Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Славянски

@Боби Димитров а Войтек и Дует не дават ли най-много плод като по-възрастни? Ти беше писал за вкуса им, че не е топ. Къде всъщност беше писал, в чата!?

Аз нямах много плод и тая година. Най-много от Близард и Бийст. Ще ги торя пак и поливам повече лятото. Приятни са, но малко. Засега нямам сорт, който да кажа, че не става. Дори Челябинка в неполивни условия имаше плодчета и бяха по-едри от очакваното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@alys Може и да не е Джугана, а друг сорт, но уж това съм записал. Интересното е, че и шведите я показват като по-едра дори от Красавицата и Звяра, които при мен са от най-едрите сортове. Странна работа! Обаче имам и друго храстче от тоя сорт, дошло от някоя от поръчките, което пернах с тримера лани до земя (изчезна цялото) и го бях отписал, но възстанови и тая година вече е над 30 см, догодина очаквам плод и ще сравня.

blaabarstryjugana2-768x960.jpg

 

@Славянски Войтек и Дует ги имам много пъти размножени, от тях съм подарявал и най-много. Освен 4те в редичката, имам в разсадната леха още поне 2-3 от тях. Като сумарна бройка, дават прилично плод за обема на храста. Не бих казал повече като грамаж. Но дали щото ги бях оставил най-натурални (без резитба и надолу вървящи), сега по-новите сортове ги надминаха много като височина/размер и съответно нещо от 2 години в градината ми бие като грамаж нещо от 7.

И отделно, когато имах само тях два сорта, вкусът не ми правеше впечатление, защото няма база за сравнение. Сега като гледам шведката с нейните сигурно 50+ сорта, нали... Че е писала и брикс стойности на някои! Восторг, Аурора, Синята скала (Синий Утес) и други ги дават едроплодни без горчива жилка, имам още какво да въдя :) Бих предпочел 11 различни сорта, но още нямам такива. Дочката уж и тя трябва да е вкусна и едра, да видим, догодина чакам плод и там. Ти какво ми беше пратил сега,

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Giant's Heart, Strawberry Sensation, Blue Treasure, Blue Banana, Зойка и Восторг ако си спомням правилно. Giant's Heart последно, другите по Вальо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

Това са снимки  от американска ферма  за различни неща. Ягодите и малините, които брахме бяха като тези, които са си в нашата градина и вкуса беше същия.  Това на снимката какво е? Прилича на  иргата ( тиесен) ми ...... или е американска боровинка?  В  нета видях, че американската черна боровинка изглежда така.

viber_изображение_2023-06-15_00-27-54-641.jpg

viber_изображение_2023-06-15_00-28-19-029.jpg

viber_изображение_2023-06-15_00-28-42-752.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Американска боровинка е @luchi92

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При това върло форсирана американска боровинка, highbush blueberry.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Последните 400 г оня ден и край на сезона за камчатките :) Направих и голяма резитба на храстите, макар да не са големи. Особено Войтек и Дует ги свалих наполовина. Клонките напълниха една ръчна количка с връх.

Слагам и от предишното бране кило и половина, от които замразихме 1 кг.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква беше идеята на якото кастрене, Боби? Нали не са много големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Сета ли беше момента да се размножават? Кандидат съм за някое клонче, ако на някой му се занимава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега е, да. Аз миналата година се пробвах. Може би ги открих твърде рано от найлона и в крайна сметка беше слаба успеваемостта. Сега е времето да се зариват и за отводки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сега ли се подрязват камчатките или през ноември? Може би има значение колко годишен е храстът и дали изобщо му е време да бъде подрязан?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип в първите пет-десет години не препоръчват подрязване, освен сухи и зачупени клонки. Мисля, че бях пускал в темата едно видео за подрязване от Русия.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всяко многогодишно плодно може да бъде подрязвано ако и когато си искаш, според нуждите и желанията. Не мисля, че ТРЯБВА нещо, но ако знаеш какво правиш и какво искаш да постигнеш - МОЖЕ.

Ще ползвам Алис за пример с нейните черни касис храсти. Ами те са огромни :) Без стол или стъбла надали може да се обере, а диаметърът им сигурно е 2 метра, Алис да каже, а може и снимка да качи! Нашите ги режа и на височина, и на ширина като премахвам странични клони, и ги разреждам като махам клони извътре. Да, със сигурност малък храст дава по-малко плод от голям храст. Но в същото време върши друга функция и може да заеме съвсем друго място, където абсурд да побереш храст на Алис; както и е несравнимо по-лесен за бране от деца.

При наши приятели на село сме направили малък плет от черен касис, като идеята е да стане ниско около 100-120 см плетче, но гъсто. За 3 години, от вкоренени резници единична клечка, плетчето се оформи толкова добре, че другата пролет преди разлистване го чака резитба и ще паднат около 20% от всички клони с идеята да се държи във форма. Растенията са посадени през 50-60 см. Дано се сетя да ви направя снимка :)

Е и на Димо33 камчатката дето я донесе. Вътре беше като кошница заплетена и непрогледна, съответно всички вътрешни клонки са тънки на косъм, слаби, недобре облистени, цвят няма. Ами проредих я и ми харесва повече, отделно, че е по-лесна за обслужване.

Специално моите камчатки на стеничката следва да бъдат рязани, защото те вършат работа на декоративен плододаващ плет. Не е добре да се опират много в стената отзад, защото листата страдат. Не искам да излизат на височина много над стената чисто естетически - за момента никоя не е чак толкова висока, но догодина Красавицата трябва да я скъся, което ще го направя като всички високи стъбла ги превърна във въздушни отводки и така. Не е добре да се бутат една в друга, защото се оплитат и се затруднява опрашване и бране, а ако се разплуват надолу като чадър (както беше Войтека, има го на клипчето) - всичките клони долу се атакуват силно от коремоноги, а отделно растящата отдолу трева се вплита в тях и плевенето е много трудно без да сваляш плод... Също така, ливадата пред камчатките се коси с косачка и тример - клони на храсти полегнали там стават жертва.

Моята цел не е да имам 3 максимално големи камчатки, които ми пречат да си паркирам колата, както е при Ивайло примерно :) Нито целя да изкарам максимално голям добив от единичен храст. Бих предпочел да имам 20-30 с по-компактен размер, но всяка има своя вкус и характер, своето време на бране, помага за опрашването и не на последно място - изпълнява естетическа функция.

 

преди 3 часа, Славянски написа:

По принцип в първите пет-десет години не препоръчват подрязване

Тая информация обяснил ли си я подробно на овцете, щото ми се струва, че не са те разбрали добре и ти ги подрязват 5-10 пъти ежегодно :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И при мене ежедневно бяха подрязвани едните касиси от овцете, другите по-рядко. В началото на ноември три-четири години подред режех от повечето клонки резници за подаряване и наистина станаха огромни храстища, но и раждат. Отвътре са с много дебели клони. Есента подрязах малко единия храст, защото беше труден за бране. Е, не познах, че ще стане лесен, защото са покарали млади клонки. Този начин на поддръжка никъде не е описан като правилен. В другия форум се опитаха да ми кажат, че си имам клони, но нямам касис. Не е така. Имам и едното, и другото. :D Може есента да резна малко камчатките. То ще си покаже дали е добре. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Камчатките изгоряха, за да цъфнат наново.... Септември ще ли бъде Май...?

20230823_131019.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Наскоро си говорихме с @Любо Д че при него още ноември дори тръгвали камчатките, януари и февруари също, та да го подсетя да качи и тук снимките. Моята теория е, че предвид произхода на камчатките, вероятно се подготвят при първите топли дни с разпукване на пъпките, за да могат да се развият максимално бързо след това. И тъй като тук у нас се редува хладно/топло време, вероятно това ги подлъгва да подкарват по-рано.

Прочее тъй като всичко, което купуваме, е клонинг, а не семенак, не мисля, че може да се говори за адаптация (освен епигенетична де). Та ако нещо е разработено като сорт в Канада чрез кръстосване, по-скоро си носи в генома адаптация за тамошен климат. Затова и бих пробвал да изведа семенаци от камчатки - първата ми проба беше предната година, но нещо не се получи добре май, защото порастнаха под 3 см и после май умряха, ще ги видя на пролет.

В тая връзка, нашите скоро няма да тръгнат :D

20240123_100719.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имало е случаи да тръгнат средата на февруари при мен и после във втората половина на февруари -18 да им повреди пъпките, но това бяха растения още в контейнери и само някои от най-ранните сортове като Югана, Стрежевчанка и още някоя доколкото си спомням. Аз съм сял и на малко шарена сянка, не са на пълно слънце, макар и зимата да си е основно слънчево. Но има наоколо дървета и храсти. Може би и мулчиране ще помогне да не се стопли бързо почвата. Освен ако не желаете да тръгнат февруари?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, снимката от тази сутрин ли е? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От вчера сутрин е, тая вече стана жега и е над 0 и се стопи скрежа. То и снегът е подхванал, до няколко дни ще го няма, а гледам втората седмица на февруари 10-12 градуса, демек очакваме пак цъфтеж месец по-рано, ако не обърне нещо към -15 до края на февруари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

На моите камчатки забелязах няколко ледени плоски пръстена тази сутрин. Още не се бяха стопили. Но там точно западното слънцегреене е ограничено от стара къща. 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване