Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

И ние имаме Алба, в момента цъфтят и са на припек в градината, а камчатките са до сегментната подпорна стеничка умишлено направена за хладен влажен микроклимат за камчатките. Така че условията са сходни, но ще видим догодина как ще :) Слагам и снимка на дочката, бая прираст дръпна.

20230521_121357.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

То затова две еднакви градини няма. Уж едни и същи растения, уж сходни условия , а всичко върви по негов си начин и нищо универсално няма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вече има посинели плодчета от Boreal Beauty и Aurora, но още киселеят, а вкусът е богат. Прилична едрина. Малко ме е яд на овцата, че намали реколтата, но каквото - такова. Крият се под листата и на пръв поглед не се забелязват. Трябва да разгърнеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Тук са, по ред на качване: 

Honey Bee, Ленинградска и Джугана на Димо. Иначе всички зазряват. Само Aurora не роди, като за първа година.

За протокола имам: Ленинградска, Boreal beast, Доч великана, Югана, Aurora и honey Bee 

IMG_20230523_114729.jpg

IMG_20230523_114843.jpg

IMG_20230523_114332.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 16 часа, Йоско написа:

Тук са, по ред на качване: 

Honey Bee, Ленинградска и Джугана на Димо. Иначе всички зазряват. Само Aurora не роди, като за първа година.

За протокола имам: Ленинградска, Boreal beast, Доч великана, Югана, Aurora и honey Bee 

IMG_20230523_114729.jpg

IMG_20230523_114843.jpg

IMG_20230523_114332.jpg

Поливат ли се?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 1 час, Антоанета написа:

Поливат ли се?

Да.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, има си хас и при толкова дъжд да не се поливат :) шегувам се.

А нейде в тракийската низина Димо пълни тарелки...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

700g, това е основната реколта от най-старото храстче: неизвестен сорт. Превърна се в две бурканчета конфитюр.

viber_image_2023-05-25_09-02-56-490.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 6 часа, Emil написа:

Превърна се в две бурканчета конфитюр.

Може ли рецептата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Нямам никаква идея как се прави и като за първи път използвах рецепта, с която прявя конфитюр от сливи с корекция в съотношението плод към захар.

Поръсих измитите плодчета със захар в пропорция 100г плод към 50г захар. Два, три пъти ги разбърках и ги оставих да преседят през нощта, защото стана късно. На сутринта добавих 1г ябълков оцет на 100г плод и малко ванилия. След това го пекох във фурната за около час и половина при 170 градуса, на вентилатор. От време на време отварях да излезе влагата и да ги разбъкам. После в бурканите и готово. Мисля че преседяването със захар за по-дълго време не е необходимо, защото на сутринта не бяха пуснали почти никакъв сок. В нета има рецепти, но ми се видяха по-сложни и с повечко захар. Сега е ред на жената да направи гофрети и тогава ще разкажа за вкуса.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Берем и ние умерено от предната седмица, но 700 г от 1 растение няма как да наберем за момента :) Отделно, че няма как да ги измерим целокупно - оня ден цялата махала бяха накацали по камчатките, че и най-малките двама (на 2 и 3 г възраст) ги ядат зелени с удоволствие :D

20230524_192213(1).jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес хапнах плодчета от Бориъл Близард. Едрички и приятни. Те са най-зрели от трите сорта от серията, а предполагам и сладостта е доста отслабена от ежедневните дъждове. За съжаление не се сетих да ги снимам. Разликата във формата между трите сорта е очевидна.

Исках да използвам случая да питам @stef.an, при когото отидоха два произведени от мен семенака от Бориъл Бюти - дават ли плод вече и струват ли си като вкусови качества?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Втора седмица на бране, нещата се ускоряват. Сефте виждам опадали по земята камчатки, явно децата стигат капацитета си и ще берем за домашен сладолед!

Добавих 6 снимки от различни сортове и възрасти, всички имат доста добре. Първата и удри стрелката за другите.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipN7BkrVfoXyWD_rDYYWWuLXsW-M-EC-wrdw_bdL?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

 

---

 

Приятел швед ми даде връзка към този уникален блог на една дама, която освен всички други интересни неща има и списък със сума знайни и незнайни сортове камчатки, които гледа и сравнява:

https://www-tradgardstrollet-se.translate.goog/2019/06/30/sortguide-blabarstry/?_x_tr_sl=it&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

@Славянски Славяне, от твоите камчатки ми остана само една жива - със сигурност от теб съм имал минимум 3 бройки - не помня дали всичките бяха семенаци от едно и също майчино растение. Една се спомина предполагам от засушаване - целия храст беше изсъхнал, а втора търсих да открия във високи треви, които тази година до късно не успях да окося та бяха стигнали до над коляното, но не я намерих. Може да си е на мястото и просто аз да не съм я видял. Иначе, на въпросът ти - растенията са при мен, не съм давал на никого поради липса на интерес от страна на хората, на които предложих, въпреки че, майка силно се заинтригува след като и дадох да опита плодчета при едно гостуване. Твоето растение плод още не е давало - не мога и да кажа дали е цъфтяло защото не съм го навестявал толкова често. Но от другите, които имаме берем плодчета.

Пускам и една снимка на храстчето, което за сега оцелява въпреки конкуренцията на тревите в отдалечената част на двора - в събота специално ходих да погледна и малко да поизтесам наоколо:

AJFCJaUWt-KkhUUIONuD_pT7Z49qLvP5y2k09XS5

Тази година добре се представят почти всички растения, които получих първо в 2020 година: Аурора, Тундра, Стрежевчанка, и няколко растения от Бориъл линията, които бях взимал от човек в бургаско. Единствно отводките, които взех на есен нямаха кой знае колко цветове и завръз съответно, но си представям че това е нормално. Пускам и малко снимки от това, което имам като не мога да напиша сортовете тъй като описът е на хартия някъде...

AJFCJaXgA9l1RPkm_yj1nbNnBNz74Ir7bgsFHazK

 

AJFCJaWz4GVGTrGFltnQNUaHLKodLD_Tzf6uWoWs

Това е групата на "Бургаските"  Бориъл - [Бюти | Близард] - три на брой, които на пръв поглед нямат грам плод. Лелята, с която градинарстваме ме закача преди седмица - 'Тея храстчета май нищо не раждат, а ...?!", а аз и викам: "Търпение, ще дадат.", като в същото време и аз си се чудя, защо аджеба няма плод като имаше цвят. Но, тази събота тръгнах на лов  за камчатски плодчета с една кутия от сладолед, като зная чи при Стрежевчанка има на сто процента. Разбутах обаче с ръка и клоните на "Бургазлийките" и се оказва че във вътрешността на храста, всред и под листенцата има доста плодчета; събрах една шепа набързо и давам на лелята да дегустира - не ги отказа :)

 

AJFCJaWKm64xZYS353yYnbmt_3WDakycEJJ3n1TM

Тук може би Тундра или Аурора.

 

AJFCJaXA26t_UeYYN4r-xPyQiLVUFpPBT6lbhtUh

 

AJFCJaUT7FL9L06VupLD9yLD1vm-2I1-QFMWNHpD

 

AJFCJaWWOLLtbDaDNrdyo30NQD018tLb1f9oyJkF

 

AJFCJaWyFkPOQhzExsQt164dm21WM7jlvTorBc0f

 

AJFCJaUAhdKlu4hgkZYZa8I3TIPJbZ_BHBmDJfaX

 

AJFCJaWBOOSwB3rrg5a1Sd7GWJUhda0ak9QM34Wy

 

AJFCJaXf5L3iTFBrjH0yUPhRUTAIYV3DIbM1vkD6

Това е резултатът от по-предната събота - бера всичко, което ми се види прилично оцветено, макар и леко кисело, защото като узрее през седмицата и падне някой друг ще го яде. Тази събота също събрах сходно количество - доволен съм. Тази е годината, в която събираме най-много плод. Но не зная дали да го отдам на добри климатични условия в началото на пролета по време на цъфтежа (не мога да преценя обективно какво е било количеството цвят миналата проле) , или на това, че растениятя са вече установени.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не знам от многото дъжд ли или от нещо друго, но част от храстчетата са се разпуснали настрани и доста полегнали към земята. Други пък не са така. Като ги дооберем, ще взема да ги попривържа, да ги поизправя... Нещо такова. При вас как са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите си растат нагоре предимно. Вали често (всеки ден по един или повече пъти) и по малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някои сортове ги водят по-изправени. При мен примерно Бориъл бюти върви основно нагоре. Полягане в дъждовете не съм забелязал, но може и да го има. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Обрах камчатките. Според мене моментът е точен. Реколта: 154 г общо. :) Джугана (Югана) вече е приятно кисело-сладка, а не кисело-блудкава. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Подбрах 10 плодчета от микс сортове - комбинацията от едри + сладки на такъв етап зрялост, без горчивина. От тях ще изведа семенаци, да видим колко ще излязат. Основно са Морена, Красавица, Звяр, Близард, Аурора и мисля един Войтек долу в дясно, който ми се видя негорчив. 21 грама отчита този неточен кантар, за мен 2 грама плодче е много едро, предвид, че храстите не са поливани или торени от как са садени на практика. №2 и 4 в горния ред са по 4 см дълги.

Нарочно не съм надписал кое какъв сорт е, защото смятам, че потомството ще е доста сложен хибрид. Земните пчели се биеха коя по-напред да мине всички храсти в редичката. Сортовете там са: Славянка 1 - Войтек - Дует - Близард - Аурора - Войтек - Дует - Бийст - Бюти - Морена - Амфора. Силно вероятно е в идните години първите три да заминат подарък и да ги заменя с нещо - може би Морена, Красавица и Звяр, но искам да видя и плод повече от Дочката и други сортове преди да реша... Амфората също не ме впечатли.

За референция най-горе са две плодчета от джуганата на Димо33 :D

20230608_222826.jpg

Между другото в долния ред има тризначе, наскоро @Ру® писа по темата в чата, може би ще пише и тук, да не се изгуби :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моята Джугана е като четвъртото плодче на втория ред. Това от Димо сигурно е вид отмъщение :tounge_wink: .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване