Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

peterstamov

Скоро не бах разглеждал каталога на cot....

https://www.cot-international.eu/media/2022/10711-cot-catalogue-fruitier-uk-2023-bd2.pdf

Раздел "Very late blossom"...... интерес представлява сорта WINTER COT® Dcov

blosm.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Красива таблица, но като се замислих и превъртях датите на цъфтежа - в голяма степен безполезна. Февруари и особено март са доста температурно непредвидими, цъфтежът може да излезе от посочените интервали както отляво, така и отдясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 32 минути, Котарак без чизми написа:

Красива таблица, но като се замислих и превъртях датите на цъфтежа - в голяма степен безполезна. Февруари и особено март са доста температурно непредвидими, цъфтежът може да излезе от посочените интервали както отляво, така и отдясно.

Така е. Затова на таблицата отгоре пише че е било през 2022г.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За коя климатична зона е тази таблица? Лейди Кот мисля, че се предлага, дават го наравно с Ружкот.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 16.04.2023 г. at 15:03, Славянски написа:

За коя климатична зона е тази таблица? Лейди Кот мисля, че се предлага, дават го наравно с Ружкот.

Таблицата е за град Ним, южна Франция. На една географска ширина като България, но с много по-мек средизномноморски климат. Може да се предположи, че у нас посочените дати за цъфтеж ще са изнесени 7-14 дена назад.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 42 минути, Georgi написа:

Таблицата е за град Ним, южна Франция. На една географска ширина като България, но с много по-мек средизномноморски климат. Може да се предположи, че у нас посочените дати за цъфтеж ще са изнесени 7-14 дена назад.

По това, което засичам при мен, таблицата отговаря. Ружкот и Лейдикот.

Не разбрах, предполагаш, че при нас като е по-суров климата ще цъфтят по-късно? Така ли?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@peterstamov е, ти си на южната граница, при теб трябва да цъфтят рано. Аз дръвчета в началото на март цъфтящи нямам (не броя дрян и лешник). Джанките почват между 12 и 30 март последните години. Кайсиите едва ли ще са много преди това, ако въобще са. Ориндж ред цъфна малко след прасковите. При баща ми в плевенско джанката цъфва преди зарзалата. Но има и по-ранни зарзали/кайсии.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В Тутраканско единствената ни кайсия в двора / сорт незнаен / е с опърлени листа и върхове на тънките клончета от студовете и в същото време с доста задържани кайсии, размер малко бобче. Опитах се да снимам, но духаше силен вятър и читава снимка не докарах. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, peterstamov написа:

По това, което засичам при мен, таблицата отговаря. Ружкот и Лейдикот.

Не разбрах, предполагаш, че при нас като е по-суров климата ще цъфтят по-късно? Така ли?

Да, това е само предположение от моя страна. За северна България би трябвало да е така, за южната част на страната мисля, че датите ще съвпадат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Имам две кайсийки на дървото - Ружкот.

IMG-20230424-193207.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 37 минути, peterstamov написа:

Имам две кайсийки на дървото - Ружкот.

Това много ли е или малко?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

из фейса

https://www.facebook.com/groups/1571876816229809/permalink/6156150144469097/

 

из фейса.jpg

342725535_553778103534680_8583661979266954841_n.jpg

 

Цитат

Логиката е следната, след лятна резитба, която трябва да е достатъчно силна за да предизвика повторен растеж на леторасти/при суша става и с поливане/, новия прираст залага доста по-късно плодни пъпки, които също цъфтят по-късно пролетта и в повечето случаи избягват сланите.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много ценен опит. Интересно, че казва, че я прави след обиране на реколтата юли-август, не юни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лятната резитба аз правя след слънцестоенето, след 22 юни, когато смогна, но преди август със сигурност. Специално при мен с бейби кайсиевите дръвчета, не съм видял този ефект, който е описан по-горе, но може би условията са различни. Винаги имам много цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 18 часа, Славянски написа:

Много ценен опит. Интересно, че казва, че я прави след обиране на реколтата юли-август, не юни.

Не знам, не видях забавен/последващ цъфтеж на новите, избили до края на миналото лято млади клони след резитбата правена по този начин. Просто си цъфтяха едновременно. Трябва повече да се наблюдава, но за мен не се получи по новоизбилите леторасли да има забавен цъфтеж. Иначе трябва според мен да се прави достатъчно рано, за да могат да се появят такива нови клони. След юли/август кога да пораснат...

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, ivkit написа:

Иначе трябва според мен да се прави достатъчно рано, за да могат да се появят такива нови клони. След юли/август кога да пораснат...

Не съм сигурен човекът в кой район на България е, но като гледам размера на плодовете, някъде в ниското ще да е или на юг - има по-ранно развитие. Украинецът и той казваше, че трябва да имат време да пораснат. Ако може някой да се свърже с него и да го разпита - най-добре. Да имаме повече подробности.

Вчера между впрочем се чух с @peterstamov и при него дръвчето с вторичния цъфтеж е задържало кайсийки. И каза, че цъфтяла месец и повече след другите.

P.S. Човекът с публикацията за лятната резитба е от Плевен.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лятна резитба само на кайсия ли се прави или и на нектарината мога да направя? 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен за всички овошки може, но с нектарината не знам дали би имало ефект аналогичен с при кайсията. Аз подрязвам ябълките лятото. Примерно, за скорушата ми казаха, че лятна резитба плюс навеждане на клони много ускорява влизането в плододаване. Тази зима заложих разпънки, но някои са паднали от ветровете. Иначе оставена на себе си може да я чакаш 15-20, че и повече, години.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vasil Vasilev

Здравейте на всички! Петър Стамов ми писа, че имате дискусия относно лятната резитба на кайсията. От това което прочетох разбрах, че правите резитбата още в края на юни. Няма лошо, но според моя опит е най-добре това мероприятие да се извърши веднага след беритба която при различните сортове е по различно време. Имам ранни кайсии които зреят от 27 май до 5 юни, тях режа през юли, а тези които зреят през юни и юли режа в края на юли до средата на август. В Плевенско където живея, климата е доста горещ в сравнение дори с много райони на южна България/периода от активна температурна сума над 10 градуса от март до октомври. Сланите по високите места падат вече чак през декември, така че има достатъчно втеме за вегетация /Проблема е да се предизвика повторен растеж, защото лятото е сухо и горещо, а това става или с много силна резитба или с обилно поливане. За добър резултат особено при най - ранните сортове се изисква по-късна резитба, за да заложат плодните пъпки максимално късно и да има очаквания ефект. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Г-н Василев, много благодаря, че се отзовахте! Благодарности и на Петър Стамов за свръзването. Ако нямате против да Ви задам някои въпроси, защото специално за мен тези резитби са нещо ново и на тоя етап са повече теоретични. Но и други хора казват, че има ефект върху цъфтежа и реколтата - някои пък казват, че не виждат такъв благотворен ефект - та аз бих искал да се фокусираме върху положителния пример и да извлечем каквото можем, всеки за своите условия. Между другото, аз родом съм от плевенско, но живея в габровския Балкан понастоящем на около 500 м. надморска височина. Тук кайсии никой не отглежда, тъй че начинанието е донякъде експериментално. Та към питанията:

Имате ли повторяемост на резултата от въпросната резитба? От колко време я практикувате? Имало ли е случаи да не се получи този късен цъфтеж? За каква разлика говорим в дни между стандартното време на цъфване и това с въпросната резитба? Също, сортовете Ви с какъв цъфтеж са - ранен, среден, късен? Има ли също сорт, примерно, от който сте доволен и такъв от който не сте?

Другото, което си мисля е, че в плевенско кайсиите си виреят - има ги навсякъде. Въпреки че наистина последните години реколтите не са добри с повратните мразове. В планината обаче сезонът е по-кратък. Доколкото разбирам резитбата трябва да е максимално късна хем да има време да узреят клонките, хем да се изтегли във времето. При мен слани са падали и края на септември, но по-често средата на октомври до ноември месец. Пролетно време последните са към 20 април, имало е и към края на април, тази година след първите дни на месеца не е имало и това е изключение. Обаче всеки ден дъжд и съсипва всичко.

Също като казвате поливане, за какви количества говорим? Казвате с много силна резитба ИЛИ с поливане. Т.е. може и без резитба? Последните лета са доста сухи, тъй че е разбираемо. Аз специално пробвах да подновявам короната на череша, отрязвайки един голям клон началото на юни (барабар с плода) преди две-три години. Така и не покара до следващата година, което беше разочароващо. Доста се забави обновяването. Може би е трябвало да поливам?

Поздрави.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване