Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

И още нещо: този вид резитба може ли да се приложи и при други овощни видове със същата цел? Примерно, бадеми, праскови, сини сливи. Или е характерен само за кайсиите?

Друго, което се споменава, е, че при този вторичен цъфтеж, плодът може да е по-дребен от обичайното. Има ли при Вас такова нещо?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Аз също съм пробвал лятна резитба на кайсия Рубиста в две поредни години. Мисля около юли месец. Резултатът е, че наистина новите избили леторасти цъфтят по-късно може би около две седмици. А резутатът пък от това е никакъв. Старите клонки цъфтят около 10.03., новите около 25.03. На старите се падат 10ина дни с отрицателни нощни температури, а на новите - 5-6 примерно. Това е в района на Ямбол. Резултатът е пак един и същ. Средно по 1 плод и половина на сезон за доста голямо вече дърво. Тази година може да пробвам да направя резитбата август. Дървото ми стои само за експерименти. Миналата година на един клон сложих калем от синя слива и тази година има завързали 10ина сливи. Има логика да се чака късен цъфтеж след лятна резитба само при костилкови. Семковите по-често залагат плодни пъпки на втората година, тоест на миналогодишен прираст, а костилковите могат да заложат на тазгодишния прираст. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Пламен написа:

Аз също съм пробвал лятна резитба на кайсия Рубиста в две поредни години. Мисля около юли месец. Резултатът е, че наистина новите избили леторасти цъфтят по-късно може би около две седмици. А резутатът пък от това е никакъв. Старите клонки цъфтят около 10.03., новите около 25.03. На старите се падат 10ина дни с отрицателни нощни температури, а на новите - 5-6 примерно. Това е в района на Ямбол.

Мерси за включването, @Пламен. Значи тези две седмици се потвърждават. Жалко за тази Рубиста, а като гледам я водят и с късен цъфтеж... Някой бере ли кайсии във вашия район? Все си мисля, че има сортове с по-добра издръжливост на слани. Примерно при мен при -5,5 цветчетата на сорт Ориндж ред не измръзнаха. Оказа се обаче самостерилна и не се опрашиха. Надявам се и втория сорт да ми цъфне догодина.

Цитат

Има логика да се чака късен цъфтеж след лятна резитба само при костилкови. Семковите по-често залагат плодни пъпки на втората година, тоест на миналогодишен прираст, а костилковите могат да заложат на тазгодишния прираст. 

Да, звучи логично. Макар че и една ябълка ми цъфти и на едногодишни клонки, по върховете на клонките. Но повечето не са така, а и ябълките нямат проблем с повратни студове. С прасковите бих се пробвал, защото те хващат често лошо време в първата половина на април, когато обикновено им е цъфтежът при мен. При баща ми имаме голяма зарзала, която рядко задържа добра реколта. Бих пробвал нещо лятото, ако имам път натам. Тя не е виждала резитби.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Последните години никой не бере кайсии. Тук там някое старо дърво е задържало плод, но е по-скоро зарзала. При нас климата изобщо не е подходящ за кайсии. Зимата е доста мека и при най-малкото затопляне кайсиите цъфтят началото на март, а 10 дни по-късно и прасковите. Обаче късните мразове не ни подминават и резултатът най-често е едноцифрен брой плодове на големи дървета. И аз имам завързали плодове на миналогодишна присадка на круша, но е по-скоро изключение.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Георги Мавров
На 28.04.2023 г. at 22:01, Пламен написа:

Последните години никой не бере кайсии. Тук там някое старо дърво е задържало плод, но е по-скоро зарзала. При нас климата изобщо не е подходящ за кайсии. Зимата е доста мека и при най-малкото затопляне кайсиите цъфтят началото на март, а 10 дни по-късно и прасковите. Обаче късните мразове не ни подминават и резултатът най-често е едноцифрен брой плодове на големи дървета. И аз имам завързали плодове на миналогодишна присадка на круша, но е по-скоро изключение.

Някой може ли да даде сведения как се държат истинските зарзали?  Ако те издържат на повратните мразове, тогава да преминаваме на зарзали!  Като няма риба-и ракът е риба, както казва пословицата.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 58 минути, Георги Мавров написа:

Някой може ли да даде сведения как се държат истинските зарзали?  Ако те издържат на повратните мразове, тогава да преминаваме на зарзали!  Като няма риба-и ракът е риба, както казва пословицата.  

При баща ми имаме зарзала на около двайсет години. Семенак е, дядо ми я изкопал от полето и я сложил в двора. Цъфти сравнително рано и се е отрупвала два-три пъти за толкова години. Първите пет-шест едва ли е и цъфтяла. Та не е по-надеждна от кайсиите. Но не е виждала нито резитби, нито пръскане.

Аз самият имам също купена зарзала на няколко години, не е цъфтяла още. По принцип тоя вид върви много слабо при мене. Може да е до почва.

Иначе през деветдесетте имахме друга зарзала и беряхме доста. Но съм бил малък и съм го приемал за нормално. В последствие мястото дядо се отказа да го гледа и да го откупи. Интересно ми е ако отида дървото дали няма да стои още. Последно бях ходил някъде 2008 г. Говоря за дървета в Червен бряг, плевенска област.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Георги Мавров написа:

Някой може ли да даде сведения как се държат истинските зарзали?  Ако те издържат на повратните мразове, тогава да преминаваме на зарзали!  Като няма риба-и ракът е риба, както казва пословицата.  

Истинските са рано цъфтящи. Заедно с бадема. Това си е стар сорт кайсия, но, към настоящият момент, почти всеки семенак е хибрид. Няма генетична разлика между този и другите сортове, които да му попречат да се кръстосва с тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Kalam Mekhar написа:

Няма генетична разлика между този и другите сортове, които да му попречат да се кръстосва с тях.

Зарзалите обикновено бяха по-резливи на вкус и с горчива ядка. Също и по-дребни и по-скоро кръгли отколкото продълговати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

Зарзалите обикновено бяха по-резливи на вкус и с горчива ядка. Също и по-дребни и по-скоро кръгли отколкото продълговати.

Може и да са, защото не са само един сорт. Като малък съм ял ядки на костилки от зарзали, които са сладки. Подобно на бадемите, част от сортовете кайсии са със сладки ядки, а други са с по- голямо количество цианиди в тях и са горчиви.  По този показател не може да се дели зарзала от кайсия. За резливост, сливенската компотна е много по резлива от обикновената зарзала. Друг е въпроса, че още преди 40 години, зарзалите семенаци вече са били хибриди и всеки от нас, вероятно пише за личните си впечатления от някой семенак, който на базата на по- дребен размер е наричан "зарзала".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А ти на каква база ги делиш тогава?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

А ти на каква база ги делиш тогава?

Не мога да ги деля прецизно. Знам няколко зарзали в Монтана и никоя от тях не съм убеден, че е оригиналният сорт ранна кайсия, разпространена преди 100 години, когато не е имало такова разнообразие от сортове в селата. Това, по което днес делим "кайсия" от "зарзала" (също кайсия), обикновено е по- дребният размер и ранното узряване. Но, горчивата ядка е налице в много сортове кайсии, включително продавани в България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

За феновете на якото рязане и по-специално за @Боби Димитров В зависимост от постигнатия резултат догодина ще покажа дръвчето или снимки на хубаво горяща камина :smile:

IMG_20230604_182818.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква е целта на упражнението, @Panik? Защо в тоя сезон? Боледува ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 7 часа, Славянски написа:

Каква е целта на упражнението, @Panik? Защо в тоя сезон? Боледува ли?

Беше много върлинеста и ме дразнеше, а и не раждаше та реших че мога да я жертвам. Сега защото след 10+ изгледани клипчета останах с впечатлението че това е момента за жестока резитба. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Намаза ли отрезите с овощарска замазка или боя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Точно сега ще видиш дали резидбата юни- юли има ефект за по- късен цъвтеж

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мисля, че е рано за това. И сезонът е назад сякаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Намазах с каквото имах...яхтен лак леко позасъхнал...получи се досущ като естествена смола :). За по късен цъфтеж не препоръчваха ли края на Юли-Август? Тя да оживее...ще видим дали ще цъфне изобщо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да прехвърля от чата каквото писах. Снимката от Ру, от която тръгна приказката - гъбичното заболяване Монилиоза.

 

1:1 стана при мен, от върховете покафеняват и умират листата и накрая цялата корона без листа. Важно е да вметна, че преди разпъпване е пръскана със син камък, защото е близо до прасковата, която третирам против къдравост 1 път пролетно.

Рязах, тънките клонки сухи, по-дебелите - не, но махнах 80% от короната да видя дали ще тръгне нещо. Тръгнаха 5-6 нови, умряха по същия начин. Сега ще я махам до дъно и да видим от подложката какво ще дойде.

 

Самата кайсика е млада Силистренска, мисля трета година беше лани, дори успя да задържи 2 кайсии при все минусите през април.

Така изглеждаше миналата година при цъфтеж на 9 април, хубава коронка, хубав цвят, плодът беше супер вкусен също:

AJFCJaV8l_dOjiksZkKXbD9WltY8jbl2xLMS4w9A

 

Към момента е гола пръчка и като остане ред идната седмица ще я сваля до долу. Около нея има над 1 метър висок оман (на тази снимка се вижда таман набол), та ще го мулчирам и него и май видях издънка от подложката, евентуално да ползвам нея за бъдещо ашладисване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако някой знае каква точно е болестта, мола да пише. Аз имах една силистренска компотна, която също изсъхна след две години растеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване