Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Пернати в двора на свобода

Recommended Posts

Славянски

Днес ми е тъжен ден, понеже изгубихме поредната кокошка останала да лежи във външен полог. Уж ги проверявам дали са всички вечер, но снощи ги минах на тъгъдък, че се мръкваше и имах много друга работа и съм я пропуснал (те не са и много, които снасят навън). Първа вечер навън - белката не прощава. Първо мислех, че е лисица, но я намерихме в един трап. Половинчатата работа никога не дава добри резултати. Но когато изгубиш породиста кокошка и единствена е още по-болезнено.

А аз се занимавах сума време да броя и издирвам разместени пилета... Понякога имаш втори шанс, но понякога зверчето е безпощадно. Онази черната в дерето също не се появи повече. Урок за малкия, който уж я проследи, но не достатъчно сериозно, че да му избяга. Следваща възможност нямаше. И пилетата и те заминаха (тя беше мътила повече от седмица така).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Белките са луди по пернати. Както поровете към зайцеподобните и гризачите. Генетично им е заложено. Ще обикаля, докато ги излови всичките. Бих те посъветвал да си вземеш едно ягдтериерче или фокстериерче, но го отгледай заедно с кокошките да свиква с тях от малко. Израсло в град куче не признава никакво друго животно, освен кон. Има големи капани за белки, тип клетка, които вършат работа. Баща ми взе назаем такъв и хвана една в двора. Примамката е яйце.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаме такъв капан за белки. Ще взема да го заложа. Въпреки че те кокошките ако си се прибират, белката няма какво да им направи.

От една страна е добре, че не е лисица, щото няма отърване, от друга дори месото не е яла - зарязала я е.

Куче би помогнало, но си иска и грижи, и обучение, и храна. Засега котките поне държат фронта. Даже снощи (в полунощ) котката носи съсел и търси котето. Много й се зарадвах, издирих го и го събудих. Само си го изяде. И гледай какво нещо - колелото се завърта, хранителната верига напомня за себе си - часове по-късно пък кокошката пострадала. В друга вечер щях да видя, че я няма, но дори яйцата не събрах... А тя, милата, веднъж излюпи и продължи да настоява с това мътене. А в полога нямаше яйце (взели са го през деня). Без яйца е легнала навън. Искат си време и наблюдение. Не можеш да разчиташ на акъла на кокошка.

IMG_20220712_155657.thumb.jpg.3330dfea52bbccafd4b9ad4be9bc635d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да додам, че комшията ловджия с такъв капан хваща всяка година по една белка или пор с капан тип клетка, точно на яйце. Иначе лицисите ги дебне от трактора на пусия :D Ама и те нагли, жена му мие чиниите вънка на мивката, лисицата влиза в двора и почва да си тъпче устата с пиленца жълти още...

Интересно при нас като влизат през деня пилетата през оградата, никоя котка не ги гони, а те казват, че им скачат - това не мога да си го обясня, една ограда разлика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Славянски написа:

Куче би помогнало, но си иска и грижи,и обучение, и храна. Засега котките поне държат фронта. 

Не случайно съм и препоръчал определени породи кучета на които генетично е заложено да са агресивни към хищници. Фокстериерката, като усети миризма на лисица или белка, все едно, че я удря ток. Побърква се. Котките, нищо не могат да направят по отношение на хищниците, които ти нанасят вреди. Те избягват рисковани битки с равностоен противник. Най- много да хванат някоя невестулка, която хваща в пъти повече мишки от тях. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Аз не по темата.Имаме мнооооого кокошинки

Какво да правя? ПОМАГАЙТЕ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Таня

Опитвах с народни средства- бъз в кокошарника, пръсках с някаква отрова, днес пръскахме с поразреден доместос, на кокошките правя пепна баня със сяра, добавям чесън в храната им.В резултат- и те , и аз съм с кокошинки.ПОМОЩ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, Таня написа:

Опитвах с народни средства- бъз в кокошарника, пръсках с някаква отрова, днес пръскахме с поразреден доместос, на кокошките правя пепна баня със сяра, добавям чесън в храната им.В резултат- и те , и аз съм с кокошинки.ПОМОЩ!

Няма спасение от египетският капуш, ако не затриеш кокошките до нула и не се преместиш в друга къща, където да завъдиш нови. Пръскане на дървените части с нафта, помага за известно време. Но, те се крият в стени и навсякъде по земята. Ако имаш ходене до Сърбия или до друга държава с по- нормални цени, купи си по- голямо количество Byemite. Не е забранен в България, но тук всичко е с над 100% надценка.  Няма да те отърве напълно, но ще ги спасиш с периодични пръскания, докато застудее. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Таня написа:

Аз не по темата.Имаме мнооооого кокошинки

Какво да правя? ПОМАГАЙТЕ!

От кой вид/цвят са? Аз лично наблюдавам жълти, сиви и червени. Капуши не сме имали. (Капуши баба наричаше едни като кърлежи, черни).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 минути, Славянски написа:

От кой вид/цвят са? Аз лично наблюдавам жълти, сиви и червени. Капуши не сме имали. (Капуши баба наричаше едни като кърлежи, черни).

Жълтите и сивите, когато не са гладни са червени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В момента и при мен са се развъдили от тези червеникави кръвопийци. Обикновено са в полозите или в разни фуги около врати или между дъски или по ъглите/стената. Активизират се нощно време. Една квачка я бяха налазили по главата, направо беше почервеняла. Посред нощ просто реших да проверя полозите. Мачках ги на ръка и разкарах кокошката. Тя нямаше яйца. Но някои кокошки или пиленца направо си умират, ако не се вземат мерки.

Мазал съм с масла, обгарял съм с горелка. Обгарянето е най-ефективно, но ти трябва достъп до леговищата им. Пукат като ги пърлиш. Диатомична пръст също помага, да се напудрят птиците и там където ходят гадините. Но трябва да се изчисти из основи, даже е препоръчително да се преместят кокошките за известно време. Също да имат достъп до прашна баня. Ако са затворени в близост до гадините - лошо. Обикновено квачките най-много страдат, защото се задържат дълго в кокошарниците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, Kalam Mekhar написа:

Жълтите и сивите, когато не са гладни са червени.

Тези жълтите винаги ги има, но според мен не са толкова агресивни. Но тези сивите (може би) са отвратителна напаст и бързо се развъждат. Колко съм намачкал.

Един кокошарник преди две-три години се наложи да го разглобим, защото се бяха загнездили между дъски и летви и нямаше изчистване. Мажеш, гориш, но не стигаш навсякъде. Та затова е важна самата конструкция и стена каква е, да няма къде да се крият.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От дядо и баба знам, че има ли кокошки достъпа до прашна баня е задължително да имат. Като бях малка стария кокошарник / при нас го наричат курник / опушваха като палеха вътре сяра, затварят всичко и оставят затворено за ден. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Любопитковците толкова дребни, ама не се плашат от машината:

Photo0651.thumb.jpg.32c4548fe1236a2e0a13081b3e4f8ecc.jpg

Ще им падне някоя дъска на главата и дотам. Удивително е какви дребни пиленца, пък толкова оправни и самостоятелни малки кокошки. И се вре отдолу дето падат стърготините.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Това са петлите, за които съм писал, че са като домашни любимци и дори не правят опит да те одраскат, когато ги хванеш. 

SS853944.jpg

Petel1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 26.06.2022 г. at 13:41, Kalam Mekhar написа:

Това с чертата отгоре е с гени от Роуд Айлънд Ред. С други думи - червено, дори да не е чистокръвно.

Не съм сигурен, че е същото пиле, но виж снимка от днес:

Photo0653.thumb.jpg.f4e7d62a708a7fecaa640508b93a3ea1.jpg

Пъстричко върви. Някои от джинчетата имат подобна шарка като малки. Но това е нормален размер пиле.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Не съм сигурен, че е същото пиле, но виж снимка от днес:

Photo0653.thumb.jpg.f4e7d62a708a7fecaa640508b93a3ea1.jpg

Пъстричко върви. Някои от джинчетата имат подобна шарка като малки. Но това е нормален размер пиле.

Може да е пъстро. Но, червените пера със сигурност ще се покажат. Дали е същото и аз не знам. Моите със смески растат доста бързо и на малко повече от месец, петлетата започнаха да зачервяват гребенчетата. За съжаление от едното люпило ще са само три ярки. Много ми е неприятно, когато се налага да махам хубави петлета, защото не ми трябват повече от две. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пиленцата, изключае най-малките, са пуснати вече заедно с кокошките. От време на време има по някое накълвано, но като цяло се оправят и си ходят и ядат заедно. Разбира се, сутрин пускам първо пилетата и тях храня. Удивително е как такива мънички създания съжителстват с огромни петли.

Има две-три, които се изгубиха като бройка, но дори най-дребните се държат. Е, смески специални няма. Жито и каквото си намерят по двора - трева, червеи, буболечки, плодове, някакви храни от кухнята. В момента има доста джанки. На месец и нещо са най-големите, макар че те бяха три квачки през два дни и се смесиха вече. 

Като цяло пускането по двора свободно спестява много време на изваждане/пускане на квачки. Предни години ги пускахме в малки заграждения и "каравани", но е играчка ежедневно по изнасяне и прибиране. Вече дори и да вали, има къде да се скрият и са достатъчно големи. Квачките вече ги оставиха, освен една бойна джинка, но това не пречи пилетата да се приберат и да спят под майките си. Въпреки че малко бъркат брамите, и даже бяха се набутали под петела. Но той против няма. Кротка порода са.

По принцип за малките е опасно във високите треви, но пък има петли наоколо, които да вдигнат врява, нещо ако ги уплаши. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 18.07.2022 г. at 17:39, Славянски написа:

Не съм сигурен, че е същото пиле, но виж снимка от днес:Пъстричко върви. Някои от джинчетата имат подобна шарка като малки. Но това е нормален размер пиле.

Малък ми се вижда прираста за 24 дена разлика. При теб има изобилие и може да си хванал друго пиле. 

Това са първото люпило, излюпени на 29 Май. Едно от петлетата вече пее, но не видях кое. Кротки са, като квачката която ги е излюпила.  За съжаление, ярките от това люпило са само три, а точно ярки ми трябват. Не е съвсем за съжаление, но всички петлета са много хубави и когато стане време да махна повечето от тях ще настане голямо чудене, кои да оставя. Направо си е жива мъка избора.

Pileta-1.jpg

 

Квачката, която ги излюпи. Тя ми е домашен любимец и ходи постоянно след мен по двора. 

Kvachka-12.jpg

Второто люпило (с огромна разлика). Тези се излюпиха около 20 Юни. Квачката е с хубави пера (на точки, като далматинец), но е доста глуповата и пилетата също са по- сбъркани. 

pileta2.jpg

Kvachka2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много по-бързо пораснали са твоите (предполагам ефект от смеските). И тук ранните се излюпиха края на май/началото на юни, но са малко по-големи от пъдпъдъци. Но и не може да се каже, че сме ги тъпкали кой-знае колко - в началото бяха и доста на тясно, както са и тези малките в момента. Днес ги пуснах свободно с квачката сефте. И те не са дръпнали много.

Тези твоите от двайсети юни са може би малко по-големи на размер от тукашните с двайсет дни по-възрастни.

Относно петлетата - прави бартер за ярка. Няма ли някой наблизо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване