Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Славянски

Тая година квачките станаха шест, макар че от тях три мътиха колкото да не лежат един месец напразно. Водят по 1-4 пилета. Една самонасадила се млада кокошка излюпи девет от десет (последното беше счупило яйцето, но умряло вътре) и си ги гледа. Няколко ги разкандърдисах. С тази, която прибрах от гнездото ѝ в един храсталак, стават седем. Според мен са на 3-4 дни мътене яйцата. Гледах ги с челника. А аз подозирах, че може да са и на две седмици.

Като породи са две чисти брами, една друга, която не е чиста, но е като черно-сребриста брама. Една бяла очевидно с орпингтънски ген, една легхорнка, една между брама и орпингтън някаква кръстоска и една чисто черна, мисля от легхорнско яйце се излюпи. Пиленцата ѝ повечето (от нейни яйца) са черни с бели коремчета. Докато другите квачки нямаха такива.  При мен брамите си мътят, оригиналните орпингтънки и те мътеха, макар да не съм слагал всички. Но остана смесено потомство и даже легхорните почнаха да люпят. В момента легхорнката е най-агресивна от квачките, при все че е с едно пиле. Другите са кротки.

Тая година ястребът не напада засега. Няма още убито или изчезнало пиле. Дано се задържи така положението. Според мен яйца от някакви доказани мътачки би трябвало да ти свършат работа ако искаш квачка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Горска градина:

Photo1529-1.thumb.jpg.d9c31b0b188aa297966491a2b03afe9b.jpg

Занимават се в копривата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня
На 23.04.2017 г. at 2:32, Гого написа:

Реших да сложа ограда на овощната си градина, която е с площ около близо 1 дка. Там са ми и пчелите.

Смятам в нея да пусна нон стоп да щъкат кокошките.  Ако помогнат нещо с вредители, ок, ако не, поне няма да ги мисля яли ли са днес, не са ли. Та покрай тях се чудя, какви други пернати биха се чувствали добре и каква полза бих имал от тях. Пуйки не искам, гъски не искам, патки ако има някакви, които  няма да отлетят, ще е супер, хем да им направя и там едно езерце. :Д За пъдпъците стана ясно, че не виреят на воля. Та се чудя с какво още да си направя шарено.

Кокошкарникът ми граничи с овощната градина, та направо оттам ще си излизат и ще се прибират. Също така, лятото и кокошият трактор ще е някъде там позициониран, та да им е весело на всички заедно.  

Аз имах токачки миналата година-момче и момиче, ама толкова интелигентни бяха, че не ми дава сърце пак да повторя.А иначе лисица ни утрепа 3 кокошки в големия ограден двор и после прелетя през оградата.Сега ги пускам в двора само ако сме наоколо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

имах токачки миналата година-момче и момиче, ама толкова интелигентни бяха, че не ми дава сърце пак да повторя.А иначе лисица ни утрепа 3 кокошки в големия ограден двор и после прелетя през оградата.Сега ги пускам в двора само ако сме наоколо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тая година само една кокошка е убил ястребът досега. В последно време ги пускаме. Има джанки, дуди, ябълки, тревичка. Препичат се на слънце. Живеят си живота. Тая кокошка зад белия петел е на осем години и е съвсем добре. Едно от първите излюпени пилета от наша квачка. Кръстоска е между Орпингтън и Кохин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Възпроизводството на пилета при мен, тази година удари дъното.

Петелът лошо нарани по гърба няколко кокошки със шпорите си и ги заклахме, няколко пък умряха от старост, а  от останалите 20 само една легна, колкото да отчете дейност... Обичайната гледка, счупено яйце и омазано гнездо, но въпреки това се излюпиха девет, от които смаза две, а аз след дъжд качулка прибрах останалите седем и отгледах под лампа. Същата кокошка след два месеца втората половина на август  отново се разклюка и аз като се надявах, че горещините вече са отминали  ѝ потърсих  и  заложих чужди яйца, за нов ген. 

Историята се повтори, счупени яйца и омазано вмирисано гнездо. Не разбирам, защо се случва това?  Вярно жегата беше отвратителна и гнездото не беше в дълбоки хладни сенки, но квачката  сама си избра мястото и не пожела местене.  От цялата тази катастрофа, само две живо излюпени пиленца, момиче и момче, които са ми златни защото ще променят кръвта на ятото. :)  

Момче голошийка и момиче катунска.

IMG_20241010_105557.thumb.jpg.a1ef1b7ba2a0132602f6df900abf0fc0.jpg

Голям бонбон!:D 

Само  успешно да си ги отгледам, догодина  дворът ще е пълен с  голошийки.

IMG_20241013_150531.thumb.jpg.f1076958399b95e4cf2e977b649d01f1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, ivanina. написа:

Историята се повтори, счупени яйца и омазано вмирисано гнездо. Не разбирам, защо се случва това?  Вярно жегата беше отвратителна и гнездото не беше в дълбоки хладни сенки, но квачката  сама си избра мястото и не пожела местене.  От цялата тази катастрофа, само две живо излюпени пиленца, момиче и момче, които са ми златни защото ще променят кръвта на ятото. :)  

Момче голошийка и момиче катунска.

IMG_20241010_105557.thumb.jpg.a1ef1b7ba2a0132602f6df900abf0fc0.jpg

Голям бонбон!:D 

Само  успешно да си ги отгледам, догодина  дворът ще е пълен с  голошийки.

 

Къде е катунският мелез? На снимката са две петлета. Яйцата за мътене е желателно да се пробират. Залагат се само такива без дефекти и приблизително еднакъв размер. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Къде е катунският мелез? На снимката са две петлета. Яйцата за мътене е желателно да се пробират. Залагат се само такива без дефекти и приблизително еднакъв размер. 

Да, човекът си каза че кокошките му са смесица от различни породи, като спомена и катунските които аз преди време бях завъдила от групата на пернатите. Харесах ги тогава визуално, също и като порода за месо, яйца и кокошки които мътят  всяка година. В началото нещата тръгнаха добре последваха люпила, но след смесването им с предишните ми селски кокошки, качеството им на квачки се изгуби. Ето и тази година една единствена легна, други две се опитваха да клюкат, но не легнаха над яйца. 

За голошийките четох, че са добри майки, африканска порода не запомних името ѝ. За това се радвам на петлето в голата шийка, като се надявам, че ще внесе в ятото генът на добрите майки.

За второто пиленце може и да съм в грешка, че е момиче. Съдя по това че е по-дребно и по-късно пусна гребенче и обички, но за всяко нещо идва Видовден, ще се разбере.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, ivanina. написа:

 

За голошийките четох, че са добри майки, африканска порода не запомних името ѝ. За това се радвам на петлето в голата шийка, като се надявам, че ще внесе в ятото генът на добрите майки.

За второто пиленце може и да съм в грешка, че е момиче. Съдя по това че е по-дребно и по-късно пусна гребенче и обички, но за всяко нещо идва Видовден, ще се разбере.

В България, голошийките са с гени от Трансилванска кокошка. Не, чиста Трансилванска, която не прилича на нищо, а културни породи с гени от нея. Двете петлета съм на 99% сигурен, че са братчета, но, само едното е наследило гена с голата шия. Вземете си инкубатор и не разчитайте на кокошките да ви мътят. Мътят гладни кокошки. Задоволените снасят и рядко лягат да мътят. Под гладни кокошки имам предвид такива, които нямат достъп до жизнено необходимият на една кокошка протеин от 16,5 до 17%, придобит от безгръбначни и дребни гръбначни в природата и качествени смески, при липса на такива. Царевица и хлебна пшеница могат да ядат и да дебелеят от тях, но пак да са гладни при дефицит на протеин. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хава Рамаданова
Отговорено (Редактирано)

Аз също гледам кокошки. Няколко бели и две черни.Порода не знам. Вече две години и двете черни се опитват да мътят. Но само няколко дни и после изоставят яйцата. И пиленца така и не видяхме. 

Редактирано от Хава Рамаданова
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване