Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Насекоми в човешката диета - бъдещето на храната

Recommended Posts

dalaver
преди 45 минути, Теди написа:

Веднъж се возих на мотор от втората световна....без каска....и глътнах муха. Не беше вкусна.

Явно ти е спасила живота! След това вече не си се качвала на мотор, за да не глътваш мухите нали :) А с мотори инциденти колкото щеш...

Все пак не е била кулинарно обработена и овкусена, така че има шанс да си промениш мнението като пробваш новите деликатеси, които ни приготвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Именно. С подходящо овкусяване всичко ще го докарат. Трябва подходяща химия и подправки и хубав етикет. Дори и най-големите боклуци, които човек не би ял ако му попаднат в сурово/непреработено състояние. Предполагам, че и пържените скакалци са вкусни. А пък като е в брашното, там се слива и нищо няма и да усетиш. И това прикритие се явява най-големия проблем.

Но всяко зло за добро. Може пък хората да почнат да променят бита си. Да се създава алтернативно производство и много повече неща да си правим у дома.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver
преди 33 минути, Славянски написа:

........Може пък хората да почнат да променят бита си. Да се създава алтернативно производство и много повече неща да си правим у дома.

надявай се да почнат да променят бита си :) дано да се събудят наистина, но е твърде съмнително... все пак не забравяй, че телевизията и технологиите добре са ни възпитали в посока да търсим лесното, приятното и удобното :) като ни предлагат скакалци, ще си ядем скакалците...... и дори да се наблюдава връщане на хоро на село и разни подобни.... то колко са тия хора? изглеждат много, но едва ли са повече от 0.3% от масата като цяло.... :) да не говорим пък светлото ни бъдеще - децата дето половината сигурно са опитвали някакви видове наркотици и прочие.... трябва много повече целенасоченост ако искаме нещо да се промени, затова по едно време се бях нахъсал да ставам министър-предс. ама засега пасувам понеже не мога да си овладея гнева като почна да се вглеждам и ме завладява твърде много агресията ...и най-малкото аз почвам да изпушвам, а не знам и каква глупост може да направя...... :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Още един материал:

ВИЖТЕ, ЗАЩО ЯДЕНЕТО НА НАСЕКОМИ Е ВРЕДНО, КАКТО И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ТЕХНИ СЪСТАВКИ В ХРАНИТЕЛНАТА ИНДУСТРИЯ

В единия случай влизат в теб чрез иглата, а в другия чрез храната (ежедневно), която храна после изгражда и променя тялото. Като се има предвид колко се загрижиха за здравето на хората от 2020 г. насам, може да се досетите сами накъде отиват нещата.

Интересно ще протестират ли хората или наистина ще четат етикети? Ако утре решат да добавят по малко арсен, но грижливо го етикират, пак ли ще четем? Почвате ли да виждате защо всячески искаха да отделят хората от селото и земята и да ни натъпчат в големите градове? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой сега да не каже, че то и преди в храната имало много Е-та и боклуци? Имаше, да, но това е ново ниво на офанзива, на която човешкият организъм бива подложен. А и както виждаме в последните десетилетия, човешкото здраве не се е подобрило - напротив. Някои се тръшкат, че съм бил плашел и смущавал хората. Но не е добре да се подценява опасността. Толерантността към и приемането на зли или съмнителни неща не е признак на здрав разум, а по-скоро на безпринципност и слабохарактерност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

2 милиарда човека ядат насекоми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прочее пържените скакалци, също като пържените скариди, са доста вкусни да ви кажа от опит. Особено ако са пръжнати в кокосово масло, с малко лимонова кора настъргана и хладна бирка!

Според мен на Славян притеснението е друго! Не толкова против традиционната консумация на насекоми и ларви от старите култури по света!

А че някой (неизвестно кой) ще му набута конкретно на него лично месо или друг продукт от магазина, който той няма да си купи тъй или иначе, за да не поощрява икономиката, но вътре част от пълнителите вместо соев протеин ще са щурчов протеин и това няма да е етикирано надлежно, както примерно в момента регулациите изискват да се пише кога има соя в съдържанието и се спазва, предвид, че едно дело от алергичен към соя може да съсипе компанията.

Така че това си е валидно притеснение. Аз също бих искал да са етикирани нещата! Добре е да знаем какво ядем.

Ако не ни се яде насекомо, да не го ядем. Ако ни се яде насекомо, да си приготвим и стърган чесън, копър и лимонче, щото върви добре.

Но не някой да ни бута Щурец в ухото. Макар че е доста приятен филм, пак бих го гледал.

Неприемането няма с какво да помогне, обаче - поне аз не разбирам с какво?

 

---

пп: Най-валидните (:D) човешки притеснения са илюстрирани от заглавието на епизод 1 на Междузвездни Войни - някъде и някога нещо и някой могат да са заплаха за някого по някакъв начин, но не е добре да е прекалено конкретно, защото се разваля схемата. Затова е добре винаги да си принципен, нетолерантен, неприемащ, силнохарактерен... и невидимо заплашен от нещо, което все някога ще се случи. Със сигурност. Готиното е, че ако разтеглим достатъчно времевия диапазон, статистиката гарантира, че задължително нещо притеснително ще се случи - с други думи времето е най-силният съюзник на притесните. След 100 години ако изригне Витоша, гаранция ще има хора, които ще кажат - ето, както холандската Ванга каза, ще умрете в огън и жупел ако ядете насекоми!

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 1 час, Котарак без чизми написа:

2 милиарда човека ядат насекоми.

Да.

А, колко милирда не ядат свинско месо?

А, колко са се посочили с различен от мъжки или женски пол?

А, колко милирда са вегетарианци?

А, колко милирда са с наднормено тегло?

А, колко умират от глад, при все, че ресурси има на други места по света?!

А, колко са с криминални прояви?

Ааа.... мога още много да си питам....

И какво всички да станем еднакви, а? Това ли е логиката?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, РозмариН написа:

И какво всички да станем еднакви, а? Това ли е логиката?

Не.

Логиката е, че няма нужда от страх от различното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, РозмариН написа:

И какво всички да станем еднакви, а? Това ли е логиката?

Логиката е принудата. Не е въобще въпросът дали някой ще яде насекоми или пък г*вна, въпреки че и това не е маловажно. Въпросът е да не принуждаваш всички на общо основание да консумират това, което някои или повечето не одобряват и не искат. Това се нарича издевателство.

Прочее, у нас вече имало десет такива ферми или фабрики за насекоми. Очевидно бълват от години, сякаш предугадили промените ("продължаваме промяната"). Доводите на котарака, че коректното етикиране ще реши проблема, е нелеп. И в момента само онези, които пишат етикетите знаят реално съдържанието и колко точно е упоменато на етикета. А относно безвредността на въпросните субстанции/храни, ако мислите, че властите ще ги спрат, ако се докажат вреди, само вижте какво правят от две години с така наречените "безопасни" ковид ваксини. Да разчиташ на такава защита и добронамереност е все едно да пуснеш вълка в кошарата, стъпвайки на "честната му дума" и "добрия нрав", и да си спокоен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Логиката е, че няма нужда от страх от различното.

Ти ако искаш рупай членестоноги без страх. Но аз нека не бъда заклеймяван като скептик или въздържател. Нямаме разнообразие, а унифициране. No one left behind. Всеки ще получи, иска или не иска. Другият въпрос е всеки ли може да си позволи да спре да купува един набор от храни, които потенциално или доказано съдържат такива съставки? И да не мислите, че това не е само началото? Днес четири вида насекоми и ларви, утре нещо друго. Дали ще е синтетично месо или кръв на прах или нещо съвсем невъобразимо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 4 часа, Славянски написа:

Ти ако искаш рупай членестоноги без страх. Но аз нека не бъда заклеймяван като скептик или въздържател.

Това ли била цялата работа - опасение дали да не те заклеймят? Кой те е заклеймявал, дали не си измисляш нещо?
По-скоро впечатляваш как за каквото и да стане дума, все през ковид ваксините минаваш. А знаеш ли колко процента вода съдържа краставицата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 21 часа, РозмариН написа:

И какво всички да станем еднакви, а? Това ли е логиката?

За да не стане темата всеки да се чеше там, където го сърби, ти предлагам да се придържаме към темата насекомите като храна. Другото е, как да ти кажа, умишлено замъгляване. А замъгляването ми се струва, че работи в полза на онези големи чичковци, към които гледаме с подозрение, тоест самопрецакваш се така. Не че въпросите са безинтересни, просто не са за тази тема.   
Разрешават за употреба една храна. Храна, която ще се радва на по-особеното внимание на контролните органи.
Как това ни прави еднакви? Според мен няма връзка между разрешението и уеднаквяването. Ето ние всички сме различни на външен вид. Вътрешният ни свят, убежденията, мислите, психиката ни също е различна. Нима с една храна, дори да допуснем че насила ще ни хранят с нея (между другото, това допускане е съвсем естествено за хората, които ги влече към диктатура) ще ни уеднаквят? Оставам настрана практическите пречки пред насилственото хранене, но тези 2 милиарда човека, които ядат насекоми, нима са станали еднакви. При това там където се ядат насекоми това е от векове, все някак си трябваше да са се уеднаквили. Според мен - поради липса на рационални мотиви, започвате с ирационалните, със страховете си. Мога да приема, че човек се страхува от непознатото. Мога да приема, че на мнозина няма да им хареса. Но нима това не важи за всяка разрешена храна и сега. Колко от нас ядат охлюви, при все, че са разрешени? Или пача? Или кренвирши? Легенди се носят за кренвиршите и все пак хората ги ядат, не се отказват! Някой страх ли го е от кренвиршите - не! Някой пречат ли му кренвиршите - май пак не, поне публично никой сякаш не ги прави на проблем. Ами те са с по-нискокачествени съставки спрямо брашното от червеите и скакалците, не е ли странно, че хората са ОК с кренвиршите? И последно, макар че са нискокачествена храна - станали ли са еднакви помежду си хората, които ядат кренвирши? Какво тогава ни дава основание да мислим, че насекомите ще ни уеднаквят. Само ирационалният страх.
Малко отклонение - нали знаете, че има деца, които упорито отказват да ядат зелени, най-често листни зеленчуци. Много деца отказват да ядат и мънички зелени плодчета от каквото и да е. Просто не искат, и не искат и не знаят защо. Според една хипотеза, това е еволюционно предимство - този инстинкт пречи да се отровят, понеже мозъкът им автоматично свързва зелената храна с неузряло, непълноценно, вредно за организма, дори отровно (което понякога си е истина, а по-важно че едно грешно хранене може да бъде фатално). Като възрастни, натрупвайки опит, този инстинкт отслабва, избледнява и знаят кое зелено може да се яде, кое не. Натрупвайки опит! Осъзнават, разбират и се адаптират към света, без страховете им да стоят като дамоклев меч над чинията им. Но все пак инстинктът не изчезва напълно! Все пак, еволюционното предимство трябва да се предаде нататък.
Отвлечено ли звучи - тогава помислете какъв цвят е скакалеца. Ако има зелени крави и кафяви крави - ще имате ли предпочитания към млякото на зелените или на кафявите? Отговорът е за вас си.
А сега за миг си представете, че брашното от скакалците или червеите ще влезе в кренвиршите. Аз съм 100% сигурен, че: 1. Това ще е една от съставките, които им повишават качеството, понеже сега нали знаете какво слагат вътре. Но да речем, че бъркам и кренвиршите са си добре, а протеинът от насекоми ще ги влоши. Мисля, че никой няма да възрази че 2. Това ще бъде прието без вълнения от консуматорите им - в смисъл без принуда ще продължат да си ги купуват със собствените си пари. Специално натъртвам - без принуда, според Славянски щели да ги принуждват.
Е, какво е това самочувствие което противниците на насекомите имат, да искат да спрат тези хора от собствения им избор?
Искам да видя как убеждават един от тези 2 милиарда човека, че яде страшни, токсични неща. Защото това са хората с опита.
Ще изглежда по същия начин, както един мюсюлманин, който никога не е ял свинско, да ви убеждава, че свинските кюфтета са ужасяващи, страшни боклуци.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това предаване @Абарисго пусна в своята тема, но точно тук му е мястото - за насекомите в храната:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver

https://gong.bg/football-sviat/drugi/multimedia/video/neshto-nevizhdano-se-sluchi-po-vreme-na-posledniia-mach-na-ronaldo-video-720054 невижданото нещо са куп скакалци превзели стадиона ...ако не ги изядем ние, те ще изядат нас :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

О..., извинете!:mrgreen: Просто аргументът "2 милиарда човека ядат насекоми" /Коте, сори, ама нещо друго да беше написал/ е несъстоятелен. 

Въпросите бяха също толкова състоятелни, колкото и съответния аргумент. Но... много интересно как обърнахте нещата и ме диагностицирахте по тях. Ма, щом ви прави щастливи - няма драма.:glasses: Идеята беше просто провокация за мислене по темата и един от основните "аргументи"....

@dalaverчо и @Котарак без чизми , а вие кренвирши хапваш ли си? А, ако ви кажат: "Защо не искаш да ядеш кренвирши, ето толкова много хора ги ядат! Ти нещо по-различен ли си?!" Реакцията ви израз на страх ли ще бъде:smile:

 

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
dalaver
преди 1 час, РозмариН написа:

@dalaverчо, а ти кренвирши хапваш ли си? А, ако ти кажат: "Защо не искаш да ядеш кренвирши, ето толкова много хора ги ядат! Ти нещо по-различен ли си?!" Реакцията ти израз на страх ли ще бъде:smile:

ами не си хапвам, гледам да ям несмлени неща, за да знам какво има вътре :) аз и сам си ги смилам с уста после ако се налага, или пък ги гълтам на големи хапки ако ме мързи да дъвча... от кремвиршите ме е страх честно казано, и от маргарина също, но препечени скакалци защо да не си хапна? сигурно имат вкус на калмари... а пък и звучи доста по-вкусно скакалци отколкото комари... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 10 часа, РозмариН написа:

Но... много интересно как обърнахте нещата и ме диагностицирахте по тях. Ма, щом ви прави щастливи - няма драма.:glasses: 

Мен също ме е страх от някои неща, а към нововъдения в храната подхождам прекалено предпазливо - ето самодиагностицирах се. Не боли и не е много сложно, понеже всеки нормален човек има някакви страхове. А, ами щом всеки нормален ги има, значи това не е диагноза, просто е неотменна част от психиката ни.

преди 10 часа, РозмариН написа:

Просто аргументът "2 милиарда човека ядат насекоми" /Коте, сори, ама нещо друго да беше написал/ е несъстоятелен. 

Извинявам се, не съм те разбрал.
Логиката зад 2-та милиарда е, че 2 милиарда човека постоянно извършват опасният експеримент ядене на насекоми и доброволно го продължават. Вече хилядолетия наред и без смразяващи странични ефекти, когато се спазват общи принципи на здравословното хранене.
Примерът, който даваш с вегетарианците е отличен - може и така, ако човек съумява да балансира храната си.
Не мога да кажа че вегетарианският режим е заплаха или изначално сбъркан, при положение че хилядолетия наред е изпробван и продължаван от огромно количество хора.
Точно същото важи и  за свинското. Издържало е проверката на времето.
Другите примери са встрани от темата - или очевидно етично неприемливи или гранични случаи, за които има обществено съгласие че не са полезни (като третия пол и наднорменото тегло), но се счита че личната им свобода представлява по-голяма ценност от принудителното им лечение. То и колко могат да ги излекуват отделна работа, при положение, че натам си ги влече. Ей-това нещо като лична свобода плашещите с ЕС и с хлебарки не могат да осмислят, все някой за нещо ги принуждава. 

преди 10 часа, РозмариН написа:

@dalaverчо и @Котарак без чизми , а вие кренвирши хапваш ли си? А, ако ви кажат: "Защо не искаш да ядеш кренвирши, ето толкова много хора ги ядат! Ти нещо по-различен ли си?!" Реакцията ви израз на страх ли ще бъде:smile:

Не, разбира се. Но ако взема да преувеличавам опасността от кренвиршите, по същия начин, както става със скакалците, има две възможности - или ме е страх наистина (макар че на думи отричам) или искам да плаша хората, да ги карам да се чувстват изплашени, несигурни (за да извлека някаква изгода).
Просто приемам по-щадящото предположение за събеседника ми - че го е страх, а не че е емоционален манипулатор.
Съгласен съм с теб, че кренвиршите като цяло не отговарят много на представата за качествена и полезна храна и имаме валидни аргументи срещу употребата им. Може да не ги ям, но намирам за лош вкус да обяснявам на някой, който му харесват, как е жертва на световният диктат с ваксините, като яде кренвирши и че ядейки ги, утре ще ни накарат и ние да ги ядем, поощрява издевателството над нас, и по-добре да ги забранят, защото следва спиране на събирането на дъждовна вода. Щото такива заключения просто не са верни възоснова на яденето на кренвирш, ядат му се евтинджоси - яде, щом му харесват - още по-добре! Това е всичко и няма нужда да стоваря всички световни проблеми на главата му, заради това че предпочита тази храна.
Но никой не ни кара да ядем кренвирши насила, нали? Макар, че е доста удобна за целта на световния заговор и сравнително добре приета храна. Защо тогава всички противници на насекомите считат, че насила ще ядем насекоми?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 1.02.2023 г. at 16:32, Славянски написа:

Те нямат право на тези неща. Да ни забраняват и разрешават по отношение на това, което Създателят е разрешил, уж заради някаква криворазбрана екология. Но, да, имат големи претенции и големи мераци. Тези насекоми ще се окажат неуспешен "експеримент".

Наистина ли? Нека видим какво мисли баш Създателят:

21 Но от всичките крилати пълзящи можете да ядете тези, които ходят на четири крака и имат пищяли над краката си, за да скачат с тях по земята.

22 От тях можете да ядете тези: скакалеца по видовете му, солама по видовете му, харгола по видовете му, и акридата по видовете й.

Я виж ти, я виж ти :D
Дори не споменава че трябва да се етикетират.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване