Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi

Имах предвид регистриран сорт, а не резултат на ентусиаст опитващ се да открие топлата вода. Успех със семенаците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
преди 4 часа, embedeo написа:

Да. Аз преди да се откажа от кайсиите, през 2023 реших да направя един (пред)последен експеримент -- да засадя кайсия Киото от северната страна на една постройка, така че да се пада в сянка докато се "вдигне нагоре" видимата траектория на Слънцето. После прочетох за опита на Котарака с дебел мулч и отделно от това гледах едно видео за засенчване на смокини в САЩ. Затова ако експеримента със северната страна пропадне, то следващия ми експеримент ще е засенчване със стар текстил + дебел мулч.

Но ако накрая всички експерименти с кайсия пропаднат, няма да ми е жал да се откажа от кайсиите, защото има много други овощни видове които ми харесват, но без да са чак толкова проблемни при моите местни условия.

Друг експеримент, който правих преди няколко години е пръскане с вар. Дръвчето става бяло, отблъсква слънчевите лъчи и цъфти по-късно. Не знам къде точно не се получиха нещата, но плодове пак нямаше. Следващото което ще опитам е да изкореня кайсията и да засадя една смокиня на мястото. Мисля, че това вече ще проработи.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 56 минути, Пламен написа:

Друг експеримент, който правих преди няколко години е пръскане с вар. Дръвчето става бяло, отблъсква слънчевите лъчи и цъфти по-късно.

Значи наистина цъфтя по-късно? Обаче пък не задържало плод. Много сте им набрали на тия кайсии...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Значи кайсията ми януари е в сянка до 15:00, след това стеблото остава в шарена сянка от оградата, което пак си окозва влияние защото виждам по контура на сянката е задържало сняг. Това което видях и не ми хареса днес е че, пъпките са пораснали/набъбнали в минус температури последните 10тина дни, с поне х5. А уж овошките са в покой?! Иначе за формиране на короната ще е 4/8/16/32/64 нямам идея как се казва, височината ще бъде до 2,20м

416986101_911449073557095_6300155626061479915_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Дотук 16 стр. в темата и продължаваме да се надяваме да намерим чудотворната фиданка. Сянка, север, пръскане с вар и др. Е, няма да я намерим, защото такава няма. Но както е известно, за някои надеждата умира последна.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами аз не съм се отказал, ако проблемът е само в сланите. Вече болестите са друга работа.

Та бих искал да цитирам от един материал, обща информация за отглеждането на кайсии. Няма сега да казвам откъде е (вижте ако желаете линка), но може да се сетите от някои моменти в текста:

Почва: кайсиите предпочитат по-леки почви от ябълките и крушите. Те не обичат глинести почви с лош дренаж, така че ако имате глинеста почва, отделете време за подобряване на почвата преди да засадите младото кайсиево дърво, или направете голям насип от свободно дренираща се почва и засадете кайсиевото дърво върху него.

Поливане: кайсиевите дървета не обичат сухите условия. Най-добрият вкус на плодовете се получава, когато тези дървета се поливат редовно през целия сезон. Капковото напояване е идеално, тъй като трябва да се избягва мокренето на листата, особено при влажни условия. Нередовните валежи могат да доведат до разцепване на кайсиите. Редовното капково напояване може да избегне това.

pH: ако pH е под 6,5, през зимата се прилага вар или доломит. За кайсиевите дървета доломитът е за предпочитане пред обикновената вар, тъй като съдържа калий.

Торене: за кайсиите е най-подходящ тор с високо съдържание на калий и фосфор и ниско съдържание на азот. Добре угнилият пилешки тор е идеален, както и екскременти на червеи (бел. прев. примерно, тор от калифорнийски червеи) и сок от червеи (бел. прев. това е вторичен продукт, ексудат - по дефиниция вещество отделено от растения или насекоми - събран от биореактор, в който дъждовните червеи дъвчат компост.) Полезни са и поливките с разтвор от морски водорасли през периода на растеж. Кайсиевите дървета обичат дървесна пепел/калиеви соли. Ако рН е подходящо и следователно няма да прилагате доломит, вместо това през пролетта използвайте калиев сулфат. Калият подобрява задържането на вода, стимулира развитието на силни цветове и плодове и подобрява устойчивостта на болести. Кайсиевите дървета в търговските градини могат да имат труден живот в сравнение с едно кайсиево дърво, което е добре гледано в домашната градина. Въпреки това, по време на беритбата кайсиевото дърво в домашната градина може да има неравномерно узрели плодове. Неравномерното узряване на кайсиите (едната страна е узряла, а другата - не) може да бъде резултат от твърде много азот и твърде много вода в по-късните етапи на узряване на плодовете. Подхранвайте кайсиевото дърво не повече от веднъж годишно в началото на пролетта. Листата на кайсиите като тези на снимката по-долу са признак на магнезиев дефицит, който постепенно ще бъде преодолян чрез прилагане на английска сол.

Трева и плевели: Кайсиевите дървета се вкореняват плитко. Особено при младите дръвчета отстранете цялата трева между стъблото и капковата линия (това е кръгът, където свършват листата).

Мулчиране: Поставете добър слой мулч около кайсиевото дърво. Той ще помогне за задържането на влагата и ще доведе до по-добро качество на плодовете. Дървесният мулч е за предпочитане пред другите видове мулч, тъй като насърчава развитието на гъбички и други микроорганизми, които са полезни за овощните дървета. Прилагайте голямо количество!

Цъфтеж: Плодните пъпки на кайсиевите дървета се нуждаят от 300 до 900 часа при температури под 7 градуса по Целзий, за да образуват плод. Кайсиевите дървета имат кратък период на цъфтеж, обикновено през август (!). Ако по време на цъфтежа настъпи слана или има много дъждове, пчелите може да не опрашат цветовете и през лятото да няма плодове или те да са малко.

Опрашване: Повечето, но не всички сортове кайсии са самоопрашващи се. Самоопрашващите се кайсиеви сортове не се нуждаят от прашец от друго дърво, за да дадат плод, така че ви е необходимо само едно дърво, за да получите кайсии (и, разбира се, пчели, които да извършат оплождането вместо вас). Ако обаче разполагате с достатъчно място, имайте две дървета, защото повечето кайсиеви дървета дават повече плодове, ако наблизо има друго кайсиево дърво. Алтернатива за спестяване на място е да присадите друг сорт на вашето дърво.

Присаждане: Присаждането на друг сорт на кайсиевото дърво е чудесен начин да комбинирате ранен сорт с късен, така че да имате свежи кайсии за по-дълъг период от време. Това води също и до по-добро опрашване и съответно повече плод.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
Цитат

Кайсиевите дървета имат кратък период на цъфтеж, обикновено през август

Как август, бе братчед? Април!

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 минути, Любо Д написа:

Как август, бе братчед? Април!

Викаш ако за това бъркат, за другото кое ли им е вярно?

преди 2 часа, Славянски написа:

Няма сега да казвам откъде е (вижте ако желаете линка), но може да се сетите от някои моменти в текста

"Август" е такъв момент. Някои други ги премахнах. Мястото е на юг от екватора, доста на юг. И е достатъчно студено, че да гледат и кайсии.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Четох наскоро много интересно за мен лично мнение на един агроном за кайсията:

"Кайсиите трябва да се пазят от Ранно кафяво гниене, и евентуално от плодови червеи.

КАЙСИЯ При „червен бутон” (пъпките се разпукват и стават червено-виолетови на връхната им част) - (към края на февруари) пръска се с Хорус. След 7-10 дни отново.

КАЙСИЯ Начало на цъфтеж - пръска се със Скор (както и прасковите,но при уголемяване на пъпките)

Ако не се извършат изредените третирания при кайсията, има голяма вероятност цветовете да окапят от Ранно кафяво гниене, а градинарят да мисли, че причината е пролетен мраз! "

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ранното кафяво гниене си е проблем и то не само при кайсиите. В миналата дъждовна пролет черешите и вишните ги съсипа, прасковите порази отчасти. От късно кафяво гниене пък традиционно страдат дюлите и някои ябълки.

Пръскането очевидно помага, но на мен ми се иска някаква алтернатива без дебнене и пръскане и ежегодно тровене на почвата. Един от вариантите са сортове с устойчивост на тази болест. Харгранд го водят такъв и го намерих в един свищовски разсадник и мисля да го поръчам и него след 15 февруари, когато почнат да изпращат. За сорта има добри отзиви. Сега, доколко ще го бъде в моите условия? чакам тая година да видя как ще се представи и Харлейн.

Попаднах покрай описанията и на този полски разсадник, който има доста интересни сортове, които в България ги няма. Примерно, праскова Reliance,много ябълки и тези кайсии:

http://www.szkolka-daniel.pl/apricot-trees/

За цени и транспортни разходи не съм питал. Овошките са леки, но обемни.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Два сорта кайсии не знам какви, засадени са пред вход на 8 етажен блок, разположението  е от "северната" страна, плод всяка година и двете. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Jimmy Stoikov Снимай ги като цъфнат и в сравнение с Рубистата примерно да ги сравниш кога цъфтят. Това всяка година колко години подред са? От колко време ги наблюдаваш? Дали цъфтят късно или няма слани или са държеливи? Големи дървета ли са? Обгрижвани? Честно казано не знам това обичайна гледка ли е в Стара Загора. Примерно на баща ми зарзалата я е дала плод три-четири пъти за петнайсет-шестнайсет години, я не. Затова и почнах да ѝ добавям други сортове, дано се окажат по-успешни.

Но ако тези дават плод всяка година наистина, значи може. Чакам сега и @Kalam Mekharда намери някоя кайсия по монтанско, която се отрупва всяка година ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Имам познати в добричко, тамошната зарзала мисля няма изцяло празна година. Поръчал съм семки за семенаци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 24 минути, Славянски написа:

@Jimmy Stoikov Снимай ги като цъфнат и в сравнение с Рубистата примерно да ги сравниш кога цъфтят. Това всяка година колко години подред са? От колко време ги наблюдаваш? Дали цъфтят късно или няма слани или са държеливи? Големи дървета ли са? Обгрижвани? Честно казано не знам това обичайна гледка ли е в Стара Загора. ;)

Така комшията видях че, отряза неговата около 5-6 годишна и днес стана въпрос, видял миналата година, че моята имаше плод и сложил една малка фиданка на същото разположение като мен, на сянка през зимата. Та ми каза за тези двете наблизо, от 3 години дават, не е обилно, но пък дават. Ходих да ги погледна, не се подрязват, не вярвам да са повече от 5-6 годишни. Тази пролет имам една останала до мен на друг комшия и тези две, ще ги следя сравнение с рубистата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами те едва ли са саморасли :) та може да се пита и човекът, който ги е садил какви са и що са. Малко networking. Все пак мястото е и публично, ето дръвчетата как свързват хората, които се интересуват.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Един кратък материал за кайсиевите подложки от Университета на Калифорния:

https://ucanr.edu/sites/btfnp/fruitnutproduction/Apricot/Apricot_scions__rootstock/

Ще цитирам два пасажа:

Кайсията може да се отглежда и на джанкови подложки, въпреки че след силни ветрове са наблюдавани слабост и скъсване на връзката на присадника. Поради този проблем джанковите подложки трябва да се използват само в много тежки или влажни почви.

...

Кайсиите могат да се отглеждат успешно на семенни кайсиеви подложки (Hartmann et al. 2011). В Калифорния кайсиевите сортове Royal и Blenheim се използват добре като подложки, тъй като са устойчиви на галови коренови нематоди (род Meloidogyne) и са донякъде устойчиви на нематодите на кореновата лезия (Pratylenchus) и на бактериален рак (C. Ledbetter pers comm). Въпреки това кайсиевите посадъчни материали са податливи на армилария (oak root fungus) и вертицилийно увяхване и не се използват често в търговски насаждения.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас са тежки почвите, да не кажа най-тежки в България, та на джанка са експлозия кайсиите. Сега съм сложил пред къщата (топъл заветен микроклимат) семенак кайсия (покарал лято 2022, посаден есен 2022, расъл през 2023 и съвсем грубо оформен за момента). Та ще го видя кога ще плододаде, а върху него ще сложа калем тая или следваща година от Рубиста и други сортове, мисля 3 сорта на основните клони, като запазя и семенака, за да видим какво ще даде всъщност.

Screenshot 2024-02-03 at 10-15-57 Digging out apple seedlings - a talk of tap roots and clay soils.png

Това е пълен, цялостен централен корен. Горе-долу за 1 сезон прави коренова система съпоставима с тази на купешките ашладисани фиданки :D И разбира се, ще е много по-устойчиво в бъдеще дърво.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 38 минути, Славянски написа:

Кайсията може да се отглежда и на джанкови подложки, въпреки че след силни ветрове са наблюдавани слабост и скъсване на връзката на присадника. Поради този проблем джанковите подложки трябва да се използват само в много тежки или влажни почви.

Значи съм бил  на прав път в разсъжденията ми в чата, или поне част от тях. Както и да е, аз ще си направя моя експеримент и ще го споделя. А за терминатори, оракули и други ще си продължим друг път в чата :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето го и семенака, който след няколко месеца ще стане на 2 години. Според мен съвсем приличен растеж, предвид, че в директно в смолницата без подготовки и е поливано само в най-големите жеги покрай останалите цветя в тази градинка.

20240203_172126.jpg

Тегава снимка, но няма лесен начин да се покаже в тоя сезон.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване