Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Насекоми в човешката диета - бъдещето на храната

Recommended Posts

Славянски

Вие си мислехте, че има само два пола? Е, може да е било така хиляди години, но вече не. Също хората може да не са яли насекоми освен в някакъв голям глад, но ето, че и това почва да се променя. И, не, това не е grassroots. Спусната директива. ЕС мисли за нашето здраве и за нашето препитание. Интересно ще се етикират ли тези неща или като ГМО-то в САЩ, което ако се обяви едва ли не било дискриминация към ГМО-компаниите?

https://www.zerohedge.com/political/crushed-bug-additive-now-included-pizza-pasta-cereals-across-eu

И Америка не е изостанала безвъзвратно:

https://hotlix.com/product/crick-ettes-snax/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Всъщност скакалци, щурци и всякакви ларви са супер храна за кокошките, токачките и други пернати. И аз нямам против птиците да ги ядат и после аз да ям тях. Хората са го измислили. Както и не ние ядем тревата, а овцете и кравите, а после ние пием млякото им, ядем сирене и кашкавал от това мляко, както и месото им и други деликатеси. Може ли човек да кара на насекоми и трева? Ами който иска и акълът не му пречи - нека да пробва. Но да ни го налагат на всички подмолно е неприемливо. Спираме с купешките храни ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Как ни го налагат на всички? Аз виждам, че дават възможност на който иска, не че го налагат.
Може ли човек да кара на насекоми и трева? Да, може. Много хора, по собствено желание, без директиви и някой да ги кара, ядат само растителна храна, което е дори по-ограничаващо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Котарак без чизми написа:

Как ни го налагат на всички? Аз виждам, че дават възможност на който иска, не че го налагат.

При положение, ще че го добавят в много храни без да го етикират, какво е това? Принуда. Или да спреш да купуваш много храни, които потенциално имат добавките? Това не е като някой си Сульо някъде да пържи и продава скакалци (ако има въобще кой да си купи). Това е все едно за един вегетарианец да му кажеш, че вече в сума храни ще се добавят частици месо, обаче няма да се пише в етикета. Принуждаваш го или да мижи и да яде, или да спре да купува. Като се замисля, второто може би не е толкова лош вариант по отношение на корпоративните боклуци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Откъде се разбира, че ще го добавят в много храни без да го етикетират? Ако може нещо конкретно с линкове - например директивата в която пише, че продукти от насекоми може да се влагат в храни, без да се етикетират.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще се добавя към тестени изделия. Вече дали ще го етикират явно ще се види, но ме съмнява да пише примерно в Лидл "хляб с брашно от щурци" - няма да се купува. Затова очаквам подмолно да се добавя под други названия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Другото е: както сме я подкарали, колко време ще мине преди да почнат да нормализират и рекламират яденето и на човешка плът? И тя "била хранителна". Слушах един гурме готвач да обяснява. Почва се отдалече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Да, ако може конкретно къде го пише? Иначе действително става дума за твое ОЧАКВАНЕ. Евентуално, допускаш ли възможността, очакванията ти да не се сбъднат, вече неведнъж се е случвало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дадох примера за САЩ, където ГМО-то в храните не се етикира, и даже които пишат "без ГМО" ги бяха подгонили законово. Да не би това да не може да се случи в "свободна и независима Европа"? Въпрос на лобиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 54 минути, Котарак без чизми написа:

Да, ако може конкретно къде го пише? Иначе действително става дума за твое ОЧАКВАНЕ. Евентуално, допускаш ли възможността, очакванията ти да не се сбъднат, вече неведнъж се е случвало.

Засега уж щели да бъдат етикирани. Две стъпки напред, една назад. Можем да си отдъхнем :)

"Накратко, потребителите могат да бъдат уверени, че след като тези продукти се появят на супермаркетите, те ще бъдат ясно етикетирани, като потребителят ще бъде информиран за точното съдържание на своите покупки. ЕС е непоколебим в ангажимента си за прозрачност."  

https://glasove.com/novini/nov-reglament-na-es-razreshi-izpolzvaneto-na-nasekomi-v-hranite

Очакването ми е да си играят с етикирането, както си играят със допустимите съставки на т.нар. "био". Основният въпрос е обществото да приеме този вид храни за нормални. Виждам, че има сериозна координирана медийна кампания в тази посока подобно на с коронавируса и ваксините за него.

P.S. Ето го документът:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A32023R0005

Думата "safe" (безопасен) бие на очи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

 

преди 2 часа, Славянски написа:

При положение, ще че го добавят в много храни без да го етикират, какво е това?

преди 2 часа, Славянски написа:

...но ме съмнява да пише примерно в Лидл "хляб с брашно от щурци" - няма да се купува. 

срещу

Shturzi-Etiketirane.jpg

Виж как очакванията ти се разминават с реалността. Не е ли малко подмолно така да ни шашкаш? 

Думата "safe" (безопасен) бие на очи.
А какъв е проблема с това? Някой си настоява за безопасност и това ти пречи ли?

преди 2 часа, Славянски написа:

Дадох примера за САЩ, където ГМО-то в храните не се етикира, и даже които пишат "без ГМО" ги бяха подгонили законово. 

Примерът ти не се отнася за това, за което ни алармираш в темата. В самото начало написа, че става дума за ЕС и ядене на насекоми. Може би знаеш, че има голяма разлика в регулацията на храните в САЩ и в ЕС. Например у нас те гонят законово, ако има ГМО, но не го пише.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Котарак без чизми написа:

Виж как очакванията ти се разминават с реалността. Не е ли малко подмолно така да ни шашкаш? 

Остава ти да вярваш и да се надяваш всичко да е прилежно и недвусмислено етикирано навсякъде и по всяко време (още повече ако етикирането би намалило нечии продажби). Аз лично не разчитам на регулаторите да ме опазят. Ако разчитах на тях, ехее...

Самият факт, че тези брашна ще се добавят към толкова продукти - дори да е обозначено - си е проблемен. Както са проблемни примерно сушената кръв в колбасите, глутамата и прочие индустриални "благинки". То да стане масово, пък ти върви дебни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 6 часа, Славянски написа:

Остава ти да вярваш и да се надяваш всичко да е прилежно и недвусмислено етикирано навсякъде и по всяко време (още повече ако етикирането би намалило нечии продажби). Аз лично не разчитам на регулаторите да ме опазят. Ако разчитах на тях, ехее...

Защо да вярвам? Има си го черно на бяло и това е достатъчно добра гаранция. Който се съмнява винаги може да пуска сигнал, да иска проверка или сам да я прави. Възможностите на днешната органична химия са доста големи. Ти казваш - "върви дебни", но...Има хора, които наистина дебнат. Подобно на теб, но го правят по по-действен и по-смислен начин. Другото и по-важното - една част от проверките се правят и по сигнали. Голяма част от сигналите идват от конкуренцията. Да изтласкаш конкурента, заради това че не изпълнява законови изисквания към потребителя е много силен коз, 100% легитимно действие и никой не се колебае да го приложи. Изискванията за етикетиране вървят в комплект със санкции, ако не се изпълняват. Например при установено несъответствие, освен че се изземва наличното количество, слага се глоба и отделно производителят понася имиджова щета, затова че лъже - тези мерки според теб дали му се отразяват на продажбите?  Сякаш етикетирането не опира само до едната вяра, на каквато се основава твоето предположение.
Искам да ти обърна внимание и на друго - ти сам даде пример колко струва килограм такова брашно. Къде е сметката на производителя да влага такова брашно в хляба, вместо брашно от жито?

 

преди 6 часа, Славянски написа:

Самият факт, че тези брашна ще се добавят към толкова продукти - дори да е обозначено - си е проблемен.

С какво точно е проблемен, моля за сериозен отговор. Насекоми в различен вид ядат повече от 2 милиарда човека на планетата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

"Ей, аман от тия европейски регламенти! Вече ша требе и да ги мелем хлебарките, предида ги турим у салама..." 

(бай Теньо, месар)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Пълнен скакалец по пекински
(по оригиналната рецепта на Оризаки Кошияма)

Взимате скакалец, затваряте го в буркан без храна, и чакате да се изходи, за да си изчисти храносмилателния тракт. Като си свърши работата му давате оризово зърно. Гладен, той го глътва и в този момент го умъртвявате. Отстранявате му крайниците и главата и го подлагате на топлинна обработка по желание, след което е готов за консумация. 
Добър апетит!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Колко са им големи скакалците на тия пекинци?

huge_grasshopper.jpg.527a0345514120c06a94f7ea1b6e8cac.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Ето  още от същата колекция:

http://hoaxes.org/images/media2/1935hopper_lg.jpg

Сега сериозно. Ако си купувате трайни колбаси, пуснете тук една снимка на етикета на колбаса, да ви споделя нещо интересно в контекста на темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver

Всички сортове скакалци и щурци ли стават за ядене или само някои определени? Тоя сорт "зелен гигант" от снимката доста ме плаши ако тръгне да се развъжда целенасочено за консумация, освен това ако му добавят ГМО и хормони на растежа ми се струва, че може да стане с размерите на крава и нещо в хранителната му верига да се обърка и да почне да консумира хора примерно?

Сега като се замисля няма ли вариант да се направи брашно от комари, защото предпочитам ако ще ям насекоми да ям аз комарите, а не те да ме ядат цяло лято и да ме сърби кожата и да се съдирам от чесане... Разбирам наистина, че това е светлото бъдеще, но все пак ми се иска нещата да се оптимизират ако може?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване