Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

ivkit
преди 10 минути, Боби Димитров написа:

Цъфна. Върза. Задържа въпреки сланите. Оня ден махнах

Пръскане някакво? Ако не - евала. Ако да - пак евала. Гледам при нашите едно дръвче Редхейвън, малко е още, но много по-стабилно на къдравост се очертава от сорт Дупнишка, например. Да не кажа, че е напълно стабилно по отношение къдравостта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Цъфна. Върза. Задържа въпреки сланите. Оня ден махнах около 50-60 плода, но явно ще трябва да махна още два пъти по толкова.

И при мен са отрупани и продължавам да прореждам. И на комшиите са отрупани. Дано не се изпочупят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, ivkit написа:

Пръскане някакво?

Еднаж бордолезов преди разпукване на пъпките, но слабо, 50 г Бордо Микс в 10 литра и съм го метнал на 4-5 дървета.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз пръсках с бордолезов преди цъфтеж само три от фиданките, които бяха по-зле миналата година. Другите нямат сериозен проблем с къдравост. То даже за тези белите не толкова къдравост, ами кафяво гниене ги мъчи предната година. Онези дето имаха проблем с къдравост - баш сортовите - вече ги няма.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 10 часа, Боби Димитров написа:

Еднаж бордолезов преди разпукване на пъпките, но слабо, 50 г Бордо Микс в 10 литра и съм го метнал на 4-5 дървета.

Браво, ама хич не е слабо. Аз с 10 л. преди разпукване 15-16 дървета пръскам. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Зависи от размера на дървото ;) При корона 3х4х4 да облееш си отива...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 13.05.2024 г. at 18:15, Славянски написа:

... Ще тагна и @Антоанета, че и нейните ги мъчеха късни мразове.

Много благодаря @Славянски, но не само късните слани са ми фактор да се откажа от прасковите, а също и яката глина - намокри ли се, няма съхнене, изсъхне ли, се втърдява. Прасковата е глезанка, нямам време да я дундуркам в неподходящи за нея условия. 
Залагам на - от повече не толкова аграрни растения, по "колкото - толкова".

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 46 минути, Антоанета написа:

Много благодаря @Славянски, но не само късните слани са ми фактор да се откажа от прасковите, а също и яката глина - намокри ли се, няма съхнене, изсъхне ли, се втърдява. 

Четири тона оборски тор на декар първоначално и по два тона всяка година, докато мястото се опитоми. Има места (един колега си купи такова в дол), които хората са разработили, поддържат ги в някакво приемливо състояние, но си остават диви и един поглед е достатъчен да се види, че човек е за кратко там. Няколко години след като спрат да се обработват, дивото бързо си взема това, което му се полага и не се познава, че мястото е било обработвано.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)
На 25.05.2024 г. at 14:48, Kalam Mekhar написа:

Четири тона оборски тор на декар първоначално и по два тона всяка година, докато мястото се опитоми. Има места (един колега си купи такова в дол), които хората са разработили, поддържат ги в някакво приемливо състояние, но си остават диви и един поглед е достатъчен да се види, че човек е за кратко там. Няколко години след като спрат да се обработват, дивото бързо си взема това, което му се полага и не се познава, че мястото е било обработвано.

Мястото е обградено с дивотия и река, но преди нас е експлоатирано на макс с едра техника и яко химия. Ако не кося високо, горния слой ще го отвее вятъра или измие водата.
Разбира се с наша помощ вече заживява нов живот - птички и пчелички се чуват (а тежеше отровна тишина...), жабки и смоци, мнооого зайци и тук там сърни...
Все пак, мога да се въздържа - всеки ден по три пъти "Аве Мария" за 5 праскови. :D 
Разнообразието, е отговора. Може по-натам в годините отново да реша да пробвам с праскови...

 

Редактирано от Антоанета
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 21.05.2024 г. at 10:51, Боби Димитров написа:

Цъфна. Върза. Задържа въпреки сланите. Оня ден махнах около 50-60 плода, но явно ще трябва да махна още два пъти по толкова.

Пророческа снимка/мнение. На следващия ден тресна градушката и наводнение разрушително, обрули още бая плод. По-натам имаше един вятър много силен и пак слаб град, опадаха още. Честно казано, не очаквах да остане нещо, защото каквото остана е бая набито от градушката и мислех, че ще изгние и до там. Но са почти узрели. Не останаха много.

Но си дадохме сметка оня ден, че в последните години, ако не броим белите череши, нямаме плодно дърво, дало повече плод като килограми, от тази малка праскова Редхейвън. Щом дори в такива години с мека зима по дърветата не остава нито една синя слива или афъзка и повечето ябълки не успяват да задържат плод, а крушите опадат от бурите, а кайсиите са осланени, а дюлите не могат да се опрашат, защото има лошо време докато цъфтят... Просто е изумително, че този кекав плод, прасковата, за която наоколо ми казваха комшиите - нямат шанс тук - излиза най-вървежния.

20240722_125737.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Боби Димитров Видях, че по моите са се налепили доста миризливки и ги съсипват. Ако още са ти в повече, да им дам GPS координатите на градината ти. 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Искам да покажа моята самопосята от костилка праскова, почти навряна в сребристия смърч, който я пази от ветровете на Севера, на течение от изток- запад в един от ъглите на къщата. Забелязах я миналото лято, когато беше израсла до 80 см и се канех тази пролет да я преместя на огрято,  слънчево място, но не успях, защото тя ме изпревари с цъфтежа си.

На педя от земята, стеблото е удебелено може би с една година прираст, което ще рече че покрай чистенето на тревата съм откъснала  върха на дръвчето в самото му начало, но здравият, непрекъснат прав корен на самораслека  вещае живот при всякакви екстремни условия, без да му трепериш и баеш за здраве. :D

Любопитна бях, с какъв ли световно популярен  сорт от Хейвъните съм се сдобила, но като стигнахме до плододаване и тази мисъл  за мен отпадна. В главата ми в един разговор преди време, се загнезди   паметната мисъл на Боби Димитров " Какво значение има името на сорта, ако дръвчето ражда добре всяка година и  има какво да откъснеш от него." 

От снимките става ясно, че си имам дива прасковка, от ония белите дето растяха някога в лозята, средно едра и сладка с отделяща се костилка. 

Не зная коя е птицата  разнасяща праскови, но ѝ Благодаря  за това, че ми я пося  в двора !:) 

До преди да разбера че я имам, се чудех как да я завъдя и кого да моля за костилки.

IMG_20240829_151706.thumb.jpg.dc94f6ed1dd7387fd209b617bf648cd5.jpg

 

IMG_20240829_151844.thumb.jpg.de4a906e414a63d53856a4fff3a8674b.jpg

IMG_20240901_091143.thumb.jpg.1efafe627c0a5019407eb4ad97b77c45.jpg

Редактирано от ivanina.
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sonia Prodanova
На 13.05.2024 г. at 14:09, Славянски написа:

 Добавих тая година и Евмолпия - уж устойчив на къдравост хибрид - и има един плод, поне да видим дали не са ме излъгали за сорта.

Оказа ли се Евмолпия сорта ако го е задържала?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Плодът падна още пролетта. Но дръвчето се развива чудесно, за разлика от другата праскова, която сложих. Тя няма прираст. Догодина, живот и здраве, ще видим дали ще задържи. Втората при родители ми вероятно я изсъхнала, защото не я поливаха редовно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Интересно е, че прасковата се води силно влаголюбиво растение, но наблюдавам в някои наистина много сухи и горещи райони, как като неполивни в тези жестоки лета оцеляват именно прасковите. И не само оцеляват, но и доста плод успяват да изхранят. Вероятно говорим и за семенни растения, не мога да съм сигурен. Но противно на моите разбирания, определено се справят, оцеляват много по-добре със сушата и горещината в сравнение други овошки. Важно е в тия времена на горещина и безводие да бъдат отбелязвани тези растения.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз точно гледах една от прасковите. Много малък прираст има, по причина че оставих твърде много плод. Уж проредих, но очевидно недостатъчно. Дано не загине дръвчето. Просто няма нови силни леторасли. Догодина ще оставям малко завръз. Личи се, че е изтощена.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 1 час, ivkit написа:

Интересно е, че прасковата се води силно влаголюбиво растение, но наблюдавам в някои наистина много сухи и горещи райони, как като неполивни в тези жестоки лета оцеляват именно прасковите. И не само оцеляват, но и доста плод успяват да изхранят. Вероятно говорим и за семенни растения, не мога да съм сигурен. Но противно на моите разбирания, определено се справят, оцеляват много по-добре със сушата и горещината в сравнение други овошки. Важно е в тия времена на горещина и безводие да бъдат отбелязвани тези растения.

ivkit, ти ме изпревари, буквално ме взе думите от устата, мнението  което мислех  да изкажа наблюдавайки всичките видове овошки в градината при установилата се вече  почти тригодишна суша в моя регион. Оказа се,  че и 40-те градуса около седмица през юли не  се отрази зле на прасковите, листната им  маса си остана свежа и зелена през цялото лято, та и досега, за разлика от обгорелите листа най-вече на черешите, отчасти на сливите и кайсиите. Размишлявах доста върху устойчивостта на прасковите на горещините и си спомних времето, когато в детството ми съседката ни леля Гичка снаха  тук родом от Кулата- Петрич, получаваше колети кашони с чудесни праскови. Така още от предучилищни времена знаех, че Петрич- горещият юг е районът на прасковите(също и на фъстъците), но с промяната на климата вече намират подходящи условия за живот и в северните части на страната. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 1 час, Славянски написа:

Аз точно гледах една от прасковите. Много малък прираст има, по причина че оставих твърде много плод. Уж проредих, но очевидно недостатъчно. Дано не загине дръвчето. Просто няма нови силни леторасли. Догодина ще оставям малко завръз. Личи се, че е изтощена.

И аз така се отнесох с прасковата Yvory quinn, която имаше обилен цъфтеж и масово задържа  плода. Лоша работа е претоварването, въпреки че се опитах на двата клона да разредя плодовете. Третият който го оставих  природата да свърши тази работа, беше в много жалко състояние, плодовете с размер  колкото орех съсухрени, безвкусни.  Истината е, че се страхувах нямах смелостта да премахна  плодовете, докато не видях вредата от обилният цъфтеж. Занапред и аз няма вече така... Учим се от грешките си.:)

И прасковата Gladys, която плододава за първа година и се оказа друг сорт, но няма да ѝ търсим кусур щом дава плодове, само дето не ѝ се дели  костилката, но пък е сладка.:D

IMG_20240905_123919.thumb.jpg.364acc8906304ce55128adc9bbdb975d.jpg

 

IMG_20240905_123947.thumb.jpg.937501bc8afe7eba00791fb1893e2384.jpg

IMG_20240905_132947.thumb.jpg.eeca5dd6a3dda14b49cc3d81e8878c87.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov

Лека полека му се вижда края!

4906BFD3-E137-450E-9F6A-8D1297609F35.jpeg

EA4519C2-F2B3-416E-91B2-82FD8FDA5D9E.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Брее, кой сорт е тая супер късна праскова? Хората виното претакят вече, тя не е узряла, евала!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване