Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Славянски

Да, мрежа на няколко декара...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера безумно се хилихме в къщи с един петел от на мама птиците.

Пролетта купихме пилета, 12 от тях излязоха петлета. Ярките вече са при старите кокошки и няма проблем, но при петлетата страшна борба. Мама махнала едното петле от тях, че много го биели и го прехвърлила при кокошките и ярките. Но и там проблем.. За да се храни петлето мама го пази с пръчка от кокошките. Сяда на столче с пръчката в ръка и го пази, а то се е научило да се свира близо до нея.

Брат ми заяви, че другата седмица ще го направи на чорбичка защото нямало как от тоя мухльо да стане петел. Мама е против и се пазари с брат му да пощади любимеца и. Друго петле щяла да му даде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера още едно е отнесъл ястребът или каквото е там. Четвърто за десетина дни. Ще трябва да ги затворим, кофти работа. Дотук шест изчезнали от двайсет. Лошото е, че не мога и да ги хвана по двора, много са пъргави. Но за първа година чак такова нещо. И кокошките напада, но само ги проскубва. Докато пилетата очевидно цели ги отнася. Не мисля, че лисица има пръст тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Оня ден за мое най-голямо съжаление се наложи да отстрелят бездомно куче на село. Докато само седеше до оградата няколко месеца и незнайно какво ядеше за два поредни дни две кокошки на мама паднаха жертва. Кметът на селото каза, че ще реши проблема. Приют няма за бездомни кучета и пратил един от ловците. Много кофти работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 минути, Venetka написа:

Оня ден за мое най-голямо съжаление се наложи да отстрелят бездомно куче на село. Докато само седеше до оградата няколко месеца и незнайно какво ядеше за два поредни дни две кокошки на мама паднаха жертва. Кметът на селото каза, че ще реши проблема. Приют няма за бездомни кучета и пратил един от ловците. Много кофти работа. 

Само да седи до оградата няколко месеца, без някой да се сети да му даде две шепи от евтините гранули, просто е неизбежно да прояде кокошки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да де, ама имаме едно куче , а преди няколко месеца осиновихме друго такова, което застана пред вратата ни. Колко кучета може да осиновят двама пенсионери и да ги хранят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 5 часа, Славянски написа:

Дотук шест изчезнали от двайсет.

Добър рандеман, комшиите са -20 и повече надолу и то само за месец, около едно на ден, от как ято млади лисици решиха да се учат на лов на техен гръб. Последно една квачка с всички пиленца. Е, стигна се до огнестрелна саморазправа де и нощни гонки с бус през стърнища... сефте карам бус... след проби с какви ли не капани, примки, жива стръв, умрела стръв и прочее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, не се отказват! Така трябва. Борбата прави 'ранАта.

При мен този ястреб напада много изневиделица. Въобще не го виждам да лети наоколо. Сякаш дебне да напада, когато няма човек наблизо. Колко кокошки са без опашки заради него, но досега липсваща няма. Основно белите страдат.

А, комшиите ти имат ли ограда за кокошките? Куче?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Грабливата птица не се отказа. Дори след като прибрах пилетата в караваната на следващия ден ги нападна през мрежата и сериозно рани две пилета. На едно как не му беше извадил окото, а на друго отзад странично му се подаваха вътрешности. А той кацнал на кокошарника им гадината. Другото е, че се оказа, че към седем часа вечерта идва редовно. Така няколко дни поред.

Единия ден го видях отблизо. Не ми се видя голям, цветът ми жълтееше, предполагам бежов. Поне гледан отдолу с разперени крила.

Засега кокошка не е отнесъл, но пилетата и квачките не мога да ги пусна. Твърде много отнесе. Говорих с един мъж в селото, който има пуснати кокошки. Той каза, че и при него имало нападения. Бил отстрелял предни години две грабливи птици, които му нападали кокошките (той има и гъски). Като нямам пушка ме съветва да заложа мрежа с примка. А аз се чудя дали птицата би се отказала, ако пилетата са прибрани дълго време? Щото и затворени не е работа.

Същевременно едната намерена джинка се провали в мътенето тоя път. Имаше осем джинкови яйца и едно от брама. Излюпи се само голямото. Според мен поради това, че акаше в гнездото и оцапа яйцата. Очевидно пологът не беше подходящ, защото в нейния си полог на двора яйцата й бяха съвсем чисти. Тя имаше наблизо сложени вода и храна, но "тоалетната" по някаква причина не я диреше навън от полога. Жалко. Трябваше май да я сложим на друго място да мъти. Но поне има едно пиленце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Моля по-запознатите да споделят мнение, дали мога да си гледам кокошки(4-5) като ходя при тях 1път седмично(на около 10км. от мен)? Мисълта ми е в оградено простраство на дворче снабдено с:

-кокошарник

-мрежа против гризачи,хищни птици,хищници

-достатъчно вода да изкарат 1 седмица

-хранилка (тук още се колебая дали да е такава а автоматично реле и да пуска сутрин и вечер зърно

 

Притесняваме също дали яйцата ще могат да са годни за употреба(лятото може и 2 пъти в седмицата да ходя), т.е. ако не се сложат до 1-2 дни в хладилник стават ли негодни? Когато ходя за по няколко часа мога да ги пускам да щъкат из дворчето, нали обичат да ровят и да търсят неща за хапване. Ако взема 5-6 бройлери мога да ги замразявам за зимата във фризерната част на хладилника.

От няколко години обмислям варианта и все не достигам до по-сериозно действие в тази посока. Има и малка рекичка която минава през мястото и съм се замислял евентуално за няколко патици.Непрекъснато изхвърлят стари вани до кофите ,а май трябва да имат вода да се плицикат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Трябва някакво куче да ги пази нощем според мен. Иначе нещо може да влезе където спят и дотам, ако няма кой да ги затваря и отваря. Иначе затворени ще ги измъчиш.

Принципно съм виждал хора да го правят това отглеждане с ходене уикенда. Може да стане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ние също обмисляме тази идея. Събирах информация и се спрях на такъв тип врата

https://bazar.bg/obiava-37093748/avtomatichna-vrata-za-kurnik-kokosharnik

Кокошарника най-вероятно ще е като на Ру. Автоматична хранилка и поилка. Като зимата поилката е с подгряване. Яйцата ще ги прибира съседа. 

Засега е само идея, ама то идеите са ни повече от свободното време да ги реализираме...

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, Славянски написа:

Трябва някакво куче да ги пази нощем според мен. Иначе нещо може да влезе където спят и дотам, ако няма кой да ги затваря и отваря. Иначе затворени ще ги измъчиш.

Принципно съм виждал хора да го правят това отглеждане с ходене уикенда. Може да стане.

Няма да има куче със сигурност.Те са ми в апартамента. Пред самият кокошарник ще има заградено място с мрежа отвсякъде (вкопана в земята)2х3 или 3х3, а като се смрачи те си влизат да си спят само вътре и така.

Ами какво ще кажеш за яйцата? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@kokorko , по принцип, така както си го замислил, е възможно да се отгледат някакви домашни птици от които не очакваш да събираш яйца. Яйцата ако не ги събереш в деня в който са снесени или на следващата сутрин, рискуваш да се замърсят и да развият вируси или бактерии; или пък кокошките да почнат да ги снасят на неподходящо място или да си ги изпочупят и/или изкълват. Но дори и без яйца в уравнението ти е необходима голяма доза късмет за да работи всичко успешно до момента в който ще отидеш лично на място. А 5 - 7 дни са си много време в което нещо може да се обърка -- я механизма за пускане на храна ще засече, я пилетата ще започнат да кълват някое от тях, я друг проблем ще стане. Разбира се, можеш да сложиш и видео камера и да наблюдаваш през Интернет, какво става с курника. Фазаните, например, още от малки, изглеждат по-самостоятелни от кокошките, но и те си искат внимание щом ги гледаш затворени в двор или волиера.

Още преди много години, един колега ми разказваше за някакъв едър фермер, свиневъд, който имал автоматизиран свинекомплекс, често пътувал и съответно наблюдавал през Интернет, чрез видео камерите, какво се случва в комплекса му, но мога смело да предположа че винаги е имало и друг човек (работник) на място, на когото фермерът е разчитал и е можел да се обади по всяко време по телефона и да го прати да оправя проблеми.

Иначе за отглеждането на патици, хубаво е да имат осигурен "гьол". Но ако ползваш стара вана, то имай предвид че тя е тежка и дълбока и може доста да се озориш с почистването ѝ. Аз по-скоро бих пробвал с плитко и широко пластмасово корито, поставено (вкопано) почти до горния си ръб, в ямка в пръстта с поставени няколко тежки камъка в него, но пак ще има недостатъци. Само дето почистването на коритото е по-лесно отколкото на ваната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, kokorko написа:

Няма да има куче със сигурност.Те са ми в апартамента

Кои са в апартамента, че не разбрах?

Относно яйцата - лятото е добре скоро да се прибират в жегата. Мястото трябва да е максимално сенчесто и да не се напича. Събирал съм яйца от полози в храсти, къпини и т.н. Мисля, че до няколко дни стават, но събере ли десет и повече кокошката, обикновено не стават за ядене. Един път намерих гнездо със седемнадесет все от една кокошка, но то беше в оранжерия на голяма жега. Почти всички бяха негодни за ядене. Според мен в рамките на три-четири дни може да са годни в топлото време, но трябва да се пробва (жълтъкът стои ли цял и така нататък). В студеното нощите са хладни и времето е повече. Но да оставиш яйца да се събират си е риск. Може и кокошките да почнат да си ги ядат. Аз бих мислил вариант да могат да излизат в по-голямо дворче. Тези автоматични вратички са интересни.

Какъв проблем се оказва човешкото присъствие...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кучето го дадох за пример, понеже един познат така гледаше кокошки и пуйки. Малко кученце (като порода) си спеше при кокошките и това им беше всичката защита. Той ходеше и на работа, но по-скоро кокошарникът не беше много обезопасен и той казваше, че ако не е кучето, няма да се получат нещата. Но трябва да храниш и куче.

И това не е невъзможно. Един комшия дълги години гледаше така голямо овчарско куче в двора си наблизо, идваха уикендите. Беше направил някаква автоматизация. Но храната каква е била - предполагам някакви гранули - та кучето заболя от рак и умря. Мисля, че и тая диета тук играе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година ястреби много нападат кокошките. Поне 6-7 пилета отнесоха, две-три убити кокошки, и няколко, които съм спасявал от ноктите им. Нападат изневиделица. Кокошките често успяват да реагират, да вдигнат врява и да се покрият, но зависи и къде ги сгащи. Преди няколко дена беше отнесъл една много хубава златиста ярка, а след нея го хванахме да яде от единия петел:

Photo0792.thumb.jpg.7a4067050129e7a873ae8009d678a110.jpg

Невъобразимо количество пера беше разпилял (разчиства си месото за ядене, те му пречат). Интересно, че след прогонването не се върна няколко дни да си довърши. Много мнителен ястреб.

За съжаление единственият чист брама петел, който беше много голям. Но заболя последните дни и беше бледа сянка на себе си, та загубата беше предизвестена (а и нямах време да го коля и разфасовам). Ако не беше ястребът, щеше да приключи земния си път при първото по-сериозно застудяване, т.е. някой и друг ден повече.

Лошото е, че и малките останаха малко и са и малки още някои. Известно време ги гледахме затворени в кафези заради нападенията, но не е работа. Като са на свобода поне растат и заякват и имат шанс да избягат от ястреба, докато на затворено са почти обречени да не изкарат зимата такива малки:

IMG_20221217_144402.thumb.jpg.46aa146baea2ba89092dd458954d7a05.jpg

Квачките още си ги водят и топлят. Бяха се поодтръпнали от пилетата по едно време, но с малко помощ още си стоят заедно нощем и това спасява най-малките. Един ден при първото застудяване изгубихме седем наведнъж. Много странно, според мен не беше само от студа, защото някои бяха мъртви още заранта, но имаше и такива, които бяха активни и ядяха, уж добре, и след броени минути изпънали краката... По принцип късните люпила са рискови, но кокошките тъй или иначе се бяха самонасадили и дадохме шанс на яйцата. Излюпиха се седемнайсет от две кокошки, останаха четири. Но миналата година общо бяха към четири отгледаните, та им се радвам и на тези. Поне лисицата тая година не е нападала. 

Чудех се дали да не правя някакво плашило. Затворени не става. Малко куче сигурно също би гонило ястребите. Котакът не се справя :) Лошото е, че и два метра ограда да имаше в тая ситуация, полза няма. Може би гъски или токачки биха се сбили с ястреба. Петлите се плашат и бягат, даже единият се беше направил и на умрял като му налетя птицата. За съжаление нападенията са почти ежедневни и май мирно решение няма да има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, малките останаха три! Грабна едно пред очите ми и въпреки намесата на квачката. Просто успя да ги сграбчи от раз и го отнесе. Като е малко му е лесно. Кокошката трябва първо да я убие... Гоних го, но какъв шанс имам? Може и на километър да го отнесе! И атаката беше на метър пред кокошарника.

  • Тъжно 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 17 часа, Славянски написа:

Брей, малките останаха три! Грабна едно пред очите ми и въпреки намесата на квачката. Просто успя да ги сграбчи от раз и го отнесе. Като е малко му е лесно. Кокошката трябва първо да я убие... Гоних го, но какъв шанс имам? Може и на километър да го отнесе! И атаката беше на метър пред кокошарника.

Прочетох ,че пуйките бият се с ястребите. Няколоко пуйки, като защита от пернатите хулигани.

И направи из двора няколко скривалища, маскировочна  мрежа отгоре върху колове. 

От лисицата// Более современное средство – электронный фонарь с датчиком движения. Его лучше установить сзади или сбоку птичника – там, где не ходят люди. При приближении лисицы или хорька прибор будет светить и издавать звуковые сигналы, отпугивать хищников. // 

https://vk.com/wall-147899812_36

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пуйките се бият? Интересно.

Иначе те имат къде да се скрият и в момента, но не са в укритията постоянно. А онези дебнат... Не знам вида, но лятото имаше по-дребен, който стоеше леко бежов (отдолу съм го виждал), този е голям и сиво-пъстър да кажем условно. Много бързо се скрива от поглед между дървета и сгради на около.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване