Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Recommended Posts

Гост
преди 56 минути, alys написа:

Засега никой не ги одобри. Явно не съм добра в презентирането.

Нещо от този род трябва за презентация, в стил Махабхарата:

Камчатка редом с ведите се смята за боровинка най-достойна за ядене и свята.

Човека заздравява — търчейки след неща полезни, да се не изкълчи нейде в тъмни бездни.

 С витамините си таз камчатка величава, душата най-жестока дори очовечава.

Богатство тя донася, предпазва от беди, и средство е жена ти момче да ти роди.

Ще трябва да я папа с усърдие голямо, наследникът на трона, а също и жена му.

Ядена отколе, ядена отново и бъдните ще хапват богатството сурово.

Че който я похапва и муши я, томува, синът се подчинява, слугата му слугува.

На тоя мъж грехът му прощава се изцяло, па бил извършен с думи, със мисъл или с тяло.

Похапвай или хрупай камчатките адаше, та болката и даже смъртта не ще те плаши.

Мъдрецът я създаде чрез многото кръстоски, да папат млади  стари и всички горски твари.

И както Хималая богата е с елмази, и както океанът на дъното си пази съкровища от перли, така и таз камчатка с елмазите на много елементи е богата.

Дори и не изцяло, а малко да ядете, антиоксиданти достигат до ръцете.

Голям мъдрецът я хапва през цели три години, за ден единствен даже не спря да си почине.

Каквито витамини има в таз камчатка синьоглава, и другаде ги има. Каквито няма в нея,приятелю, да знаеш, че никъде ги няма.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Аз пробвах сефте две плодчета от Ленинградската. Много хубаво. Балансирано кисело-сладко. Мънички бяха иначе, но няма значение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Югана

От шест храста набрах кило и половина. Не знам колко е набрано общо, но е по 400 - 500 грама на храст. 

Има и по- големшки.

 

20220528_124734.jpg

20220528_111221.jpg

20220528_124501.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

howey bee, е единственият сорт, който бих подменил. Нямат достатъчно сладост, дори презрели. Повечко горчиво от другите. Трудно се берат, защото се смачкват.

Положителното е, че родиха много, направо на гроздове и повече от 500 на растение. 

Аурора са сладки с добър вкус, но дребнички. Най- малкото не бих взел повече. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

По въпроса за камчатките мога да кажа, че с нетърпение очаквам да узрее иргата....

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да се поправя, само Югана няма плод. По вкус ги нареждам така - най-вкусни са Сибирячка, после Синий утьос, накрая Дочь Великана. Но май ще свикна с вкуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Димо 33 написа:

howey bee, е единственият сорт, който бих подменил. Нямат достатъчно сладост, дори презрели. Повечко горчиво от другите. Трудно се берат, защото се смачкват.

Honeybee е името, само да отбележа.

А това за Аурора, че са дребнички е странно, защото поне на хартия не би трябвало да са. Но и при мен не са едри.

Специално за Honeybee е важно да се има предвид, че той се опрашва с Аурора. Явява се опрашител. Не знам в твоите условия доколко руските и полските сортове имат времево застъпване с канадските като цъфтеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Плодовете на Сибирячката се държат много здраво и ги оставих най-дълго да зреят (защитени с мрежа). Много са вкусни. А Юганата ми роди най-много и едрички бяха. Но и храстът е най-висок, макар че са на една възраст. Остана само Аурора необрана. Много е родовита, но не знам защо не расте храста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@greenn а като сладост/киселина и вкус как класираш сортовете, които отглеждаш?

Родовитостта също има значение. Каква полза, че са вкусни, ако все са малко?

Аз тази година най-много имах на Аурора. Но нищо като количествата на Димо. Бориъл серията тепърва ще почват. Имах и немалко на Blue Banana в саксия, но ме съмнява, че някаква животинка ме превари. Нещо не ги намирам...

А Синеглазка и Челябинка в неполивни условия за няколко години почти не съм ги опитвал. Те са ми най-старите, но не и най-големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес опитах трите сорта от Бориъл серията, почнали са да зреят. Доста по-добре като размер. Може би още малко сладост да натрупат. Аурора също продължава да зрее. Близард са по-вретеновидни, Бюти по-закръглени. Дори малко храстче Близард, което садих зимата, има плод с приличен размер. Вкусът е богат, макар и да киселеят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

@Славянски Най-вкусни са ми Сибирячка, Силгинка. След това Аурора и Бореал Близард. Имам Амур. Той би трябвало да е най-сладък, но половината храстче изсъхна и не роди. Бореал Бюти изсъхна напълно. Бореал Биист миналата година имаше едри и хубави плодове, но тази не намерих, а зелени имаше. Нимфата роди само няколко и не мога да я оценя. Лошото е, че ми изсъхнаха най-старите и големи храсти - Волхова, Модри триумф, Доч великана и няколко семеначета, така и не разбрах защо. Ленинградски великан имах 10 растения които не можаха да се приспособят към лошата почва и сушата и всички загинаха за 2-3 години без да ги опитам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз пък днес трябваше да обера камчатиките на вилата и ... ами останаха си необрани. Пфууу, как ме е яд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 44 минути, greenn написа:

 Лошото е, че ми изсъхнаха най-старите и големи храсти 

Мерил ли си ph-то на почвата? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 28.05.2022 г. at 19:49, Славянски написа:

...

А Синеглазка и Челябинка в неполивни условия за няколко години почти не съм ги опитвал. Те са ми най-старите, но не и най-големи.

Тези два сорта, при мен са добре на вкус, но при неполивни условия са твърде дребнички. Днес за първи път поливах овощни. Много суха пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, greenn написа:

Лошото е, че ми изсъхнаха най-старите и големи храсти - Волхова, Модри триумф, Доч великана и няколко семеначета, така и не разбрах защо. Ленинградски великан имах 10 растения които не можаха да се приспособят към лошата почва и сушата и всички загинаха за 2-3 години без да ги опитам.

Аз имам семенаци в неполивни условия, които бая изсъхнаха, но въпреки това покараха от корена тая пролет. Добре е да изследваш причините. Болест ли е някаква? Суша и жега прекомерна? Някакви ларви в корените? Странно. Аз имам само един загинал Ханибий от някакво гъбично заболяване, от което кафенееха клонки. Другите изглеждат добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да обогатим още малко наблюденията. Beauty / Beast комбото за момента ми е фаворит. Имат приличен размер около 2-3 см и по-дебелички бутилковидни, вкусът (от тези сортове, които съм опитвал) е топ, плодовете не падат толкова лесно като на Дует примерно, съответно не се ронят при бране от дечица на тумби (което е приоритет тук), зреят с леко разсрочване. На снимката е Зверо у шъпа, Убавица у чашка и храстче Дует на фон, вече почти няма по него останало.

20220529_141112.jpg

 

Войтек е с най-здраво задържан плод при мен, неидеално узрели плодчета не падат дори при подръпване, а изцяло узрели не падат лесно при тресене. Формата е приятна, вкусък е добър, читав завръз, сред късно зреещи при мен. Сега таман почват, има и доста зеленки, което е супер.

20220529_142206.jpg

 

След гостите от вторник, петък, събота и неделя, успях все пак да събера (макар и не перфектно зрели, но човек трябва да се съобразява с доминантните видове в ареала) една купичка 350 г за замразяване за летен домашен сладолед с камчатки. Идната седмица доминантните видове ще дояждат късните сортове.

20220529_143114.jpg

 

Опитах и едно недобре узряло плодче от сорт Славянска, усеща се горчивка жилка на финала, а и го кара бая късен, има още 10тина завръза, всички са изцяло зелени. Ще ги изчакам да ги видя, ако ми бъде дадена възможност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 14 часа, Димо 33 написа:

Мерил ли си ph-то на почвата? 

Не съм мерил PH. Имам някакви такива лентички  https://www.aliexpress.com/item/32964429295.html  , ще стане ли с тях?

Почвата ми е много глинеста и в сушата става твърда като камък и се напуква, мисля че това е основния проблем. Тая година започнах да мулчирам с дървен чипс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Пробвай, ако е над 6,5 ще е добре да внесеш зелен камък. Дървесен чипс от иглолистни най- добре. Но аз бих сложил дървесни трици направо, 5-6 см. (без да се слагат около стеблото, заради влагата). Компост също става. И поливка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Опитах и едно недобре узряло плодче от сорт Славянска, усеща се горчивка жилка на финала, а и го кара бая късен, има още 10тина завръза, всички са изцяло зелени.

А, изчакай да узрее! Аз от моите семенаци досега плод не съм имал честта да бера, въпреки че е имало по някое цветче. 

Интересно защо е толкова късен. По-късен от Красавицата и Звяра. А пък Войтек дори по-късен от супер късните канадски... А като едрина как е?

Аз похапнах от Звяра също днес. Не мога да ги изчакам да узреят хубаво. Въпреки че на някои това може и да им е бил максимумът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване