Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Ето и моите наблюдения по същата тема.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

И на мен ми се ще да запиша някое такова видео, но много място ще трябва да освободя първо на телефона, че големи файлове стават. В момента и снимки ми отказва да направи понякога.

Аз такива дълги калеми не съм слагал, но ги правя без овощарска замазка и всичко тръгва от мушмулите. На червен глог основно, понеже ми е много по-изобилен от дюлите. Направих две-три снимки:

Photo1348.thumb.jpg.c7edcf56774e58d805e3425a3ef8301b.jpg

Това е местната едроплодна от greenn. Много са големи листата. Разбира се, цвят на почти всяка пъпка. Бих оставил някоя да ги видя. Не съм приритал за бърза и голяма реколта. Това реално е четвърто (читаво) дръвче мушмула. Едно е някъде на шест години, друго може би влиза в четвърта, третото може да е и на седем, но го правих на разцеп и мисля сгреших като оставих и двата калема и съответно две стъбла и мисля някакво животно беше отчекнало едното преди две години. Та сега съм я привързал към кол. Възможно ли е да станат твърде много мушмули един ден? Възможно е, но в момента и глоговете са твърде много, та мушмулите са по-добре от глоговете.

На същото дръвче е и този гигантският сорт на Еврейнофф, но понеже гъсеници бяха нападнали листенцата в началото и се вижда колко е по-назад:

Photo1350.thumb.jpg.f38672ab3bea67b263a0965d8139e94f.jpg

Подкарват по-долните пъпки. Това дръвче е в едни трънки, гъсталак. Но поне не ме притеснява, че животни нещо ще му направят. Виж, при това е друго положението:

IMG_20240504_164242.thumb.jpg.f985bdaee0be7d7d3f3c918ca11a969c.jpg

Присадките са малко ниско - опасно ниско - та ще разчитам на глогови клонки да бодат муцуни и овча добронамереност. Два сорта на две стъбла. Оползотворих калемите. Тези последните присадки са от 12 март, другите от 23-24 февруари и по-старите са развити повече. И реално щяха да са цъфнали, ако ги бях опазил от гъсениците. Но не съм ги наглеждал много често.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 4.03.2024 г. at 21:57, greenn написа:

Старо ли е дървото? Гледам, че има слаб прираст.

В интерес на истината ми се чини, че въпросната мушмула прави много слаб прираст тая година и доста ѝ червенеят листата. То вярно, че на всяко връхче е цвят, но чак пък да няма един дълъг леторасъл!? Дано няма някаква несъвместимост с глога или пък наистина да не е болна.

Присадките от гигантската се забавиха с цъфтежа и май ще я тествам за самоплодност. Другият сорт прецъфтя. Ще видим отново догодина.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е интересно за подложките:

"Дюлевите подложки се използват и за дюли и мушмули. Не сме открили крушови подложки, които да са особено успешни за дюли. Използваме също така дюля, както и крушови подложки за мушмулите. Подложките от глог (Crataegus) обикновено се използват за мушмула, но ние вече не ги използваме, тъй като имат склонност да пускат много издънки. В зависимост от наличностите използваме и подложки от семенни мушмули (Mespilus), за да постигнем възможно най-добра съвместимост."

Източник: https://www.keepers-nursery.co.uk/helpdesk/fruit-tree-advice/pear-quince-medlar-tree-rootstocks

Интересно, че имат никващи семена от мушмула (в тоя разсадник имаха доста сортове). Проблемите с дюлевите подложки са при варовити/алкални почви. Но досега не бях чувал някой да присажда мушмули на круша. Виж, чух за присаждане на круша върху мушмула за междинник върху подложка глог на особено сухо място.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване