Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Евгени

Райска ябълка

Recommended Posts

Славянски
преди 4 часа, Kalam Mekhar написа:

@ivanina. : Какви бяха на цвят цветовете? Изсъхнали ми се виждат лилави.

Ако позволи Иванина да се включа и аз - не са лилави. Костата днес почва да отваря цветовете при мен и ги снимах (докато снимах едно петле холна на кафеза отзад да кукурига, а котакът дойде отдолу - голям интерес към райската ябълка):

Photo1450-1.thumb.jpg.b2af91a12dab83d6e75cc7516a247b84.jpg

IMG_20240530_140904.thumb.jpg.9bca47a37eb3fac36ec6b3584072a6f5.jpg

Само женски цветове има. На кавказката са пък само мъжки, но тя още не цъфти, а и не би трябвало да се кръстосат.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 22 минути, Славянски написа:

Ако позволи Иванина да се включа и аз - не са лилави.

 

Питам, защото на тази, която баща ми купи за шоколадова бяха бели. Завързала е и се надявам да задържи няколко плода за да разбера, каква е  в действителност.

Райска ябълка, може ли да се вкоренява от резници, за да избегна повторно чудене, ако се окаже сполучлив сорт?

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм го чувал като практика. По принцип сеят семена от кавказка хурма и ашладисват. Никват почти на сто процента от пресни семена.

Ако подложката ти е вирджинка, би трябвало по-късно да почва вегетация.

Интересно имаше ли мъжки цветове също? Сякаш нещо такова четохме за сорта.

Като цвят при мен цветчетата са бледо-жълти/кремави, като не е хомогенен цветът - прелива от бяло в кремаво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, Славянски написа:

Не съм го чувал като практика. По принцип сеят семена от кавказка хурма и ашладисват. Никват почти на сто процента от пресни семена.

Ако подложката ти е вирджинка, би трябвало по-късно да почва вегетация.

Интересно имаше ли мъжки цветове също? Сякаш нещо такова четохме за сорта.

Като цвят при мен цветчетата са бледо-жълти/кремави, като не е хомогенен цветът - прелива от бяло в кремаво.

Толкова много работа имах тази пролет, че не съм се заглеждал изобщо. Само видях, че венчелистчетата са светли и миналата седмица, че вече е завързала плодчета. Ако до наесен роди нещо и то има някакви качества ще нарежа резници през зимата за вкореняване или ще опитам въздушен отвод. Не знам, защото точно се присажда на Кавказка Хурма. Ако е, за да не мръзне, тази и без това не мръзне. Ако мръзне, подложката няма да я спре. Може би има друга причина, но, чакането по няколко години да разбера, какво са ми подали от купа с дръвчета не е много приятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Не знам, защото точно се присажда на Кавказка Хурма. Ако е, за да не мръзне, тази и без това не мръзне

Повечето сортове са безсеменни. Съответно трябва семена отнякъде за размножаване. Нямам толкова опит със семенаци от източната райска ябълка, трябва да се чете в какви условия виреят добре на собствен корен. Мисля, че държаха на суша. За вкореняване не знам. Може да опиташ. Иначе ето един цитат за двата основни вида подложки:

Хурма кавказская (Diospyros lotus)

Естественный ареал произрастания — Кавказ. Деревья сильнорослые, достигают высоты 30 м.

Морозостойкость наземной части составляет порядка -22...-24°C, а корней — около -10...-12°C. Плоды до 20 г весом, терпкие, по созревании – почти черного цвета, с мелкими семенами количеством до 4 шт.

Сеянцы этого вида используются в качестве подвоя для культурных сортов. Корневая система их разветвленная, мочковатая. Саженцы хорошо переносят пересадку, растут практически на любых почвах, достаточно засухоустойчивы, поросли в саду не дают. Культурных сортов нет.

Источник: https://7dach.ru/gergenkor/hurma-sorta-vyraschivanie-i-uhod-5467.html

Хурма виргинская (Diospyros virginiana)

Хурма виргинская (или вирджинская) родом из Северной Америки. Деревья среднерослые, до 20 м высотой, с морозостойкостью до -35°C. Корневая система выдерживает промерзание почвы до -15°C, поэтому сеянцы данного вида рекомендуется использовать как подвой для продвижения культурных сортов в более северные районы.

Другим ценным качеством хурмы виргинской как подвоя является то, что она хорошо растет и на тяжелых глинистых переувлажненных почвах, а также имеет более продолжительный период естественного зимнего покоя, что не провоцирует преждевременное начало сокодвижения культурного сорта из-за длительных зимних оттепелей.

Следует учитывать, что привитые на нее культурные сорта:

- хуже переносят пересадку (из-за особенности образовывать слаборазветвленные стержневые корни), 

- более влаголюбивы, 

- медленнее развиваются, 

- менее урожайны, 

- менее долговечны.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 8 часа, Kalam Mekhar написа:

@ivanina. : Какви бяха на цвят цветовете? Изсъхнали ми се виждат лилави.

Ами то е само един цвят, и в началото беше бял до леко жълтеещ. След седмица и малко повече, потъмня. Ето една начална снимка, когато го забелязах и се чудех, дали е възможно толкова младо растение да цъфти?

IMG_20240517_125830.thumb.jpg.130142b5c0a74e537b8a6a3e868d8e6d.jpg

Цветът се появи на 10 см- ов млад летораст, а дръвчето е крехко и по му прилича да роди плодове с размер колкото орех,  не и като средно голям домат.IMG_20240517_150207.thumb.jpg.2df8e1b31c383ed601b021c5ed3407cb.jpg

 

Не зная дали сорта ще   отговаря на името за  което са ми я продали,  но щом при баща ти има засадено такова дръвче ще следим  и сравняваме развитието и външния вид . 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
На 30.05.2024 г. at 15:34, Kalam Mekhar написа:

Не знам, защото точно се присажда на Кавказка Хурма. Ако е, за да не мръзне, тази и без това не мръзне. Ако мръзне, подложката няма да я спре. Може би има друга причина, но, чакането по няколко години да разбера, какво са ми подали от купа с дръвчета не е много приятно.

Присажда се на кавказка точно защото има по-развити корени и лесно се намират семена. Аз съм сял доста семена от Източна райска от купени плодове и повечето загинаха(измръзнаха). Но може и сорта, от който са били семената да не е бил студоустойчив.

Една кавказка от семка също ми мръзнеше няколко години до земята и накрая загина напълно. За северозапада мисля че най-сигурна е Виржинска за подложка. Като недостатък пише, че дава издънки и е несъвместима с Фую и някои други сортове.

За вкореняването на калеми - почти невъзможно е.

Ето още инфо:

RAISKA_Jabulka-RCNPO-Pomorie.pdf

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 44 минути, greenn написа:

За северозапада мисля че най-сигурна е Виржинска за подложка

Затова от Коляшев някоя вирджинка на вирджинска подложка наесен и ако прави семена, решаваме проблема с подложките. Моите вирджинки са малки. Най-голямата предполагам елените са я опасли. Заградих с електропастир, но след дъжд качулка. На комшията са му опасли младите череши, а дворът му е ограден.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Моята райска хвърля завръз, не разбирам защо, видимо всичко е добре и падналите плодчета също. Възможно да е много плодът и да се разтоварва

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При мен още не е стигнала до завръз че да го хвърля, но предвид многото цвят, очаквам и аз някакво окапване. Много бързо прецъфтява ми се чини. Росиянка с вирджинския ген още не цъфти, къснички са.

Иначе вчера и днес огледах Гора Говерла. Много ѝ червенеят листата като на вирджинка и са необичайно тесни и заострени. Миналата година не ми направи такова впечатление. От другите сортове не съм забелязал някоя с такива червенеещи листа. Присадих от нея на по-защитено място върху вирджинка, имаше малко гризнато от диви животни. Калемите тръгват след месец и нещо чакане. Това е може би най-едроплодният от украинските студоустойчиви хибриди (до -24).

Photo1459-1.thumb.jpg.c620b1959e02b88d44b6112b890367c5.jpg

Не си личи къде я е поразила сланата.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Вече 50% се разтовари  от плод дръвчето. Спира да налива в някои плодчета, изостават в растежа и окапват. Напоява се и се тори периодично. Иначе изглежда много добре, пълни дървесина, листата стават тъмно зелени и големи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен с прецъфтяването почна да хвърля част от плода. Едно двайсетина вече и още трийсетина очукани от градушката. Но пак са много и предполагам ще окапят и още, защото са много нагъсто. Досега никога не е имало толкова цвят, но едната година, в която задържа, имаше четири плода и от тях три окапаха лятото. Надявам се да ги задържи този път. Не е малко дървото. Но и аз не зная колко да оставя. Засега повече ще наблюдавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 часа, Славянски написа:

Засега повече ще наблюдавам

Ми то май на райската няма кой знае какво да се прави, освен едно подрязване,  дори и то е по желание. Обаче не е за лятна резитба, буквално няма какво да се режи лятото, защото плодовете се концентрират в крайните клони

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Днес нападалите завръзи под дръвчето общо може да са към 70-80, отрупана е земята. А горе пак са страшно много. Ще видим докъде ще спре с разтоварването. Все пак я полях.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Много ме радват отрупаните ви дръвчета с плод!   Това че  някакъв процент от плода дръвчето отхвърля, мисля че не е повод за тревога. Природата регулира товара, който може да носи всяка овошка и е добре че е така, защото ако остане на нас, ние с лакомията си  за повече, правим грешки. В момента така е моята круша вилямова масловка, а така бяха и черешите ми.

От страх, мъхнатия бръмбар да не опропасти цветовете приложих едно пръскане и той повече не кацна върху тях, а  после черешите ще се счупят от плод. За крушата да не говоря.... и понеже не  разредих плодовете, сега не зная как ще наедреят .

Райската ми ябълка Шоколадова все още  държи единственото си плодче, но докога  не се знае. Дано му се даде шанса, да узрее. :)IMG_20240615_095032.thumb.jpg.7e64879d87858351baa21a7b2451efaf.jpg

Редактирано от ivanina.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера или онзи ден преброих грубо към 150 цвята под Костатата. Едната Росиянка също е изгубила доста цвят и докато Костатата и сега е отрупана, Росиянката има доста по-нарядко, но тя е и доста по-малка. Втората Росиянка не съм я оглеждал. Но каквото - такова.

Между другото днес ходих за череши в съседното село и се видях с един възрастен комшия, на когото бях дал Росиянка и един семенак уж вирджинка преди няколко години. Едната загинала, но другата цъфтяла много тази година, та минах да я видя женска ли е, мъжка ли е и всъщност коя от двете му е жива. Оказа се, че украинският семенак е жив (уж взет за вирджинка), докато Росиянката е загинала. И е женска, отрупана със завръз. Ще видим какво ще излезе, и дали е вирджинка наистина или кавказка. Повече ми мяза на кавказка райска ябълка. Аз му бях дял калем от Росиянка да присади и единият му е тръгнал (от два на разцеп), че даже и цвят има. Но, ако не друго, поне локално да има женска кавказка не е зле.

Ето я и Костатата:

Photo1482-1.thumb.jpg.cb4878b93e1e8f5fd5228996da88c43f.jpg

Рекох да преброя окапалите завръзи. Може и да имам някаква неголяма грешка, но ги докарах до 295! Имаше и 30 свалени от градушката. Много нещо като за седма година и реално първа реколта. 2021 г. имаше четири плода, от които узря един.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 часа, ivanina. написа:

Дано му се даде шанса, да узрее

Според моите наблюдения(може и да греша), когато спре растежа на летораслите и направя връх(тъмна пъпка), дървото спира да хвърля плод. Другото не толкова важно, окапването почва с последните цъфнали и неопрашени/лошо опрашване. Това е стандартното, а климатични фактори, почва и грижи е друго :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 29.04.2024 г. at 17:10, Panik написа:

Току що развита и извадена изпод 5-6 слоя агрил под които прекара зимата. Живот има и ОТДОЛУ :smile:

IMG_20240428_141315.jpg

 

 

Тази райска ябълка, като дърво ли се отглежда или като храст? 

Питам, защото при мен Рохобрилянтини не тръгна добре след  първото зазимяване. Основното стебло измръзна и избиха от ниско няколко нови прираста. Дали, отглеждана като храст, ще плододава, или да оставя само един прираст занапред?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 19 часа, Jimmy Stoikov написа:

Според моите наблюдения(може и да греша), когато спре растежа на летораслите и направя връх(тъмна пъпка), дървото спира да хвърля плод. Другото не толкова важно, окапването почва с последните цъфнали и неопрашени/лошо опрашване. Това е стандартното, а климатични фактори, почва и грижи е друго :) 

Джими, райската ябълка тепърва опознавам, не познавах дори цветовете ѝ, но с времето всичко ще си дойде. 

Това, с окапването на късните цветове и завърз от късния цъфтеж и аз го забелязах по различните видове овошки.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 17 минути, ivanina. написа:

Това, с окапването на късните цветове и завърз от късния цъфтеж и аз го забелязах по различните видове овошки.:)

Това и при мен го имаше по ябълките. Хванаха повече лошо, дъждовно време и се съсипаха късните цветове и завръзи, докато вече наедрелите ранни завръзи устояха на лошото време. За обикновените ябълки говоря. А райските дали не са опрашени - по-скоро мисля, че не е до неопрашване, а претоварване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване