Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ангел Димитров
На 15.03.2024 г. at 20:40, Hristo Pavlov написа:

значи догодина калеми! :smile:

Няма проблеми за догодина само да сме живи и здрави!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз все пак продължавам да следя цъфтежа и съмненията ми в тази Киото се увеличават, защото просто въобще не цъфна късно. Или може би дефинират "късно" спрямо нещо твърде ранно?! Днес майка ми ще ми снима дръвчето Киото при тях, взето от друг разсадник, да видим на какво дередже е. Та от днес:

Photo1232.thumb.jpg.4496e7cb456d4a4a0d34faa11656183b.jpg

Същевременно прасковите почват да отварят цветове. Горе-долу това пишеше и в онзи американски форум, че най-късните кайсии тръгват да цъфтят заедно с прасковите.

IMG_20240317_111321.thumb.jpg.81db6e1ab592d35cd1934b40697978be.jpg

Проблемът е, че тая праскова предни години цъфваше някъде първата седмица на април, та до 7-ми април, а сега е две-три седмици напред.

Другият ми проблем е, че Харлейн не я водят самофертилна и тази Киото не виждам как ще я опраши при (засега) десет или единадесет дни разлика в цъфтежа. Все още мога да присадя Харгранд на съседното дръвче за опрашител, имам едно малко калемче.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
На 14.03.2024 г. at 14:30, Jimmy Stoikov написа:

Малък ъпдейт за кайсията Рубиста, има доста цвят с и без близалце, този без близалце няма завръз

Пореден ъпдейт за Рубиста, има доста цвят с по две близалца, още по странното е и цветовете с три близалца и съответно три завръза :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Jimmy Stoikov написа:

Пореден ъпдейт за Рубиста, има доста цвят с по две близалца, още по странното е и цветовете с три близалца и съответно три завръза :joy:

Тук едно четиво преди сън, да спиш спокойно:

Pollen production and flower anomalies in apricot (Prunus armeniaca L.) cultivars

Аборт на близалцето се нарича :)

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Вече сме на финалната права със завръз, няма да ме уплаши една слана я?! Това е едно от предимствата на този тип формиране, лесно и практично.

433826471_386576427560164_4820922689029531412_n.jpg

433869176_7663479607044900_7277416822990066608_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1
  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В първия момент викам само с чашките :) Пази от дъжд с тоя найлон да не я начупи, сняг едва ли ще падне. Но размерът наистина позволява.

При мен дават да се изясни в късните часове нощта (4-6 сутринта) и вероятно ако има слана, няма да е яка. Цветовете на кайсийките са малко и няма да е голяма загубата, но нямам против да опитам някоя на лято. Единствено, че повечето сортове не се водят самофертилни и засега при разминаване във времето на цъфтеж ще цъкам с език само.

Миналата година удря ли я слана Рубистата на някакъв етап?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 3 часа, Jimmy Stoikov написа:

Вече сме на финалната права със завръз, няма да ме уплаши една слана я?! Това е едно от предимствата на този тип формиране, лесно и практично.

433826471_386576427560164_4820922689029531412_n.jpg

433869176_7663479607044900_7277416822990066608_n.jpg

Дали и Кристо не е тръгнал с подобна идея?  :glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Един ъпдейт за експеримента  с найлоново покривало, оставам с убеждението, че по-скоро е навредило от колкото помогнало, завръз има едва ли повече  от 10%, всичко друго изкапа

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 4 часа, Jimmy Stoikov написа:

Един ъпдейт за експеримента  с найлоново покривало, оставам с убеждението, че по-скоро е навредило от колкото помогнало, завръз има едва ли повече  от 10%, всичко друго изкапа

Е ти не го ли отвиваш през деня и завиваш само когато има прогноза за слана и минусови температури?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Ангел Димитров написа:

Е ти не го ли отвиваш през деня и завиваш само когато има прогноза за слана и минусови температури?

да, сутрин го махах, става въпрос за 3 нощи само, а и минус в нашия район не е отчело. Другото по вероятно е 5 дневен дъжд по време на цъфтежа. Остава загадка за мен

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

Другото по вероятно е 5 дневен дъжд по време на цъфтежа. Отава загадка за мен

Не знам и тези дефектни цветове. При мен имаше. Същевременно гледах и цветове на джанки и сливи, праскови също, и нямаше такива аномалии. Може да е защото дръвчетата са малки и им е първи или втори цъфтеж, а може и до сорт да е.

Трябва да се види кое го причинява и има ли начин да се минимизира.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 15 часа, Jimmy Stoikov написа:

Един ъпдейт за експеримента  с найлоново покривало, оставам с убеждението, че по-скоро е навредило от колкото помогнало, завръз има едва ли повече  от 10%, всичко друго изкапа

Найлон в тъмен цвят, ако не се маха през деня си е почти соларна фурна. Миналата година пробвах подобно завиване, но с агрил: бял, по-лек и пропуска въздух. Моята праскова е висока 2.5 м и се наложи да направя допълнително повдигане(ограждане) в основата с палета. Случи се ветровита седмица и вятърът почти съблече дръвчето. Температурата беше падала до -4. Резултатът: 10-15 плода и 1-2 счупени клончета. Експеримента го определих като неуспешен. Тази година пропуснах, но догодина ще пробвам да покрия по-малко дръвче с независима конструкция. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Тая сутрин -2 и дебела слана май отидеха кайсиите.На комшията ашладисаната кайсия за която писах по нагоре цъфнала на 50% и може да има от другите не цъфналите ако няма друга слана а мойте на 100% цъфнали си заминаха.С агрил се спасява но като я покриеш и задуха силен вятър сваля половината и повече цветчета и агрила става на парчета от шишчетата на кайсията

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, -2 не е толкова зле. Тук имаше -2-3 и сякаш удържаха цветовете, но и температурата не е мерена до дървото. Аз до -3 го приемам за благодат, вече надолу става тегаво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Да издържат до -2 но да е само студено ама на сланата не издържат тя ги попарва има разлика -2 и облачно и ветровито и -2 и тихо със слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас огледах доста от отворените цветове и жив не видях. -3.8 снощи. Има единични неотворени, да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тук цветчетата изглеждат добре (те са на пръстите на едната ръка на близките кайсии). Харлейн не съм ги гледал, но те едва ли ще задържат без адекватно опрашване, макар и да се пробвах да занеса прашец с четчица на 150 м. А едната присадка уж Киото, дето имаше едно цветче и цъфна на 11-ти, изглежда да развива завръз... Ако оцелее нещо, ще е бонус отвсякъде. Пък и да се види сортът това ли е като плод и време на зреене. Дръвчето е малко в сянката на една голяма попска круша от юг и на една два пъти по-голяма лятна от изток.

@Боби Димитров При вас имате кофти минуси наистина, обикновено по-лоши от при мен по това време на годината и до по-късно.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Отговорено (Редактирано)
преди 25 минути, Славянски написа:

Тук цветчетата изглеждат добре (те са на пръстите на едната ръка на близките кайсии). Харлейн не съм ги гледал, но те едва ли ще задържат без адекватно опрашване, макар и да се пробвах да занеса прашец с четчица на 150 м. А едната присадка уж Киото, дето имаше едно цветче и цъфна на 11-ти, изглежда да развива завръз... Ако оцелее нещо, ще е бонус отвсякъде. Пък и да се види сортът това ли е като плод и време на зреене. Дръвчето е малко в сянката на една голяма попска круша от юг и на една два пъти по-голяма лятна от изток.

@Боби Димитров При вас имате кофти минуси наистина, обикновено по-лоши от при мен по това време на годината и до по-късно.

 

То без листа кой знае каква сянка дърветата не могат да направят. Освен ако не са обрасли и нерязани скоро. :)

Редактирано от Hristo Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При големите дървета слана не пада долу по същия начин като на открито място. На откритата ливада е паднала при минус 1-2 и надолу, докато около големите дървета има някакъв микроклимат и няма. Наблюдавам го на няколко места на двора, където дори домати и пипер оцеляват (не ги удря сланата), докато на други места и в други градини наблизо ги убива.

Другите кайсии съм ги сложил на изложение изток и юг. От запад има големи дървета (гора) и със сигурност не ги напича много дори зимата. Идеята е по-късно да цъфнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 4 минути, Славянски написа:

При големите дървета слана не пада долу по същия начин като на открито място. На откритата ливада е паднала при минус 1-2 и надолу, докато около големите дървета има някакъв микроклимат и няма. Наблюдавам го на няколко места на двора, където дори домати и пипер оцеляват (не ги удря сланата), докато на други места и в други градини наблизо ги убива.

Другите кайсии съм ги сложил на изложение изток и юг. От запад има големи дървета (гора) и със сигурност не ги напича много дори зимата. Идеята е по-късно да цъфнат.

Ясна ми е идеята, но ми е интересно това със сланата. Аз лично не съм забелязал под един орех дали хваща слана, като падне по двора на открито. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване