Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Marangoza

Първата узряла,даже презряла с дисекция за оглед:grin: Може да се яде с лъжичка, сладка и вкусна.Танин не усетих,а доколкото ми е известно той горчи.

IMG_20211010_164933.jpg

IMG_20211010_164833.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доста рано е узряла. Според мен е ранен сорт. @Гого при теб кога зреят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Има драснати плодове ...... зреят първи сами.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

IMG_20211028_095359.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз си пожелавам подобна картинка догодина в градината на село. Прекрасни са @Marangoza. Сорт знае ли се?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 2 часа, Venetka написа:

И аз си пожелавам подобна картинка догодина в градината на село. Прекрасни са @Marangoza. Сорт знае ли се?

Червен брилянт или Rojo Brillante

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Marangoza С риск да те разочаровам, но сортът е друг. Рохо брилянте не е такава сплесната. Ето два източника:

https://palmi.bg/en/product/1122/japanese-persimmon-kaki-rojo-brillante.html

https://youtu.be/O5LTakYhxhQ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, още при предишните снимки се опитаха колегите да обяснят, но Резбаря понеже е взел от Професор и не хвана дикиш :D За мен е очевидно друг сорт, от типа на фую дето са няколко...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе и при мен се задържа един плод на костатата. Имаше четири, но три от тях окапаха лятото, когато бяха като мини-камби или сплеснати диви крушки на размер. Даже се чудех дали това наистина е сортът, защото бяха сплеснати дълго време. Сега вече се оформи, но дали ще успее да узрее? След три слани последователно шумата замина.

Photo0432.thumb.jpg.f6678bda53670272b1f23893e402a26f.jpg

Не е едра. Едва ли е повече от 80-100 грама. Миналата година купените плодове от Красимир Колов бяха по-едри.

Това е четвърта година растеж на дръвчетата. Сложих ги през есента на 2017 г., когато бяха пръчки около метър. Температурата е падала до минус 17-19 неколкократно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 16.12.2020 г. at 0:33, Славянски написа:

Информация за сорт Хиакуме:

https://specialtyproduce.com/produce/Hyakume_Persimmons_6662.php

"Формата, текстурата и вкусът играят най-важната роля при избора на райска ябълка Хиакуме, защото ако те наистина са най-сладката хурма, само точен екземпляр би доказал това. За да може обаче Хиакуме да изяви сладкия си вкус, тя трябва да бъде опрашена и следователно да съдържа семена. Ако плодовете не съдържат семена, ще имат по-високи нива на танини и горчив (тръпчив) вкус."

Някои сортове се повлияват от опрашването и значително променят качествата/вида си. Хиакуме е от тях.

 

 

Славянски, защо реши, че които без семена съдържат танин? А какво ще кажеш за Хиро Таненаши? Заради мигрена не трябва да консумирам с танин. 

Писах вече за търговец от Добрич. Той изпрати писмо, че ще донесе във Варна сортовете райски ябълки, който искам.Написах, че ще дойда в сряда да ги взема.И какво? Днес дойдох, той каза, че свършили вече и няма.Днес изпратих му писмо, че включих го в Черен Списък на търговците. Толкоз! Ту иска ЕГН, ту: Ела имам, ту свършили  ,ела в понеделник...Блокирах му адреса и в черното

Ще ходим в друг разсадник и ще взема, Хиро Таненаши. Да не вземам Хеакуме?

Няма Чинебуле и Фуйю, иначе и  тях бих купила.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 11 часа, алина написа:

Славянски, защо реши, че които без семена съдържат танин? А какво ще кажеш за Хиро Таненаши? Заради мигрена не трябва да консумирам с танин. 

И тя не е безтанинова. Но като узрее хубаво остават ли танини? Аз съм опитвал и са супер сладки. Лично не отглеждам сорта. Но всичките без една са ми танинови, тъй че не виждам какъв е проблемът. Няма да ги ям стипчиви, я!

Цитат

Ще ходим в друг разсадник и ще взема, Хиро Таненаши. Да не вземам Хеакуме?

Хуакуме си е хубав едър сорт, но става канелена отвътре само като имаш опрашител (иначе ще е оранжева). Аз имам Хиакуме, но още не е давала плод щото я местих два пъти и овца я беше опасла първата година. За мен си струва дори без опрашител.

Цитат

Няма Чинебуле и Фуйю, иначе и  тях бих купила.

Освен да търсиш от друго място въпросните. Аз се бях заблудил и за Рохо брилянте, че е безтанинова, но всъщност испанците ги третират и затова са твърди и сладки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Добре, Славянски, от изброените  кои най-малко съдържат танин? Хиро Тананеши ще я взема, за да имам райска ябълка в градина, имам възможност  заедно да взема и Хеакуме., но Брилянте, Чинебуле и Фуйю трябва да поръчвам, затова ще избирам. А кои опрашители трябва за райските ябълки? А Хиро Танеши не може да бъде опрашител за Хеакуме? И задължително ли да растат близо едно до друго да се опрашват? Никога нямах райските ябълки и затова питам. Какво мнение за сортове Pasa и Хачиа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Купих си две плодчета от пазара. Продавачката каза, че трябва да изчакам да поомекнат. Върти ми се в главата, че съм купувала преди година-две и не съм чакала да отлежават.

IMG_20211104_080928.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Алис, можеш да опиташ така:

Изрязваш опашчицата на плодче, за да се образува дупчица, в нея наливаш ракия.Като престои , бързо омеква и предобива вкус на коктейла:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, алина написа:

Добре, Славянски, от изброените  кои най-малко съдържат танин? Хиро Тананеши ще я взема, за да имам райска ябълка в градина, имам възможност  заедно да взема и Хеакуме., но Брилянте, Чинебуле и Фуйю трябва да поръчвам, затова ще избирам.

Джиро, различните сортове съдържащи в името Фую, гледам Суруга. Ето тук:

https://www.growables.org/information/TropicalFruit/persimmonvarieties.htm

преди 4 часа, алина написа:

А кои опрашители трябва за райските ябълки? А Хиро Танеши не може да бъде опрашител за Хеакуме?

Значи много хора опрашител и не искат, защото искат плодовете да са безсеменни. Писал съм назад в темата. Опрашители доколкото бях чел са примерно Зенджи Мару и Ванилия, или някой семенак. Чета че и Фую била опрашител, което ми се вижда странно.

преди 4 часа, алина написа:

И задължително ли да растат близо едно до друго да се опрашват? Никога нямах райските ябълки и затова питам. Какво мнение за сортове Pasa и Хачиа?

И на двайсет метра ще се опрашат. Ако не те бъркат семките, плодовете трябва да са по-едри и по-вкусни, но и иначе не са малко вкусни. Хачия е популярен сорт, едър, другото не съм го чувал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Значи, ще поръча Фую  и  още една. Още не измислих коя. Благодаря, Славянски за търпеливи отговри

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако райската ябълка е с тръпчив вкус, но отвътре е мека като добре узряля праскова (не презряла), това значи ли, че съм избързала с консумацията? Вкуса на танините го описват като горчив? Стипчивостта на танините ли се дължи?

Костата е танинов сорт, но пише, че танините са по-малко. Росиянка е хибрид, но не разбрах към кой вид се отнася - танинов или не. И двата сорта ли трябва да отлежават преди консумация? Сега пак ще чета за Кавказката хурма, че се заплетох. Много сложен плод :D.

П.П. Една достатъчно ясна и изчерпателна статия https://na-mangale.ru/kavkazskaya-hurma.html

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дали да затрупам с почва или оборски тор двете райски ябълки - клончетата, които се развиха са на ниво почва (почти)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, как на ниво почва? Те изпод земята ли избиха? Може ли да ги снимаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето ги двете дръвчета

IMG_20211108_145202.jpg

IMG_20211108_145047.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване