Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Ташев

Откриване на подземна вода (за кладенец/сонда)

Recommended Posts

lacho

Аз от няколко години се мъча да изкарам вода в един парцел, дадох хиляди левове за проучвания - както на "учени", така и на "шамани" и ще споделя малко опит, надявам се да е полезен. Предполагам, че някои хора ще се ядосат на поста, но пък други може и да си спестят част от моите разходи.

Постът ще е по-дълъг, но кратката версия е тази: опитът ми за тези 3 години ме научи на следното - вода се вади като първо питаш съседите със сонди на колко метра са открили вода, да се ориентираш горе-долу. После си подготвяш 5-10-20к, харесваш едно място и се молиш.

В България където и да копаеш, има голям шанс до 40 метра да излезе вода. И тези, които уж правят проучвания, на това разчитат - посочват случайно място, в 80% от случаите (примерно, не съм сигурен колко е точно) излиза вода до 40 метра. Съответно те са с 80% познаваемост и хората ги хвалят, нищо че всъщност са посочили напълно случайно място. 
6-7 такива виках- и "учени" и "шамани", дадох 2-3к само за проучванията - всеки посочва на различно място. Като му кажа, че преди него са посочили тук и тук и всеки казва едно и също - това са глупости, мани ги другите, няма шанс да има там вода, но тука има :) Накрая дупча - няма :)


Ето и по-дългата версия, за който му е интересно:
Ще започна с т.нар. "учени", работещи с георадари и тн измишльотини. Такива машини няма. Който измисли, ще стане милиардер, но засега няма. Достатъчно е човек да отвори youtube и да погледне как се правят сонди примерно в САЩ - и там няма проучвания - подготвяш $20к и стискаш палци - я излезне, я не. Поне така е на видеата, които съм виждал. 
Имам познат, преподавател в Минно-геоложкия, първоначално щеше да ми прати негови хора (по принцип не се занимават с такива "поръчки", съответно и в последствие не ми изпратиха), но ми каза, че тяхната машина открива до 40 метра. И беше много учуден като му казах, че съм намерил в Интернет фирми, които уж намират до 300м - не беше чувал за такива, но вика - пробвай. Няколко такива викнах и ситуацията е доста забавна - разбрах защо не са ги чували в университета :)

"Техниката" им е повече от смехотворна - идва с нещо като плажен чадър, забива няколко пирончета в земята и твърди, че малката антенка е достатъчна да пробие 300 метра скала и да открие вода. Подпитвам го човека - на какъв принцип работи тази машинка, отговаря - радиовълни. И до там спира с обясненията, явно защото иначе ще се разбере, че хал хабер си няма от материята и не е никакъв инженер (както се твърди в обявата) :) Аз не съм професионален радио техник, но имам някакво понятие от антени, до толкова, че да знам, че такава физика - подобна антенка да пробие толкова скала - просто не съществува.

Няколко такива виках - същата работа - уж били сериозни фирми, гаранции давали... само че преди да дупчат ти искат 5к капаро - без договор, без нищо - на честна дума, че ще ти ги върнат. Това е въпросната гаранция...

 

Относно "шаманите" - и такива виках няколко. По принцип съм склонен да вярвам, че може да има такива хора. Дори като малък съм виждал на село имаше един, дето откриваше водата на цялото село, включително и на нас. В неговите ръце наистина се въртяха клонките. Проблема е, че ако има 1, който наистина да познава, има още 100, които са измамници (но с приличен процент успеваемост, заради горното правило). И шанса да попаднеш на тоя един е много малък.

Избрах си най-хвалените, които намерих. Нито един от тях не дойде с някакви клонки или нещо, което да се движи само, така че да можеш да му повярваш. Идва с някакъв ароматизатор за кола и започва да си го върти около пръста - дори не се преструва, че се върти сам. Посочва някакво случайно място и вика - тука е, дай 300лв.
Или пък идва с метални пръчки, не с дървените клонки, както беше едно време. А тези металните са направени така, че да се въртят сами, както и да ги позиционираш. И отнема страшно много практика да се научиш да ги стабилизираш да не се въртят. Съответно - като си хареса място - лекичко разваля баланса - невъзможно е да се забележи - и те започват да се въртят. Друг човек ако ги хване - въртят се навсякъде, колкото и да се мъчи да ги стабилизира.

Единия от тия даже беше бивш доцент от МГУ - много ми го похвалиха, много познавал. Викам си най-накрая един истински учен да дойде, където посочи той - там ще дупча... То същата работа - идва с някаква пружина и започва да я мята напред-назад. И брои - 10, 20, 30м и спира - толкова е дълбочината. После пак - 1, 2, 3л и спира - толкова ти е дебита. Той даже и минерална вода откривал, та после мина втори път и такава ми намери - на 30м. Нищо че в цялото селото има само 2 сондажа на по 100ина м, останалите са сухи, естестевно минерална вода няма никъде в района :) 
Поне да имаше претенции да е някакъв екстрасенс, да усеща енергии... да си кажеш - може, знам ли... А той - не, нормален човек. Просто тая пружина някакси усеща водата и му говори :) 

 

Та така - ако решите да ги викате - поне гледайте дали им съвпадат "показанията" - в моя случай, както казах, 7 души посочиха различно :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Николай
На 16.02.2023 г. at 3:37, lacho написа:

Аз от няколко години се мъча да изкарам вода в един парцел, дадох хиляди левове за проучвания - както на "учени", така и на "шамани" и ще споделя малко опит, надявам се да е полезен. Предполагам, че някои хора ще се ядосат на поста, но пък други може и да си спестят част от моите разходи.

Постът ще е по-дълъг, но кратката версия е тази: опитът ми за тези 3 години ме научи на следното - вода се вади като първо питаш съседите със сонди на колко метра са открили вода, да се ориентираш горе-долу. После си подготвяш 5-10-20к, харесваш едно място и се молиш.

В България където и да копаеш, има голям шанс до 40 метра да излезе вода. И тези, които уж правят проучвания, на това разчитат - посочват случайно място, в 80% от случаите (примерно, не съм сигурен колко е точно) излиза вода до 40 метра. Съответно те са с 80% познаваемост и хората ги хвалят, нищо че всъщност са посочили напълно случайно място. 
6-7 такива виках- и "учени" и "шамани", дадох 2-3к само за проучванията - всеки посочва на различно място. Като му кажа, че преди него са посочили тук и тук и всеки казва едно и също - това са глупости, мани ги другите, няма шанс да има там вода, но тука има :) Накрая дупча - няма :)


Ето и по-дългата версия, за който му е интересно:
Ще започна с т.нар. "учени", работещи с георадари и тн измишльотини. Такива машини няма. Който измисли, ще стане милиардер, но засега няма. Достатъчно е човек да отвори youtube и да погледне как се правят сонди примерно в САЩ - и там няма проучвания - подготвяш $20к и стискаш палци - я излезне, я не. Поне така е на видеата, които съм виждал. 
Имам познат, преподавател в Минно-геоложкия, първоначално щеше да ми прати негови хора (по принцип не се занимават с такива "поръчки", съответно и в последствие не ми изпратиха), но ми каза, че тяхната машина открива до 40 метра. И беше много учуден като му казах, че съм намерил в Интернет фирми, които уж намират до 300м - не беше чувал за такива, но вика - пробвай. Няколко такива викнах и ситуацията е доста забавна - разбрах защо не са ги чували в университета :)

"Техниката" им е повече от смехотворна - идва с нещо като плажен чадър, забива няколко пирончета в земята и твърди, че малката антенка е достатъчна да пробие 300 метра скала и да открие вода. Подпитвам го човека - на какъв принцип работи тази машинка, отговаря - радиовълни. И до там спира с обясненията, явно защото иначе ще се разбере, че хал хабер си няма от материята и не е никакъв инженер (както се твърди в обявата) :) Аз не съм професионален радио техник, но имам някакво понятие от антени, до толкова, че да знам, че такава физика - подобна антенка да пробие толкова скала - просто не съществува.

Няколко такива виках - същата работа - уж били сериозни фирми, гаранции давали... само че преди да дупчат ти искат 5к капаро - без договор, без нищо - на честна дума, че ще ти ги върнат. Това е въпросната гаранция...

 

Относно "шаманите" - и такива виках няколко. По принцип съм склонен да вярвам, че може да има такива хора. Дори като малък съм виждал на село имаше един, дето откриваше водата на цялото село, включително и на нас. В неговите ръце наистина се въртяха клонките. Проблема е, че ако има 1, който наистина да познава, има още 100, които са измамници (но с приличен процент успеваемост, заради горното правило). И шанса да попаднеш на тоя един е много малък.

Избрах си най-хвалените, които намерих. Нито един от тях не дойде с някакви клонки или нещо, което да се движи само, така че да можеш да му повярваш. Идва с някакъв ароматизатор за кола и започва да си го върти около пръста - дори не се преструва, че се върти сам. Посочва някакво случайно място и вика - тука е, дай 300лв.
Или пък идва с метални пръчки, не с дървените клонки, както беше едно време. А тези металните са направени така, че да се въртят сами, както и да ги позиционираш. И отнема страшно много практика да се научиш да ги стабилизираш да не се въртят. Съответно - като си хареса място - лекичко разваля баланса - невъзможно е да се забележи - и те започват да се въртят. Друг човек ако ги хване - въртят се навсякъде, колкото и да се мъчи да ги стабилизира.

Единия от тия даже беше бивш доцент от МГУ - много ми го похвалиха, много познавал. Викам си най-накрая един истински учен да дойде, където посочи той - там ще дупча... То същата работа - идва с някаква пружина и започва да я мята напред-назад. И брои - 10, 20, 30м и спира - толкова е дълбочината. После пак - 1, 2, 3л и спира - толкова ти е дебита. Той даже и минерална вода откривал, та после мина втори път и такава ми намери - на 30м. Нищо че в цялото селото има само 2 сондажа на по 100ина м, останалите са сухи, естестевно минерална вода няма никъде в района :) 
Поне да имаше претенции да е някакъв екстрасенс, да усеща енергии... да си кажеш - може, знам ли... А той - не, нормален човек. Просто тая пружина някакси усеща водата и му говори :) 

 

Та така - ако решите да ги викате - поне гледайте дали им съвпадат "показанията" - в моя случай, както казах, 7 души посочиха различно :)

решението на проблема е елементарно

ето аз как го реших този проблем.

тези които ми търсеха пари за откриване на вода веднага ги отказвах

някои от тях бяха много сладкодумни и убедителни

но когато им казвах условието че не давам пари без гаранция много голяма част от тях изчезваха 

все пак някой оставаха

всеки които идваше ( от тези които оставаха ) да търси вода го оставях да се прави на майстор

само отбелязвах къде казва че има вода

след това го водех в двора на комшията

знаех къде е сондажа му

той не се вижда.покрит е 

оставях ги да се развихрят и  търсят в двора му.

над десет самозванци идваха.никои не го намери.

естествено им казвах да си вземат партакешите и да се махат.

първият които го намери от раз бе иво ( телефон 0887990994)

веднега му казах да идва и да започва да бие сондата

и наистина намери вода

по този начин си спестих една шапка пари

единственото което направих бе да направя проучване на терена в дълбочина за да видя какво е--  пясък или скала 

това е задължително --  от това зависи какъв метод на сондаж да се избере

още от тук мигат да се елеминират по голяма част от сондьорите

 в краина сметка ние даваме пари и трябва да стане по нашите условия

ако не стане по нашите условия  по добре е да не правим нищо отколкото да губим пари

дано да съм бил полезен 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

В края на краищата няма никакво значение нито колко си отворен, нито колко си важен в препирните. Ето- аз се съгласих да рискувам с предварително плащане, без гаранция, с пари от кредит. Там горе някой мисли за нас. Вече 3 години стана се радвам на Божията благодат. За това не ми помогна нито държавата, нито комисия за защита.... Нито Басейнова дирекция. Продължавам да си плащам заемчето. Малко го бяхме разсрочили заради Ковид кризата. 3-ма работодатели смених, но слава Богу вноска не съм просрочил.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lacho

Всички сме си платили сондите сами, с предварително плащане и без гарания. Така е не само тук, а и навсякъде по света. Не е повод да се изкарваме мъченици или пък да се изтъкваме колко не сме важни.
"Комисия за защина на...", басейнова дирекция и тн не са служби за социално подпомагане, тяхната цел е съвсем друга.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 3 часа, lacho написа:

Всички сме си платили сондите сами, с предварително плащане и без гарания. Така е не само тук, а и навсякъде по света. Не е повод да се изкарваме мъченици или пък да се изтъкваме колко не сме важни.
"Комисия за защина на...", басейнова дирекция и тн не са служби за социално подпомагане, тяхната цел е съвсем друга.

Вие може... но ето например Николай не иска да рискува. В тази връзка казвам, че някои рискуваме и евентуално после ползваме. Има и такива(през един пост нагоре) Те са антиваксъри и нищо не правят без да е по тяхната... Ама като намери някой да му даде гаранция, да направят договор и после да му издаде фактура с гаранция... да дойде да ми се обади.. Не съм писал нищо за страдалци, а за вярната формула.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nelly
На 16.02.2023 г. at 3:37, lacho написа:

 По принцип съм склонен да вярвам, че може да има такива хора. Дори като малък съм виждал на село имаше един, дето откриваше водата на цялото село, включително и на нас. В неговите ръце наистина се въртяха клонките. Проблема е, че ако има 1, който наистина да познава, има още 100, които са измамници (но с приличен процент успеваемост, заради горното правило). И шанса да попаднеш на тоя един е много малък.

Избрах си най-хвалените, които намерих. Нито един от тях не дойде с някакви клонки или нещо, което да се движи само, така че да можеш да му повярваш.

Аз използвам само пръчка. Писала съм в темата, нямам вяра на металните багети, някак "халтави" ми се струват. Не се занимавам "професионално" с откриване на вода, не се рекламирам, търсила съм само за близки хора и няколко пъти на други.

Ако си около София, може да ти потърся вода, за да видиш как действа пръчката и да се убедиш, че не може да бъде удържана, като се завърти. Не ти искам заплащане. Лятото, в много сухо време, е най-подходящо. 

Интересно би ми било да сравним различни методи на откриване, на място, където ще се сондира. Ако тук има хора, занимаващи се със сондажи, нека ми пишат на ЛС, да сравним. 

А това, да провериш при съседи, на каква дълбочина е излязла вода, е много правилен ориентир. Но не дава гаранции, че ще уцелиш жила с вода, където и да сондираш в твоето място.

 

ПС Николай, извини ме, но звучиш като поредната реклама на Иво. Видиш ли, само той открил сондажа и веднага следва телефон. Някак неетично е така - уж от доволен потребител. Напиши си направо кой си, както другите го правят. Ми и аз ще го открия, засичам всякакви канализации и водопроводи, та един сондаж ли няма да засека. 

Да те попитам, ти как разбираш тази гаранция, дето я искаш от хора, които само откриват вода, без да сондират? Че нещо не мога да си я представя. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lacho
На 7.03.2023 г. at 0:07, Nelly написа:

Аз използвам само пръчка. Писала съм в темата, нямам вяра на металните багети, някак "халтави" ми се струват. Не се занимавам "професионално" с откриване на вода, не се рекламирам, търсила съм само за близки хора и няколко пъти на други.

Ако си около София, може да ти потърся вода, за да видиш как действа пръчката и да се убедиш, че не може да бъде удържана, като се завърти. Не ти искам заплащане. Лятото, в много сухо време, е най-подходящо. 

Вярвам ви, както казах, и аз съм го виждал, но преди много години :) 
Но явно е рядка дарба и обикновено хората, които я имат или не знаят или не се занимават професионално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Veliko69

Здравейте,бихте ли препоръчали човек за откриване на вода и сондаж около Търново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Митко Кючуков

с.Веселие

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jijix

търся някой който има вече сонда в с.Рударци, Пернишко?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ИВО Г.О.

Здравейте,

Нов съм във форума и това е първия ми пост.

Прочетох цялата тема, четох и на други места в нета, говорих и с хора доволни, и с хора препатили.

Впечатленията ми са, че всеки се доверява на някой специалист и накрая каквото-такова.

 

Ето и моята история досега:

Наскоро си купихме имот в Килифарево (10 км. южно от В. Търново) и решихме да си направим оранжерия за семейни нужди. До тук добре, но без да има вода за поливане, по-добре да не се прави такова съоръжение. Насочихме се първо да търсим вода, после сондьори и ако се случат нещата ще правим оранжерията.

1. Търсене на вода.  От познати намерих номерата на трима търсачи. Единият изобщо не си вдига телефона, за втория някак не ми дойде отвътре да му звънна, а третия едва вчера получих номера и още не съм звънял. Това не означава, че няма резултати в търсенето, напротив има и то добри. Добри, защото първо се срещнах с добри хора (Здравей Нели) и след това получих обнадеждаваща информация. Срещата с Нели от форума няма да описвам, само резултата. Уговорихме се и отидохме на терена, намерихме подходща за целта пръчка и шоуто започна. Смо да уточня - терена е с лек наклон и сметнахме, че не е необходимо да го пресичаме по вертикала, а само по хоризонтала. Разходи се посока И-З, после обратно З-И и през цалото време казваше, че тук навсякъде има вода. Наблегна на две места, където пръчката се въртеше по-силно. Повтори обхождането  през около 20 метра нагоре и после още 20 метра и така отбелязахме теченията. Та така, според нея има две течения, които си заслужава да се сондират. Едното обаче е извън границите на нашия имот. Каква е ориентировъчната дълбочина, дебит и други подробности? Тя каза, че възможностите и се ограничават до там, само да намира водата. Нели, ако греша - поправи ме, моля.

Продължението: След 2 дена се заговорихме с приятел на тази тема и му разказах за горната случка. След още 2 дена той ми звънна и каза, че ми е уредил среща с една жена от неговото село. Тя също намирала вода, но вече е на годинки и не ходи да търси ако не се чувства добре. Разбираемо е. Премислих набързо и отидох на срещата. Идеята беше да се договорим за оглед, ако желае и когато и е удобно. Тя ни посрещна и каза: Тръгваме ли, че ми омръзна да седя пред телевизора? Естествено не чаках втора покана. Отидохме и тя направи същото, каквото стори и Нели. Само че си носеше нейна пръчка. Държеше я по същия начин, но реакцията беше малко по-различна. Също каза, че има вода, но определи една вертикала, която според нея е по-добра за сондиране. Нейната позиция е с около 2 мерта разлика. Да уточня, и на Нели, и на другата жена не казах преди да направят замерванията, че сравнително близо до имота има кладенец. И двете казаха, че не е от голямо значение, добър признак, но не е важен. Също така, на втората жена не казах за предишната среща.  Решихме, че е време да търсим сондьори и сутринта пратих мейл на фирма, която е най-близо.

Продължение 2: Днес с моята съпруга имахме среща със сондьора. Имал път наблизо и можел да огледа. Показахме му имота и той попита: Къде искате да сондирате? Ние не откриваме вода, само дупчим. Поговорихме си за технологичния процес, за цени и др. След като си тръгна, връчих на жената едни медни багети(друга бира) и я помолих да се разходи посока И-З и обратно. Първо се дърпаше, но склони. Наложи се да и обяснявам как да ги държи, че досега не беше виждала такова нещо. Отново да поясня, тя не знае точните места, които ми бяха посочени досега. Както си вървеше, багетите се кръстосаха и тя за малко да ги изтърве от учудване. Стоеше точно по средата между двете независими точки т.е. + - 1метър. Реших да я пробвам на градския водопровод. Багетите се кръстосаха точно върху него. За мое голямо учудване каза, че усещанията са различни при свободната и затръбената води. Още съм в шок. Хубавото е, че съм спокоен в начинанието.

2. Започвам сондаж за сондьори. Ако за някой сондьор от форума нашето местоположение представлява интерес, може да се свърже с мен и да се чуем за подробности. По-добре е по телефона, че рядко сядам пред компютъра. Номер за връзка: 0889623098.

Бъдете здрави!

П.П. Аз ли написах всичко това?

Редактирано от ИВО Г.О.
Правописна грешка
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nelly

Иво, благодаря за топлите думи да ме определиш като добър човек. 

Пожелавам ти да намериш добър сондьор и хубава, чиста вода на добра дълбочина. Надявам се да споделиш резултата.

Пропуснал си, че хвана до мен и усети сам как пръчката се завърта. :smile:

Цитат

 Каква е ориентировъчната дълбочина, дебит и други подробности? Тя каза, че възможностите и се ограничават до там, само да намира водата.

Ще направя леко уточнение. Възможностите ми не се ограничават само да намеря вода, а определям има ли "поток", границите му и къде по течението му е най-силно завъртането, ако има такова място. Пръчката се завърта с различна сила и скорост. Тъй като не съм се занимавала активно в годините и не съм се интересувала там, където са сондирали, с какъв дебит и на каква дълбочина е излизала водата, не съм се научила да ги прогнозирам. Мисля, че такова прогнозиране е малко като лотария, но все пак е възможно с някакво приближение, като ориентир.  Единственото, което зная е, че е излизала  добра вода, на добра дълбочина, но колко - не съм питала. При теб също ще е така, още повече, че имаш много голям избор къде да сондираш, навсякъде по тези потоци ще е добре. Потокът на границата е малко по-силен в съседното място, но и в твоето е доста добър. И двата са много широки. 

Много интересно с тази жена. Затвърждаваш впечатлението ми, че хората, които откриват вода с пръчка, си ги знаят по места и не се рекламират. Интересно е и с жена ти. 

ПС Преди няколко дни ми се случи нещо интересно. Зная, че пръчката се върти и над водопроводи, канализации. В един имот търсеха къде минава водопровода и от лабораторията на ВиК бяха маркирали мястото. При мен пръчката се завъртя с 25 см в страни и точно там се оказа тръбата. А отдолу имаше и подпочвени води.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
niko

Здравейте настоящи и бъдещи собственици на сондажи,

От няколко години и в България се предлага услугата диагностика, инспекция, обследване на сондажи с видео камера, което може да бъде много полезно за някои от вас:

Кога ви е необходимо обследване на сондаж за вода с видео камера ?

-        Приемане на нов сондаж:

Изграждането на сондаж за вода в наши дни е голяма инвестиция. Много често за възложителите на такова съоръжение е трудно и дори невъзможно да контролират изграждането му и вложените материали. Съветваме бъдещите собственици да се договорят предварително със сондажната компания, че обектът ще бъде приет след извършване на видео инспекция от трета независима страна. Това води до повишаване на качеството на изградения сондаж и спазване на технологичните изисквания от страна на изпълнителя.

-        Възникнали спорове със сондажната компания:

Обследване на сондажа с видео камера лесно може да реши всички възникнали спорове по време на изграждане на сондажа или след неговото завършване.

-        Закупи ли сте имот, в който има сондаж за вода без документация:

Ако разполагате със сондаж, за който нямате никаква информация, едно видео обследване ще отговори на всичките ви въпроси.

-        От сондажът ви тече мръсна вода:

Видео диагностика може да установи причините или източникът на замърсяването.

-        Имате съмнения, че сондажът ви е повреден:

Възможно е сондажът да бъде прекъснат/повреден в следствие на движение на земните маси.

-        Попадане на чужди предмети в сондажа:

Ако имате съмнения или знаете за попаднали чужди предмети в сондажа една видео инспекция може да установи вида и местоположението им както и да се вземат мерки за тяхното изваждане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo77

Здравейте.

Имам сондаж - 38 метра до дъно и 10 метра хидростатичен воден стълб. Тръбата е пет метра отстойник, над него пет метра филтър и нагоре е плътна тръба. Пуснал съм помпа на метър от дъното. Засичам при работеща помпа с дебит над 3.6 м3/ч започва да се чува шум от падаща в сондажа вода - до тогава водата върви без шум. Увеличавам дебита до 4.5 м3/ч и го държа така неограничено време - водата не свършва и не забелязвам да влече пясък. Предстои ми да фиксирам дебита на помпата. Мога ли да ползвам шума от падащата в сондажа вода като индикация за предела на дебита му? Предполагам, че ако увелича дебита рискувам да затлача сондажа. Някой има ли наблюдения и съвет?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kaloianilyov
Отговорено (Редактирано)

Здравейте

Търся човек койтои може да открие вода в имота. Намира се в с.Доброславци на 15км от София

Редактирано от kaloianilyov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър
преди 5 часа, kaloianilyov написа:

Здравейте

Търся човек койтои може да открие вода в имота. Намира се в с.Доброславци на 15км от София

Звънни на Жоро 0886587580 - ползвал съм услугите му във Варна и Голяновци на проблемни места . Справи се отлично . Прегледай темата , има писано за него . Аз от тук го открих . Поздрави и успех !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kaloianilyov
На 14.12.2018 г. at 1:52, Георги Стойчев написа:

Здравейте!

Темата свързана с откриването на подземна вода лично за мен е много важна, интересна и най-вече увлекателна!!! При мен тази способност се "отключи" преди около 7 год. може би поради силното ми желание да намеря решение относно поливането на множество новопосадени млади фиданки, а почвата ми е почти като морски пясък. Вилното ни място е уникално по отношение на наличието на подземна вода, тъй като при закупуването му от родителите ми е било единствения свободен,незакупен парцел поради факта, че е представал по онова време буквално "тресавище" и се наложи да прокопаем около 15-на дренажни траншеи, 2 самосвала с филц и баластра за да го "отводним". 1-я ни кладенец едва ли е по-дълбок от 3 м. по простата причина,че калната земна маса постоянно се свличаше и не позволяваше да се прокопае по надълбоко. На по-късен етап баща ми прокопа до него на отстояние около 1,5 м върху здрава почва 2-ри кладенец с по - прилична дълбочина от 4,5 м, а на още по-късен етап на около  1 м от него  - изградихме бетонна шахта в почвата с вместимост от около 20 кубика. Всичко това е навързано като скачени съдове и представлява своего рода резервоари. В тези 2 кладенеца вода ни отстои на 25-30 см. от повъхността на почвата/просто се навеждаш и гребваш с кофата или лейката водата/На още по-късен етап баща ми с брат ми правят 3-ти кладенец с т.нар пълзящ кофраж /бетонните гривни се отливат една в/у друга, а почвата под тях се подкопава и изхвърля,при което б.пръстени потъват надолу в изкопа/ отново на "здрава земя" с дълбочина около 4,3 м.. Този кладенец се е наложило да го правят защото далеч наза в годините е имало една много сушава година и водата силно е намаля в този период за цялата околност. Този последен кладенец го ползуваме само за питейна вода и дори се вижда металната поцинкована водопроводна тръба,по която се захранва от вече каптирано друго изворче в мястото ни.В онези минали години по времето на соца нямаше внос на бензинови полимни помпи,освен от братската,съветска страна,а и те дори трудно се доставяха. Та баща ми приспособи един подарен му стар  двутактов 70 кубиков двигател от мотопед,сам си изработи и водната помпа. Вярно спомням си,че често се налагаше час-два да оправя центровката му за запалването,но пък запалеше ли - цол и половина вода бълваше помпата.В началото когато закупихме мястото като последни собственици ни се смееха и дори подиграваха,че сме се "насадили " в "блатото", но когато вкарахме в ред нещата с много труд и средства - започна и завистта.Моторната самоделка бръмчеше по няколко часа до като се източи  водата от шахтата!Описвам всички тези моменти подробно по простата причина,че имам на разположение неповторим "полигон" за тренировки относно откриването на подземна вода.Не съм съгласен с твърдението на Nelly, че за откриването на  вода сособностите на човек не се развиват!Съдейки по себе си когато за първи път "заиграха" багегите в ръцете ми /два медни Г-образно сгънати тела наследени от баща ми/. То уменията се развиват във всяка една професия, било то музикант,художник,склуптор,дърводелец и пр. Всичко си зависи от човека,от вътрешния му импулс,постояннство и т.н. Не съм радиестезист,макар че се интересувам от нея,не съм и професионалист,защото имам приятел,който работи с три сондажни фирми "на повикване"/ пенсионер е/. Та в разговор с него миналата година споделих,че имам на вилното си място 2 подземни реки ,едната от които е с умопомрачителен дебит /17 куб.м./сек./ в пик рано напролет когато се топят снеговете/. Като чу това мое твърдение започна да се шегува,че нещо съм сбъркал в мерките и сигурно е 17 л./сек,още повече че при разговора присъствуваше и др.човек - сондьор. Е след обещана 1 л домашна ракия и най- вече, че се наложи да "улови" две пчелни семейства/запален пчелар е/,дойде на мястото ни  и се увери ,че никога до момента не е попадал на такова количество подземна вода. Той замерваше и търсеше водата с дървена вилка /чаталче/,при което една от страните му се счупи дори. До този момент не бях се пробвал,но се оказа, че и при мен този метод проработи. Дълбочината замерваше по още по - странен начин /буквално я отмерваше с маршировка/,реших да пробвам и този вариант и се оказа, че и при мен работи,колкото и смешно да изглежда погледнато от страни /бях чел само за този метод и то кратка информация/Аз замервам "ментално". и не само откриването на водата, дълбочината, на която се намира,посоката й на движение, дебит, скорост, дали има скала над нея и пр. От няколко години след като си счупих и двата зарахомера-  при смачкване на гроздето така меря захарността на ширата. Всички инструменти,които си закупувам като стари овощарски ножчета за присаждане,триони,лозарски и овощарски ножици проверявам тяхната твърдост на закалката,къде са произведени и кога,също и от каква стомана./достатъчна ми е само снимка/Случайно или не /защото вярвам, че "случайни случайности няма"/ми попадна много старо издание на една малка брошурка озаглавена "Изкуство за откриване на подземни води,мини и скрити богатства" о т Гюро Николовъ/написана още със стария правопис/И въпреки,че описаните в нея методи са по-скоро свързани със физикалната радиестезия - има много много интересни обяснения,подходи и начини за откриване,както и за проверка на някои от т. нар. констатации. Авторът определено  е бил ерудит за онова си време,като публикува и ползува най-вече френски автори.Сега се опитвам да развия за себе си откриването на подземна вода предварително по скица или точен чертеж.Някои хора имат тази способност по карта да откриват загубено домашно животно или човек,мястото където се е случил даден инцидент,наличие на залежи от подземни изкопаеми и пр..Това е грубо локализиране,а в последствие се прави  по-точно замерване в/у терена чрез багети,вилка,махало или дори шишенце с вода/това също е вид радиестезично махало/, по подобен начин се откриват и подземни кухини, мрежите на Хартман и Кюри и т.н.Имам още интересни и любопитни неща за разказване, но не знам дали четящите не са вече отекчени?!

Здравей Георги

В написаното от теб разбирам че откриваш вода. Интересува ме от коя част на страната си.  Искам да намеря човек за откриване на вода в имота ми с. Доброславци на 12 км от София. Може ли контакт на e-mail kaloianilyov@abv.bg. При желание от твоя страна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)

Трябва да прекарате часове пред компютъра а пък за два дни можете да намерите вода сами. :smile:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Астрала

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Отговорено (Редактирано)

Можете да закупите всички необходими неща от Германия, по-евтино излиза да купувате от Германия.

Можете също така да закупите всичко необходимо от тук..  https://www.erdbohrer.de/Brunnenbohrer-25x25:::2.html

 

 

 

Редактирано от Астрала

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

(1.)  @Астрала , от твоите два поста оставам с впечатлението, че ти вече сам си пробил кладенец (сондаж) по ръчен способ, като си закупил оборудването много изгодно от Германия. Ако е така, то аз те поздравявам за находчивостта и трудолюбието ти!

(2.) А ако само си купил оборудването от Германия, но още не си пробил кладенец, те поздравявам за твоята наблюдателност и ти благодаря че сподели с нас линка към немския сайт erdbohrer.de

(3.) Ако вече си купил оборудване от Германия, независимо дали си го използвал или не, то аз много бих се радвал ако споделиш какво точно си купи от този немски сайт erdbohrer.de, който препоръчваш, и колко ти излезе транспорта или куриерската услуга.

(4.) Ако още не си купил никакво оборудване, а само разсъждаваш върху възможността за ръчно пробиване на кладенец, то аз те поздравявам за твоята предвидливост и консервативна разумност, и също така то препоръчвам, ако можеш да си подобриш начина на изложение, т.е. да пишеш за в бъдеще по-пълни изречения, с достатъчно подробности за да създадеш у твоите събеседници и слушатели правилно впечатление още от първия път и така твоите прекрасни идеи (например ръчното сондиране) ще бъдат обсъдени по-същество, по най-краткия път, без разговора със събеседниците ти да се удължава (излишно) от предположения за твоята реална ситуация :D. Шегувам се! (ама само наполовина :D )

(5.) Аз лично, никога досега не съм пробивал (кладенец) по ръчен способ, но мога да препоръчам на всеки ентусиаст който иска любителски да пробива кладенец, написаното от Янко Колев -- инженер и домашен майстор, който вече е пробивал ръчно. Освен това, Янко Колев може и все още да продава самоделно направени жалонки и свредели (за някой който не държи да си ги изработи сам, това е доста удобно, според мен). Ако сте  техничар,  лесно ще забележите кое е ценното в съветите на Янко Колев, дори в това описание към негова обява:

https://bazar.bg/obiava-19072173/rachna-sonda-za-voda-glavi-za-rachno-sondirane

... за всеки случай прегледайте и прочетете съветите в описанията на останалите неща които продава.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване