Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Ядливи или отровни

Recommended Posts

Panik
преди 11 минути, alys написа:

Другата възможност е (ест. получих помощ от другарче)

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Лъжлива_пърхутка

Мислех че е едно и също, ама не било. Наистина отгоре твойте повече приличат на лъжлива пърхутка, но за нея пише "Scleroderma verrucosum се разпознава най-лесно по високото пънче от преплитащи се мицелни шнурове, когато е образувано.", а такива неща при твойта не виждам..... Ама всъщнот все тая :tounge_wink:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес набрах тези гъби. Бяха на същото пасище, на което имаше две печурки преди известно време. С все калта ги набрах, но ако стават за ядене, ще ги изчистя.

IMG_20221004_155841.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да каже @Ch Petrov - на мен това не ми приличат на печурки....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аз не бих ги ял, но....според мене са Бяла Сърнелка (https://manatarka.org/leucoagaricus-leucothites/), или евентуално биха могли да бъдат Полска сърнела (https://manatarka.org/macrolepiota-excoriata/). Надали е бяла мухоморка (брана е на поляна, а не в гора; основата на пънчето доколкото виждам не е като на мухоморката; средата на шапката е доста кафеникава).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Още три снимки на същите гъби

IMG_20221004_170346.jpg

IMG_20221004_170304.jpg

IMG_20221004_170331.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

В manatarka.org има статия "Сърнели, сърнелки и зърненки".

Квалифицирани миколози са публикували подробни описания на посочените гъби, които обикновено наричаме "сърнели".

Аз съм убеден, че има САМО 2 ВИДА сърнели, които са 100% безопасни за консумация - обикновена и елегантна. 

Останалите многобройни сърнелоподобни :

1) или биха могли да предизвикат стомашно неразположение на хора имащи индивидуална непоносимост точно към тези "сърнели", т.е. вероятно кратко  посещение в Пирогов;

2) или имат външни белези сходни с отровни и смъртоносно отровни гъби, чиято консумация задължително води до дълго посещение на реанимацията на Пирогов, а може и директно към Орландовци;

3) или консумацията им не се отразява негативно на консуматора, но рискът си е риск.

Винаги гледам на сърнелите и на печурките като на рискови гъби. Всяка откъсната сърнела и печурка преди консумация трябва да бъде надеждно проверена ЗА НАЛИЧИЕТО НА ВСИЧКИ БЕЛЕЗИ на ядливите и безопасни сърнели и печурки, описани в книгите или в manatarka.org.

Например един от белезите на двете ядливи и 100% безопасни сърнели е подвижният пръстен.

Още веднаж : всеки сам решава какъв риск да поеме с изяждането на набраните гъби.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

Да каже @Ch Petrov - на мен това не ми приличат на печурки....

Ааа, нямам предвид, че са печурки, а че ги намерих на същата поляна - пасище. Явно там на гъбите им харесва. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Elka Velova

Това яде ли се

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
diofan

Днес обикалхме за гъби. Попаднахме на няколко орешарки. Също набрахме някакви оранжеви гъби които растяха на пънове. Не успяхме да ги определим , но най-близко изглеждат до лъжлив пачи крак. На края открихме находище от виолетки в един улей покрай гората, пълен с драки. Виолетките растяха сред камъни на единия склон на улея.

IMG_20221227_194521_826.jpg

IMG_20221227_194715_276.jpg

IMG_20221227_195958_260.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам какво е това топло време, но въпреки това съм доста изненадан, че има гъби в края на декември. Температурата нощем беше логично да е под нулата. Същевременно в Щатите имаше рекордни снегове и минуси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

Не знам какво е това топло време, но въпреки това съм доста изненадан, че има гъби в края на декември. Температурата нощем беше логично да е под нулата. Същевременно в Щатите имаше рекордни снегове и минуси.

Не се оплаквай. При нас ще дойдат през Март. Виолетките по принцип си растат до сняг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

A, не се оплаквам. Удължава ми сезона за градината. Иначе такива виолетки май бях намерил веднъж, но не бях сигурен и в крайна сметка не ги ползвахме. Но може и нещо друго да беше. Не съм задълбавал. Имаше достатъчно други гъби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ливадни виолетки (Lepista personata) виреят и тук за радост, вкл. в нашия двор има едно петно дето явно е мицелът - а баш там преди 4-5 години тотално бе променен терена с тежка механизация.

20221227_163525~2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване