Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

embedeo
преди 9 минути, Venetka написа:

При вас колко дълго цъфтят?

При мен, окръг Търговище, надморска височина около 200 м, камчатките започнаха да цъфтят още преди един месец. Вчера забелязах, че някои от тях още имат цвят, а други вече имат зелени плодчета, изглеждащи ми "на око" по-дълги от 5 мм и с диаметър над 3 мм. Имам над 12 различни сорта, но са млади растения и още не съм брал плодове от тях -- още нямам реален опит с камчатките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Значи наистина е така, цъфтят доста дълго.

При нас са вече 4 годишни повечето растения, добре установени и си имат добра реколта. Ама като все нанякъде махаме крачоли и не можем да ги наблюдаваме както трябва не бях видяла досега, че е толкова дълъг цъфтежа. Нищо, те си знаят какво да правят..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 30 минути, Venetka написа:

Ама като все нанякъде махаме крачоли

Как ме развесели с тоя израз само!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 23.04.2023 г. at 10:30, embedeo написа:

Друго интересно нещо, за което чак сега се сещам, е че понеже камчатките се разлистват цъфтят и плододават рано, а много други видове се разлистват късно, то камчатките са доста "изгодни" да се засаждат и от северна страна на тези видове.

При мен са точно от югоизток засенчени с подпорната стеничка с тази идея, да не вземат толкова слънце. Другите долу в разсадника им падат по-рано листата, така че разликата е очевидна. Един ден като направим оградата и градината от северната страна на къщата (малка 20х2 м градинка), там мисля също да сложа камчатки и ирги микс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един много интересен феномен забелязах днес на едно от растенията. Ще сложа две снимки за онагледяване:

Photo0913.thumb.jpg.a2d99ea19d1585e98b9af088c8f6927f.jpg

Photo0914.thumb.jpg.7757d7b0bc572d27541dfd9d5c1fe123.jpg

Сортът мисля, че е Бориъл бюти (ще го погледна пак). Та какво се вижда на "свръхкачествените" изображения? Какво е скрито на преден план?

Има по-едри и тъмнозелени листа и клонки, които са първоначалният растеж на камчатката. Тези клончета в момента са към 15 см дълги. Но има и едни по-малки клонки, които не са толкова развити - тепърва ще се издължи и разтвори клончето с листата. Цветът им е и по-светъл. "Какво толкова?" - ще кажете. Ми, да, храстът, се развива неравномерно, но не е това. Любопитното е, че повечето от тези клончета имат цвят в основата. Млади, неотворени двойни цветчета.

В случая първоначалният растеж/върхът на клонките е бил опасан от овца преди време и са избили тези клончета - и, о изненада, ще имат цвят. Сега, възможно ли е тъй или иначе да са щели да тръгнат и този цвят да е бил заложен? Щото има и такива в същата фаза без цвят. Не съм ги гледал отблизо, но ми се чини, че това са били спящи пъпки, които поради откъсването на върха са се активирали. Вторичен растеж, обаче не само с листа, но с цвят. Очевидно опасването е станало достатъчно рано. Имаше и подобно преди броени дни, но ме съмнява да избият клончета с цвят отнякъде.

Интересно е също ако се прави резитба на първоначалния растеж, дали това ще стимулира допълнителен цъфтеж и ще удължи сезона на реколтата? Все пак тези клонки са били останали съвсем без листа преди да тръгне втората растежна вълна, не са съкратени частично тазгодишните леторасли, а изцяло.

Това, което не съм сигурен на сто процента, е дали тези клончета са тръгнали преди или след кастренето/повредата. Кое ги е забавило? Според мен е по-логично да са били спящи пъпки, които са тръгнали именно щото е заминал първоначалният растеж. Ако това е така - браво на камчатките! Кой плоден храст дава нов цвят и плод след като си губи цвета? 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вторият растеж на Boreal Beauty Boreal и Beast почва да цъфти. Месец и половина след първите цветове, виждат се и добре оформени зелени плодчета:

Photo0942.thumb.jpg.c7f967507af5396c405d305d41b1e567.jpg

Photo0943.thumb.jpg.15f5f2f8c95929bc9f17eac0f2a04cc2.jpg

Photo0944.thumb.jpg.39f46cd691815798dd703150f2566eed.jpg

Интересно ми е кога ще узреят тези последните. Въпреки че при камчатските боровинки предимството е, че са ранни...

Иначе мястото е неоградено и има една щъкаща овца от време на време. Нямах време за рамки за младите растения и въобще и съм набол едни глогови клонки в околовръст. Не е лицеприятно, но вършат работа на тоя етап. Без тях, всичко щеше да е без листа. Е, има тук-там гризнато, но аз трябва и да ги сгъстя още малко.

Photo0945.thumb.jpg.a0ed63643177452a85d426fc51d0f8f0.jpgPhoto0946.thumb.jpg.db141d8ad4f8d1fe0ebadf9cd226ee83.jpg

При някого вече има ли узрели плодове? Няма го Димо... За там съм почти сигурен, че има.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.05.2023 г. at 10:40, Славянски написа:

При някого вече има ли узрели плодове? Няма го Димо... За там съм почти сигурен, че има.

Питам и си отговарям. Докъде я докарахме!

Днес откъснах първите плодчета от сорт Восторг. Киселки, но приятни. Единствено, че са малко на храста. Войтек и канадските обаче имат доста завръз. Но са далеч от беритбена зрялост.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен Морена ще е първа узряла като гледам, но вероятно до края на месеца, ако даде хубаво време (иначе не стават добре сладки).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Nimfa почти я изядохме по Гергьовден, останаха 10-15% неузрели. Другите бяха зелени, тук там имаше нещо готово. Тази година плодовете са по-малко от обикновено.  

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Моите са със зелени плодчета, не бързат. :) Югана е с най-едри плодове. Предните 2 години нямаше плодове. 

ПП Оказа се, че имам синьо-лилави плодчета.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

20230513_135434.jpg

4 зазряващи плодчета в снимката :) малко като загадка :) Морена е това.

Югана е мнооого назад като размер на плода, по-скоро късна я виждам при нас (може и това, че дойде от Димо да е било шок и ужас за нея).

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес влязох в градинката и разгледах отблизо. Сибирячка има синьо-лилави плодчета (има най-много завръз). Дочь Великана май няма плодаве, Югана има едно зарозовяващо и няколко зелени, Синий утьос май има само зелени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера откъснахме първите ягоди / 3 броя/ както и първите двадесетина камчатики. Очакването беше първо камчатики, после ягоди, ама на вилата не се случват така нещата.

Камчатиките не са в пълна зрелост. Повечето киселеят, но има и сладки вече. И продължават да цъфтят. На едно клонче има и почти узрели камчатики, и цветове едновременно.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен ягодите са доста по-назад. Вече опитвах Восторг. Аурора почва да синее. От руските имам много малко плод (неполивни условия). Не цъфтяха много и тая година. Повече има на полските и канадските селекции. Но те са по-късни.

Ще торя пак тая година и повече поливки лятото и догодина ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене камчатките са първи тази година. Днес откъснах 2 плодчета. Ягодите са доста назад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не мисля, че при равни условия (посадени в един двор в една почва с еднакъв микроклимат и еднакво установени растения) ягодите имат шанс преди камчатките. Вероятно е камчатките примерно да се забавят ако са недобре установени или е имало нещо, забавило цъфтежа. Ще е интересно да се види какъв е случая при Венетка. Дали пък не е някакъв нечувано феноменален ранен сорт ягоди?

Най-ранните ягоди при нас са дивите ни, които съм документирал на 27 май като първа единствена узряла миналата година, докато камчатки по това време има вече от 10 дни. Нормалните ягоди пък искат поне 7-10 дни в най-добрия случай след дивите, така че отиваме на месец разлика първа камчатка и първа ягода градинска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И тук ягодите са още дребни. Но цъфтят. Ще засека датата на първите зрели плодове. То и при камчатките има зрели-ядливи и оптимално узрели също, което е различна степен на зрялост.

Много дъжд и мокро обаче. Не ми се влиза да оглеждам направо. Ако ги опазя успешно от животните, може да има за повече от опитване тая година. Интересно, че кокошките не са ги научили. Но те и не на ходят толкова в тая посока.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 20.04.2023 г. at 14:34, Боби Димитров написа:

Ти ще бъдеш нашия тестър :) Наблюдавай дали ще има много окапали неопрашени цветове. Ако имаш добър завръз, значи не е наложително да има кръстосано опрашване.

Цветовете ми бяха малко, но не ги броих и сега има завързали 6-7 плодчета. Най -много да са били общо 10-тина. Много са далече от узряване. Дълги са около 1см и дебелички около 5мм.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас Морена е най-напред и Дочката, която обаче е доста малка още и не съм сигурен до колко е показателна. Ще я снимам и нея.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При нас разминаването между плододаването при ягодите и камчатиките си го обяснявам с местата на растенията. Ягодите са на целодневен припек, до каменната стена, а камчатиките са зад къщата на съседите, полу сянка е и по- студено отколкото при ягодите. Затова ягодите изпреварват. Сортът им е Алба. Не пише да са ранни в интернет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване