Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Миленка®
преди 8 часа, Любо Д написа:

Бране със самоделни инструменти, но не твърде успешно

 

Като гледам филмчето, си спомних начина, който използваха бабите ми за бране на черници. Застилаха под цялата корона здрав и чист найлон. С голям прът обрусваха (каква хубава думичка) плода, след което започвахме внимателно да повдигаме краищата на найлона и така бързо го прибирахме в кофите.

Мисля, че така лесно биха били прибирани и камчатките.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние и сега така берем черници :) Доста бързо се пълнят по 2 кофи от сирене.

За камчатките го пробвахме с парче картон голямо, срязано като V и обхванало основата на храста, баш тая пролет. Проблемче: различните сортове държат различно силно плода, не записах кой колко, но при някои паднаха примерно на око под 10% от узрелите, а при най-дашните не бяха повече от 50% от узрелите. Ще кажете, то не са били узрели... Може, но при бране и ядене са си супер :) Та за момента разчитаме на детската група да офъка всичко, то не е и толкоз много, няколко килограма. Като станат обемите големи, а интересът намалее, ще му мисля пак.

От една страна бих предпочел даже сортове, които държат по-здраво плода, за да може да зрее без да капе, но при брането тия сортове оставят на плода мини дръжка и две "листенца"... Мисля, че Boreal Beast беше такъв. Тия, които лесно пускат се берат много по-лесно и чисто, но там пък детските пръстчета често събаря недобре узрелите.

Но предвид, че половината плод стана на мармалад от градушката барабар с горните клони на всички храсти, като цяло брането не ни създаде чак толкова проблеми :D

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Между другото при мен все още има съвсем узрели камчатки по храстите, за пръв път бера едновременно тях, ирга, малини и американски боровинки. Послесните сега започват, 20 дни по-рано от предишните години.

Редактирано от Жоро
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване