане на чатал, няма да дава плодове най-вероятно? Много въпроси, предварително благодаря за отговорите!

Вземи си една овощарска замазка, режи смело и замазвай отрезите https://praktiker.bg/bg/bg/Torove/OVOShtARSKA-ZAMAZKA-EKO-DERMA-BIOPON/p/449018

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Като падне замазката какво се прави, наново ли се маже? Моята изкара 2 години и тръгна да пада, съжалявам че не намерих смола отнякъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 минути, Котарак без чизми написа:

Като падне замазката какво се прави, наново ли се маже? Моята изкара 2 години и тръгна да пада, съжалявам че не намерих смола отнякъде.

Това го приемам за майтап

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Добре. Някой друг ако може да отговори, ще ми направи услуга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 54 минути, Jimmy Stoikov написа:

Това го приемам за майтап

Не е майтап. Въпросът му е напълно логичен. Аз също съм си задавал подобен въпрос.

 

преди 51 минути, Котарак без чизми написа:

Добре. Някой друг ако може да отговори, ще ми направи услуга.

Аз, например, реших да не замазвам с нищо отрезите на моите дървета. Но признавам, че това е резултат изцяло на мои си разсъждения, а пък аз нямам голям опит. Логиката ми е следната: когато е минало повече от една година време, то отрезът макар и да е бил замазан първоначално, накрая замазката ще се олющи, а пък по повърхността и по краищата на отреза няма да има  онази същата жива тъкан която да "залее", затова най-добре е веднага след отррязването да дам възможност на дървото само да си "залее" (доколкото може) и така да поправи поне част от щетите предизвикани от отреза.

Това мое разсъждение при овощните дървета, се връзва с нещо което съм чел за лозите, а именно че лозите не могат да "заливат" с калус отрезите и това било една от съществените причини за скъсяване живота на лозите. Съответно при лозите големи отрези просто не бива да се правят (според прочетеното и разтълкувано от мен).

Понякога дори си мисля ,че ако на едно дърво се направи прекалено голям отрез, макар и след (доста) години заболяването на дървото ще започне точно от там -- от отреза.

Обаче си спомням и един документален филм  на Би Би Си (BBC), с водещ Дейвид Атънбъро, как много стари дъбове, дори такива без съществени наранявания, гъбата ги напада отдолу в средата на дънера и дотолкова че отвътре стават кухи. И въпреки всичко, такива дъбове живеели по няколко стотин години общо, преди да отслабнат механично значително, така че да ги пречупи някоя буря.

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

По принцип за кайсиите се препоръчва лятна резитба. Но моментът е изтърван. Жената трябва да избере скелетни клони. 

Вторият водещ леторасъл аз бих го скъсил както предложи @peterstamov, да не ходи силата в него, но все пак да храни дървото.

Относно кола: добре е да се сложи, за такова тънко дръвче. Вече доколко то е накриво, според мен това е по-скоро визуална измама заради ъгъла на снимане.

преди 1 час, embedeo написа:

Понякога дори си мисля ,че ако на едно дърво се направи прекалено голям отрез, макар и след (доста) години заболяването на дървото ще започне точно от там -- от отреза.

Трябва да ти снимам една стара ябълка с два отрязани дебели клона. Не знам как да ги накарам да зараснат, отделно надолу има и хралупа. А срязовете са добри (като посока поне), единият аз даже го правих след като се беше счупила преди две години.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване