Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

peterstamov
преди 5 часа, Славянски написа:

Ако някой знае каква точно е болестта, мола да пише. Аз имах една силистренска компотна, която също изсъхна след две години растеж.

Те кайсиите са си така......

Сега по спомен, имаше нещо като Апоплексия по кайсията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, peterstamov написа:

Те кайсиите са си така......

Сега по спомен, имаше нещо от като Апоплексия по кайсията.

Я кажи ти онази кайсийка с късния цъфтеж задържа ли? Ружкот ли беше?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 42 минути, Славянски написа:

Я кажи ти онази кайсийка с късния цъфтеж задържа ли? Ружкот ли беше?

BERGE COT - не, няма нито една на дървото. 

ROUGECOT - вчера ги събрах. Имаше 5-6 кайсийки.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Вчера прочетох в една стара книга "Ръководство по овощарство", че трябвало да се реже лятото, а не зимата. Благодаря на @embedeo
за споделения линк на дигитализирана библиотека на Аграрен Университет Пловдив.
http://lib.au-plovdiv.bg/dglb/

2045028345_.png.589180f45d78d6735de720f64892e566.png

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 15 часа, greenn написа:

Вчера прочетох в една стара книга "Ръководство по овощарство", че трябвало да се реже лятото, а не зимата.

И аз [1] ти благодаря! С тази нова причина -- намаляване на смолотечението,  вече ми стават две причини да подрежа (експериментално) кайсиевите си присадки + кайсиевото си дръвче сорт Киото, през лятото (и по никое друго време). Първата ми причина беше за залагане на цветни пъпки с (евентуално) по-късен цъфтеж за следващия сезон.

[1] Интересно, че този абзац някак съм го пропуснал като разглеждах книгата, а пък всъщност една от няколкото ми причини да започна да търся книгата, беше точно кайсията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Преди време като имах кайсии и се рових за информация по западните сайтове относно резитбата им, ми направи впечатление че препоръките са за резитба в края на лятото. Така се избягвала някаква болест Сребърен лист (буквален превод, не знам как се знае по нашите ширини), както и бактерален рак, поради навременното заздравяване на отрезите. Не знам дали е така, но си струва да се има предвид. Смолотечението само по себе си не е заболяване, а резултат от такова.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Да покажа и моята кайсийка от миналата година, много съм горд с нея за избора си!

Закупих я есента на 2022 в саксия,  засадих я веднага, имаше 5 леторасти единия в основата го премахнах, а на другите 4 резнах върховете. Веднага на пролет 2023 се разцъфтя, не избързах да махам цветовете беше ми интересно какво ще се случи със сланите. В съседство има още две кайсии в дворовете, не знам сортове, цъфтят с "20 дена" преди моята, когато моята цъфна другите две бяха с тотално унищожен цвят. При мен също не се размина без слани за два дена,  горните които бяха отворили станаха кафяви, всичко останало си продължи нормално развитие, интересното беше че, на местата които замръзна цвета се появи нов цвят. Тези дни разглеждах подробно пъпките и установих че, никъде по фиданката не съществува единична пъпка, ама никъде, всичко е по 3,4 и 5 пъпки от горе до долу по леторастите. Тази година ще е по интересно дръвчето, ще покажа формировка която съм си намислил експериментално, да отговаря на моите нужди. На по късен етап ще покажа и плоддаването, защото все пак то е най-важно. Миналата годи в крайна сметка махнах всичко още на цвят, като оставих само две за тест.

334937543_964320747892934_3698203008481913403_n.jpg

348378417_1410139382885561_4506299813113894240_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Супер са плодовете. Знаеш ли сорт? Гледай също тая година кога ще цъфне по отношение на онези другите, да не би да се окаже, че е цъфнала късно поради разсаждането преди това. И кой продава кайсии в саксии?!

Аз в началото като търсих информация за сортове кайсия основното ми съображение беше да имат късен цъфтеж. Но три-четири години по-късно като гледах и при @Боби Димитров как боледуват и се рестартират кайсиите, почвам да си мисля, че трябва да е и дърво, което да е здраво. Примерно, една кайсия на трийсет или четиридесет години, която се държи, макар и по-рядко да се отрупва, не е ли по-добре от такава дето на хартия има късен цъфтеж, но реално приключва курса като млада?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 46 минути, Славянски написа:

Знаеш ли сорт? Гледай също тая година кога ще цъфне по отношение на онези другите, да не би да се окаже, че е цъфнала късно поради разсаждането преди това. И кой продава кайсии в саксии?!

 

На снимката долу са отговорите които те интересуват. Да, ще следя защото тази година всички овошки са в интересна фаза от живота си. Интересно също на тази кайсия е че, в момента на плоддаването ще е на година и половина след засаждане при мен и е готова за натоварване с плод :)

414402031_346055151574195_4258686091719960349_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
Отговорено (Редактирано)
преди 11 часа, Славянски написа:

И кой продава кайсии в саксии?!

Ами на Запад от нас продават предимно в контейнери, без значение овошния вид. Има само плюсове. Гледал съм клипчета как засаждат декари бадеми от контейнери.

Редактирано от Georgi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Тая Рубиста ми е много интересна, много хубави неща пише по сайтовете. Ще ми е любопитно при една слана във фаза бутон как ще се справи, на цвят е ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Georgi написа:

Ами на Запад от нас продават предимно в контейнери, без значение овошния вид. Има само плюсове. Гледал съм клипчета как засаждат декари бадеми от контейнери.

Ами да, ама те не са ли били на полето и просто да са ги боднаии в саксии при ашладисването или ако не ги продадат на гол корен? Хубаво, но много оскъпява транспорта, освен ако не са малки фиданки. Да гледаш дръвчета в контейнери е убийствено откъм поливане.

Иначе Рубиста я пишат с късен цъфтеж. Някой отглеждаше ли я?

При мен миналата година Orange Red не беше повредена от сланата в края на март, но пък се оказа, че има нужда от опрашител (какъвто нямаше).

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
Отговорено (Редактирано)

Облагородени фиданги в контейнер, един плуг правеше бразда, един работник ги вадеше от контейнера, друг ги слагаше е браздата и втори плуг ги зариваше. Всичко се случва със скоростта на пешеходец.

Редактирано от Georgi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Моята Рубиста е 7 годишна. Расте силно. Цъфти обилно. Страда от късни пролетни мразове доволно. Миналата година за първи път задържа двуцифрен брой плодове - може би около 20. По-предната година близни, преди това нула, а дотогава общо под 10 за 3 години. Това с направена лятна резитба за по-късен цъфтеж. Присадил съм два от скелетните клони със слива Президент обаче изглежда тяхната дървесина нараства по-бързо и най-вероятно не е дълготрайно решение. Плодовете на тази кайсия трябва да се оставят да узреят много добре на дървото, защото в противен случай са доста кисели. Като започне да омеква пак е кисела, но има и доста сладост и се получава балансиран вкус. Не знам на какво се дължи задържането на повече плод през 2023, пак си имаше късни мразове.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 12 минути, Пламен написа:

Моята Рубиста е 7 годишна. Расте силно. Цъфти обилно. Страда от късни пролетни мразове доволно.

Привет! Горе-долу какви температури я поразяват? И колко преди последните слани цъфти при теб?

Видя ли ефект от резитбата за по-късен цъфтеж? Възможно ли да има проблем с опрашването или сланата си убива цветовете?

Аз нямам този сорт, гледам, че го пишат с късен цъфтеж, но като четох преди за сортове, не попаднах на този. Наистина ли цъфти късно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Не знам точно какви температури я поразяват. Тя цъфти около средата на март и до началото на май най-вероятно има поне 10ина нощи с отрицателни температури, някои до минус 7.  По-назад в темата бях писал и за лятната резитба - дали ще цъфне на 10ти или на 24ти март разликата е дали ще мине през 15 или през 10 нощи с отрицтелни температури. Няма проблем с опрашването. При по-големи студове направо се вижда измръзването по венчелистчетата, а при -2, -3 измръзва плодника и резултата е пак същия. За мен сорта не цъфти късно. Тази година ще гледам кога цъфти и ще пиша тук.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, че то тази ако цъфти средата на март, кога ти цъфтят другите, по-ранни сортове кайсии? Февруари?

При нас Силистренската цъфти последна седмица март - първа седмица април. Не я водят супер късна, мисля, че на книга е средно-късна или нещо такова. Аз се надявам на кайсия, която да отваря средата до края на април... защото примерно Силистренската не цъфти целокупно, разсрочва го, а с калем на по-подходящо място цъфти и по-късно. Сега съм почнал да я слагам на джанки на студено и сенчесто място, за да сравня и действително през 2023 имаше 1 седмица разлика между майка и калем, но може и още, сигурен съм.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
преди 1 минута, Боби Димитров написа:

Хм, че то тази ако цъфти средата на март, кога ти цъфтят другите, по-ранни сортове кайсии? Февруари?

При нас Силистренската цъфти последна седмица март - първа седмица април. Не я водят супер късна, мисля, че на книга е средно-късна или нещо такова. Аз се надявам на кайсия, която да отваря средата до края на април... защото примерно Силистренската не цъфти целокупно, разсрочва го, а с калем на по-подходящо място цъфти и по-късно. Сега съм почнал да я слагам на джанки на студено и сенчесто място, за да сравня и действително през 2023 имаше 1 седмица разлика между майка и калем, но може и още, сигурен съм.

Имам още една кайсия в двора. Не знам сорта - 30 годишно дърво е, значи някой от старите сортове. Цъфтят си заедно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 10 минути, Пламен написа:

Тази година ще гледам кога цъфти и ще пиша тук.

Ще сравним с моята. Макар и да съм почти сигурен че, при мен ще е по късно защото имам блок от юг и пада сянка. В кой район е рубистата?

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
Just now, Jimmy Stoikov написа:

Ще сравним с моята. Макар и да съм почти сигурен че, при мен ще по късно защото имам блок от юг и пада сянка. В кой район е рубистата?

В Ямбол, ще ги сравним да видим. Моята няма засенчване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване