Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
преди 8 минути, embedeo написа:

абе направо бъгове

Внимавайте с буболечките и другите насекоми, ей! Не е шега работата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 22.03.2023 г. at 23:56, Боби Димитров написа:

Кайсията цъфна.

 large.20230322_131020.jpg

Калем от нея на дива джанка в хладния и сенчест край на двора очевидно има разлика в развитието. Да видим дали ще има смисъл в крайна сметка.

large.20230322_131305.jpg

 

Тези изображения качени ли са на някой хост ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ориндж ред се оказва самостерилна. Частично или изцяло - ще тестваме. Но това не го знаех. Ще трябва втора кайсия наблизо за опрашване.

Като купувате кайсия или вземате калеми, интересувайте се дали дървото е самоплодно. Аз мислех, че кайсиите си дават плод и сами, но очевидно не всички.

P.S. А цветчетата изглеждат добре след минус пет - плодниците са зелени, тичинките са по-тъмни - та можеше и да задържи, ако имаше какво да я опраши. Аз имам и втори сорт на дръвчето. Дано се развие бързо да цъфти.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@peterstamov при теб как са кайсиите след сланата онази нощ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 27.03.2023 г. at 10:24, embedeo написа:

@Боби Димитров не се виждат снимки при мен, с нормален акаунт в bezmotika.

Грешката е в мен, бях споделил връзка към несподелени снимки във Photos, сега би трябвало да е по-добре. Мерси и на @Kalam Mekhar за сигнала.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 31.03.2023 г. at 13:45, Славянски написа:

@peterstamov при теб как са кайсиите след сланата онази нощ?

Мраз -5,5С°. кайсии, праскови и една ранно цъфтяща череша ми се виждат, че няма да има плод. Трябва да мине още време да видим дали нещо е останало.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен на кайсийката цветчетата са запазени след същата температура. Очевидно микроклиматът е помогнал. Обаче се оказа на хартия поне самостерилна, което може да е и по-сериозен проблем.

Прасковите не съм ги гледал всички, но тази първата ми се чини, че е заминала, с изключение на неотворените тогава пъпки. Черешите отварят първи цветчета тук-там. Тази година от кайсиите само Ориндж ред ми цъфтя. Догодина дано цъфнат и Харлейн и Киото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези китайски или мормонски кайсии си струва да се пробват, ако намерим семена:

https://raintreenursery.com/products/chinese-sweet-pit-apricot

http://www.fruitforum.net/articles/mormon-apricots

За райони с късни слани, където кайсиите традиционно не стават, но са дребноплодни.

На мен баща ми трябва да пробва да вземе семена или по-добре калеми от едни кайсии в Червен бряг, които цъфтели късно и плододавали в едно предприятие в града. Нашата зарзала там и тая година едва ли ще има значителна реколта.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И още един ценен материал за различните сортове кайсии в Северна Америка:

https://purvisnurseryandorchard.weebly.com/apricots.html

Харлейн я водят, че има нужда от опрашител, като например Харгранд. @peterstamov Ориндж ред също се води самобезплодна (американски сорт от Rutgers University) и ми е странно как по българските разсадници масово я пишат самофертилна. @Димо

При два самостерилни сорта трябва да има добро застъпване на времето на цъфтеж. Или и трети. Аз съм групирал Харлейн с Ориндж ред и Ориндж ред с Харкот и Киото. Имам и една друга, чийто сорт не се знае. Ама има да чакам да видя ще стане ли опрашването. Тази година Ориндж ред не се опраши, но издържаха цветовете на -5.

Въпросът е колко отдалечени дървета ще могат да се опрашат добре едно друго? На 30-40 метра има ли шанс?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сериозно се готвиш за глобално затопляне, като гледам колко време, енергия, усилия и пари влагаш в един от най-тегавите за твоя климат плодове :D За сортовете не мога да помогна, но например при дядо едно време имаше само една кайсия, на другото село пак е била само една. Тук в тия комшии дето писах по-преди, там пак е една и при мен уж са 2, но едната я отрязах почти до дъно и си е една и ако сланата позволи, всичките тия правят завръз. Та мисълта ми е, ако всички имат нужда от опрашване, щото явно информацията е противоречива, разстояние от 50 м не е проблем - специално тая при комшиите е на 100 метра по въздух от следващата (нашата).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Копирам един текст от украински с автоматичен превод за сорт Харгранд:

Hargrand е сорт, който наистина исках да засадя. И го засадих! Той ме привлече с устойчивостта си на болести и измръзване. А размерът на плодовете, продуктивността, ранната зрялост, самооплождането, транспортабилността - всички тези неоспорими предимства само подхранваха желанието ми. Парцелът ни с градината се намира далеч от града, в открито поле. Наблизо няма гори, а само ниви и парцели на съседите. Това означава, че цялата ярост на нашите зими пада върху дърветата. Нашето дърво е на 3 години. На втората година то се покри с цветове, каквито никога не съм виждала при младите кайсии. Стотици и стотици цветове. Всички клони бяха покрити с гъсти и бързи цветове. И това беше след такава лоша зима, с постоянни размразявания и последвали безмилостни студове. Разбира се, трябваше да отрежа излишните, но беше жалко... Реколтата все пак беше богата и ярка, а съседите идваха да я опитат. Какво да кажа за вкуса... Е, имам и по-вкусни сортове. Този е много сладък, така че можете да спестите от захарта, когато го търкаляте. Но в него няма коричка. Тя е много елегантна - страните на плода, обърнати към слънцето, стават руменокафяви.

 

Описание.

Сортът кайсия Hargrand е отгледан в Канада от селекционера Джордж Лайн през 1969 г. За опрашител е използван сортът Gold Rich. Сортът е официално регистриран през 1981 г. Дърветата от сорта Hargrand са средно големи, с буйна корона.

Това е бързо растящ сорт. Започва да дава плодове 2-4 години след засаждането.

Узрява в края на юли и началото на август. Плодовете са едри (60-70 g) и много едри (до 120-150 g). Размерът зависи от броя на плодовете на дървото и от условията, при които расте дървото. Формата на плода е овална, леко сплескана отстрани. Кожицата е гладка, бледожълтеникава, без зачервяване или с леко зачервяване (около 20 % от повърхността). Има малко червени петна. Месото е вкусно, средно сочно, ароматно, плътно, светлооранжево на цвят. Вкусът е меден с пикантна киселинност. Костилката е малка и лесно се отделя. Сортът е продуктивен, но плодовете не са склонни към преждевременно опадане, така че при необходимост трябва да се прореждат. Ако не се прорежат, плодовете стават по-малки и това е трудно за младото дърво. Зимната издръжливост на дървесината е висока, пъпките и цветовете преживяват студовете почти без загуби. Дървото е много лесно за транспортиране. На снимката: нашата кайсия, закупена в разсадник с етикет Hargrand. През горещото лято във вилата тя достига този ядреночервен цвят. В същото време обърнатата от слънцето страна остава жълта. Тя е силна, твърда и сладка. Волгоград.

Източник: https://mir-chasov.ks.ua/abrikos-medovij-opis-fruktovogo-sortu-osnovni-xarakteristiki-ta-vidguki-pro-viroshhuvannya/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Аз съм се заканил не задържи ли плод и тази година да ги преприсадя на праскови всички кайсии. Прасковата е съвсем друго животно, в Сапарева баня имаме, не помня последните поне пет години да се е случвало да е без плод. Дори в годината, в която нямаше и една джанка след повратни студове. Прекрасен плод е кайсийката, но... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 минути, ivkit написа:

Аз съм се заканил не задържи ли плод и тази година да ги преприсадя на праскови всички кайсии

Знаеш ли сортовете какви са? Кога цъфтят и колко са плододавали през годините?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Сериозно се готвиш за глобално затопляне, като гледам колко време, енергия, усилия и пари влагаш в един от най-тегавите за твоя климат плодове :D

Ами може да е тегав, но не е и експериментирано според мен. А и в момента има разнообразие от сортове. Според мен такива от по-суров климат би трябвало да имат шанс, но ще видим. Който ни играи ни пичели :)

Имам и един семенак от шейсет- или вече седемдесет-годишна кайсия. Все си мисля, че щом се е задържала толкова години, трябва да е раждала. Прочее, тия летни резитби за залагане на втора вълна цветове не съм ги разучил.

Цитат

За сортовете не мога да помогна, но например при дядо едно време имаше само една кайсия, на другото село пак е била само една. Тук в тия комшии дето писах по-преди, там пак е една и при мен уж са 2, но едната я отрязах почти до дъно и си е една и ако сланата позволи, всичките тия правят завръз. Та мисълта ми е, ако всички имат нужда от опрашване, щото явно информацията е противоречива, разстояние от 50 м не е проблем - специално тая при комшиите е на 100 метра по въздух от следващата (нашата).

И аз съм си мислил, че са самоплодни, и сигурно повечето са, обаче като чета литературата виждам, че има немалко изключения. Щото човек се тюхка, че кайсията не раждала... Ами е ако не е самоплодна? Ако е семенак, ще знаеш ли? 

Ако е петдесет метра, това е добре. Щото няма къде да вмествам още една кайсия. Евентуално мога да добавя сорт опрашител в короната.

На мен към момента по-голям проблем са ми плевели и корени на околни дървета и животни, които правят бели - не толкова сланите. Може би и почвата не е най-подходяща, защото кайсиите вървят бавно повечето купувани. Тези дето аз съм присаждал на джанки вървят по-добре.

А пари не съм хвърлил кой-знае колко за няколко дръвчета по 5-6 лева. Място имам да експериментирам. Време съм влагал основно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 1 час, Славянски написа:

Знаеш ли сортовете какви са? Кога цъфтят и колко са плододавали през годините?

Едната е мисля унгарска. Една имам, плода узрява октомври (!), но си цъфти с останалите.  Една зарзала. Раждат средно на пет години веднъж, не съм водил статистика де, но си е редичко :). Не знам доколко можем да говорим за влияние на сорта по отношение на цъфтежа. Има такива опити, говори се за стендесто, но за сега повечето са в процес на проекти, изпитания. Иначе правилно експериментираш, трябва да се опитва. Все още обаче за страната, изключвайки Силистренско, плача от кайсиите е повече от положителните отзиви. Тази година и там проплакаха, но пък може все пак нещо да е задържало. Моите тъмнеят цветовете, още не са опадали ще видим. Правих резитба лятото на едногодишната дървесина, както препоръчват за залагане на допълнителен по-късен цъфтеж. Не ми се видя да има ефект, но е рано да кажа. Обледяване по време на сланите било смислено, но аз нямам време.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, ivkit написа:

Правих резитба лятото на едногодишната дървесина, както препоръчват за залагане на допълнителен по-късен цъфтеж

Би ли обяснил какво точно представляваше въпросната резитба и кога? И е добре да се проследи ефекта, разбира се, както казваш.

А за силистренско, @Venetka да сподели? Аз поне плач не съм чул. @ivanina. В русенско май заминаха? @Kalam Mekhar то ти май ги унищожи кайсиите та има ли смисъл да питам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 минути, Славянски написа:

Би ли обяснил какво точно представляваше въпросната резитба и кога? И е добре да се проследи ефекта, разбира се, както казваш.

ето тук, подробно обяснява.

 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще видя каква е хавата с кайсиите на село като се прибера в петък. Сега говорих с майка ми, вали вече 3ти ден без прекъсване и не е за ходене в градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, ivkit написа:

ето тук, подробно обяснява [резитба лятото за залагане на допълнителен по-късен цъфтеж]

Много благодаря за видеото! Не е сложно. Трябва да се гледа (от повече хора). Бих пробвал една част от дръвчето да я подрежа така и една не и да сравнявам. @peterstamov @Боби Димитров @Котарак без чизми какво мислите? Пробвали ли сте нещо подобно?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
Цитат

Накрая силептичните издънки са склонни да цъфтят по-късно от останалата част от растението (много важно
предимство в климата, където късният студ е често срещан), но дават плодове с малки размери, поне при някои сортове......

Затова става въпрос. Копнал съм го от някаква книга, но не ми се рови кво точно беше. Рязал съм, но нямам пълни наблюдения.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване