Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Georgi
преди 10 часа, Славянски написа:

Пробвали ли сте нещо подобно?

Преди няколко години имах няколко кайсии и пробвах това което съветва човека от видеото. Не се случи нищо положително. Отказах се от кайсиите и този повече не го гледам. Летни резитби така или иначе правя на всички овощни видове, на някои по два пъти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 минути, Georgi написа:

Преди няколко години имах няколко кайсии и пробвах това което съветва човека от видеото. Не се случи нищо положително.

Нямаше забавяне на цъфтежа?

преди 3 минути, Georgi написа:

Отказах се от кайсиите и този повече не го гледам. Летни резитби така или иначе правя на всички овощни видове, на някои по два пъти.

Кое наклони везните? Бяха ли някакви сортове? Никой ли не гледа (успешно) кайсии в района?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Пробвах подобна резитба на прасковата, защото тогава нямах кайсия. Greenn беше постнал статия в тази тема(стр.3) за някой си професор Шитт, който предлага подобна резитба. При мен нямаше никакъв ефект, но аз закъснях с рязането, беше през август. Обърнете внимание на периода, когато се прави: юни, дори май. Трябва да се нарече пролетна, а не лятна.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Emil написа:

Обърнете внимание на периода, когато се прави: юни, дори май. Трябва да се нарече пролетна, а не лятна.

Да, той украинецът каза, че трябва да се направи достатъчно рано та дървото да има време да пусне клонки и да узреят преди зимата, съответно и да формира плодни пъпки. Ако в Запорожие е втората половина на юни, при нас трябва да е и по-рано.

Аз миналата година направих подобна резитба, но на съвсем младо дръвче и имаше много малко цвят. Тепърва ще се види за догодина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Честно казано прегледах го по диагонала и не разбирам има ли трик или не?! Лятна резитба си правя така или иначе на много от дърветата - след слънцестоенето. Някой ако резюмира, да правим разбор?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Славянски написа:

Нямаше забавяне на цъфтежа?

Кое наклони везните? Бяха ли някакви сортове? Никой ли не гледа (успешно) кайсии в района?

Нямаше никакво забавяне, времето на цъфтеж си беше същото. Според мен видеата на рускоговорящите трябва да се гледат винаги с едно на ум, даже с две. Те винаги правят неща, които "работят" и за които никой по света не се е сетил. 

За девет години един път имаше реколта, сорта не го знам, сланата винаги попарваше цветовете, понякога още на бутон. Не е за кайсии у наше село, само за сянка. Съседа има една която се пада на закътано място и цъфти малко по-късно. Сорта е Мърколещи и успява да задържи някоя друга кайсия. Тегава работа са кайсиите.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Emil написа:

...Обърнете внимание на периода, когато се прави: юни, дори май. Трябва да се нарече пролетна, а не лятна.

Ами тя лятната резитба точно тогава се прави и трябва да е приключила до към края на Юни. Както писах по-горе даже два пъти правя в този период на някои видове. По-късно не е добре, летораслите може да нямат време да съберат достатъчно сили за зимата, особено за северната част на страната. В резултат се получават измръзвания, не че има кой знае какви зими в последните години.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Georgi написа:

За девет години един път имаше реколта, сорта не го знам, сланата винаги попарваше цветовете, понякога още на бутон. Не е за кайсии у наше село, само за сянка. Съседа има една която се пада на закътано място и цъфти малко по-късно. Сорта е Мърколещи и успява да задържи някоя друга кайсия. Тегава работа са кайсиите.

Като за девет години си имал една реколта си е тягостно. Аз още не мога да се "похваля" с такъв опит. Възможно е твоите кайсии да са имали и по-ранен цъфтеж, та не изключвам възможност и друг сорт да се представя по-добре.

Изхождам от прочетеното по разни форуми и сайтове от САЩ. В райони, където бадеми и кайсии традиционно не стават въобще, са успели да завъдят такива, които са надеждни. Конкретно бяха някакви ирански бадеми семенаци. За кайсиите също бях чел за някакъв сорт в Колорадо, който давал плод в планината. У нас в планините кой гледа кайсии? Има и други сортове, за които бях писал в началото на темата. 

Но ето, че и при бадемите вече има сортове, които цъфтят късно. Маринада заедно с крушите тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 4 часа, Славянски написа:

Възможно е твоите кайсии да са имали и по-ранен цъфтеж, та не изключвам възможност и друг сорт да се представя по-добре.

Но ето, че и при бадемите вече има сортове, които цъфтят късно. Маринада заедно с крушите тая година.

Всички кайсии, без значение колко късноцъфтящи да са, цъфтят в рамките на седмица. Една седмица по-късно в нормална година би могло да се окаже решаващо, но в последно време както няма зими е без значение.

При бадемите пазара е в пъти по-голям от този на кайсиите и затова постоянно се търсят нови сортове с все по-късен цъфтеж. Маринада е добър пример за това. Но днес установих че при мен всичко е заминало, преди три или четири дена е имало втора студена вълна и е довършила каквото остана след -6 преди десет дена.. Така че каквото дядо Боже реши, това ще е.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Georgi написа:

Всички кайсии, без значение колко късноцъфтящи да са, цъфтят в рамките на седмица. Една седмица по-късно в нормална година би могло да се окаже решаващо, но в последно време както няма зими е без значение.

По мои наблюдения разликите са по-големи, но предполагам зависи и от годината. В моя район няма кайсии, камо ли всякакви - ранни, средни, късни. Но родителите ми са от Червен бряг, Плевенско, и там кайсии има навсякъде - почти във всеки двор. Дядо ми имаше зарзала в двора, рядко се отрупва. 2021 г. ходих точно когато цъфтяха кайсиите и имам преки наблюдения, за съжаление не продължителни. Но на седми март имаше много кайсии напълно разцъфнали, при все че нощните температури бяха и минус 5. Зарзалата в двора на дядо беше напъпила, но беше назад с няколко дни. В крайна сметка цъфна на 12-13 март. Същевременно, имаше други кайсии, на които обърнах внимание - техните пъпки въобще не бяха набъбнали. Тъй че мисля, че ако нашата е средна, има ранни с пет дни до седмица по-рано и късни, които като нищо може да са били и седмица след това. Но баща ми не беше щателен да ги наблюдава.

Разбира се, зависи и от времето. Може късните да се забавят или ранните да се забавят. Опитах се да взема калеми от една късноцъфтяща кайсия на нашата улица, но хората не живеят там и не можахме да го уредим вече втора година. Друг въпрос е дали късният цъфтеж гарантира, че реколтата няма да се съсипе пък от друго лятото.

Баща ми казва, че днес нашата зарзала и двете кайсии в онзи двор са на едно ниво на развитие, но за цъфтежа не е обърнал внимание тая година. Въпреки че е на 30-40 метра, през един имот.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

До другото место ходя рядко. Отивам днес и хоп - цвят. По едната кайсия имаше 10-15 цветчета. Млада е.  На едни малки клончета по едно цветче. Тези малките клончета може да са такива силептични дето в клипа.

Тук цъфтят около 8 март и отдавна преминаха. както и онзи мраз -5.5°. Сега са се събудили някой пъпки.

IMG-20230414-164553.jpg

IMG-20230414-164603.jpg

IMG-20230414-164622.jpg

IMG-20230414-164633.jpg

IMG-20230414-164636.jpg

IMG-20230414-164640.jpg

IMG-20230414-164644.jpg

IMG-20230414-164648.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази същата цъфтя ли и към осми март също или сега сефте отваря? Сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 35 минути, Славянски написа:

Тази същата цъфтя ли и към осми март също или сега сефте отваря? Сорт?

Берже кот. Сега погледнах кво сме си писали. Цъфтяла е малко по-късно от другите около 20 Март, но съм записал, че е имало и бутони.

Дали ще върже незнам!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пишат я самофертилна. Има шанс. Тези дни не дават минуси по прогноза, а след това отиваме към края на април. При мен ябълките почват да цъфтят, къде ти кайсии! Та феноменът определено заслужава внимание.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 12.04.2023 г. at 22:45, peterstamov написа:

Затова става въпрос. Копнал съм го от някаква книга, но не ми се рови кво точно беше. Рязал съм, но нямам пълни наблюдения.

При ябълките също съм наблюдавал такива втора вълна цветове, които се отварят при вече напълно раззеленено дърво. Не знам кое ги обуславя.

Ще потърся тоя термин какво точно значи. Силептични.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Е и аз я правих резитбата юни миналата година, нови леторасли пораснаха преди края на лятото, заложиха цъфтежни пъпки, но тези клони цъфтяха заедно с останалите. Просто не се случи по тях да има отложен цъфтеж. Като гледам огромна част от всички цветове са заминали. Ще ги преприсаждам тези дървета на праскова, сорт Дупница. В Сапарева баня на нашите никога не бърка тя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 11 часа, Славянски написа:

Една статия по темата:

Spring and summer pruning in apricot and peach orchards - CORE

Това е да, статия.......

sylleptic.jpg

image.png

Опитах се да го преведа:

 - "Силептична издънка: издънка, която се развива от странична пъпка с малък период на покой. Люспите обикновено не обхващат пъпката."

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добавям още един материал за сортовете Харлейн и Харгранд. Статията е от 1981 г. Има подробни описания.

@peterstamov благодаря за извадката!

@ivkit Малко ми е тъжно за кайсиите ти. Би ли пробвал с друг сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

 Аз не спирам да се вглеждам в поведението на овощните дръвчета след преживения пролетен мраз. Всички кайсии се примириха с измръзналия цвят и леко полеко се облистват, докато Киото показва съпротива, воля за живот и за цъфтеж, макар и тук там - цветле, но полага усилия!

И още, още набъбнали пъпки, което е изумително!

TimePhoto_20230415_114122.thumb.jpg.6f8880af49c50c49f0f4d499c10021d6.jpg

 

TimePhoto_20230415_113722.jpg

TimePhoto_20230415_113933.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване