Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Боби Димитров
преди 3 часа, Славянски написа:

Да, за някои сортове може да има припокриване, но за тези, които цъфтят по-късно, последните цветове могат да останат неопрашени, ако опрашителят ти е по-ранен.

Кои са тези, които цъфтят до по-късно при теб, че и да продължават с много? При мен е само Войтек се бави и то само в за някой ден в самия край, когато всичко друго е окапало наоколо. Дори не съм сигурен до колко е вярно, защото миналата година април окапаха цветовете целокупно в една буря след снеговалежа. Но предвид, че Войтек дава колкото Дует като добив, вероятно няма проблем с опрашването (или е самофертилен, или прави толкова цвят, че някаква част накрая на цъфтежа не е важна). Ще го видя и тая година как ще е... Нямам в момента камчатка без цвят.

Тия Дочката и Джугана, при мен не са по-ранни, цъфтят ведно с всички. Не смятам 2-3 дни откат за нещо значимо, предвид климатичните разлики година до година. Та как ще ги групираме, педеразумът ми не го побира, това дето е по таблиците изобщо не е така при мен...

И отделно, когато имах само Дует и Войтек, явно пак не е имало проблем, защото плодчета си имаше. Ако човек иска само 2-3 сорта, според мен които и да са 2-3 от сегашните ми да вземе, все ще съвпаднат като време (айде да кажем да не е съвсем насляпо, да са поне руски/канадски/полски от сой).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Кои са тези, които цъфтят до по-късно при теб, че и да продължават с много?

Ами аз писах - Бориъл серията и Войтек, както и Strawberry Sensation и Giant's Heart. Но в интерес на истината канадските имат много повече цветове, та нищо чудно, че цъфтят и по-дълго. Имат и още зелени цветове даже. Конкретно Blizzard имаше немалко.

На шести април съм писал: "Югана, Дочь Великана, Стрежевчанка, Нимфа са прецъфтели." Засега две седмици по-късно продължават другите. И прогнозирам поне три.

Сега прегледах и снимките: на 16-ти март Бийст цъфти, Аурора също, Бюти и Близард са готови, но нямат отворени цветове.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно това имах предвид и аз де ;) Как може да има обобщение, при толкова различни резултати? Ако аз обобщя, няма да е валидно за при теб. Ако ти обобщиш, няма да е валидно за при мен.

При мен трите Бориъл сорта + Аурора Бореалис цъфват преди Войтек, а Югана и Дочката не цъфват забележимо преди другите.

Явно камчатките са по-поддатливи на микроклимат и затова идва тази разлика, иначе не зная как да си го обясня.

Направих една снимка, но детайлите са трудно усвоими, та ще трябва да направя клип от храст на храст, за обща информация.

20230416_181558.jpg

Отляво са Славянка 1, Войтек, Дует, Б. Близард, Аурора Б., Войтек, Дует, Б. Бийст, Б. Бюти, Морена, Амфора и баш в ъгъла е едно червено Хиномаки.

А долу в разсадника е същата работа, целокупен цъфтеж.

20230416_181741.jpg

Отляво са Б. Бюти 4 пъти, Славянки 3 пъти, Дует, Войтек и тн. Има и още надолу - Югана, Вел. щерка, Аурора, Близард... всичките цъфтят заедно.
 

За пълнота давам и от 5 март разпъпването на Морена/Амфора.

20230305_112754.jpg

Както и пълният им цъфтеж на 27 март, но по това време беше бяха нацъфтяли и други (без Войтек).

original_c048ce7f-c9c7-444b-a8ab-5085adc4292a_20230327_112900.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 От 3 камчатки купени с поръчката от есента само една цъфна - Доч великана. Има ли шанс да върже нещо, като е цъфнало само едно растение. Иначе всичко купено есента е живо и се развива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен от една страна има радост, че вървят добре растенията в тоя сезон, обаче като ги опасе някоя овца - дори частично - редувам радостта с тъга и тъгата преобладава. Защитата не е сто процентова и животните не са на сто процента обезопасени. И в общи линии всяка година има някакви поражения. Та от една страна реколтата никога не е оптимална по тая причина, от друга поне храстите растат донякъде. Иначе просто трябваше да съм се отказал да садя.

Иргите са защитени, но камчатките ми са по-широки и да ги ограждам индивидуално с мрежи не е работа. Парадоксално руските сортове, които са по-отдалечени и без поливки, страдат по-малко от избягали овце. Сега се е повредил електропастирът и една от овцете се усети, че няма ток, и му хвана цаката тия дни. То аз нея я пускам тъй или иначе от време на време свободно като намалее тревата - просто трябва да търся баланс, докато направим перманентни ограждения. Растенията щяха да са съвсем друг размер, ако не бяха тези периодични кастренета.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес огледах четирите камчатки - Сибирячка, Синий утьос, Югана и Дочь великана. Всички са завързали. Може някъде да са 2 плодчета, но ги има. :) Някои имат още цвят.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 12 часа, luchi92 написа:

Доч великана. Има ли шанс да върже нещо, като е цъфнало само едно растение.

Ти ще бъдеш нашия тестър :) Наблюдавай дали ще има много окапали неопрашени цветове. Ако имаш добър завръз, значи не е наложително да има кръстосано опрашване.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

Ти ще бъдеш нашия тестър :) Наблюдавай дали ще има много окапали неопрашени цветове. Ако имаш добър завръз, значи не е наложително да има кръстосано опрашване.

 Те са насадени есента е така в дупка на двора. Без да подхранвам и да слагам нищо. Да взема ли да ги поглезя с нещо. Имаме намерение да им опънем капково, ще им хареса ли. На слънце са

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Поглези с всичко, което се сетиш. :) Разгледа ли отблизо, може да е завързало.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 19 часа, luchi92 написа:

капково, ще им хареса ли. На слънце са

По-добре не може да бъде! Само да не се застоява водата.

Имах завързали отделни плодове (3-4) от единично растение, което е на друг обект, но определено за плододаване си трябват опрашители. Вече не помня сорта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 12 часа, greenn написа:

Само да не се застоява водата.

Не , водата е от водопровода. Да не им пречи нещо хлора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Обещаното видео.

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

От моята част от полската поръчка  от Rudniccy от есента, липсва една камчатка сорт Honeybee. Самата липса не е беда, но искам да помоля ако някой от вас има камчатка Honeybee, да ѝ опише особеностите и вкуса на плода, а може и снимки да пусне тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еейц ти чак сега ли каза, трябваше да ми се обадиш веднага... Аз нямам Honeybee, но който има ще ти пусне една отводка за догодина! Мисля @Йоско имаше, освен Славян.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам размножени малки растения Ханибий. При мен два пъти загина по някаква причина, но може да е от мястото. Бих могъл да ти пратя по-нататък, @embedeo Не можа да даде добър плод при мен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

Обещаното видео.

Боби, мерси! Супер е видеото.

Много добре изглеждат камчатките. Иска ми се и моите да бяха по-обгрижвани и защитени :) Самият факт, че семенаците при теб плододават, е красноречив. При мен някои цъфтяха на трета година, но повечето за пет години не са. Очевидно поливките си казват думата. Просто не залагат цвят. А някои са едвам живи. Обикновено губеха листата си лятото.

Златният касис също много добре се е развил при теб. Нагледно показва какво значи да ти е защитено от животни, колкото и да е бил малък първоначално. При мен беше два пъти опасван и не е по-голям отколкото беше като го взех. На първата година само имаше цвят и плод. Сега съм го защитил с мрежи, поне да го спася. 

Оттук натам само напред и нагоре. Благодаря отново за гостоприемството.

За иргите ще пиша в темата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 22 часа, Боби Димитров написа:

Еейц ти чак сега ли каза, трябваше да ми се обадиш веднага... Аз нямам Honeybee, но който има ще ти пусне една отводка за догодина!

Благодаря за нагласата ти! Но както вече казах "липсата не е беда". Тогава, като получих пратката, си проверих другите растения, а от камчатките проверих само дали има Дочь Великана от общо десет растения от девет различни сорта камчатки. И понеже едва преди три седмици засадих последната камчатка от пратката в градината, чак тогава забелязах че един "слот" (едно място) за растение ми остава празен. То пък се оказа, че това празно място е удобно за преминаване. В крайна сметка, ще се разбера със @Славянски , или @Йоско , или друг колега, в следващите години, ако се окаже че Хънибий (Honeybee) си заслужава усилията.

Друго интересно нещо, за което чак сега се сещам, е че понеже камчатките се разлистват цъфтят и плододават рано, а много други видове се разлистват късно, то камчатките са доста "изгодни" да се засаждат и от северна страна на тези видове. Например, в сянката на: орех [1], черница, лози (асми), райска ябълка и вероятно други. Предполагам, че тъкмо когато зреят плодовете на камчатките, работата става "на кантар", защото точно тогава ще се появят листата на изброените засенчващи ги видове, но пък после в горещото лято, по обяд, камчатките няма да се пекат на силното слънце. Повечето ми камчатки от полската поръчка са в сянката на дървовидна леска (мечи орех), на която планирам да присадя лешници (авелана), и съответно лешника до края на април, вече има листа. Аз просто имах други съображения за това място, че ми беше най-подходящо за разполагане на камчатките, но все пак ми се струва интересна възможност да се слагат в сянката на по-късно разлистващи се видове. Какво мислите по този въпрос?

[1] Джуглона може да влияе негативно на камчатките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, embedeo написа:

В крайна сметка, ще се разбера със @Славянски , или @Йоско , или друг колега, в следващите години, ако се окаже че Хънибий (Honeybee) си заслужава усилията.

Трябва да ги видя в какво състояние са. Едно ще си оставя за мен, но мисля, че специално от този сорт са повече от едно растение.

Цитат

Друго интересно нещо, за което чак сега се сещам, е че понеже камчатките се разлистват цъфтят и плододават рано, а много други видове се разлистват късно, то камчатките са доста "изгодни" да се засаждат и от северна страна на тези видове. Например, в сянката на: орех [1], черница, лози (асми), райска ябълка и вероятно други. Предполагам, че тъкмо когато зреят плодовете на камчатките, работата става "на кантар", защото точно тогава ще се появят листата на изброените засенчващи ги видове, но пък после в горещото лято, по обяд, камчатките няма да се пекат на силното слънце.

Според мен би трябвало да стане, но специално за орехите съм малко скептично настроен. Много им е плътна сянката също. И не съм сигурен ако са на сянка, ще залагат ли цветни пъпки за следващата година. Но на шарена сянка мисля, че ще са добре, като северна култура.

При мен съм ги слагал около млади череши, които ще ги засенчват в един момент. Към днешна дата черешите тепърва се разлистват. Сянката им не е и гъста. Все си мисля, че ранните сортове е по-добре да са под/зад череши, докато късните на по-слънчево място, или примерни около хинап, черница, райска ябълка. Но пък на черницата плодът ще капе върху камчатките... Докато райски ябълки и череши се берат от дървото.

Цитат

Повечето ми камчатки от полската поръчка са в сянката на дървовидна леска (мечи орех), на която планирам да присадя лешници (авелана), и съответно лешника до края на април, вече има листа. Аз просто имах други съображения за това място, че ми беше най-подходящо за разполагане на камчатките, но все пак ми се струва интересна възможност да се слагат в сянката на по-късно разлистващи се видове. Какво мислите по този въпрос?

При мен около камчатките имам, освен череши, вишна, кайсия, праскова и бадем. Но реално само две от черешите хвърлят някаква сянка в част от деня. Другите са много малки. Имам и едни камчатки в полудиво състояние - там най-добре се представят тези, които хващат най-много сянка. Без поливки са. Макс веднъж лятото.

Важно е и да не се оставят да буренясват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера всичките камчатики на вилата са все още с цветове. Доста от растенията по-долните клони са с големички плодчета, а нагоре цъфтят още.

Не сме постоянно на мястото и не мога да наблюдавам както искам, но ми се струва, че повече от месец са в период на цъфтеж. При вас колко дълго цъфтят?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много време цъфтят. Имам снимки на Бориъл серията още от средата на март - почват цъфтеж. В момента още цъфтят. Сигурно щяха и повече, но овца опаса някои клонки по върховете. Boreal Blizzard имаше и доста зелени цветни пъпки, последно като гледах. Дългият период на цъфтеж предполага продължителна реколта.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване