Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Panik

Направо в кофичка от кисело мляко :tounge_wink: Според мене ако е "little" ще си остане "little"...а пък както е казал Мечо Пух: колкото повече - толкова повече! Това че отгоре е малка не значи че трябва да се третира като бонзай!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 13 часа, Любо Д написа:

Бих я сложил в 3-4л саксия.

@Ру® Саксия/кофа от десет литра или направо в земята. Най- приемливият вариант е 8-10 литрова кофа от сирене, които служителите в хипермаркетите дават безплатно или за стотинки.  Това растение изобщо не е младо. Просто е измъчено. Дали ще излезе истинска Негрон (Малката Мис Фиги е измислено от търговец име) ще се разбере веднага, щом растението получи достатъчно ресурси и изкара типични за сорта листа. Към този момент не виждам големи отклонения, за да се съмнявам в това. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Саксия/кофа от десет литра или направо в земята.

Сложих я в кофа. Поразплетох корените, че доста се бяха усукали...

20240523_123922.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Ру® написа:

Сложих я в кофа. Поразплетох корените, че доста се бяха усукали...

20240523_123922.jpg

Трябвало е да запълните още кофата. Дано да не сте причинили прекалено голям стрес с разплитането на корените. Бърникането по корените е рисково след стартирането на растежа. Сложете я поне на сянка за няколко дни да се адаптира. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Владо

Здравейте , нов съм във форума  , преди около година чистихме целият парцел с багер включително и няколко смокинови дървета които нямаше как да се оставят за съжаление.Този корен е точно на стената на кладенеца(зад леторасите) голям корен който излиза над повърхността над земята и непрекъснато избиват летораси та си мисля да взема да я оставя и да я опитам тази смокиня ,но се чудя как да я оформя едно стъбло ли да оставя само? Другото което си мисля въобще заслужава ли си да я оставя или да си засадя някаква нова която поне да знам каква е и какво да очаквам като плод? Също и каква смокиня би могла да бъде? Съседът от тази страна има такава с подобни листа на няколко метра от тази едричка е кафява  продълговата не е лоша.Аз съм близо до Поморие тук смокини има почти във всеки двор та и на улицата като плевели са

EF9C7498-A055-4768-A761-F373199A02DE.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами защо не изчакате да видите плода ѝ? При положение, че има корени, това е силно растение и бързо ще порасне, стига да не пречи?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Владо

Да и аз това си мисля да изчакам да видя плода тъй като  не ми пречи в момента  ,но  всички тези израстъци излизат от различни места и се конкурират като гора са.  Чудя се не е ли по добре да оставя да кажем 3 израсъка а другите да ги окастря а после да оставя само едно стъбло най силното и после да го оформя като дръвче? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Владо написа:

Да и аз това си мисля да изчакам да видя плода тъй като  не ми пречи в момента  ,но  всички тези израстъци излизат от различни места и се конкурират като гора са.  Чудя се не е ли по добре да оставя да кажем 3 израсъка а другите да ги окастря а после да оставя само едно стъбло най силното и после да го оформя като дръвче? 

Добре сте го измислили. Режете тази напаст и дайте шанс на някоя от издънките да роди, вместо да се конкурира за вегетативен растеж с останалите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

По накои листа на смокините открих миниатюрни зеленикави подутинки. Какво може да са? Отблизо изглеждат така:

20240605_110257.jpg

20240605_110257~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Ларва на някаква гадина е. Може би на белокрилка. Пръскай с инсектицид без да се притесняваш, че ще убиеш някой застрашен вид. До момента, въпреки всичките си усилия, човек не е успял да унищожи нито един вид насекоми.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

image.thumb.png.f172c3360d7c4083a1821732569d85a3.png
 

Каприфиг

пропуснах - снимката е от Фейсбук група, но постът, ми изчезна преди да се сетя да видя автора. Не ми се рови…

Редактирано от Антоанета
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 5.06.2024 г. at 13:10, Kalam Mekhar написа:

Ларва на някаква гадина е. Може би на белокрилка. Пръскай с инсектицид без да се притесняваш, че ще убиеш някой застрашен вид. До момента, въпреки всичките си усилия, човек не е успял да унищожи нито един вид насекоми.

Еее, посмали, Манго!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_recently_extinct_insects

https://en.wikipedia.org/wiki/Decline_in_insect_populations#/media/File:Percent_of_insect_species.svg

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320719317823

Натрупването на препаратите в природата също е факт, но комбинациите от тях не са добре или изобщо изучени. Та давайте по-полека, ако ще давате въобще.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

Еее, посмали, Манго!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_recently_extinct_insects

https://en.wikipedia.org/wiki/Decline_in_insect_populations#/media/File:Percent_of_insect_species.svg

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320719317823

Натрупването на препаратите в природата също е факт, но комбинациите от тях не са добре или изобщо изучени. Та давайте по-полека, ако ще давате въобще.

Това, че са изчезнали 50 вида от един милион, не означава, че са изчезнали заради човека. През това време, вероятно са се появили два или три пъти повече нови видове насекоми. Факт е, че маларийният комар и хлебарките не са застрашени. Нито белокрилките, трипсовете и колорадският бръмбар. А, много усилия са били насочени към тяхното затриване.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Христо Петков

Бреба на "Кръгла от Бордо". Знам, че този сорт не задържа първа реколта и това е единствената на цялото дърво, въпреки че беше заложила много.

IMG_20240619_115207.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 19.06.2024 г. at 16:13, Христо Петков написа:

Бреба на "Кръгла от Бордо". Знам, че този сорт не задържа първа реколта и това е единствената на цялото дърво, въпреки че беше заложила много.

При мен, даже и не залага много. Миналата година, откъснах един плод, колкото да го снимам за описанието на сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Бреба ли?

breba.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Определено. Вероятно на сорт Брънсуик. При мен бяха узрели два плода от бребата на Виолетова от Бордо, които бяха много красиви. Но, толкова бях слънчасал, че забравих да ги откъсна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

49 страници темата. Трябва да поразровя да видя има ли нещо, снимков материал за резитбите. Приятел казваше, че при рязане на дебели клони, говорим за възрастни, над десет годишни растения, раните просто не се затваряли и растенията бавно, но сигурно умирали. Образували се неизлечими хралупи. 

Моята поливна Мичуринска тръгва сериозно да расте, млада е още, четири годишна, но все пак не знам доколко и как би могла да бъде контролирана. Досега не е пипана, върви си с две стебла, издънки няма. От вкоренен резник е, казват когато е от резник, не от издънка растението, не правело издънки. Когато било взето от издънка, и то след това правело много издънки. 

@Kalam Mekhar

Въпросът е как лекува, затваря раните си смокинята. Има растения, които наистина много зле лекуват раните си. 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 минути, ivkit написа:

49 страници темата. Трябва да поразровя да видя има ли нещо, снимков материал за резитбите. Приятел казваше, че при рязане на дебели клони, говорим за възрастни, над десет годишни растения, раните просто не се затваряли и растенията бавно, но сигурно умирали. Образували се неизлечими хралупи. 

Моята поливна Мичуринска тръгва сериозно да расте, млада е още, четири годишна, но все пак не знам доколко и как би могла да бъде контролирана. Досега не е пипана, върви си с две стебла, издънки няма. От вкоренен резник е, казват когато е от резник, не от издънка растението, не правело издънки. Когато било взето от издънка, и то след това правело много издънки. 

@Kalam Mekhar

Растението прави издънки, дори, когато е вкоренено от резник. При засаждането не е добре да се заравя много от стъблото на вкоренено вече растение, защото пуска повече издънки. Най- добре да е на нивото при което е било в саксията. Относно рязането, махате всички клони, сочещи навътре към стъблото, тези, сочещи право нагоре и тези, сочещи надолу, притиснати и засенчени от останалите. Дължината я оставяте, колкото ви е удобно. Колкото повече клончета с  върхове оставите, толкова повече бреба ще берете при тези сортове, които дават първа реколта. Относно хралупите, такива при смокиня не съм виждал. Тази година, подрязах дърветата зверски и съм рязал много дебели клони. Бреба, почти нямам, но са завързали добра основна реколта. Все пак, добре е отначало да се мисли, как ще изглежда стъблото, а не да се остави на произвола на съдбата и да се сетиш да го оформяш след 10 години. При мен, саденето, първоначално беше, където има място и с доста експерименти. Сега съм се спрял на две конфигурации. Единично дръвче, оставено на височина около 80 сантиметра с три до четири клона за корона или два насрещни клона, оформени, като буквата V, като единият сочи на Изток, а другият на Запад, за да ги огрява и двата слънцето от Юг. 

Black-Genoa-2024.jpg

 

Gradina2.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мисля, че 50 страници е добър лимит за тема (така или иначе повече от 10тина никой не прелиства назад, а хората, които попадат директно от гугъл, отиват където трябва).

Използвам случая да кажа, че не е нужно всички смокинови въпроси да са в една тема - съвсем нормално е всеки да си пусне тема по своя въпрос/проблем. Всъщност така е и много по-използваемо, особено ако се сложи едно тагче "смокиня" - дискусиите не се преплитат и не е трудно да се видят всички смокинови теми с един клик.

Това важи за всички насоки прочее. Да речем темата за ашладисване спокойно може да бъде набор теми, защото в момента ако искам да проследя да речем на Живка или Славян нещата, трябва да листя десетки страници с разпокъсани дискусии.

Окуражавам ви да пускате повече нови теми ;) И благодаря!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване