Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 10 часа, Славянски написа:

@Kalam Mekhar да те попитам, с тези по-компактни смокини, които отглеждаш с увиване, през какво разстояние ги слагаш една от друга? Ако е без защита, какво е оптималното разстояние между растенията? 

Не ги покривам вече. Първите ми бяха на 3,5 метра, после увеличих на 4 метра. Следващите ще са на пет метра, защото и четири метра ми се вижда малко. Трябва да имам място да обикалям около тях с пръскачката или докато ги бера. От хоби, започва да се превръща в гърбене, защото един час ми отива, докато ги обера. Особено дребните смокини са кошмар за бране. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Мерси за отговора. А горе-долу колко дебели ги изчака да станат преди да спреш да ги увиваш зимата?

Трябва да намеря място за още две смокини и да е слънчево, но ме притеснява, че ще станат твърде нагъсто. Четири метра в никой случай. По-скоро 2-3. 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 15 минути, Славянски написа:

Мерси за отговора. А горе-долу колко дебели ги изчака да станат преди да спреш да ги увиваш зимата?

Трябва да намеря място за още две смокини и да е слънчево, но ме притеснява, че ще станат твърде нагъсто. Четири метра в никой случай. По-скоро 2-3. 

Нагъсто ще бъдат. Ако имаш два или три метра свободни, засади касис или други храстчета. Това място не става за смокиня.

Не е важна толкова дебелината, а структурата на дървесината. Когато дърветата навлизат в зрялост, кората на стъблото и дебелите клони става сива на цвят. Иначе, една млада Кадота може да е два пъти по- дебела от по- стара от нея Мичуринска 10, но, това не означава, че е навлязла в зрялост. Преди това да стане, нищо написано за един сорт по отношение на неговата студоустойчивост не е валидно. Това съм ги писал много пъти. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 5.12.2023 г. at 16:18, Kalam Mekhar написа:

Пишете отново през Март или Април.

Ами ето го пак ... (дано не е много нахално) :

На 5.12.2023 г. at 15:57, Ру® написа:

Ако някой си подрязва смокините и се чуди какво да прави с резниците - с благадрост бих приел няколко (от сортове - различни от Мичуринска-10 и Далматинска, каквито вече имам).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 25 минути, Ру® написа:

Ами ето го пак ... (дано не е много нахално) :

Не е нахално, но не съм рязал. Вероятно, още две седмици няма да режа смокините.  

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

До тук, 48 страници тема Смокиня! След доматената (няма стигане) "смокини и черници", както би възкликнал Хлорофил...

Наминах да споделя една снимка и да попитам, някой да знае нещо за това?

2040132903_Untitled3.png.6e876ab5f25321d7f9006438b231062b.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Антоанета написа:

До тук, 48 страници тема Смокиня! След доматената (няма стигане) "смокини и черници", както би възкликнал Хлорофил...

Наминах да споделя една снимка и да попитам, някой да знае нещо за това?

2040132903_Untitled3.png.6e876ab5f25321d7f9006438b231062b.png

Да. Това е Бреба реколта на Longue d'Aout (Дълга Августовска) или накратко LdA (Ел ди Ей). В САЩ я наричат и Nordland. Един швейцарски псевдобизнесмен я продава и под измисленото и даже лицензирано име Perretta. Стар и добре познат сорт. Среден сезон, приличен растеж и добра родовитост. Вижда се ясно родствена връзка с Брънсуик и Далматинска и донякъде прилича на хибрид между двете. Аз, имам вече две Далматински и към този момента съм решил да не я придобивам. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

Ах, това ли била така наречената Perretta?! Явно Jasper's Reus  ще е синоним, аз знам само LdA; Terza; Quinta и Perretta.
Имам мъничка, но миналата година рестартира, че я изгори сланата, после зайци я нагризаха... 
Чакам да я видя тази година как ще тръгне - дали пак от нулата?!

Редактирано от Антоанета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 15 часа, Антоанета написа:

Ах, това ли била така наречената Perretta?! 

Само когато не е объркана. Четох коментари на купувачи от други европейски държави, че напоследък доста объркват дръвчета. Освен това, май са изоставили фалшификацията на имена и са почнали да ползват оригиналните, което води до един миш-маш от имена за един и същ сорт. 

П.П.: Мисля, че и описаните синоними са измислица от въпросните търгаши. Изброяване на несъществуващи имена, за да може при търсене, всяко от тях да води към другите фалшиви имена, но не и към истинският сорт. Така, те стават монополисти на информацията. Във Франция, LdA няма синоними.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
Отговорено (Редактирано)

IMG_20240310_133059.jpg

Въпрос за нераждаща смокиня. 
Предистория: на поне 10 години е. Пернишко 800мнв. Най често мръзнеше до земя зимата, но последните 2-3 зими, дали заради топлите зими, или заради завиването с агрил нямах този проблем. Тази зима не я завих, но беше и доста топла. предполагам не е измръзнала. 
Проблем: за всичкото време съм изял 3 узрели смокини от общо 20 завърза. Малки са, но са сладки. Зреят късната есен и то само ако есента се случи да е топла. Кофти сорт ли е? Мъжка ли е? Трябва да я подрежа ли? Да взема да оставя 1 стъбо....или 3-4? Да оставя само няколко точки на растеж ли....или да я махам? За съжаление май нямам снимки на листа и на плод.... 

Редактирано от Panik

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 18 минути, Panik написа:

IMG_20240310_133059.jpg

Въпрос за нераждаща смокиня. 
Предистория: на поне 10 години е. Пернишко 800мнв. Най често мръзнеше до земя зимата, но последните 2-3 зими, дали заради топлите зими, или заради завиването с агрил нямах този проблем. Тази зима не я завих, но беше и доста топла. предполагам не е измръзнала. 
Проблем: за всичкото време съм изял 3 узрели смокини от общо 20 завърза. Малки са, но са сладки. Зреят късната есен и то само ако есента се случи да е топла. Кофти сорт ли е? Мъжка ли е? Трябва да я подрежа ли? Да взема да оставя 1 стъбо....или 3-4? Да оставя само няколко точки на растеж ли....или да я махам? За съжаление май нямам снимки на листа и на плод.... 

Щом сте изял поне една узряла смокиня, няма как да е мъжка. Не съм сигурен, дали има достатъчно право и добре оформено стъбло за да оставите едно. Ако има го оставете. Ако всички са наклонени, оставете две до три в срещуположни посоки. Ако има две, едно от които да сочи на Изток, а другото на Запад, за да не се засенчват взаимно от Юг ще е идеалната конфигурация в този случай. Относно срока на узряване. Убедете се, че не са засенчени. На пет метра от тях от Изток, Юг и Запад не трябва да има друго дърво. При суша, поливайте, но, обилно. Символично поливане с 1-2 кофи не върши работа. Хвърляте маркуча и чакате почвата около дървото да се напои добре.

П.П.: Това над смокинята, клони на друго дърво ли са или е някаква оптическа измама?

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Благодаря! :) Малко са ми наблъскани дърветата, та няма как да и осигуря идеалното място, но е на едно от най слънчевите места в двора. За съжаление това отгоре е круша, но (засега) не мисля че сенчи защото е малко клонче и е от северната страна. Най ме озадачава факта че реално не прави почти никакви плодчета...както казах 20 ОБЩО за цялото си съществуване? В суша всяка седмица наливам може би 50л вода. Има много листна маса...големи зелени листа....и прираста не е лош...но няма плод! А и това което има е много дребно и много късно зреещо. Ще пробвам да оставя 3 стъбла тази година, а после може да ги намаля. Ще снимам и листа и плод (ако има :) ) тази година. А с резитбата? Досега не съм рязал, но Ру ме обучаваше че се оставят по 1-2 спящи пъпки от миналогодишния прираст....т.е. реже се всичко миналогодишно на 2-3см...така ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 минути, Panik написа:

Благодаря! :) Малко са ми наблъскани дърветата, та няма как да и осигуря идеалното място, но е на едно от най слънчевите места в двора. За съжаление това отгоре е круша, но (засега) не мисля че сенчи защото е малко клонче и е от северната страна. Най ме озадачава факта че реално не прави почти никакви плодчета...както казах 20 ОБЩО за цялото си съществуване? В суша всяка седмица наливам може би 50л вода. Има много листна маса...големи зелени листа....и прираста не е лош...но няма плод! А и това което има е много дребно и много късно зреещо. Ще пробвам да оставя 3 стъбла тази година, а после може да ги намаля. Ще снимам и листа и плод (ако има :) ) тази година. А с резитбата? Досега не съм рязал, но Ру ме обучаваше че се оставят по 1-2 спящи пъпки от миналогодишния прираст....т.е. реже се всичко миналогодишно на 2-3см...така ли?

Реже се всичко, което расте навътре, право нагоре и надолу (има и такива понякога). Останалите клончета ги съкращаваш, ако имаш нужда да го намалиш. Пъпки при смокиня, не знам да се броят. Това се прави при рязане на лози.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 4 минути, Kalam Mekhar написа:

Реже се всичко, което расте навътре, право нагоре и надолу (има и такива понякога). Останалите клончета ги съкращаваш, ако имаш нужда да го намалиш. Пъпки при смокиня, не знам да се броят. Това се прави при рязане на лози.

Да...като при лозите. Той за саксийно отглеждане най вече каза че го препоръчват...да не става голяма смокинята, а и нали плода бил на нова дървесина....Абе ще ги орежа повечко...дано успеят да вържат и налеят и узреят...пък макар и по малко

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, Panik написа:

Да...като при лозите. Той за саксийно отглеждане най вече каза че го препоръчват...да не става голяма смокинята, а и нали плода бил на нова дървесина....Абе ще ги орежа повечко...дано успеят да вържат и налеят и узреят...пък макар и по малко

При силно рязане се генерират голям брои плодове от основна реколта, но за сметка на по- бавно узряване. Не мисля, че при теб, това е желателно. По- добре намали броя на стъблата. Голям брой окастрени стъбла ще има негативен ефект.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 14 часа, Kalam Mekhar написа:

При силно рязане се генерират голям брои плодове от основна реколта, но за сметка на по- бавно узряване. Не мисля, че при теб, това е желателно. По- добре намали броя на стъблата. Голям брой окастрени стъбла ще има негативен ефект.

То нека изобщо почне да има плодове...после ще се боря и да узреят :smile:. Стъблата е ясно че ще намаля. И ще поразредя клонките. Нещо четох че за да роди имала нужда от много вода април и май...ама дали е вярно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, Panik написа:

 много вода април и май...ама дали е вярно

Отчасти. Само при условие, че няма дъжд. А, ако е суша, поливане си трябва до началото на Септември. Докато почнат да зреят, трябва да е обилно. След това се съобразяваш, как реагират плодовете на поливката. Може да се наложи да го намалиш. Но е рядкост, смокиня да се напука от поливане. Плодовете се пукат при прекомерно натрупване на вода в почвата. При суша, сухата почва отстрани абсорбира излишната вода. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 11.03.2024 г. at 14:04, Panik написа:

Въпрос за нераждаща смокиня. 
Предистория: на поне 10 години е. Пернишко 800мнв.
Проблем: за всичкото време съм изял 3 узрели смокини от общо 20 завърза. Малки са, но са сладки. Зреят късната есен и то само ако есента се случи да е топла. Кофти сорт ли е? Мъжка ли е? Трябва да я подрежа ли? Да взема да оставя 1 стъбо....или 3-4? Да оставя само няколко точки на растеж ли....или да я махам? За съжаление май нямам снимки на листа и на плод.... 

Капризен сорт, за да прави толкова малко завръзи. Твърде нависоко за българският климат - няма топлина. Като единствена възможност да я стопля пролетта и есента бих мулчирал в широк кръг с възможно най-тъмния мулч - например дървесна кора или парчета изцяло ръждясала ламарина, с краища, закрепени в почвата, така че да не ги издуха вятъра. Тази година пролетта върви отлично в топлинно отношение, така че има шанс за плод. Също считам, че трябва по-консервативно да се подходи към рязането. На снимката си личи и засушаването, има нужда от поливане, така е мъчение.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване