Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров

Най-сладки са всички, които имам :D когато обаче се оставят да презреят по растенията до ниво окапване. Бяхме невидяли няколко десетки плодчета микс от различни сортове и почти 2 седмици след "края" на брането (демек към края на юни чак, приключиха иначе към 15 юни) ги намерих нападали и бяха доста сладки, но за жалост и по-кашкави и малко им се е изгубил характера, липсваше вкусовата жилка :)

На вкус ми харесват най-много оригиналните Дует и Войтек (особено предвид, че при нас Дует зрее първи от наличните ни сортове), а от новите - Морена, Красавицата, Звяра. Писал съм повече в темата и ако нямате против, бих преместил и тия мнения там.

 

преди 1 час, Nikolay Kolev написа:

Догодина мисля да взема от нея поне десет броя. 

Ша вземеш, ако има :D Тая година нямаше ;) Размножавайте бре хора, грешни пари... от тия големи растения от Рудника, спокойно излизат по 4-5 нови от едно, за година.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 25 минути, Боби Димитров написа:

Най-сладки са всички, които имам :D когато обаче се оставят да презреят по растенията до ниво окапване. Бяхме невидяли няколко десетки плодчета микс от различни сортове и почти 2 седмици след "края" на брането (демек към края на юни чак, приключиха иначе към 15 юни) ги намерих нападали и бяха доста сладки, но за жалост и по-кашкави и малко им се е изгубил характера, липсваше вкусовата жилка :)

На вкус ми харесват най-много оригиналните Дует и Войтек (особено предвид, че при нас Дует зрее първи от наличните ни сортове), а от новите - Морена, Красавицата, Звяра. Писал съм повече в темата и ако нямате против, бих преместил и тия мнения там.

 

Ша вземеш, ако има :D Тая година нямаше ;) Размножавайте бре хора, грешни пари... от тия големи растения от Рудника, спокойно излизат по 4-5 нови от едно, за година.

Много интересен е въпроса кои сортове опадат и кои не. Аз бях забравил от два сорта и ги опитах края на юни, мед бяха. Не бяха опадали, Войтек и Хъни бии(ако така се казва). 

За догодина мисля да бера, само ако капят. Узреят ли добре, всички са сладки, даже жената ги одобри. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 1 час, Баба Алис написа:

А какви други сортове имаш? Зойка с кой сорт се опрашва добре? Кой сорт е най-сладък?

Аз съм още начинаещ :) Единствените, които съм опитвал вече, са от петгодишни Ленинградски великан и Нимфа. Нимфата определено ми хареса повече, но и ЛВ става вкусен, като узрее добре. 

Всички останали, които посадих от Славянски и полската поръчка са още много малки и скоро едва ли ще ги видя с плодове.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 47 минути, Боби Димитров написа:

Най-сладки са всички, които имам :D когато обаче се оставят да презреят по растенията до ниво окапване. Бяхме невидяли няколко десетки плодчета микс от различни сортове и почти 2 седмици след "края" на брането (демек към края на юни чак, приключиха иначе към 15 юни) ги намерих нападали и бяха доста сладки, но за жалост и по-кашкави и малко им се е изгубил характера, липсваше вкусовата жилка :)

На вкус ми харесват най-много оригиналните Дует и Войтек (особено предвид, че при нас Дует зрее първи от наличните ни сортове), а от новите - Морена, Красавицата, Звяра. Писал съм повече в темата и ако нямате против, бих преместил и тия мнения там.

 

Ша вземеш, ако има :D Тая година нямаше ;) Размножавайте бре хора, грешни пари... от тия големи растения от Рудника, спокойно излизат по 4-5 нови от едно, за година.

Съгласен. Зойката така се е разклонила тая година (първа при това), че следващата есен наистина ще имам поне още 4-5 растения от нея.

Но все пак мисля пролетта, ако Боби и Славянски пак се заемат с благородното дело с полската поръчка, да си взема още от нея :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Питането ми беше свързано с комбинирането на сортовете, отглеждани в една градина. Дали има голямо значение кои са сортовете или е важно да има три различни, примерно. За размножаването - моите са едни къси и сухи клечки. Как да подведеш надолу като ще се счупи. Май съм успяла с един от сортовете, ще видим.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От резник някой има ли успешно размножени камчатки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам. Бях пускал снимки в темата. Не е много висок процентът успеваемост, но става. Трябва да уцелиш момента и условията.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, Баба Алис написа:

Питането ми беше свързано с комбинирането на сортовете, отглеждани в една градина. Дали има голямо значение кои са сортовете или е важно да има три различни, примерно. 

Трябва да цъфтят по едно и също време. Виж таблиците.

Който има повечко сортовете,  може и да не го мисли това. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като пораснат, мога да правя опити. Засега все още са ми странни като растения. Малки са, не растат бързо, прекалено много се влияят от късните пролетни слани. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мислех, че късните слани повече са проблем при мен, защото се затопля много рано, като често и зимата не е много студена. Явно вече и по високото нещата се променят. 

Като растения са хубави, може да ти станат любими. Но ако не растат, нещо липсва. Или ph- то не е колкото трябва. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 12 часа, Баба Алис написа:

Питането ми беше свързано с комбинирането на сортовете, отглеждани в една градина. Дали има голямо значение кои са сортовете или е важно да има три различни, примерно. ...

 Аз имам доста сортове и се застъпва цъфтежа, но не мога да ти отговоря Алисче. При неполивни условия са. Всички са мнооого дребни и като растения, и като плод - за сега ги оставяме на птиците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 15 часа, Баба Алис написа:

Питането ми беше свързано с комбинирането на сортовете, отглеждани в една градина. Дали има голямо значение кои са сортовете или е важно да има три различни, примерно.

Имаме качени таблици на съвместимост на опрашване и цъфтеж и зреене. Иначе при нас цъфтят доста целокупно всичките 15 сорта, застъпват се - почват по-рано едни, приключват по-късно други, но се застъпват като цяло вкл най-късните канадски имат цвят когато и по-ранните имат цвят. Основното е скоростта на зреене като разлика. Тъй че моят съвет е да имаш минимум 2-3 съвместими растения, като предвид необятността на твоята градина и много добрите условия за камчатки - имаш много сенчести места и много висока влажност - вероятно си струва да имаш десетки растения, дори да не береш всичко от-до, защото е не само красиво растение, а може и да храни птиците и прочее екосистема.

 

преди 15 часа, Баба Алис написа:

За размножаването - моите са едни къси и сухи клечки. Как да подведеш надолу като ще се счупи. Май съм успяла с един от сортовете, ще видим. От резник някой има ли успешно размножени камчатки?

Ако е малко растението, няма нужда да подвеждаш нищо. Само зариваш растението с пръст пролетес и си готова есенес. Ако има по-дълги клони, тогава само един чатал в земята и толкоз. Ето две видеа с нагледна демонстрация от 2019:

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipOo3Grcq1sUqhOz5-mQLdCZCx0rlJhAWqIAXwIQ?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipNg04n036_IvlNIWEw1ChTwf35E-Y-OsZ1vFOUq?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

От резник аз лично не съм успял, три години проби какви ли не. Взема се след плододаване нова клонка, това се държи на 90+% влажност и сянка до есента и така. Антоан от ашламинаторите има големи успехи с това, но в кутия с автоматична водна мъгла и вентилатори щото иначе пък мухлясват. Предвид колко лесно, бързо и безпроблемно е другото и да не забравяме - дава доста по-голямо растение от една гола клечка, не виждам смисъл да се тормозя повече. Дори от семка става по-лесно отколкото от резник.

 

преди 15 часа, Баба Алис написа:

Малки са, не растат бързо, прекалено много се влияят от късните пролетни слани. 

В последните поръчки от Полша идват огромни растения на фона на това, което дойде от пландорекса и още по-преди от Ведровски в началото. Сравни едното 5 пръста джудже и другите, които са си плододаващи растения, някои са по 70 см високи.

20210127_141912.jpg  spacer.png20220304_143258.jpg

Намерих в архива и оригиналните ми 2 - Дует и Войтек от април 2016 година, които през 2016 и 2017 растяха без поливане и на сянка под бъза. През 2018 дадоха първи плодчета, но още бяха много мънички растенията. Преместих ги на вече капковото и ги посадих в първия ни компост и това ги подпомогна и към момента са най-развитите ни храсти, макар че миналата година ги преместих пак на финалното им място. Отводките, които съм направил от тези два храста, са над 15 и повечето съм ги подарил, но най-първите 2 са също плододаващи вече - разбира се не са големи като някои други в тази тема, но нали.

IMG_20160403_174200.jpg

Така че първите години и на мен ми се струваше, че не мръдват. Но дори само тази година имам храсти с измерен 50 см прираст на клон, а Дует изкара 50 см издънка от нулата (линк към по-напред в темата).

Също и сланите не мисля, че са проблем. Както съм писал по-горе, тая година имахме -3 и -5 по време на цъфтеж и въпреки това беше най-големият добив до момента.

Така че според мен не го анализирай много-много :) Размножавай ги, напиши тук какви сортове имаш и аз ще и подаря от моите размножени отводки, за да имаш разнообразие!

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

На Аурорста имаше плодчета. Оставих няколко да снимам утре. Странна работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите сортове са: Сибирячка, Синий утьос, Docz' Velikana и Jugana.

Доколкото си спомням, цъфтят едновременно. Тоест имат фронт за опрашване. 

Боби, благодаря за подробния отговор. За нови камчатки нямам място. Миналата година им беше нулева. Тази година само Югана отново нямаше плодове. Дано следващата година се представят по-добре. 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Последната публикация от Пол е точно за камчатките, във формата, който е много полезен (пълно ръководство, прочее има такова за много видове на сайта му):

https://thepolycultureproject.substack.com/p/honeyberry-the-essential-guide-to

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Ленинградската е най напред засега 

IMG_20230226_114751.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес огледах растенията. Канадските Бюти, Бийст и Близард още цъфтят, мисля и Аурора. Бореалис може и да беше преминал. Също цъфтят и Войтек и Зойка, които при мен тръгваха по-късно и от канадските. Но от руските се изненадах, че Морена, Синеглазка, Челябинка, и Восторг още имаха цвят редом с полските. Югана, Дочь Великана, Стрежевчанка, Нимфа са прецъфтели. Синеглазка и Челябинка също късно цъфнаха. А тези от Berries Unlimited още не са се разлистили хубаво, но им е първа година в земята и може и затова.

Имам да търся постоянно място на още три растения - Дочь Великана, Синий Утьос и Индиго Джем. Ханибий ми загина втори път на същото място и се чудя какво става - дали е от мястото?! Та нищо още не съм слагал там. Има вариант и самите растения нещо да са били болни, но странна работа. На метър и половина другите камчатки са си съвсем добре.

Та така... В четири сутринта няма как човек да не драсне някой ред за камчатки :) преди лягане, не след ставане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Притесних се, че не е писано скоро по темата, и да не държа @Теди под напрежение, ще добавя едно мнение. Прегледах цъфтежа на камчатките. Цъфтят още Войтек и от руските Синьоглазка и Восторг (и при двете единични цветчета, докато Войтек е отрупана). От канадските Boreal Beauty, Boreal Blizzard и Boreal Beast цъфтят интензивно все още, а Аурора има цветчета тук-там. Strawberry Sensation и Giant's Heart също почнаха цъфтеж, но тях ги местих зимата и не мога да си правя изводи още.

С оглед на застъпването на цъфтежа между въпросните сортове, мисля, че може да има опрашване помежду им. Но канадската тройка поне на хартия се води, че не е добре да се групира с руските. И наистина Нимфа, Югана, Дочь Великана прецъфтяха отдавна, но  Синьоглазка ме изненадва с по-късния си цъфтеж. Восторг също, макар и тя вече да има добре оформени плодчета. А Войтек в никой случай не е по-ранен от канадските.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук искам да вметна нещо във възка с тези две таблици, които пуснахме в началото на камчатреската:

 

При мен има много кратък период, в който са цъфнали само 1-2 камчатки - Морена и Амфора тази година са първи и като гледам и лани така са вървяли. Дали защото са от изцяло друго място купени или... но те цъфват няколко дни преди останалите. След което в рамките на седмица цъфват всички други вкупом без Войтек.

В момента всички цъфтят и имат цвят, вкл. Войтек и се получава период от повече от 10 дни, в който всички сортове са цъфнали. С други думи няма особено разминаване на цъфтежа.

При брането е подобно. Да, има единични плодчета тук-там по-рано готови към първата седмица на май, но масовото бране е от 15 май в един продължаващ около месец период, с Войтек накрая. На 15 юни имам снимка на последните набрани.

С което тези таблици стават в голяма степен невалидни за мен. Войтек го дават сред първите по зреене, а той е последен. Бориъл серията я дават супер късни, а те са преди Войтек.

Не че това има голямо значение де. Но мисълта ми е, че прекомерното планиране не дава желан резултат. Елементарно е човек да посади 10-15 сорта и да си има цял месец камчатки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

получава период от повече от 10 дни, в който всички сортове са цъфнали. С други думи няма особено разминаване на цъфтежа.

Наистина има такъв период, но също и някои продължават много след него, а други са приключили отдавна. Не можеш да базираш решението си само това, че има застъпване. Да, за някои сортове може да има припокриване, но за тези, които цъфтят по-късно, последните цветове могат да останат неопрашени, ако опрашителят ти е по-ранен.

Аз сега добавих и два-три руски сорта покрай канадските, за да не са всичките на друго място и да мога да сравнявам (и да поливам повече). Мисля Чулимская и Сибирячка. Които не ме радва как се разлистиха, но ще ги кастря.

преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Но мисълта ми е, че прекомерното планиране не дава желан резултат. Елементарно е човек да посади 10-15 сорта и да си има цял месец камчатки.

Мисля, че трябва да компилираме една таблица за цъфтежа и да се знае кои са ранни, средни, късни. Това помага. При десет сорта и горница няма значение, но при два-три има.

И тази година не съм писал щателно статистика, но в темата писах общо кои цъфтят към определена дата, имам и снимки. Та после ще видя да си обобщя в таблица наблюденията. И след още някоя и друга година ще се знае в тези условия. Някои сортове ми и цъфтят много слабо засега - като Челябинка, Гордостта на Бакчар и Дочь Великана, но това мисля, че е от неполиване и че ги бях занемарил първите две години. Буренясаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване