Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

greenn
Отговорено (Редактирано)

Поредният ми храст, който не се събуди. Има още един така. Миналата година ми изсъхна Бореал Бюти, по-преди Стрежевчанка и Доч великана и няколко Нимфи. Не вярвам да е само от почвата и сушата, защото няколко години преди това не са показвали признаци и после изведнъж целите изсъхнали.

Слава богу има и живи.

Kam4atka-suha.jpg

Kam4atka-cyftej.jpg

Редактирано от greenn
подреждане
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@greenn , и при мен тази година две камчатки не се събудиха изобщо, загинали са. Едната е сорт Царна, а другата е или Нимфа или Ленинградски великан. И двете са ми от  по-старата първа партида от шест камчатки от различни сортове. Всички тези шест камчатки бяха живи и се развиваха, къде по-добре къде-по зле, през два пълни  поредни сезона 2022 и 2023, като досега никоя камчатка не беше умирала, макар че си личеше че през лятото доста страдат. Мястото което съм им избрал е много слънчево и ще бъде така още няколко години преди да се развият едни лози. Работната ми хипотеза е, че загиналите камчатки загинаха заради прекалено големите жеги през 2023 и недостатъчно поливане от моя страна (предвид рекордните жеги).

Иначе от втората партида камчатки купувани от полския разсадник и расли в градината ми само през 2023, засега изглежда че всички са живи, макар и някои да изглеждат доста зле. Една от тези камчатки, сорт Стрежевчанка, беше напълно цъфнала на 3-ти март 2024, обаче нямаше никоя друга с отворен цвят. Нямаше и пчели, въпреки хубавото време.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

И при мен има някои неприятни изненади, макар и не чак като при вас. Някои растения имат сухи клонки и стъбла, но повечето са добре. (Всъщност руските сортове в неполивни условия още не съм ги прегледал. Днес ще ги погледна. Поливани са поне по веднъж лятото.)

Сортовете, които са пострадали, закономерно или не, са тези с японски гени - Boreal Beauty, Strawberry Sensation, Giant's Heart (по-малко). Последните две ги садих на окончателно място миналата зима/пролет и мястото е сравнително слънчево, но Красавицата - близо до тях - е садена преди няколко години и беше може би най-големият и мощен храст с доста изправен хабитус. Ще приложа някои снимки:

IMG_20240305_140958.thumb.jpg.2bfa6124945a247a76586e6adfe55f67.jpg

Има дебели и мощни стъбла, които не се разлистват и според мен върховете бяха сухи и ги орязах. Но пък може да отворят някоя пъпка на по-късен етап, знам ли? Не съм ги поливал много миналото сушаво лято, но съм ги поливал и не си изгубиха листата. Но ето пак абортирани клонки. Ето Strawberry Sensation (тя се разлиства и по-късно, орязаните клонки не изглеждаха жизнени):

IMG_20240305_140748.thumb.jpg.7c86854c0863c7c2f5c6f9fab06ffda8.jpg

А тази мисля е Blue Treasure:

IMG_20240305_140807.thumb.jpg.6f19004088e3c045f43e6843487ad14f.jpg

Обаче повечето от другите са без забележки, включително Boreal Blizzard и Boreal Beast. Ето Aurora, не виждам сухо клонче:

IMG_20240305_141102.thumb.jpg.57f55cf6fdd8d394469bf58b66289c61.jpg

А това е Borealis:

IMG_20240305_141146.thumb.jpg.0f3133b4f86d3eaf57c2c05bc52dac46.jpg

И двете хващат някаква сянка от дървета наоколо, повече от Boreal Beauty и тези новопосадените. Но пък Boreal Blizzard и Boreal Beast са там на метър и нещо и нямат проблеми. Дали това по-мощно растение е имало нужда от повече поливка? Бих помислил, че трябва да е по-устойчиво.

Ето го и единият Войтек, късно, но тръгва добре:

IMG_20240305_141207.thumb.jpg.c6c824bc71a7cbd85b138614e0fe1a9e.jpg

Садих миналата пролет заедно с тези на същото място и Blue Banana, Чулимская, Сибирячка и Indigo Gem. Малки растения, но са се разлистили буйно. Тях като новопосадени може да съм ги поливал и малко повече, но не по-малко от Strawberry Sensation и другите късни. Ето го "синият банан":

IMG_20240305_140721.thumb.jpg.1bf805bfe81470ce86b6af2d2f99c6c4.jpg

И другите два руски сорта преди да ги окопая и оплевя вчера:

IMG_20240305_141849.thumb.jpg.7e95d7ac50c37d8362fc5600827e799d.jpgIMG_20240305_141751.thumb.jpg.bd1b64ecf39546f42656e9ad31b1d18b.jpg

Семенаците са добре. Дори проверих онези в неполивни условия. Тези малките са едвам живи, а онези двата, които сях за проба пред Димо 33 - онзи с неразплетените корени май е дал фира тоя път, а другият до него е съвсем добре. Но ще пиша в съответната тема.

При всички положения сянката лятос помага. Не бях очаквал чак такива поражения. Преди е имало просто липса на цвят заради сушата, щото храстът е стресиран. При тях има дръвчета, но са още малки и не хвърлят много сянка (вишна, череша, кайсия, праскова, бадем). Възможно е и свръхдъждовната пролет да им е помогнала да прескочат трапа септември и октомври. Не бях и косил и тревата донякъде ги пазеше от слънцето и правеше сянка долу ниско.

Аз сложих три растения на по-сенчесто място за проба, но в последствие там отрязахме една леска и сега не е толкова сенчесто. Имам растения и още едно сенчесто и защитено от животните място предвид, и мисля да пробвам и там с две-три камчатки.

@greenn а ти поливал ли си ги лятото тези загиналите? Изгубиха ли си съвсем листата?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Поливани са, макар и не редовно. И частична сянка от дървета съм им осигурил. На едно място са, на метър са една от друга.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Е, добре, какво може да е тогава? Някаква болест? Миналата година си бяха добре, нямаше съхнене на листа и клонки? Сушата си беше брутална лятото и есента, но чак пък цял голям храст да загине спонтанно. При родителите ми мисля също две-три вероятно са загинали, но те не ги бяха поливали мисля. Не помнят кое къде е дето са там, а аз дето ходя веднъж-дваж в годината трябва да им казвам...

Трябва да търсим информация и по някои западни форуми - има хора, които отглеждат камчатки в климат подобен на нашия. Вече и в Без Мотика немалко хора имат и в различни почви и условия. На мен лично единствено Honeybee ми загина от някаква болест - кафенееха му листата и съхнеха клонки. Другите загинали са от неглижиране, макар че аз ги садих в диво състояние с опитна цел и са поливани по един път лятото средно. Въпреки това тези, които садих по-развити, са по-добре от по-малките.

@greenn а някакви други неща изсъхват ли ти внезапно така и без видима причина?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Преди 3-4 години ми изсъхна най-големия и стар храст. Тогава по някои клонки забелязах люспички като на щитоносни въшки, но по-дребни и сухи, не тлъсти като при цитрусите. Не знам дали е свързано, но сега не забелязах нищо. А и не вярвам чак да могат да убият растението.

Един касис също ми изсъхна, но той от години се мъчеше от сушата и сбитата почва. А беше хубав сорт - Big Ben.

@Славянски, твоите камчатки изглеждат супер. Подхранваш ли ги с нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

При мен само Дочь Великана няма да избие като гледам. Миналото лято беше голяма суша, поливах по малко събота и неделя. Листата на повечето камчатки станаха кафяви още преди есента. Мислех че всички са изсъхнали но е само тази. На полусянка са но жегата беше голяма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 1 минута, svilenotnisovo написа:

Листата на повечето камчатки станаха кафяви още преди есента.

Мисля си дали заради това ранно прегаряне на листата не могат да се запасят корените за следващия сезон?!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 33 минути, greenn написа:

Преди 3-4 години ми изсъхна най-големия и стар храст. Тогава по някои клонки забелязах люспички като на щитоносни въшки, но по-дребни и сухи, не тлъсти като при цитрусите. Не знам дали е свързано, но сега не забелязах нищо. А и не вярвам чак да могат да убият растението.

И мен ме съмнява. Но принципно ако младо и по-дребно растение може да загине от засушаване и жега, то вероятно може и по-голямо, но сушата трябва да е още по-тежка. При мен руските сортове неполивните са го имали тоя проблем от август натам - изцяло сухи листа. Аз после окопавах, мулчирах и поливах веднъж-дваж в най-голямата суша. Бяха по-добре последните години, обаче бях забелязал, че ако си изгубят листата рано, на другата година почти не цъфтят. Чак изсъхване не е било.

Цитат

Един касис също ми изсъхна, но той от години се мъчеше от сушата и сбитата почва. А беше хубав сорт - Big Ben.

И при мен на същия терен касисите и френското грозде се мъчат и няколко загинаха. Камчатките са малко по-добре. Там овцете правеха проблеми, понеже се разлистват рано преди да е тръгнала тревата.

Цитат

@Славянски, твоите камчатки изглеждат супер. Подхранваш ли ги с нещо?

Овчи тор единствено. И то не по много. Но изчистването на плевелните коренища поне едно 40-45 см околовръст определено помага. Вижда се на снимките. Тепърва ще ги наторявам. И им бода едни глогове за визуална преграда, и това ги спаси миналата пролет.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 31 минути, greenn написа:

Мисля си дали заради това ранно прегаряне на листата не могат да се запасят корените за следващия сезон?!

Вероятно. То като не може да ги поддържа тия листа и ги хвърля. И ако стане твърде рано и после сушата е достатъчно дълга... Но пък толкова много растения да ти умрат... При мен тая година сефте има толкова сухи клонки, но наистина сушата с два валежа от десети юли до началото на ноември (към 3-5-ти август и 10-12 септември) дойде много. Въпреки че ги поливах, примерно асимините си изгубиха листата октомври. Само едно ги запази, и то беше на голяма сянка. А инак имат листа и до края на ноември. Губят време за развитие поради липса на влага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен не помня от натурална смърт да е заминала камчатка. С тримера или отвод "оплевен" - да. Иначе сухи клонки да има тук и там ежегодно е изцяло нормално. Същото е с всеки плоден храст, вкл напр касис, но и бъз да речем!

Взема да припомня за това ланско видео, тая година се чудя дали да правя пак такова в края на април. Държа да спомена, че за момента тия камчатки на стеничката са без поливка (дори в сухото лято 2023, където дори и юни не беше толкова наводнителен колкото при Славян), а малките в разсадника вземат малко капка веднъж седмично ако не е валяло.

https://www.youtube.com/watch?v=AaLXl34xAiQ

(редакция от средата на април: открих 2-3 умрели камчатки, не се разлистиха, всичките са били на капка със ежеседмична вода, малко, но все пак; без видими проблеми по корена или стъблото, просто изцяло изсъхнали)

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
Отговорено (Редактирано)

 Здравейте. Направили сме капково на камчатки, касис, ирга, аронии и малини.  Така като са захранени всичките заедно и капковото е покрито  с нетъкан текстил( би трябвало да задържа влагата), на колко дни да ги пуснем да се поливат и по колко литра вода на поливане да  им даваме.

Редактирано от luchi92

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@luchi92  привет! ... Алис ми спомена за този коментар. Вчера в чата писах че ние ползваме тъкано фолио без капково и затова няма да съм полезна със съвет. Цялата зеленчукова градина ни е с тъкано фолио защото не живеем на мястото и няма как да поливаме в удобно време. Миналата година не сме поливали цяло лято - градинката сама се гледаше от дъждовете ... Съседката полива всяка вечер и пак се оплакваше от засушена градина... засичала съм предишни години, че дори и 2 седмици да не е валяло и ние да не сме поливали - не е било проблем за растенията. Бях направила тест с растения, които поливах през деня, когато е много горещо /защото само тогава мога да отида до мястото/ и растения които оставих без поливка - теста показа че неполиваните бяха по добре ... Така че при тъканото фолио - което пропуска много добре равномерно дъждовете и запазва влагата може дълго време да не се полива. Във вашия случай текстила би трябвало също да запазва влагата дълго - направете проба след една добра поливка от капковото - колко време ще има влага под текстила.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 16 часа, luchi92 написа:

 Здравейте. Направили сме капково на камчатки, касис, ирга, аронии и малини.  Така като са захранени всичките заедно и капковото е покрито  с нетъкан текстил( би трябвало да задържа влагата), на колко дни да ги пуснем да се поливат и по колко литра вода на поливане да  им даваме.

Нямам опит с капково, но има значение и почвата колко е отцедлива и колко бързо съхне. Съответно ако задържа влага, ще се полива по-рядко/по-малко. @Боби Димитров при теб как е на капковото? 

Ако ги поливам на ръка, повече от десет-петнадесет литра седмично на растение не бих слагал. Има значение и колко вали.

Имам познат, който насади камчатки с капково доста бройки. Мога да го питам по колко ги полива на седмица. Знам, че е нагласено да полива в студената част на денонощието.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

Да и нашето полива вечер.  Въпроса ми е   камчатките и другите колко вода обичат. Да не ги удавим,  че и този нетъкан текстил задържа влагата. Слагаме го основно за да спира плевелите че става джунгла около тях, а и да можем да косим по-лесно останалата част.  Много ще съм благодарна да попиташ как е настроено капковото поне за май и  юни, защото през тези два месеца ще се гледат сами.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Попитах го, но се оказа, че още не го е подкарал. Полива с маркуча. Гледайте да не ги преполеете само. Те обичат влага растенията, но ако почвата не е отцедлива и се заблати - лошо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас в разсадните лехи капковото се пуска 1 седмично АКО не е валяло въпросната седмица (валяло = 10 мм или повече при суша). Работи по 3-6 часа, на точка е 2 л/ч, или влиза 6-12 литра на капка. Но това са малки/млади растения, затревено е наоколо, не е гола почва и влагата се държи дълго в смолницата. В тези условия например директно вкоренявам резници касис, без да ги гъчкам в маркуча, без допълнителна поливка.

Установените по-големи храсти (видими на видеото ми по-горе) са в частична сянка и на по-влажно място покрай бетон/камък, като там поливката се случва само в екстремни години и дори тогава е примерно 1 път за лято, с маркуч, по 10-20 литра на растение. Та не бих казал, че искат чак такива обеми вода, ако почвата има влагоемкост. Ако е силно песъклива, ако храстите са на пълно слънце, определено бих поливал по-обилно всяка седмица. Индикатор за недостатъчна поливка или прекалено изобилно слънце е покафеняване на листата и опадане после през август-септ. Иначе могат да имат листа до снега и това е важно, защото се запасяват за идната година.

Но при нас е суша-суша, системно, от години. От моята станция нямам данни назад щот прясна, но от такава в съседното село ще ви дам по-долу. Такива подходи като при Изито - няма опция за тях. За справка, барата не е текла повече от ден-два от 10 години насам, а реката, която на моста е била дълбока до гърдите, пресъхна почти 4 месеца предната година...

преди 2 часа, Isa Bel написа:

Миналата година не сме поливали цяло лято - градинката сама се гледаше от дъждовете

Валежите в мм по растежни месеци за 2023:

  • 4 - 5
  • 5 - 55
  • 6 - 180
  • 7 - 5
  • 8 - 15
  • 9 - 0
  • 10 - 0
  • 11 - 10

5 или 10 в състояние на суша не полива абсолютно нищо, само омокря растенията и горните 1-5 см на почвата и се изпарява тутакси. След всеки валеж копая някъде, за да видя ефекта. 10 или 20 мм за месец на практика значи 0.

"Големите наводнения" през юни изчезнаха яко дим, всичко се дръпна от почвата за дни буквално и преди края на месеца си беше сухо на зеленчуклийска и храстова дълбочина. От 2-3 години пробвам това фолио като мулч на касис, е ми под него е също толкова сухо през юли, колкото и без него, демек ако нямаш редовен валеж или поливка, фолиото не прави много за водния режим.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Моите камчатки са на 3-4 години като последните 2 може би са поливани по 1-2 пъти на година. При поливка първите 2 години се захващат и след това може да има малко или много сухи клони, но като цяло се съживяват на пролет. Иначе им слагах и зеблени чували от кафе, и кашони от банани за мулч, но всичко се разгражда за един сезон. Сега експериментирам с дървен чипс, но покрай други занимавки не съм смогнал да произведа достатъчно дълбок слой.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При някого почнаха ли да зреят вече? Тая година всичко е с две седмици напред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 Много ви благодаря за  споделения опит. Вече мога да се ориентирам  как да настроим капковото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване